تهران سوئیت

تهران سوئیت

سوغاتی تهران چیست؟ (معرفی کامل سوغات های اصیل شهر و استان تهران)

سوغاتی تهران چیست؟ (معرفی کامل سوغات های اصیل شهر و استان تهران)
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۱ مهر ۱۳۹۵

سوغات تهران چیست؟ احتمالا اگر از بسیاری از کسانی که تهران را به عنوان مقصد سفر خود بر می گزینند درباره سوغاتی تهران یپرسید، یه جز آلودگی و ترافیک و ازدحام چیز دیگری را به خاطر نخواهند آورد. این در حالی است که تهران سوغاتی هایی منحصر به فرد پرطرفداری داشته که دیگر شهر ها از داشتن آن ها بی بهره هستند. در ادامه به برخی از پرطرفدارترین سوغات تهران اشاره خواهیم نمود. پس با ما در ادامه همراه باشید:

سیب دماوند

سیب دماوند یکی از سوغاتی تهران است.

سیب دماوند یکی از سوغاتی تهران است.

یکی از محصولات کشاورزی و پر طرفدار این منطقه سیب دماوند بوده که پیشنهاد می کنیم اگر به سمت این منطقه خوش آب و هوا رفتید حتما از آن پرس و جو کنید و چند کیلویی بخرید. این سیب در فصل های تابستان و پاییز موجود هست که در هر فصل انواع گوناگونی دارد. به عنوان مثال در تابستان این سیب به اقسامی از قبیل گلاب،شفیع آباد، قندک، عایق الماسی، کهنز در بازار وجود دارد. در پاییز نیز این سیب انواع گوناگونی داشته که اسامی آنها عبارت است از: عباسی مشهد، سیب شمیرانی، گلشاهی، اخلمد خراسان و دریان . در بین این اسامی از همه معروف تر سیب گلاب می باشد.
با این همه دماوند تنها به سیب ختم نشده بلکه گردو و عسل دماوند نیز برای کسانی که به این منطقه آشنایی بیشتری دارند بسیار معروف است. لذا اگر از سیب دماوند می گذرید توصیه می کنیم از گردو و عسل آن نگذرید که کیفیت بسیار بالایی دارد.

گردو و عسل دماوند از محبوب ترین سوغاتی های تهران

گردو و عسل دماوند از محبوب ترین سوغاتی های تهران

قالی بافی و جاجیم بافی

قالی بافی و جاجیم بافی از سوغاتی های تهران

قالی بافی و جاجیم بافی از سوغاتی های تهران

اگر علاقه مند به صنایع دستی بوده و قصد خرید این آثار به عنوان سوغاتی را دارید، صنایع قالی بافی و جاجیم بافی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. صنعت قالی بافی در استان تهران رواج داشته که البته بیشتر در مناطق طراف کرج و شمیرانات و دماوند گسترش یافته است. البته در تهران نیز این صنعت مرسوم بوده اما بیشتر در زمینه تابلو بافی و چهره بافی تمرکز دارد. اثار بسیار ارزشمندی از این دست را می توانید در چهار راه ولی عصر تهران مشاهده بفرمایید که حتما سوغاتی به یادماندنی خواهد بود.

دوغ آبعلی (گوارای وجود)

دوغ آبعلی از سوغاتي تهران

دوغ آبعلی از سوغاتي تهران

نوشیدنی سنتی بر سر سفره ایرانیان همیشه گوارا و لذت بخش است. از بهترین این نوشیدنی ها دوغ آبعلی بوده که طرفداران بسیاری داشته و صد البته رقابت جدی با نوشیدنی های غیر طبیعی دارد. یکی از محصولات که توجه بسیاری از کسانی که گذرشان به آبعلی یا هراز میفتد را جلب می کند دوغ آبعلی است که طعم بسیار دلنشینی دارد و حتما شما آنرا تا دفعه بعدی حضور در تهران به یاد خواهید داشت.

حتما بخوانید » اجاره آپارتمان مبله در تهران

مگر تهران هم سوهان دارد؟

سوهان، یکی از خوشمزه ترین سوغاتی تهران

سوهان، یکی از خوشمزه ترین سوغاتی تهران

شاید تعجب کنید و سوهان را به شهر قم منحصر بدانید اما باید متذکر شد که کسانی که به زیارت حضرت عبدالعظیم مشرف می شوند می توانند از سوهان شهر ری خرید کنند . زیرا این سوهان بسیاری از مشکل پسندان را راضی می کند. علاوه بر این آلوچه و لواشک محلی دربند نیز برای علاقه مندان به کوهنوردی در کوه های شمال تهران خاطره ای ماندگار خواهد بود.

اجاره ویلا در رامسر

نقاشی روی چرم (زیباترین سوغاتی تهران)

نقاشی روی چرم یکی از زیباترین سوغات شهر تهران

نقاشی روی چرم یکی از زیباترین سوغات شهر تهران

بسیاری می پرسند که سوغاتی شهر تهران چیست؟ در پاسخ بایستی خاطرنشان کنیم که از صنایع دستی که منحصرا در تهران انجام می شود، نقاشی بر روی چرم هست. این صنعت در دوره سلطنت قاجار در تهران گسترش یافت. البته نقاشی بر روی پارچه نیز صنعت دیگری است که بعد از جنگ دوم جهانی در تهران رواج یافت. از مهم ترین صنایع دستی این استان به موارد زیر می توان اشاره کرد: شیشه گری، ، زیلوبافی ،خراطی، قلم زنی روی مس، سبدبافی، خاتم کاری ، سفالگری. بسیاری سیب دماوند و نقاشی روی چرم را به عنوان دو سوغاتی تهران می شناسند.

در اطراف تهران، شهرها و روستاهایی هستند که هر کدام به صنعتی شهرت دارند. به عنوان مثال ملارد در پتوبافی و شیشه گری شهره است و مردمان آن به این صنعت مشغول هستند. روستاهای باقرآباد و شهرک مدرس و گرگ تپه به صنعت زیلو بافی معروف هستند و هم چنین پارچه بافی در روستای خیبر آباد رواج دارد. شما با سفر به اطراف تهران  می توانید از نزدیک با این صتایع آشنا شوید. گفتنی است که بسیاری همین صنایع دستی را به عنوان بهترین سوغات تهران می شناسند.

کشمش شهریار , از بهترین سوغات تهران

کشمش شهریار از سوقات تهران

کشمش شهریار از سوقات تهران

در اطراف تهران که هوای آلوده دارد، هنوز هم بسیار هستند اماکنی که آب و هوای مطبوعی دارند. از آن جمله می توان به شهریار اشاره کرد که کشمش و انگور مرغوب آن جزء سوغاتی شهریار و سوغات استان تهران می باشد. گفتنی است که این منطقه به واسطه موقعیت جغرافیایی، خاک خوبی داشته و در تولید محصولات کشاورزی در استان تهران پیشتاز است. چغندر و غلات و گوجه سبز و سیفی جات از جمله محصولات شهریار هستند.

«گُلاج» فیروزکوه

گُلاج فیروزکوه یکی از سوقاتی تهران

گُلاج فیروزکوه یکی از سوقاتی تهران

یکی دیگر از شهرستان های استان تهران، «فیروزکوه» هست. فیروز کوه در تابستان محصولات معروفی مانند گیلاس و آلبالو داشته که هر کسی آرزوی چشیدن آن را دارد. به غیر از این دو محصول محصولات کشاورزش دیگری همانند انگور، قیسی، زردآلو، فندق، سیب، گلابی، شلیل، به، هلو، انار، بادام و بادام زمینی می توان نام برد و به عنوان سوغاتی خریداری کرد. علاوه بر این محصولات، منطقه فیروزکوه نان معروفی به نام گلاج نیز داشته که بیشتر عشایر فیروزکوه به پخت آن می پردازند. جالب است بدانید که این نان، در صورت نگهداری در یخچال این نان بعضا تا یک ماه نیز ماندگاری دارد. خرید این نان به گردشگران این منطقه حتما توصیه می شود.

جاجیم های فیروزکوه از محبوب ترین سوغاتی استان تهران

جاجیم فیروزکوه یکی از سوغات استان تهران

جاجیم فیروزکوه یکی از سوغات استان تهران

شایان ذکر هست که شهرستان فیروزکوه تنها سوغاتی هایش منحصر به محصولات کشاورزی نمی شود. در حقیقت شهرستان فیروزکوه از آنجایی که منطقه ای کوهستانی بوده و امکانات طبیعی برای گسترش دامپروری وجود دارد، یکی از مهم ترین مراکز تولید پشم در استان تهران است. به واسطه این امکان و پتانسیل رشد و توسعه و گسترش بافت جاجیم نیز در کنار دیگر محصولات رواج یافته و سوغاتی به یاد ماندنی تولید می شود.

از کجا بخریم؟

همان گونه که گفتیم، از خرید لباس و مراکز خرید مهم شهر مثل ارگ تجریش، پالادیوم در زعفرانیه، مراکز خرید ونک و شهرک غرب و بازار تهران و فردوسی که بگذریم، برای خرید سوغات اصيل تهران انتخاب‌های دیگری هم پیش رویمان خواهد بود. معروف است که چنان چه به بازار تهران رفتید، غم دست خالی رفتن به خانه کسی دیگر به کلی فراموشتان خواهد شد؛ چرا که در بازار تهران انتخاب‌ها بی‌شمار و بسیار وسیع است. از ادویه های خوش عطر و رنگ و خشکبار گرفته تا پارچه‌های رنگارنگ و ظرف و ظروف را می توان از بازار تهران خرید. (همان گونه که می دانید، بازار تهران در خیابان پانزده خرداد-سبزه میدان واقع گردیده است.)

انتخاب دیگر پیش روی شما نیز رفتن به پاساژ پروانه در چهارراه استانبول تهران خواهد بود. معمولا اگر جمعه‌ها به این پاساژ بروید، دست خالی از آن بیرون نخواهید آمد. در پاساژ پروانه یا جمعه بازار تهران، سوغات شهرهای دیگر مثل گلیم‌های خوش نقش و نگار، گیوه، لباس‌هاس سنتی و شال‌های ترکمن و انواع و اقسام ظرف و ظروف و عتیقه جات را نیز می توانید با قیمت‌های بسیار مناسب خریداری نمایید.

علاوه بر همه این ها، از دیگر جاهایی که می تواند در خرید سوغات به یاری شما بیاید، «بازار تجریش» است. در بازار تجریش که بوی خوش میوه‌های تازه و خوش رنگ و لعاب و ترشی‌های خانگی فضایش را پر کرده، انتخاب‌های متفاوتی پیش روی شما است. در فصل توت و شاه توت که معمولا اوایل تابستان است، می توانید توت های فرداعلای باغ‌های تهران را خریداری نمایید. هم چنین همان گونه  که در ابتدای کار گفتیم، سیب خوش بو و خوشمزه دماوند نیز انتخاب دیگری است که برای سوغات بردن دارید. جاذبه‌های بازار تجریش آن قدر هست که وسوسه خرید چیزی را به جانتان بیاندازد، مثل انواع و اقسام سبزی های کوهی.

البته این را هم بگوییم که برای خرید سوغات از تهران انتخاب‌های دیگری هم وجود دارد؛ مثل خرید صنایع دستی از خیابان استاد نجات الهی یا ویلای تهران. سرتاسر این خیابان پر است از مغازه‌های صنایع دستی‌ای مثل انواع بلور و شیشه، ملیله‌کاری، ظروف نقره و سفال که قشنگی‌ بعضی از آنها آدم را به صرافت خریدش می‌اندازد.

همچنین بخوانید: اجاره ویلا ساحلی در کیش

حتما ببینید » اجاره آپارتمان مبله در تهران برای یک ماه + قیمت

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

6 پاسخ به “سوغاتی تهران چیست؟ (معرفی کامل سوغات های اصیل شهر و استان تهران)”

 1. حنانه گفت:

  من به نظرم اینا رو همینجوری در آوردن … آخه تهران سوغاتی نداره که … تهران یه شهر جدید التاسیس هست که به دلیل پایتخت بودنش توسعه پیدا کرده و الا هیچی نیست… بعدشم تاریخ خیلی خفنی که نداره که … من از تهران زیاد خوشم نمیاد

 2. آرتین گفت:

  چقد سوغاتی های خوشمزه ای داره تهران
  آدم دهنش آب می افته

 3. پرهام گفت:

  به به چه سوغاتی های خوبی داره تهران … خیلی ممنون از مطلب خوبتون ولی میدونین زیاد رسم نیست که بگن از تهران سوغاتی بیار … معمولا چیزی که جا افتاده این هست که تهران اصلا سوغاتی نداره

 4. ریحانه گفت:

  دستتون درد نکنه واقعا
  دیروز دخترخاله ام پرسید سوغاتی تهران چیه ؟ گفتم نمیدونم فک نکنم تهران هم سوغاتی داشته باشه خخخخخ
  امروز اینو خوندم دیگه هرکسی پرسید با قدرت جواب میدم همه سوغاتی ها از آن ماست بقیه ادامونو درمیارن

 5. متین گفت:

  تهران واقعا بهترین شهر ایرانه اگرچه مشکلات فراوانی هم داره ولی فراموش نکنین که پایتخته … هیچ شهری رو که الکی پایتخت نمی کنن… الان هم از لحاظ امکانات واقعا عالی هست … سوغاتش هم که معرکه است … تقریبا میتونم بگم همه جور سوغاتی داره

 6. عباس گفت:

  تهران عالی هست شکی هم توش نیست ولی بعضی تهرانی ها خودشون رو یه جوری میگیرن انگاری که چی اخه … خب امکاناتش بیشتره چون پایتخته و به نظر من این اصلا تبعیض آمیز هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *