تهران سوئیت

تهران سوئیت

خشکسالی به زودی آبشار سمیرم را نابود می کند!

خشکسالی به زودی آبشار سمیرم را نابود می کند!
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۲۵ آذر ۱۳۹۷

آبشار سمیرم، این عروس زیبا روی و بلند قامت زاگرس که زمانی قامتش به ۷۵ متر می‌رسید در همه فصول میعادگاه گردشگران داخلی و خارجی بود، اکنون با گذر زمان قامتش خمیده شده و هر چند خشکسالی این عروس دنا را هم رنجانده است اما هنوز با ارتفاع ۳۵ متر، دیرسالی است که برای اهالی و مشتاقانش قصه جاری بودن می‌سراید و می‌گوید زمانه رفتن است و پیوستن.

ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه صبح روز چهارشنبه مورخ بیست و یکم ماه آذر کنار قامت بلند آبشار سمیرم همچون دیگر گردشگران، بساطمان را پهن کردیم، هوا آفتابی و بس دل انگیز است، رقص نور خورشید را بر قله‌های بزرگ و کوچک دنا می‌بینی که همه و همه جلوه‌ای از زیبایی‌های خداوندی است که تو را به تأمل وا می‌دارد.

آبشار سمیرم با همه سکوت و تنهایی‌اش امیدوارانه دل به برگ‌های سرخ آتشین پاییزخوش کرده است و خجل وار رخساره‌اش را از لا به لای برگ‌های زرد پاییز برای گردشگران هویدا می‌کند.

گردشگران سالهاست که با روزگار سخت این آبشار کنار آمده اما او را ترد نکرده‌اند، آخر هفته که می‌شود، انبوه گردشگران در کنار نفس‌های به شماره افتاده او، آرامش می‌گیرند و در دل آب سرد و بی رمقی که با حرکت مینیاتوری و انعکاس رنگ‌های گرم پاییز جان گرفته است، داستان دیگری از حیات را خلق می‌کنند.

این آبشار، رمق ناچیزش را هنوز از چشمه‌های مزارع جو زار و چشمه عزیزخان به عاریه گرفته است و از میان صخره و دیوارهای بلند سنگی‌اش، عشوه کنان ۳۵ متر ارتفاع را طی می‌کند تا حس خوب حیات را به روی ما بگشاید.

هرچند در این روزهای سرد اواخر پاییز دل انگیز، عطر پونه‌های کوهی و گیاهان معطر بهاری به مشام نمی‌رسد، اما دیدن رقص پرنده‌ها با همنوایی قطره‌های آب خالی از لطف نیست.

این عروس زیبای دنا اگرچه از تو دورم، همیشه آسمان آفتابی و بارانی یاد تو را در من می‌ریزد، نجواها و عشوه‌های ترنم آبهای جاریت را به یادم می‌آورم که همچون امروز خستگی پرهیاهیوی شهر را بدر می‌کردم.

القصه – این جاذبه طبیعی زیبا واقع در چهار کیلومتری شرق سمیرم در دامن کوههای زاگرس در همه فصول پذیرای گردشگران و طبیعت دوستان است.

این اثر بکر و زیبا در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ به عنوان نود و یکمین اثر طبیعی کشور و اولین اثر طبیعی استان اصفهان، توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

میراث دوستان و طبیعت گردان این جاذبه گردشگری را که اکنون با تهدید تیغ خشکسالی و کم آبی روبروست در تلاش هستند که درمانی برای آن بیابند.

این جاذبه‌ای گردشگری که به گفته مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان سالانه ۹۰۰ هزار نفر برای دیدنش رهسپار دیار سمیرم می‌شوند.

این روزها سیلی خشکسالی نه تنها چهره آبشار سمیرم که بسیاری از مناطق گردشگری طبیعی استان اصفهان را زخمی کرده است و تقویت حوضچه‌های بستر آبشار تنها چاره‌ای است که میراث فرهنگی برای حفظ آن در پیش گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان به تأثیر بحران کم آبی بر جاذبه‌های گردشگری استان اصفهان اشاره کرد و گفت:

درد آبشار سمیرم را بسیاری از گردشگران دریافته‌اند، اما تراژدی زاینده رود واقعیتی است که شبانه روز ذهن گردشگران و میراث دوستان را درگیر غم حیاتش کرده است و برای حفظ بقای این سرمایه ملی کشور تنها نگاهمان رو به آسمان است.

اسفندیار اله یاری معتقد است:

آبشار سمیرم یکی از المان‌های مهم گردشگری در سرزمین بکر و زیبای منطقه کوهستانی و اولین اثر طبیعی ثبت شده استان اصفهان در فهرست میراث طبیعی ایران است و باید استوار بماند چرا که همیشه با جاذبه‌ای که داشته از نگاه گردشگران دور نبوده است.

اله یاری بر این مهم تاکید دارد که هر چند خشکسالی بر روی یکی از محورهای اصلی و مهم طبیعت گردی استان اصفهان یعنی محور زاینده رود تأثیر گذاشته و به حوزه گردشگری اصفهان آسیب جدی وارد کرده است، اما هنوز ما بر روی حوزه‌های گردشگری سرمایه گذاری می‌کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان همچنین از تأثیر منفی خشکسالی بر گردشگری فرهنگی استان اصفهان می‌گوید؛ اینکه فرونشست زمین و آسیب بدنه بناها از پیامدهای خشکسالی بر گردشگری است و تنها بحران بر طبیعت تأثیر مخرب نداشته و اکنون ما نگران بناها و گردشگری فرهنگی نیز هستیم.

وی آبشار سمیرم و احیاء گردشگری طبیعی این منطقه و مناطق مشابه را امری ضروری دانست و خود را متولی مستقیم در حوزه آب ندانست و در خصوص حفظ و بقای جاذبه‌های گردشگری طبیعی گفت: ما در کنار گردشگری فرهنگی برای گردشگری طبیعی دغدغه جدی داریم، تاثرات مخرب خشکسالی در بلند مدت آشکار می‌شود و با توجه به اینکه آبشار سمیرم در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسیده است مسوولیت حفظ آن برعهده همه است و همه در حفظ بقای آن نقش دارند.

او علاوه بر آبشار سمیرم به پهنه کویر در شرق اصفهان و ورزنه، کویر مرنجاب، آبشار آبملخ سمیرم، تالاب بین المللی گاو خونی، آبشار نیاسر، منطقه حفاظت شده گلستان کوه خوانسار، قنوات قدیمی، آبشار پونه زار و…اشاره کرد و گفت:

استقبال گردشگران از هوای خنک روز و شب کویر و منطقه غرب و جنوب استان اصفهان و وجود باغ‌های قدیمی و سرسبز پتانسل های گردشگری طبیعی در استان اصفهان هستندکه بحران آب می‌تواند بر چهره زیبای آن تأثیر بگذارد.

اله یاری تصریح کرد:

با اینکه استان اصفهان در زمینه توسعه زیر ساخت‌های طبیعی و گردشگری دارای رتبه اول در کشور است اما نگران آسیب جدی خشکسالی برگردشگری فرهنگی و طبیعی هستیم و امیدواریم با پیشرفت ابر پروژه‌های آب، در آینده نزدیک این دغدغه‌ها از بین برود.

اما محسن یار محمدیان، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان از آمار و تعداد جاذبه‌های گردشگری ثبت شده در میراث فرهنگی استان اظهار بی اطلاعی کرد وگفت: در زمینه گردشگری فقط هزار و ۹۰۰ اثر در استان اصفهان ثبت ملی شده است.

وی تأثیر کم آبی بر جاذبه‌های گردشگری را یک اتفاق ناخوشایند در حوزه گردشگری دانست و گفت:

خشکسالی نه تنها بر جاذبه‌های گردشگری که بر روی استقبال گردشگران داخلی و به خصوص کشورهای عربی تأثیر منفی داشته است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *