قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

دیدنی های چالوس را به طور کامل بشناسید + تصاویر

دریاچه شورمست
پیشنهادهایی برای سفر شهریور ماه + تصاویر
۱ تیر ۱۳۹۶
بوستان نوروز (1)
همه چیز درباره بوستان نوروز + تصاویر
۷ تیر ۱۳۹۶

دیدنی های چالوس را به طور کامل بشناسید + تصاویر

کندوچال

در صورتی که شما نیز جزء مسافران نوروزی شمال هستید، به احتمال بسیار زیاد چالوس از جمله مناطقی است که یا از آن عبور می کنید و یا سفری یک روزه به آن خواهید داشت. جاده چالوس، توریستی ترین جاده در کشورمان است که به عنوان چهارمین جاده زیبا در دنیا شناخته می شود. این جاده طبیعتی بی نظیر داشته و از این رو یکی از دیدنی ترین تفریح گاه های کشورمان به شمار می رود.

جاده-چالوس

در صورتی که این روزها، گذرتان به جاده چالوس افتاد، پیشنهاد می کنیم که برای هر کدام از جاذبه های طبیعی این شهر وقت گذشته و سعی کنید یک سفر هرچند کوتاه و متفاوت را برای خود در این منطقه رقم بزنید. چالوس، نه تنها با جنگل ها، آبشارها و دریاچه هایش یکی از بهترین مناطق گردشگری است، بلکه از لحاظ تاریخی هم غنی بوده و آثار تاریخی جالبی نیز دارد.

آبشارهای چالوس

آبشارهای چالوس را به عنوان جزء جدانشدنی طبیعت آن می شمارند. به عنوان مثال، آبشار اکاپل در جنگل کوهستانی سردی چال کلاردشت واقع شده و همجواری آن با ییلاقات کلاردشت و زیبایی طبیعی دریاچه ولشت که در آن قرار گرفته است، می توانید روزی فراموش نشدنی را در دفترچه خاطرات شما رقم بزند.

هم چنین آبشار سواسره که دارای حدود ۱۰۰ متر ارتفاع بوده و در ناحیه ای از توابع بلده قرار گرفته است. بدین شکل که در فضایی کوهستانی، بیشه ای است که چشم اندازهایی شگفت انگیز و بکر دارد. این آبشار بسیار پرآب بوده و نحوه ریزش آن تصویر منحصر به فردی را به وجود می آورد.

آبشار چالوس

اما از هرچه بگذریم، نمی توان از آبشار زیبای هریجان فراموش کرد. این آبشار زیبا را می توانید مشرف به روستایی به همین نام در نزدیکی گردنه هزارچم در جاده تهران – چالوس ببینید. این آبشار دارای ارتفاعی بیش از ۹ متر بوده و به عنوان یکی از زیباترین آبشارها در رشته کوه البرز شناخته می شود. برخورداری از آب فراوان، فضای مرتفع و بیشه ای و هم چنین چشم اندازی دره ای، کوهستانی و جنگلی از فراز کوهی سنگی با پخشابی ویژه سرازیر شده و در پایین دست به آبشارهای متعددی تبدیل می گردد.

پارک های جنگلی چالوس

حتما نام پارک جنگلی چالوس یا «فی ین» را شنیده اید. این پارک جنگلی در فاصله ۷ کیلومتری جاده چالوس – تهران قرار گرفته و رودخانه چالوس از کنار آن می گذرد. در این پارک جنگلی، اردوگاهی احداث شده است که کلبه و کومه هایی برای اقامت مسافران در خود جای داده است.

پارک-جنگلی-چالوس4

پارک جنگلی نمک آبرود نیز در شمال کشور بسیار خوش آوازه است. این پارک جنگلی پهناور دارای وسعی بیش از ۲۰۰ هکتار بوده و با درختان خودرو و انبوهی پر شده است. در میان این درختان، می توان گونه های مختلف شمشاد بعضا با عمر بیش از ۷۰۰ سال را نیز یافت. این پارک جنگلی دیدنی با طبیعت بکر و وحشی خود، سبب حفظ سیستم های اکولوژیکی شده و علاوه بر این، به عنوان یکی از زیباترین پارک های جنگلی در جهان شناخته می گردد.

تله‌کابین نمک آبرود

حال که از نمک آبرود سخن به میان آمد، نمی توان از تله کابین زیبای نمک آبرود یادی نکرد. تله کابین نمک آبرود یکی از مهم ترین بخش های توریستی در نمک آبرود بوده و در جنوب شرقی شهرک نمک آبرود واقع گردیده است. این تله کابین به شما امکان صعود به بالای قله زیبای مدوبن را خواهد داد.

شما در بالای این قله که اختلاف دمای آن با پایین بیش از ۱۰ درجه است، می توانید از امکانات پذیرایی استفاده نمایید. تله کابین نمک آبرود دارای ۴۲ تله کابین ۴ نفره بوده سرعتی در حدود ۳ متر بر ثانیه دارد. این تله کابین می تواند مسیر ۲ کیلومتری را زیر ۱۲ دقیقه طی نماید.

دریاچه های چالوس

سد دریوک

File_20141041730

این دریاچه زیبا در چالوس، دارای وسعت حدودا یک هکتاری بوده و در روبروی دره ولی آباد هزار پرچم و در دامنه کوه دال کمر واقع می باشد. این دریاچه دارای عمق حدود ۵ متری بوده و آب شیرینی دارد. اطراف این دریاچه را مراتع و مرغزارها احاطه نموده اند. به همین جهت است که این دریاچه پناهگاهی برای پرندگان وحشی و بومی مختلف است. در زمستان ها می توانید مرغابی ها و غازهای مهاجر را در آنجا ببینید.

دریاچه شیرین ولشت

ولشت1122222220

در جنوب غربی چالوس و شمال شرقی منطقه کلاردشت، دریاچه شیرین ولش در میان دره ای نسبتا عمیق واقع گردیده است. این دریاچه دارای وسعت حدودا ۱۵ هکتار و عمق متوسط تقریبا ۲۰ متر می باشد.

 این دریاچه هم چنین از جمله دریاچه هایی است که در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم کوه واقع بوده و به علت قرار گرفتن در گودالی بزرگ محاط به تپه های کم ارتفاع کلمه، از دیدها پنهان است. دسترسی به این دریاچه از طریق مرزن آباد و سمت غربی جاده چالوس میسر است.

مرداب کندوچال

کندوچال

اگر گذارتان با چالوس افتاد، خوب است که سری به مرداب کندوچال در میان جنگل انبوده فی ین چالوس بزنید. این مرداب دارای وسعت تقریبا یک هکتاری بوده و در حدود ۴ تا ۵ متر عمق دارد. آب این مرداب نیز از چشمه های اطراف تامین شده و شیرین است.

تاریخ در چالوس

اگرچه عمده شهرت چالوس به علت طبیعت آن است، اما شما می توانید ضمن سفر خود از آثار تاریخی آن نیز دیدن فرمایید. به عنوان مثال، کاخ اجابت در دوران پهلوی، در روستای اجابت از بخش کلاردشت بنا گردید. این کاخ در محلی مشرف به منطقه کلاردشت ساخته شده و تزئینات و گچبری های زیبایی به شیوه معماری اروپا دارد. حیاط کاخ پوشیده از درختان سرو سرسبز بوده و در حال حاضر نیز به عنوان استراحتگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

هم چنین شما می توانید از کاخ چای خوران در جنوب میدان معلم چالوس و در منطقه ای موسوم به محوطه کاخ، بازدید به عمل آورید. این کاخ از بناهای دوره پهلوی اول بوده و بنای آن دارای وسعت تقریبی ۴۰۰۰ متر مربع می باشد. این کاخ دارای یک طبقه و زیرزمین بوده و به منظور استراحت موقت و کوتاه مدت به کار می رفته است. برخلاف سایر کاخ های این دوره، این کاخ کاملا ساده و بی پیرایه است. مصالح عمده این کاخ، سنگ و جر بوده و نفوذ معماری اروپایی در ساختمان آن بسیار واضح و مبرهن است.

کاخ-چایخوران

در روستای زوات واقع در ضلع جنوبی کمربندی چالوس به تنکابن نیز می توانید از بقعه متبرکه سید محمد دیدن نمایید. بنای اصلی مقبره به صورت ۸ ضلعی بوده و گنبدی ۸ وجهی بر فراز آن واقع گردیده است.

یکی دیگر از آثار تاریخی که متاسفانه این روزها چیز زیادی از آن باقی نمانده است، «کاروان سرای سر قله کندوان» می باشد. این کاروان سرا در منتهی الیه جنوبی مازندران و در سر قله کندوان واقع گردیده است. این کاروانسرا به شیوه ۴ ضلعی و با ابعاد ۱۶ در ۱۴ متر ساخته شده و سقفی گنبدی شکل داشته است.

یکی دیگر از کاروانسراهای کوهستانی چالوس، کاروانسرای سنگی پای قله کندوان است که در فاصله ۲۰۰ متری شمال تونل کندوان قرار گرفته است. این کاروانسرا به شیوه ۴ ضلعی و با ابعاد ۹ در ۲۲ متر در امتداد شمالی – جنوبی ساخته شده است. این کاروانسرا دارای دو ردیف طولی سگ های گنبددار بوده و امروزه ۵ گنبد بخش شرقی کاروانسرا باقی مانده است.

تهران سوئیت: آپارتمان مبله تهران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *