تهران سوئیت

تهران سوئیت

تنگه‌ی چاه کوه: از جاذبه‌های گردشگری جزیره‌ی قشم

تنگه‌ی چاه کوه: از جاذبه‌های گردشگری جزیره‌ی قشم
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۲۷ شهریور ۱۳۹۶

در روستای چاهوی شرقی واقع در جزیره‌ی قشم تنگه‌ای شگفت انگیز به نام تنگه‌ی چاه کوه وجود دارد. این تنگه به قدری زیبا است که امروزه به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کشورمان نیز طبقه بندی می گردد. برای مشاهده زیبایی ها و جذابیت های این تنگه، از شما علاقه مندان به اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره ویلا در شمال، دعوت داریم که تا انتها با ما همراه باشید:

تنگه‌ی مذکور دارای حفره‌ها و دالان‌ها و اشکال اعجاب انگیز در دیواره‌های خود می‌باشد که بسیار تعجب آور و حیرت انگیز است. برخی گردشگران بر این باورند که این تنگه همانندهایی در کشورهای آلمان، انگلیس، چین، آمریکا و چند کشور دیگر دارد. تنگه‌ی چاه کوه از فرسایش سنگ‌های رسوبی زمین پدید آمده است و در جزیره‌ی قشم واقع می‌باشد. این تنگه در دره‌ای به عمق ۱۰۰ متر نمایشی از فرسایش سنگ‌های رسوبی واقع در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم داشته و در فاصله‌ی ۷۰ کیلومتری شهرستان قشم و در کنار روستایی به نام چاهوی شرقی و در بخش غربی ساحل شمالی جزیره‌ی قشم واقع است و از مهم‌ترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری جزیره‌ی قشم به شمار می‌رود.

تنگه چاهکوه (1)

در جزیره‌ی قشم کوهی سنگی و یکپارچه وجود دارد که به شکل ضربدری برش خورده است و تنگه‌ی چاه کوه نیز در دل این کوه قرار دارد. در ابتدای بازدید از تنگه‌ی چاه کوه، این تنگه عریض و دارای دیواره‌های بلندی می‌باشد و به‌تدریج عرض آن کم شده و به حدی عرض آن کم می‌شود که عبور از میان نیز دشوار می‌گردد و در عین حال ارتفاع دیواره‌ها تا آخر تنگه زیاد باقی می‌ماند. علت اینکه داخل دره نیز نور کمی دارد، همین امر است. دو دره‌ی که بر هم عمودند و دیواره‌های عمودی بلند دارند در حوالی روستای چاهو واقع در کناره شمالی بخش غربی جزیره‌ی قشم دیده می‌شوند که مورفولوژی شبه کارستی را نمایش می‌دهند.

تنگه چاهکوه (6)

حفره‌هایی کم عمق و نیمه عمیق (مانند چاه) در کف یکی از دره‌ها که امتداد تقریباً شمالی جنوبی دارد وجود داشته که محل انباشته شدن و ذخیره کردن آب‌های جاری شده در دره‌ها هستند و اهالی محل از آن‌ها استفاده می‌کنند. دره‌ی شمالی جنوبی، شکلی یو مانند دارد و ورودی آن از سمت شمال دارای عرض بیشتر و شیب کم‌تر می‌باشد و هرقدر که در این دره به‌سوی جنوب برویم عرض دره کم‌تر شده و شیب آن بیش‌تر می‌شود. تا جایی که در آخر نیز صعب‌العبور شده و شکلی وی مانند به خود می‌گیرد. در حقیقت همه‌ی مشخصات نام برده شده نشان از سیلابی بودن این دره دارند.

شیارها و خطوط فرسایشی موازی متعددی در دیواره‌های این دره وجود دارد که برخی از این شیارها دارای عمق بیشتر و فرم‌هایی قاشقی یا قیفی می‌باشند.

تنگه چاهکوه (5)

این دیواره‌ها از جنس ماسه سنگ آهکی سست هستند. به نظر می‌آید چاه‌های کم عمق آبی که اهالی از آن‌ها استفاده می‌کنند، به‌وسیله‌ی دست حفاری شده‌اند. ولی حفاری انجام شده توسط دست ادامه‌ی حفرات انحلالی عمیق بوده و کار طبیعت در اصل به‌وسیله‌ی دست بشر تکمیل گردیده است. به‌علاوه کانال باریک جوی مانندی در طول دره‌ی اصلی و دره‌ی عمود بر آن وجود دارد که آب دره‌ها را به داخل چاه هدایت و انتقال می‌دهد. تنگه‌ی چاه کوه از زیبایی‌های بسیار زیاد و جذابی برخوردار می‌باشد و علت این زیبایی‌ها نیز وجود دیواره‌های عمودی نسبتاً مرتفع، شیارها و خطوط فرسایشی موازی و عمیق و همچنین اقسام حفره‌های نیمه کروی و بیضوی در این تنگه‌ی بی‌نظیر است.

تنگه چاهکوه (4)

در واقع تنگه‌ی چاه کوه، پدیده‌ای بسیار شگفت انگیز در جزیره‌ی قشم بوده ولی گردشگران کمی به این تنگه می‌آیند و علت این امر نیز کمتر معرفی شدن این تنگه است. دره‌ی مذکور چهار تنگه دارد که دیواره‌ها در جاهایی به یکدیگر می‌رسند و شاید فاصله‌ی بین دو دیواره نیز چیزی حدود نیم متر می‌شود.

به نظر می‌رسد که دره‌ی مذکور و دره‌های مشابه که در اطراف آن قرار دارند به شکستگی‌های طاقدیس بزرگی ربط دارند که در ایجاد گنبد نمکی نمکدان نیز نقش دارند. سنگ‌های آهکی که به رشته کوه زاگرس مربوط می‌شوند، چاه کوه را پدید آورده‌اند و رسوبی بوده و از سه نوع سنگ موجود در طبیعت که عبارت‌اند از رسوبی آذرین و دگرگون می‌باشند. فرسایش آبی و انحلال، شیارهای عمیق و با طول زیاد و انواع حفره‌های عدسی، قاشقی و کروی شکل در دیواره‌های دره‌ی چاه رود حفر شده‌اند.

تنگه چاهکوه (3)

علت اینکه تنگه‌ی چاه کوه به اعجاب تبدیل شده است، وجود شیارها و خطوط فرسایش موازی و همچنین حفره و طاقچه بر بدنه‌ی عمود این دره و وجود جوی‌هایی سنگی در کف دره می‌باشد. اشکال و طرح‌هایی بر روی دیواره‌های این تنگه‌ی بسیار زیبا نقش بسته‌اند که هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورند. شکل‌هایی که بسیار تعجب آور و در عین حال خیالی و رؤیایی هستند و به گونه‌ای‌اند که گویی هنرمندی ماهر آن‌ها را پدید آورده است. از مهم‌ترین علت‌های وجود حفره‌های زیاد در میان دیواره‌ی چاه کوه می‌توان به باد، آب باران و بارندگی‌های سیل آسا اشاره کرد.

چاه کوه در سنگ‌های خود آهک، بی‌کربنات کلسیم بوده و دلیل حل شدن آن‌ها و ایجاد شکاف‌ها و حفره کوچک در میان آن‌ها نیز اسید موجود در آب باران می‌باشد. حفره‌های مذکور طی میلیون‌ها سال عظیم‌تر شده و به دالانه‌های بسیار جالبی تبدیل گردیده‌اند. در این بین چیزی که سبب چند برابر شدن زیبایی‌های این دره می‌شود نیز جاری شدن آب در زمان بارندگی می‌باشد.

وجود چهار حلقه چاه در نقطه‌ی آغاز این تنگه، دلیل نام گذاری این تنگه به چاه کوه می‌باشد. گردشگرانی که به چاه کوه می‌آیند با گردشگران سایر جاذبه‌های گردشگری تفاوت عمده‌ای دارند. چراکه این گردشگران محقق یا علاقه‌مند به طبیعت هستند. به این علت نیز ایجاد کردن تأسیسات گردشگری برای حفظ جاذبه‌های طبیعی این تنگه به‌راحتی ممکن نیست.

تنگه چاهکوه (2)

تنگه‌ی چاه کوه از جاذبه‌های گردشگری بخش ژئوپارک قشم به‌حساب می‌رود و تا به حال اقداماتی از قبیل تأیید سازمان یونسکو در این تنگه انجام گردیده است.

از جمله اقدامات سازمان منطقه آزاد قشم در این تنگه‌ی گردشگری می‌توان به جاده به طول ۴ کیلومتر، ساخت سرویس بهداشتی، نصب چند تابلو آموزشی و زیست محیطی، نصب سطل زباله، ساخت پارکینگ و دایر کردن کیوسک نگهبانی اشاره کرد.

برای اینکه ژئوپارک قشم به‌عنوان یکی از ژئوپارک های مهم و توریستی دنیا شناخته شود باید نگاه ملی به این منطقه شود. مثلاً کشور چین از ۸ ژئوپارک خود در آمدی چند برابر در آمد نفتی ایران را به دست می‌آورد. برای اینکه ایران نیز بتواند چنین درآمدی را از ژئوپارک خود در منطقه‌ی قشم به دست بیاورد، بایستی تمام ارگان‌ها از جمله وزارت علوم، محیط زیست، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و سازمان زمین شناسی و … برای معرفی این ژئوپارک در جزیره‌ی قشم تلاش‌های بسیار کنند. در ایام نوروز چیزی حدود ۴۶۰۰۰ نفر برای بازدید به تنگه‌ی چاه کوه می‌آیند و طبق پیش‌بینی‌ها تعداد بازدید کنندگان این تنگه در ایام نوروز در ۵ سال آینده به ۶۰۰۰۰۰ تا یک میلیون نفر خواهد رسید.

در تنگه‌ی چاه کوه، چندین چاه کم عمق توسط اهالی این روستا حفر شده است که برای هدایت آب کاربرد دارند و سبب چند برابر شدن زیبایی این تنگه می‌شوند. این چاه‌ها به دلیل اینکه منطقه گرم و خشک است و آب شیرین ارزش والایی دارد، برای ذخیره‌ی آب باران مورد استفاده قرار می‌گیرند. چاه‌های و کانال‌های مذکور دارای قدمتی باستانی بوده و از زمان‌های قدیم تأمین کننده‌ی آب شیرین اهالی این منطقه بوده‌اند.

مطالب پیشنهادی » دماوند دریاچه تار – عکس قله ی دماوند – سفر خارجی در مهر ماه

اجاره ویلا ساحلی در کیش

مطالب مرتبط
زیباترین آبشارهای ایران را بشناسید + تصاویر (قسمت ۶)

زیباترین آبشارهای ایران را بشناسید + تصاویر (قسمت ۶)

۴ اسفند ۱۳۹۵ 554 4
خوش حال ترین اهالی کشورهای جهان در سال ۲۰۱۷ (قسمت ۲)

خوش حال ترین اهالی کشورهای جهان در سال ۲۰۱۷ (قسمت ۲)

۲۲ آذر ۱۳۹۶ 403 1
نکاتی در رابطه با اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره سوئیت مبله تهران

نکاتی در رابطه با اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره سوئیت مبله تهران

۷ فروردین ۱۳۹۷ 339 0
بهترین مکان مسافرت و گردشگری در زمستان + تصاویر

بهترین مکان مسافرت و گردشگری در زمستان + تصاویر

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ 411 0
پارک ملت تهران کجاست؟ آدرس, دسترسی با مترو,BRT, سینمای چند بعدی +عکس

پارک ملت تهران کجاست؟ آدرس, دسترسی با مترو,BRT, سینمای چند بعدی +عکس

۱۱ شهریور ۱۳۹۷ 103 0
فقیرترین و ثروتمندترین کشورهای دنیا کدامند؟ + عکس

فقیرترین و ثروتمندترین کشورهای دنیا کدامند؟ + عکس

۲۱ بهمن ۱۳۹۶ 328 1
دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

یک پاسخ به “تنگه‌ی چاه کوه: از جاذبه‌های گردشگری جزیره‌ی قشم”

  1. علیرضا گفت:

    جایزه بزرگ برای افرادی که شیرجه بزنن تو اون اب سبزه :))))))))) ده میلیاردم بدن حاضر نیستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *