قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

همه چیز درباره دره هفت حوض + تصاویر

شاهرود (5)
شاهرود: محلی فوق العاده برای طبیعت گردان (قسمت ۲)
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
اردبیل
معرفی استان هایی با بیش ترین گردشگر خارجی (قسمت ۱)
۴ خرداد ۱۳۹۶

همه چیز درباره دره هفت حوض + تصاویر

دره هفت حوض (3)

معمولا هنگامی که نام «هفت حوض» بر زبان می آید، بسیاری بالاخص پایتخت نشین ها به یاد میدان معروفی در شرق تهران می افتند. اما همین هفت حوض، برای اهالی گردشگری و طبیعت گردی، یاد آور یکی از زیباترین پدیده های طبیعی شرق کشورمان است.

هفت حوض، در استان خراسان واقع است. منطقه ای که طبیعت، آن را با آب باران ایجاد نموده است. در بستر یکی از سرشاخه های رودخانه طرق در بلندی های رو به جنوب بینالود، ۷ حوضچه طبیعی بکر شکل گرفته است. هر حوضچه به اندازه یک استخر بوده و آب از یکی به دیگری می ریزد.

دره هفت حوض (3)

در حقیقت «هفت حوض» منطق ای است شامل شخره مانند ها و سنگ های صاف و صیقلی. ۷ حوضچه طبیعی و بسیار زیبا در این منطقه شکل گرفته است. برخی از این حوضچه های طبیعی به اندازه یک استخر کوچک هستند. آب از هر حوضچه به حوضچه دیگر می ریزد تا نهایتا به حوضچه آخر برسد. این پدیده طبیعی حوض ها یا اصطلاحا «دولین» ها، بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران های اسیدی در بستر یکی از سرشاخه های رودخانه طرق از در ارتفاعات رو به جنوب بینالود شگل گرفته است.

مواد آهکی نرم در بستر یکی از سرشاخه های رودخانه طرق دچار فرسایش شده اند و اشکال ژئومورفولوژی دولین را ایجاد نموده اند. اما مردم عادی تنها هفت حوض عادی و زیبا را می بینند که چشم اندازی فوق العاده دارد.

دره هفت حوض (1)

پس از عبور از ۷ حوض اصلی در امتداد هم به تک حوض های بزرگ خواهید رسید. این منطقه کاملا بکر و دست نخورده است. این منطقه، برخلاف انتظار شما، اصلا پرتردد و پربازدید نوده و سکوتی عجیب، در آن حکم فرما است. تنها صدای جریان آب است که در این منطقه گوش ها را نوازش می دهد.

در صورتی که قصد سفر به این منطقه را دارید، فراموش نکنید که شما می بایست پس از رسیدن به این میدان خودرو را پارک کنید. سپس حدود ۲ کیلومتر از مسیر را به صورت پیاده طی کرده و نهایتا به هفت حوض برسید. هم چنین این نکته را نیز از یاد نبرید که به علت وجود سنگ های صیقلی و صاف، می بایست جانب احتیاط را پس از ورود به منطقه در نظر داشته باشید.

دره هفت حوض (2)

علاوه بر این، همواره در مورد هفت حوض پیشنهاد می شود که گردشگران عزیز حتی الامکان به علت کوهستانی بودن منطقه، بین زمان های طلوع تا غروب آفتاب از محیط زیبای آن بره ببرند. هم چنین می بایست وسایل و لوازم مناسب از جمله لباس، کفش و غیره را به همراه داشته باشند. توجه شود که برای چادر زدن در این منطقه می بایست آذوقه کافی به همراه خود داشته باشید، چرا که در حوالی هفت حوض نخواهید توانست که مغازه یا سوپرمارکتی بیابید.

به هر حال همان گونه که گفتیم، نکته ی مهم هفت حوض صاف بودن و صیقلی و مسطح بودن بیش از حد سنگ های آن است. اگر می خواهید که از هفت حوض به آسانی عبور نموده و لذت طبیعت بی مانند آن را تبدیل به خاطره ای به یادماندنی برای خود کنید، کفش های راحتی بپوشید.

به عنوان نکته پایانی، از دوربین عکاسی فراموش نکنید و مراقب باشید که پس از ترک محیط هیچ اثر مخربی روی محیط زیست باقی نگذارید.

تهران سوئیت: مرکز اجاره آپارتمان مبله تهران

اجاره ویلا در شمال در ایام نوروز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *