تهران سوئیت

تهران سوئیت

جاهای دیدنی قشم (لیست جاذبه های توریستی, گردشگری و طبیعی) +عکس

جاهای دیدنی قشم (لیست جاذبه های توریستی, گردشگری و طبیعی) +عکس
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۱۶ تیر ۱۳۹۷

با توجه به نقشه جغرافیا و مقایسه جزایر ایرانی در می‌یابیم که قشم، بزرگ‌ترین جزیره در تنگه هرمز می‌باشد. این جزیره یکی از محبوب‌ترین مناطق گردشگری ایران به دلیل طبیعت شگفت انگیزش می‌باشد. به گفته برخی، طبیعتش را می‌توان جزو عجایب هفتگانه بر شمرد. زیبایی‌های این منطقه طبیعی و تاریخی، همچون گوهری مثال ‌زدنی در جنوب کشورمان می‌باشد.

اسناد و مدارک تاریخی حاکی از آن است که جزیره قشم در دوران ساسانیان ابرکاوان (Abarkāvān) نامیده می‌شده است. واژه «کاوان»، در زبان پارسی میانه به معنای «از تبار کاوه» می‌باشد و در کل به صورت اسم شخص در منابع تاریخی به کار رفته است. گفته شده است که این نام به صورت درگاهان / درگوان، که نام روستایی در سواحل شمالی جزیره قشم و در سیزده مایلی غرب شهر قشم می‌باشد نیز تلفظ می‌شده است. بنا بر منابع و کتب اصطخری و ابن حوقل، ابرکاوان جزیی از استان فارس بوده است. در اوایل اسلام، ابرکاوان سرزمینی حاصل خیز و پررونق و دارای روستاهایی با کشتزارهایی پربار، درختان خرما و دیگر درختان میوه بوده است. این شهر مرکزی فعال در امر دریانوردی – تجاری بود و دارای منابع زیادی آب شیرین برای کشتی‌ها بود.

در دوران امویان، این جزیره پناهگاهی برای خارجیان شده بود. در عصر یاقوت حموی (در سال ۱۲۲۹ میلادی) چون جزیره ابرکاوان رونق و آوازه گذشته خود را از دست داده بود هیچ کس نمی‌توانست به درستی موقعیت مکانی دقیق جزیره را حدس بزند.

آب وهوای قشم:

از نظر آب و هوایی، جزیره قشم در گروه سرزمین‌های گرم و مرطوب قرار می‌گیرد البته ناگفته نماند که رطوبت نسبی هوا در قشم نیز بالاست. تخمین زده شده است که فشار هوا در قشم بین ۱۰۱۵ تا ۱۰۱۸ میلی بار جیوه بوده که به علت وجود گرمای زیاد در فصل تابستان، فشار هوا به کمتر از ۱۰۰۰ میلی بار نیز می‌رسد. میانگین دمای سالیانه در جزیره قشم در حدود ۲۶ درجه سانتی گراد می‌باشد و میانگین حداکثر و حداقل دمای روزانه به ترتیب ۳۳ و ۱۸ درجه سانتی گراد اعلام شده است. طبق نظر اداره هواشناسی منطقه، گرم‌ترین اوقات در این جزیره ۱۰ تیر تا ۱۰ شهریور و سردترین ماه‌ها دی و بهمن می‌باشد. حداکثر و حداقل دمای مطلق در جزیره قشم ۴۶ و ۱۶ درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است.

بازارهای قشم:

می‌توان گفت بازارهای قشم از جمله بازارهایی است که هنوز که هنوز است منحصر به فردی خود را حفظ کرده است. می‌توان گفت از جمله جذابیت‌های این بازارها، قرار گفتن بازار سنتی و بازار مدرن و بافت سنتی و بافت مدرن در کنار هم است و اینگونه باعث شده است تا خریداران و مخاطبان مخصوص به خودش از اجناس و قیمت‌های آن به وجد آیند. نکته جالب آن است که این بازارهای سنتی همچنان مخاطبان خود را حفظ کرده است وخرید و فروش‌های کلانی در آن زندگی صورت می‌گیرد. به ویژه در بازار درگهان، که دارای بافت قدیمی بوده و تک فروشی کمتر در آن اتفاق می افتد. گاهی به دلیل کاهش قیمت تا یک سوم قیمت‌های داخل شهر، مخاطبان این بازارها از سرتاسر ایران می‌باشند.

جزیره قشم دارای بازارهایی با بافت مدرن و اجناس شیک و گران نیز هست، اما به دلیل منطقه آزاد بودنش قیمت اجناس آن نسبت به بازارهای دیگر مناسب‌تر می‌باشد. انواع بازارهای قشم عبارتند از:

 • بازار قدیم قشم
 • بازار ستاره
 • بازار بزرگ فردوسی
 • بازار پردیس
 • بازار خلیج فارس
 • بازار مرجان
 • مجتمع اداری و تجاری نخل زرین
 • بازار سیمرغ
 • بازار راه ابریشم
 • مجتمع اداری مسکونی خورشید
 • مجتمع تجاری پاسارگاد
 • بازارچه امام قلی خان

از آنجا که عزیزان فراوانی از ما درخواست کرده بودند که مكان هاي ديدني قشم را برای شما تشریح نماییم، از شما دعوت داریم که در ادامه با لیست دیدنی های قشم با ما همراه باشید:

۱- ارزان فروشی‌های «درگهان»:

جاذبه های گردشگری قشم و درگهان

جاذبه های گردشگری قشم و درگهان

«درگهان» از بنادر جزیره بزرگ قشم محسوب می‌شود. این شهر از توابع بخش مرکزی شهرستان قشم است که در ۳۰ کیلومتری بخش غربی قشم قرار گرفته است. می‌توان گفت این شهر از زمان‌های گذشته مرکزی برای تجارت بوده و مهم‌ترین بندرگاه این ناحیه محسوب می‌شود. این شهر در ایام تعطیل نیز میزبان انبوهی از مسافران است که هم برای بازدید از این شهر و هم خرید از مراکز تجاری آن، به جزیره قشم سفر عزیمت نموده‌اند.

این شهر مردمی بسیار خونگرم، مهربان و مهمان نواز دارد که در میان اهالی استان هرمزگان به انسان‌های رئوف معروف می‌باشند. خاطر نشان می‌شود از جمله مهمترین مراکز تجاری درگهان، بازارهای دو دلفین، مروارید، صدف، نگین، زمرد، اطلس و نیز بازار بزرگ قدیم این شهر می‌باشد.

حتما ببینید » اجاره آپارتمان مبله در تهران برای یک ماه + قیمت

۲- مقبره بی بی مریم (تم سنیتی):

مقبره بی بی مریم (تم سنیتی) از جاذبه های توریستی قشم

مقبره بی بی مریم (تم سنیتی) از جاذبه های توریستی قشم

مقبره‌ بی‌بی مریم، آرامگاهی است که از قرن ۸ هجری قمری و در روستایتم سنیتی جزیره‌ی قشم بر جای مانده است. در بین اهالی روستا، این بنای باستانی به تم سنیتی نیز معروف است و امروزه به یکی از جاذبه‌های گردشگری قشم تبدیل شده است. سبک معماری آن بسیار شبیه به سبک معماری عمارات در حکومت سلجوقیان می‌باشد.

۳- انجیر معابد یا درخت سبز (یا درخت لول یا لور):

انجیر معابد یا درخت سبز (یا درخت لول یا لور) از جاذبه های دیدنی قشم

انجیر معابد یا درخت سبز (یا درخت لول یا لور) از جاذبه های دیدنی قشم

از گیاهان جالب در مناطق گرمسیر و به ویژه در جزایر خلیج فارس، درخت همیشه سبز یا درخت لور (معروف به  انجیر معابد) می‌باشد که دارای تاجی بزرگ و با ریشه‌های هوایی متعدد می‌باشد. میوه‌های این درخت به رنگ نارنجی رنگ و طعمی مطبوعی دارد. یکی از زیباترین درختان لور را می‌توان درتم سینتی (منطقه توریان) مشاهده نمود. در نزدیکی این درخت آرامگاهی دیدنی و با سبک معماری کهن به نام «زیارت پیر» واقع شده است.

۴- حیات وحش دریایی:

حیات وحش دریایی خود از جاذبه های طبیعی قشم محسوب می گردد.

حیات وحش دریایی خود از جاذبه های طبیعی قشم محسوب می گردد.

به طور کلی می‌توان گفت ۱۱ گونه از سه خانواده خرچنگ را می‌توان در جزیره قشم مشاهده نمود. در آب‌های نیلگون جزیره قشم انواع فراوانی از ماهیان وجود دارند. در آب‌های سواحل جزایر قشم، هنگام و لارک و نیز در تنگه خوران و شرق لافت، لاک پشت سبز زندگی می‌کند. سواحل شنی در شرق کانی مکانی مناسب برای لاک پشت‌های دریایی است. از مهمترین پستانداران منطقه می‌توان به دولفین بینی – بطری اشاره نمود.

۵- چاه‌های تل آب یا طلا:

چاه های طلا از جاذبه های گردشگری قشم

چاه های طلا از جاذبه های گردشگری قشم

چاه‌های طلا را می‌توان در ۷۶ کیلومتری شهر قشم و در ۳۰ کیلومتری شمال فرودگاه بین المللی قشم یافت. ابتدا باید به سمت لافت حرکت نمود و پس از ورود به لافت، در مجاورت قلعه نادری، حلقه‌های متعددی از چاه آب در دامنه کوه به چشم می‌خورد که حاکی از تکنولوژی ذخیره آب ساکنین منطقه در دوران هخامنشی و دوران زرتشتیان دارد. گفته می‌شود که تکنولوژی چاه کنی و حفر قنات مخصوص گبریان و زرتشتیان بوده است.

 مردم سخت کوش این منطقه، چاه‌هایی را در درون سنگ‌های شیستی حفر می‌نمودند تا آب زلال باران را جمع آوری کنند. لایه‌های گچی کف این چاه‌ها می‌توانست آب را برای مدت طولانی سالم و خنک نگه دارد. بر فراز چاه‌های طلا دو اثر تاریخی مربوط به برج دیده بانی مشاهده می‌شود که متعلق به قرن هفدهم می‌باشد. با توجه به نظر باستان شناسان، در گذشته و بر اساس تعداد روزهای کبیسه یک سال شمسی، در این منطقه ۳۶۶ حلقه چاه حفر شده بود و در هر روز از سال، درپوش یکی از این چاه‌ها باز گشته و از آب آن استفاده می‌شده است.

۶- روستای لافت:

روستای لافت از جاذبه های گردشگری قشم با عکس

روستای لافت از جاذبه های گردشگری قشم با عکس

روستای لافت روستایی تاریخی و باستانی است که در شمال غربی جزیره‌ی قشم واقع شده است. از ویژگی‌های بارز این روستا منازل مسکونی آن است که همگی دارای حیاط مرکزی و بادگیر می‌باشند. همین امر سبب شده است که این روستا به «بندر بادگیرها» معروف گردد. از دیگر آثار تاریخی دیگر این روستا می‌توان به قلعه‌ی نادری، قلعه‌ی پرتغالی‌ها، گنبد مدون و قبرستان باستانی اشاره کرد. این قبرستان دارای سنگ‌ نوشته‌هایی با قدمت هزارسال می‌باشد.

در روستای لافت، بادگیرهای منازل روستائی نیز چشمان همه را به سوی خود جلب می‌کند. از نظر فناوری تهویه هوا در نقاط گرمسیری، این سازه‌ها در نوع خود بی نظیر اند.

۷- گورستان تاریخی قشم:

گورستان تاریخی قشم از جاذبه هاي گردشگري قشم

گورستان تاریخی قشم از جاذبه هاي گردشگري قشم

جزیره‌ی پهناور قشم، گورستان‌های زیادی دارد که هر کدام قدمتی تاریخی دارند. در اکثر این گورستان‌ها می‌توان قبرهایی با قدمت چندین قرن مشاهده نمود. از جمله آنها، قبرستان روستای «کوشه» است که دارای قدمتی در حدود ۱۲ قرن می‌باشد. قبرستان محله‌ی مسنی دارای قدمتی درحدود ۵ قرن، قبرستان گور فرنگی دارای قدمتی بالغ بر ۴ قرن، قبرستان کولغا و قبرستان توریان دارای قدمتی در حدود ۱۰ قرن و قبرستان روستایتم سنیتی نیز قدمتی بالغ بر ۹ قرن دارد.

۸- قلعه قشم:

قلعه پرتغالی ها از جاهای دیدنی قشم

قلعه پرتغالی ها از جاهای دیدنی قشم

پیش از حکومت شاه عباس صفوی، قلعه قشم توسط پرتغالی‌ها به عنوان دژ نظامی ساخته شد و برای امور فرماندهی و تسلط و کنترل بر روی ترددهای دریایی در منطقه هرمز و خلیج فارس مورد استفاده قرار می‌گرفت.

واقعیت امر این است که دریانوردی به نام «آلفونسو آلبرکرک» در ابتدای قرن شانزدهم میلادی، دستور داد که در بخش شمالی قشم قلعه‌ای احداث شود. امروزه به این قلعه، قلعه‌ی پرتغالی‌ها گفته می‌شود. این بنای تاریخی دارای مساحتی در حدود ۲ هزار متر مربع بوده و با کمک سنگ‌های آهکی، گچی و ساروج محلی ساخته شده است.

۹- نیایشگاه ناهید:

نیایشگاه ناهید از جاهای دیدنی قشم با تصاویر

نیایشگاه ناهید از جاهای دیدنی قشم با تصاویر

در فاصله ۵/ ۲ تا ۳ کیلومتری شمال غربی شهر قشم و در تپه کولغان، به سمت جاده درگهان، زرتشتیان منطقه در نیایشگاهی به نام «ناهید» به پرستش خداوند می‌پرداخته‌اند. از کوچه‌های این شهر منظره دریا آرام بخش و روح نواز است.

۱۰- دره ستارگان:

دیدنی های قشم دره ستارگان

دیدنی های قشم دره ستارگان

در ساحل جنوبی جزیره قشم، روستای برکه خلف قرار دارد. در بخش شمالی این روستا، منطقه‌ وسیع و مملو از کوه‌های تو در تو و رسوبی به چشم می‌خورد. علت پدید آمدن ستون‌ها، دالان‌ها و حفره‌های تو در تویی را می‌توان گذشت زمان، باد و طوفان و تاثیرات جوی این منطقه قلمداد نمود. ساکنین محلی‌ این دره را، دره «ستاره افتاده» یا «دره ستارگان» می‌نامند زیرا بر این اعتقاد هستند که در حدود دو میلیون سال قبل، ستاره‌اى از آسمان به زمین افتاده و باعث شده است تا سنگ و خاک و ماسه‌ها به شکل‌های عجیب و غریبی در آیند.

۱۱- ژئوپارک قشم:

ژئوپارک قشم از دیدنی های قشم با عکس

ژئوپارک قشم از دیدنی های قشم با عکس

آب‌ها، کوه‌ها و صخره‌ها و در کل همه جای قشم مکانی برای تماشا دارد اما در بخش غربی این جزیره، موارد دیدنی بیشتر است. به این بخش «ژئوپارک» ‌گویند. در این منطقه از جزیره می‌توان گونه‌های گیاهی و جانوری، پرندگانی نظیر فلامینگو، پرستو، شهد خور، بلبل خرما و هزاران پرنده دیگر را مشاهده نمود. هر از گاهی نیز می‌توان در لابه لای بیشه‌ها آهو یا غزالی را مشاهده کرد.

از جاذبه‌های دیگر این منطقه، وجود تخت سنگ‌هایی است که بر اثر سایش به شکل‌های گوناگونی همچون لاک ‌پشت، سگ، مارمولک، اسب آبی و یا حتی چهره آدم درآمده‌اند. جنگل‌های شگفت انگیز حرا، گنبد نمک، غارهای نمک، چشمه‌های آب معدنی، تنگه چاهکو، تنگه عالی، بام قشم، دره تندیس‌ها، کلات کشتاران و ده‌ها تخته سنگ و صخره با شکل‌های عجیب و غریب نیز از دیگر مناطق مورد توجه گردشگران و عکاسان است.

حتما ببینید » اجاره سوئیت در کیش

۱۲- جنگل‌های حرا:

دیدنی های قشم جنگل حرا - دیدنی های قشم در شب

دیدنی های قشم جنگل حرا – دیدنی های قشم در شب

به طور حتم یکی از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری در جزیره‌ قشم، جنگل‌های دریایی حرا می‌باشد که دارای وسعتی در حدود ۲۰۰ کیلومتر است. درختان آن در می‌توانند در آب‌های شور رشد نمایند و در هنگام مد دریا، تا گلوگاه درون آب فرو روند. ویژگی‌ منحصر به‌ فرد درختان حرا تصفیه‌ و شیرین کردن آب است. پس از اتمام مد، پدیدار گشتن ناگهانی‌ این درختان از زیر آب حیرت همگان را بر می‌انگیزد. گفته شده است درختان این جنگل «مانگرو» نام دارند و یک ایرانی آنها را از هندوستان به قشم آورده است.

قدمت جنگل‌های حرا به ۳۰ تا ۴۰ میلیون سال قبل باز می‌گردد و از عجایب هفتگانه جزیره قشم محسوب می‌شوند. این جنگل‌ها را می‌توان از بندر لافت تا روستای سهیلی و در ناحیه‌ای به وسعت ۷ هزار و ۲۳۶ هکتار مشاهده نمود. عمق آب منطقه‌ جنگل‌های حرا، بیشتر از یک تا یک و نیم متر نیست پس طی ۶ تا ۷ ساعت پس از فروکش کردن آب می‌توان دوباره آنها را مشاهده کرد.

۱۳- آب انبار بی بی:

آب انبار بی بی از دیدنی های قشم - ديدني هاي جزيره قشم

آب انبار بی بی از دیدنی های قشم – ديدني هاي جزيره قشم

گفته شده است یکی از قدیمی‌ترین آب‌ انبارهای جزیره‌ی قشم، آب ‌انبار بی‌بی است. این آب انبار قدمتی در حدود دویست سال دارد و هنوز هم که هنوز است توسط ساکنین منطقه مورد استفاده واقع می‌شود. سبک معماری این اثر تاریخی، در نوع خود جالب بوده و باعث جذب گردشگران به سمت خود شده است.

۱۴- تنگه چاهکوه:

تنگه چاهکوه از دیدنی های طبیعی قشم

تنگه چاهکوه از دیدنی های طبیعی قشم

تنگه چاهکوه در ۷۰ کیلومتری شهر قشم و در مجاورت روستای چاهوی شرقی واقع شده است. ورود به این دره برابر است با ورود به دنیایی پر از وهم و خیال. همانطور که از اسم دره می‌توان دریافت، این دره دارای چا‌ه‌های زیاد ولی کم عمق است. ساکنین روستا این چاه‌ها را برای ذخیره و هدایت آب باران حفر کرده‌اند و هرکدام از آنها قدمتی طولانی دارد.

۱۵- سد و روستای گوران:

سد و روستای گوران از دیدنی های جزیره قشم

سد و روستای گوران از دیدنی های جزیره قشم

سد تاریخی گوران در روستای گوران واقع شده است. این سد را می‌توان در ساحل شمالی جزیره قشم و در ۸۰ کیلومتری شهر قشم یافت. طبق نظر محققان، ساخت پی سد در به دوردورانه هخامنشیان، ساخت تاج آن در دوران ساسانیان و ساخت خود سد در دوران پهلوی‌ها انجام شده است. گفته می‌شود ریشه لغوی واژه گوران، کلمه «گبران» بوده است. در روستای گوران، زرتشتیان زندگی می‌کرده‌اند. در آنجا اکثر قایق‌ها، لنج ‌های ماهیگیری، لنج‌ های باری و مسافربری ساخته می‌شود. به هر طرف که نگریسته شود می‌توان دید که عده‌ای از بومیان منطقه مشغول سرهم کردن چوب ساج و تنه درختان محلی و پیچ و مهره کردن آنها به هم هستند.

۱۶- روستای توریان:

روستای توریان از جاهای دیدنی قشم همراه با عکس

روستای توریان از جاهای دیدنی قشم همراه با عکس

روستای توریان، روستایی است که در ۳۱ کیلومتری جنوب غربی جزیره‌ی قشم واقع شده است. به دلیل وجود زمین‌های کشاورزی، مزارع گل آفتاب‌گردان، نخلستان‌های فراوان و نیز مناظر و چشم ‌اندازهای زیبا، این روستا یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری قشم محسوب می‌شود.

۱۷- کاسه سلخ:

کاسه سلخ از جاهای دیدنی قشم و درگهان

کاسه سلخ از جاهای دیدنی قشم و درگهان

«کاسه سلخ» منطقه‌ای است در سواحل جنوبی جزیره‌ی قشم واقع شده است. وسعت آن بالغ بر ۳۵ کیلومتر مربع می‌باشد و عاری از هر گونه پوشش گیاهی است. در این بخش از جزیره، چشمه‌ی آب حاوی گوگرد وجود دارد که دارای خاصیت درمانی است. همچنین چندین هزار تپه‌ی کوچک و بزرگ مخروطی شکل نیز مشاهده می‌شوند که بر اثر فرسایش و در طی زمان پدید آمده‌اند و منظره‌ای دیدنی و جالب راایجاد کرده‌اند.

۱۸- تنگه عالی محمد:

تنگه عالی محمد از جاهای دیدنی قشم عکس

تنگه عالی محمد از جاهای دیدنی قشم عکس

اندکی پس از تنگه‌ی چاهکو، منطقه‌ای وجود دارد که آن را تنگه‌ی عالی محمد، تنگه‌ی آب ‌نما یا تنگه‌ی سنگ ‌آب می‌نامند. در انتهای مسیر این تنگه زیبا، گنبد نمکی نمکدان واقع شده است که تماشای آن نیز خالی از لطف نیست.

۱۹- دره تندیس‌ها:

دره تندیس ها از جاهای دیدنی قشم با قیمت

دره تندیس ها از جاهای دیدنی قشم با قیمت

در نزدیکی‌های بام قشم، دره بزرگی وجود دارد که به دلیل وجود تندیس‌های بزرگش به آن «دره تندیس‌ها» می‌گویند. این دره نیز هماهنند دره ستارگان است، اما وسعت آن بسیار بیشتر از دره ستارگان بوده و عظمت تندیس‌هایش چشم‌ها را خیره می‌سازد. در این دشت خشک شاید تصورش مشکل باشد که زمانی در آنجا دریا وجود داشته و ماهی‌های زیادی در آن زندگی می‌کرده‌اند. اما صدف‌های موجود در کف دره می‌تواند تصور چنین چیزی را برایمان امکان پذیر سازد.

۲۰- جزیره ناز:

جاذبه های گردشگری قشم جزیره ناز

جاذبه های گردشگری قشم جزیره ناز

جزیره ناز از زیباترین مناطق قشم است که مسافت آن با شهر قشم در حدود ۲۲ کیلومتر می‌باشد. در آنجا می‌توان صدف‌های رنگارنگ وعروس‌های دریایی را مشاهده کرد. می‌توان با پاى پیاده یا ماشین‌ به میزان یک کیلومتر در آب‌هاى خلیج فارس پیش‌روی نمود. در این منطقه سایت‌هاى بکر و منحصر به فردی براى غواصى در محدوده جزیره نیز وجود دارد.

وسعت جزیره ناز در حدود سه هکتار است. ساحل آن شنی نیست و دیواره‌های صخره‌ای به ارتفاع ۵ تا ۱۰ متر پیرامون آن را احاطه کرده است. در هنگامی که آب دریا به طور کامل پسروی می‌کند، برای مدت زمان کوتاهی، بخشی از خشکی جزیره ناز به ساحل قشم متصل می‌گردد. گرچه مدت زمان این پدیده کوتاه است، اما در این زمان مى‌توان از بالای تپه جزیره ناز، تنگه هرمز و جزیره لارک را مشاهده کرد. در آنجا می‌توان به تماشای فلامینگوها و مرغان دریایی جزیره پرداخت.

۲۱- جزیره هنگام:

جزیره هنگام از جاذبه های گردشگری قشم عکس

جزیره هنگام از جاذبه های گردشگری قشم عکس

جزیره هنگام در جنوب مرکزی جزیره قشم واقع شده است. این جزیره در حدود ۲ کیلومتر با جزیره قشم فاصله دارد و در جلوی روستای شیب دراز قرار گرفته است. در گذشته به این جزیره «هنجام» و «هنیام» هم گفته می‌شده است. وسعت این جزیره در حدود ۵۰ کیلومتر مربع بوده و از معادن نمک، خاک و سرب غنی می‌باشد.

علاوه بر منظره دیدنی ماهیگیری ساکنین منطقه، تماشای دسته‌های دلفین اطراف جزیره، لاک‌ پشتان دریایی و سواحل زیبای صخره‌ای و شنی آنجا هم بسیار دل انگیز است. تفریحات این جزیره شنا و غواصی در سواحل است. منطقه زیست آهوان زیبا و همچنین پارک کروکودیل نوپک، از مهمترین مراکز گردشگری این جزیره است. کروکودیل نوپک اولین مزرعه پرورش کروکودیل در ایران است که در کنار آن امکانات کمپینگ هم ایجاد شده است.

۲۲- بام قشم:

بام قشم از جاذبه های گردشگری قشم و بندرعباس

بام قشم از جاذبه های گردشگری قشم و بندرعباس

بام قشم به ارتفاعات بخش غربی جزیره‌ی قشم می گویند. بخش‌های مرتفع آن از سنگ آهک، دامنه‌ها از ماسه سنگ، مارن و سیلت تشکیل شده است. گفته می‌شود این ارتفاعات، فلاتی نیمه‌ مرتفع هستند که بخش وسیعی از جزیره را تشکیل داده‌اند. از این ارتفاعات می‌توان منظر چشم‌ نواز و زیبایی از جنگل‌های حرا و سواحل شمال خلیج فارس را مشاهده نمود.

۲۳- غار نمکدان:

غار نمکدان از جاهای دیدنی قشم با عکس

غار نمکدان از جاهای دیدنی قشم با عکس

از نظر زمین‌شناسی، غار نمکدان طولانی‌ترین غار نمکی جهان معرفی شده است. این غار طبیعی که بسیار زیباست در فاصله ۹۰ کیلومتری جزیره‌ی قشم واقع شده است. این غار در درون کوهی گنبدی شکل ایجاد شده است و بر بدنه‌ی آن می‌توان رگه‌های سفید نمک و بر سطح آن جریان آب نمک را نظاره گر بود. بر اثر رطوبت زیاد و نفوذ آب در داخل غار، قندیل‌های زیبایی ایجاد شده است.

۲۴- غار خوربس:

غار خربس از جاهای دیدنی قشم با تصویر

غار خربس از جاهای دیدنی قشم با تصویر

طبق نظر دیرینه شناسان، غار خربس مربوط به دوران مادها می‌باشد. این غار در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب جزیره واقع شده است و حاصل دنباله‌‌ی چین ‌خوردگی‌های رشته ‌کوه‌های زاگرس می‌باشد. معماری منحصر به‌ فرد و راز آلود آن اشاره کرد که دراین غار بسیار زیبا و جذاب است. گفته می‌شود آنجا می‌توانسته پرستشگاه مهر و الهه‌ی میترا باشد و یا می‌توانسته مکانی برای نگهداری از استخوان‌های مردگان و پناهگاهی برای ساکنین منطقه در هنگام حمله‌ی دزدان دریایی باشد.

تهران سوئیت: اجاره آپارتمان مبله در تهراناجاره سوئیت در کیشاجاره ویلا در شمال

حتما ببینید » قیمت اجاره سوئیت در کیش

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

6 پاسخ به “جاهای دیدنی قشم (لیست جاذبه های توریستی, گردشگری و طبیعی) +عکس”

 1. آرتین گفت:

  من کلا یک بار رفتم بندرعباس و از اونجا با این اتوبوس های دریایی رفتیم قشم
  خیلی خیلی خیلی عالی بود مخصوصا درگهان که کفش خریدم به ۲۵ هزار تومن تو تهران به رفقا میگم ۱۰۰ تومن خریدم همه میگن یکی برا ما هم بخر این خیلی خوبه 🙂

 2. سارا گفت:

  قشم هم خیلی جاهای دیدنی قشنگی داره
  از حق نگذریم واقعا زیبا هم هست و انصافا فقط گرماش خیلی خیلی اذیت میکنه که خود مردمش هم الان به کولرگازی عادت کردن چون بدون کولرگازی اصلا اونجا نمیشه نفس کشید.

 3. آتنا گفت:

  خیلی جای زیبا و دیدنی ای هست و مردم بسیار مهربانی هم داره ان شاءالله همیشه تو کار و زندگیشون موفق باشن که به ما خیلی کمک کردن واقعا

 4. مریم گفت:

  خیلی مردم خوب و خونگرمی داره قشم… انصافا هم با اخلاق و مومن هستن و هم خیلی به مسافران کمک می کنن … البته درگهان زیاد هم ارزان نبود … هرچند نسبت به تهران که بهشته واقعا
  ما یه اسپیلت خریدیم سه تومن تو تهران میگن ۵ تومن
  البته اینا برا خروج یه محدودیت هایی دارن ظاهرا

 5. سارینا گفت:

  قشم انصافا جای دیدنی خوشگل کم نداره واقعا … خیلی هم مردم خونگرمی داره انصافا خدا خیرشون بده

 6. امیرمحمد گفت:

  قشم خیلی خیلی خیلی خوبه فقط یه ایراد داره اونم این که زندگی بدون کولرگازی اونجا محاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *