تهران سوئیت

تهران سوئیت

دریاچه‌ی شورابیل کجاست ؟

دریاچه‌ی شورابیل کجاست ؟
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۲۹ مرداد ۱۳۹۶

استان اردبیل که یکی از مقاصد گردشگری برای سفر است، دارای جاذبه‌های فراوانی می‌باشد. شهر اردبیل (مرکز استان اردبیل) آب و هوایی سرد و کوهستانی داشته و دارای وسعتی در حدود ۳۸۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد. از آنجایی که ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۳۵۰ متر می‌باشد، میانگین دمای اردبیل در طول سال ۸٫۵ درجه سانتی گراد است. دریاچه شورابیل یکی از جاذبه‌های طبیعی این شهر است که به یک منطقه نمونه گردشگری نیز تبدیل شده است.

دریاچه‌ی شورابیل دریاچه‌ای زیبا و یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی ایران است که در حریم شهری اردبیل و در یکی از مناطق شکارممنوع ایران قرار دارد. این دریاچه در خیابان دانشگاه مسیر دانشگاه محقق اردبیلی، دانشگاه علوم پزشکی و پیام نور واقع می باشد.

بر اساس نتایج مطالعات زمین‌شناختی، قدمت این دریاچه‌ی نسبتاً بزرگ و بسیار جذاب، حتی از دریاچه‌ی ارومیه نیز بیشتر است. در حقیقت شورابیل اردبیل، تنها دریاچه‌ی طبیعی درون‌شهری در کل ایران بزرگ می‌باشد.

این دریاچه ی بسیار زیبا، در گذشته خواص درمانی زیادی داشته و کاملاً شور بوده است که همین شور بودن دلیل نام‌گذاری آن را می‌رساند. اما طی گذشت زمان با افزودن آب شیرین به آن از شوری آن کاسته‌اند و مساحت آن را به ۱۸۰ هکتار افزایش داده‌اند. به‌طوری‌که امروزه در آن ماهی قزل الا پرورش داده می‌شود.

بخوانید: اجاره روزانه ويلا در كيش

تا قبل از افزودن آب شیرین به این دریاچه‌ی فوق‌العاده، ساکنان آن منطقه و به‌ویژه افرادی که از ناراحتی پوستی یا درد مفاصل رنج می‌بردند از گل مطبوع دریاچه به پوست بدن خود می‌مالیده اند و حتی از گل آن به شهرها و مناطق دیگر می‌برده تا مصرف کنند و ناراحتی خود را درمان سازند اما متأسفانه اخیراً آب شیرین به این دریاچه اضافه شده است که این امر سبب گردیده این دریاچه دیگر آن خواص درمانی سابق را نداشته باشد.

این دریاچه انتخاب بسیار مناسبی برای استراحت تمامی اعضای خانواده و فرار از شلوغی و هرج‌ومرج روزمره است. برای شناخت خدماتی که می‌توانید در کنار مشاهده‌ی این منظره‌ی زیبا داشته باشید اطلاعاتی را در خدمت شما قرار داده‌ایم:

از امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی جذاب این دریاچه می‌توان به: باغ‌وحش، پیست دوومیدانی، پیست دوچرخه‌سواری، قایق‌رانی، یک شهربازی روباز، یک شهربازی سرپوشیده و تعدادی هتل (مجتمع توریستی کوثر و هتل شورابیل) اشاره کرد.

دانشگاه‌های: محقق اردبیلی، پیام نور، علوم پزشکی و شهرک‌های: مهر، کوثر، دادگستری، راه و ترابری، ولیعصر و هم‌چنین نمایشگاه بین‌المللی اردبیل در حاشیه‌ای از این دریاچه‌ی گسترده قرارگرفته‌اند.

اطلاعاتی جالب در مورد دریاچه شورابیل:

 • علت نامگذاری این دریاچه، شوری بسیار زیاد آب آن بوده است اما امروز به دلیل اضافه شدن آب شیرین به آن، دیگر شورابیل همچون گذشته شور نیست به نحوی که امکان پرورش نوعی ماهی قزل آلا در آن وجود دارد.
 • در زمان‌های قدیم گل‌های پیرامون دریاچه شورابیل بیماران را شفا می‌داده است و محلی برای مراجعه مردم بومی منطقه بوده است.
 • امروز این دریاچه یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان مهاجر در اردبیل محسوب می‌شود.

 • طبق مدارک و شواهد زمین شناسی، تالاب شورابیل در اواخر دوران سوم و اوایل دوران چهارم زمین شناسی شکل یافته است.
 • این دریاچه قدمتی بیش از دریاچه ارومیه دارد.
 • دریاچه شورابیل یکی از بزرگترین دریاچه‌های طبیعی داخل شهری ایران است.

 • این دریاچه از مهمترین جاذبه‌های گردشگری شهر اردبیل محسوب می‌گردد.
 • مسیر پیاده روی اطراف دریاچه، یکی از طولانی‌ترین مسیرهای پیاده روی کشور می‌باشد.
 • در کنار این دریاچه، اولین زیپ لاین رفت و برگشتی کشور و طولانی‌ترین زیپ لاین ایران احداث شده است.

گیاهان و جانوران:

در گذشته، این منطقه دارای گیاهانی از قبیل سازو، سلمه، نی، گز، اویارسلام، گل گندم، جو و غیره بوده است اما پس از شیرین کردن آب دریاچه، بسیاری از این‌ها از بین رفته‌اند. از جمله پرندگان بومی که در این دریاچه زیبا زیست می‌کنند می‌توان به اردک چشم طلایی، غاز خاکستری، غاز زنگوله بال، پلیکان‌های خاکستری، اردک تاجدار، لک لک سیاه و از پرندگان مهاجر به قرقاول، مرغابی، دراج، خوتکا، حواسیل، چنگر، آنگوت اشاره نمود. گفتنی است این دریاچه از مناطق شکار ممنوع استان اردبیل اعلام شده است. شایان ذکر است همه ساله و در پاییز، این پرندگان از سمت کشور روسیه به سمت دریاچه شورابیل مهاجرت می‌کنند.

تأمین آب دریاچه:

منبع تأمین آب دریاچه شورابیل، چشمه‌ها، رودخانه بالخلو چای و نیز نزولات آسمانی می‌باشد. در سال‌های اخیر اداره امور آب منطقه‌ای از طریق کانال آبرسانی، سطح آب دریاچه را افزایش داده است. حداکثر عمق آب دریاچه ۲۰ متر بوده و میزان نوسانات سطح آب در حدود ۰٫۵ متر گزارش شده است.

دیدنی‌ها و تفریحات:

دریاچه شورابیل دارای دیدنی‌ها و امکانات تفریحی خوبی می‌باشد که در دیل آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

قایقرانی و جت اسکی:

در دریاچه شورابیل و با حضور در اسکله قایق سواری (در ضلع شمالی دریاچه) می‌توان از قایق‌های پدالی استفاده نمود و از سکوت و چشم انداز اطراف لذت برد. در این مکان قایق موتوری و جت اسکی هم برای گشت و گذار بیشتر در دریاچه مهیاست.

دوچرخه سواری، پیاده روی، کالسکه سواری و ماشین برقی:

در اطراف دریاچه شورابیل، پیست دوچرخه سواری، پیست پیاده روی استاندارد، پیست دو و میدانی مجهز به چمن مصنوعی احداث شده است. گفتنی است پیست پیاده روی شورابیل یکی از طولانی‌ترین پیست‌های پیاده روی در کشور محسوب می‌شود. رینگ آسفالت ایجاد شده در اطراف دریاچه نیز مناسب کالسکه سواری و ماشین برقی می‌باشد. با کرایه دوچرخه از کیوسک دوچرخه سواری نبش خیابان شورابیل و یا پارک اطراف دریاچه می‌توان از پیست دوچرخه سواری اطراف دریاچه استفاده نمود. دوچرخه‌های اجاره‌ای آنجا چند نوع دارد: دوچرخه‌های معمولی، دوچرخه‌های دونفره و دوچرخه‌های برقی. بسته به نوع علاقه می‌توان یکی از آن‌ها را کرایه کرد.

زیپ لاین:

زیپ لاین ساحل دریاچه شورابیل، ۹۲۰ متر طول دارد. شایان ذکر است این زیپ لاین، نخستین زیپ لاین رفت و برگشت موتوری ایران و طولانی‌ترین زیپ لاین کشور محسوب می‌گردد.

فضای سبز و شهربازی‌های روباز و سرپوشیده اطراف دریاچه:

ساحل اطراف دریاچه توسط فضای سبز و پارک پوشیده شده است. این پارک‌ها شامل باغ بهشت، پارک صخره‌ای و پارک شورابیل می‌باشند که محیط دلچسبی را برای تفریح، پیک نیک و سرگرمی به وجود آورده‌اند. گفتنی است پارک شورابیل مجهز به یک شهربازی روباز و شهربازی شهر خورشید (در قسمت جنوبی دریاچه) و باغ وحش می‌باشد.

پیست کارتینگ:

«پیست کارتینگ هانی» که در بخش شرقی دریاچه واقع شده است مناسب علاقه مندان به مسابقه و رقابت‌های هیجانی می‌باشد.

پیک نیک و عکاسی:

پارک‌های زیبای کنار دریاچه شورابیل، بهترین مکان برای پیک نیک، دورهمی های دوستانه، بازی والیبال و بدمینتون می‌باشد. همچنین با عکاسی از مناظر می‌توان یادگاری‌های زیبایی به ثبت رسانید.

پرنده نگری:

در فصل پاییز، دریاچه شورابیل به توقفگاه کوتاهی برای پرندگان مهاجر تبدیل می‌شود و در آن انواع مختلف پرنده همچون اردک تاجدار، اردک چشم طلایی، پلیکان‌های خاکستری، غاز خاکستری، قرقاول، مرغابی، خوتکا، حواصیل، چنگر، آنگوت غاز زنگوله بال، لک لک سیاه به چشم می‌خورند. این فصل فرصت مناسبی برای مشاهده پرواز این پرنده‌ها از نزدیک است.

جشنواره‌ها و برنامه‌های فرهنگی مختلف:

دریاچه شورابیل، یکی از مراکز مهم برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌های گوناگون در اردبیل است که با اطلاع از این برنامه‌ها می‌توان از حضور و شرکت در آنها لذت برد.

شنا ممنوع:

شایان ذکر است شنا در دریاچه شورابیل و راه رفتن بر روی دریاچه یخ زده ممنوع می‌باشد.

امکانات:

امکانات زیادی در اطراف دریاچه برای رفاه مسافران، گردشگران و مردم منطقه ایجاد شده است از جمله: کافه، رستوران و بوفه اطراف دریاچه، پارکینگ، سرویس بهداشتی، آلاچیق، نیمکت و فضای سبز، سالن ورزشی.

بهترین فصل سفر:

فصل بهار و تابستان: بهار و تابستان (به ویژه ماه انتهایی بهار و دو ماه اول تابستان) بهترین فصل‌ها برای بازدید از شهر اردبیل و گردش در آن است.

فصل پاییز و زمستان: سفر به اردبیل در فصل پاییز و زمستان به دلیل سرما و برودت هوا چندان مناسب نیست؛ اما در این فصل می‌توان از تماشای منظره یخ زده دریاچه لذت برد.

مسیر دسترسی:

آدرس: ۲ کیلومتری جنوب شرقی جاده اردبیل به خلخال.

جاذبه‌های اطراف:

بازدید از دیگر دیدنی‌های اردبیل نیز پیشنهاد می‌گردد:

 • بازار تاریخی اردبیل در فاصله ۵ کیلومتری.

 • مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی در فاصله ۵٫ ۵ کیلومتری.

 • موزه تاریخ طبیعی اردبیل در بخش شرقی دریاچه شورابیل.

جهت اقامت توریست‌های خارجی و میهمانان داخلی:

چندین هتل و اقامتگاه (از جمله مجتمع توریستی کوثر و هتل شورابیل) در اطراف دریاچه وجود دارد. همچنین در فضای اطراف دریاچه امکان چادرزدن و کمپینگ نیز مهیا شده است. هتل شورابیل با درجه ‌بندی سه ستاره در ساحل شمالی دریاچه و مجتمع توریستی کوثر با درجه ‌بندی سه ستاره (دارای چهل و شش واحد سوئیت ویلائی و سالن کنفرانس و سالن همایش و دو رستوران و کافی شاپ، کافی نت و سالن ورزشی درزمینی به وسعت ۲۶۱۲۵ متر مربع در ساحل جنوبی دریاچهٔ شورابیل) میزبان گردشگران خارجی و میهمانان داخلی می‌باشد.

 • هتل شورابیل: هتلی با درجه‌بندی دوستاره، در ساحل شمالی این دریچه‌ی بکر

 • مجتمع توریستی کوثر: با درجه‌بندی سه ستاره، دارای ۴۶ واحد سوییت ویلایی، سالن کنفرانس سالن همایش،۲ رستوران، کافی‌شاپ، کافی‌نت و سالن ورزشی‌ای به وسعت ۲۶۱۲۵ مترمربع در ساحل جنوبی دریاچه‌ی شورابیل آماده‌ی خدمات‌رسانی می‌باشد.

در ساحل دریاچه‌ی شورابیل که در حال حاضر یکی از مکان‌های تفریحی تمییز و خوب و مناسب اردبیل به شمار می‌رود، فضای سبز مناسب و طبیعت بکری همراه با شهربازی سرپوشیده خورشید با امکاناتی مدرن در سال ۱۳۹۱ افتتاح گردیده است.

مطالب پیشنهادی » آدرس دشت لاله ها در تهران – آب و هوای برگ جهان – محله عودلاجان تهران کجاست – خانه اجاره اي در شهميرزاد

اجاره آپارتمان مبله تهران و اجاره ویلا را از «تهران سوئیت» بخواهید.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

2 پاسخ به “دریاچه‌ی شورابیل کجاست ؟”

 1. یسنا گفت:

  فوق العاده است این دریاچه
  آدم به اینجاها که سفر کنه کلی تجربه برای گفتن و تعریف کردن داره
  متاسفانه خیلیا مثل من اهل سفر نیستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *