تهران سوئیت

تهران سوئیت

دریاچه زیبای گهر در کجاست؟ (الیگودرز, خرم آباد, لرستان, دورود, ازنا) +عکس

دریاچه زیبای گهر در کجاست؟ (الیگودرز, خرم آباد, لرستان, دورود, ازنا) +عکس
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۱۴ مهر ۱۳۹۵

احتمالا تاکنون در تلویزیون یا رادیو نام «نگین زاگرس» را شنیده اید! با این حال، بسیاری هنوز نمی دانند که منظور از نگین زاگرس، «دریاچه گهر» است. امروز در این مقاله تهران سوئیت قصد داریم که این دریاچه را به شما معرفی کرده و ویژگی های آن را برایتان شرح دهیم. این دریاچه در حقیقت یک دریاچه کوهستانی بوده که در میان رشته کوه زیبای اشترانکوه دورود واقع در استان لرستان واقع شده است. گفتنی است که ارتفاع این دریاچه از سطح دریا ۲۳۵۰ متر بوده و به همین دلیل هم در رده دریاچه های کوهستانی قرار گرفته است.

دریاچه گهر عکس

دریاچه گهر عکس

طبیعت خاص گهر، در نظر برخی زمین شناسان بسیار شگفت انگیز است. در حقیقت بسیاری با بررسی های زمین شناسی، وجود دریاچه گهر را کاملا افسانه ای توصیف می کنند. با این حال نظر غالب این است که گهر به احتمال بسیار زیاد، در نتیجه وقوع زمین لرزه های بسیار بزرگ ایجاد گردیده است.

این دریاچه که روی گسل زاگرس قرار دارد، احتمالا در اثر جنبش گسل و رویداد زمین لغزشی بزرگ ایجاد گردیده و به مرور زمان با فرسایش سطوح، به شکل امروزی تبدیل شده است.

دریاچه گهر کجاست

دریاچه گهر کجاست

به صورت کلی، گهر متشکل از دو بخش است. قسمت بزرگ تر آن به نام گهر بزرگ که به آن کله گهر نیز گفته می شود. قسمت کوچک تر نیز گهر کوچک است که مردم محلی به آن کره گهر می گویند. دریاچه گهر بزرگ واقعا بزرگ است! این دریاچه ۱۷۰۰ متر طول، ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر عرض و از ۴ تا ۲۸ متر ژرفا دارد.

از جمله مزیت های این دریاچه دسترسی آن است. در حقیقت شما می توانید از روستای دورود به کمک خودرو خود، مسیر مربوط به این دریاچه را بپیمایید. اخیرا با توجه به استقبال گردشگران، راه شکافی های مختلفی انجام شده و این امر، کار را بیش از پیش برای گردشگران مختلف تسهیل نموده است.

دریاچه گهر الیگودرز

دریاچه گهر الیگودرز

ساحل این دریاچه فقط در دو قسمت برای شنا مناسب است. این دو قسمت عبارتند از

 • قسمت مدخل دریاچه (ضلع غربی)
 • قسمت مقابل مدخل دریاچه (ضلع شرقی)

با توجه به این که این دو قسمت ساحلی ماسه ای دارند، می توانند برای شنا استفاده گردند. در سایر بخش ها ساحل کاملا صخره ای بوده و قابلیت شنا ندارد.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که در قسمت پایین دریاچه نیز جنگلی انبوه وجود دارد. این جنگل یکی از نقاطی است که فعالان حمایت از محیط زیست، همواره بر سر آن بحث می کنند. بسیاری بر این عقیده اند که این جنگل به زودی به کلی از بین خواهد رفت.

دریاچه گهر خرم آباد

دریاچه گهر خرم آباد

متاسفانه این مشکل، تنها مختص به قسمت جنوبی نمی شود. در حقیقت در بالای دریاچه نیز جنگلی دیگر وجود دارد. کارشناسان بر این عقیده اند که این جنگل نیز همانند جنگل جنوبی دوام زیادی نخواهد آورد.

همان طور که گفتیم، در حقیقت این دریاچه از دو بخش گهر بزرگ و گهر کوچک تشکیل شده است. در میان این دو یک جوی آب وجود دارد و شما با پیمودن شاید حدود ۴۰ دقیقه راه به صورت پیاده در کنار این جوی، می توانید از یکی به دیگری بروید.

دریاچه گهر ازنا

دریاچه گهر ازنا

دریاچه زیبای گهر ویژگی های خاصی داشته و شاید به دلیل همین ویژگی های منحصر به فرد این قدر در سر زبان ها ماندگار شده است. به عنوان مثال، این دریاچه عمق نسبتا کمی داشته و با اندکی دقت می توان ماهی های کف دریاچه را دید. دبی جریان آب ورودی دریاچه حدود ۱۰ فوت مکعب بر ثانیه و دبی جریان خروجی حدود ۲۰ فوت مکعب بر ثانیه است.

آب این دریاچه، از طریق رودخانه ورودی یعنی رودخانه تاپله تامین می شود. این رودخانه آبی بسیار شفاف و خنک دارد. آب این رودخانه بسیار زیبا بوده و بستر آن که سنگ ریزه ها و قلوه سنگ ها هستند، به وضوح دیده می شود. این رودخانه پس از طی مسافتی کوتاه به دریاچه گهر می ریزد.

اگر قصد مسافرت به این دریاچه زیبا را دارید، باید اظهار داریم که ماه های تیر و مرداد، بهترین ماه ها برای سفر به این دریاچه است. در قسمت مجاور دریاچه گهر، دره ای فوق العاده زیبا به نام دره نی گاه معروف است که پر از گل های شقایق رنگی و لاله های واژگون می باشد. این دره نیز در منطقه حفاظت شده قرار گرفته و چشم اندازی فوق العاده دارد.

درياچه گهر كجاست

درياچه گهر كجاست

گزارش های هواشناسی حاکی از آن است که میزان بارش سالیانه در منطقه گهر، در حدود ۹۳۳ میلی متر می باشد. این بارش غالبا به صورت برف بوده و در سال هایی که برف بیش تر است، سطح دریاچه یخ می بندد.

اکثر کسانی که از این دریاچه زیبا دیدن می کنند، بر این نکته نیز اظهار دارند که زیبایی منطقه تنها دریاچه گهر نیست. در حقیقت دریاچه گهر، عامل به وجود آمدن حیات وحش منحصر به فردی شده است. چرا که در اطراف این دریاچه، درختان بلوط، بادام، بید، گلابی، پسته وحشی، نارون، چنار، گرو، مازو، زبان گنجشک، انجیر، زالزالک، سیب، کنار کهور، ارژن، گز، انار و مو وحشی وجود دارند. این حیات وحش، غنی از انواع گل نیز بوده که می توان از جمله آن ها به شقایق، لاله واژگون، زنبق، لاله وحشی تاج خروسی و اختر اشاره نمود.

در کنار همه گل ها و گونه های مختلف گیاهان، این دریاچه زیستگاهی فوق العاده برای انواع و اقسام آبزیان و سایر حیوانات وحشی محسوب می شود. در واقع منطقه حفاظت شده اشترانکوه، آن قدر مساعد است که دیدن نادرترین گونه های حیوانات در آن جای تعجبی ندارد. از جمله این گونه حیوانات می توان به قوچ، بز، کل، آهو، گرگ، پلنگ، خرس قهوه ای، گراز، روباه، کفتار، شغال، خرگوش و انواع مختلف پرندگان همانند کبک، عقاب، تیهو، شاهین و آبزیانی چون لاک پشت، مارماهی، قورباغه و ماهی قزل آلای رنگین کمان و خال قرمز اشاره نمود.

دریاچه گهر در کجاست

دریاچه گهر در کجاست

دریاچه گهر، یک قطب گردشگری بوده و اغلب گردشگران اروپایی، آن را به خوبی می شناسند. البته آن ها اصطلاحا به این دریاچه، «دریاچه ایران» می گویند. این شناخت، حاصل کار معرفی یک زن انگلیسی به نام «ایزابلالوسی بیشوپ» است. این زن در سال ۱۸۹۰ میلادی موفق شد که تنها در مدت سه ماه در این منطقه تحقیق کرده و بیش از هزار کیلومتر راه پیمایی نمود. با این حال بررسی اسناد و شواهد تاریخی، کشف این دریاچه را به یک زمین شناس اتریشی به نام «آ-رودلر» نسبت می دهد. گفته می شود که وی در هنگام کشف این دریاچه بسیار زیبا، از طرف الیگودرز حرکت کرده بود.

تبلیغ: اجاره ویلا در کیش

 قدیمی ترین و اولین تصویر مستند از این دریاچه در سال ۱۸۹۱ میلادی گرفته شده است. این تصویر در طول سفر یک توریست فرانسوی به منطقه به نام «ژان ژاک دومرگان» گرفته شده بود. حال در ادامه سعی می کنیم که مهم ترین نکات را در مورد سفر به این دریاچه بسیار زیبا برایتان بیاوریم.

نکات مهم در سفر به دریاچه گهر

دریاچه گهر دورود

دریاچه گهر دورود

 1. بهترین زمان برای سفر به این دریاچه زیبا، اواخر اردیبهشت ماه است. البته در این ماه، شب ها کمی سرد خواهد شد. پس احتیاطا لباس گرم به همراه داشته باشید.
 2. در این دریاچه به دلیل اهمیت زیست ماهیان، تا اواسط خرداد ماه ماهیگیری ممنوع می باشد. پس از آن نیز می بایست ماهیگیری حتما با اخذ مجوز مربوطه از محیط بانی واقع در غرب دریاچه صورت گیرد.
 3. به منظور اسکان گردشگران، با توجه به این که غرب دریاچه دارای نگهبان بوده و برق و سکوی چادر نیز دارد، به مراتب مناسب تر است. به علاوه آن منطقه امنیت مناسبی نیز دارد.
 4. یکی از زیباترین مناظری که در گهر می توان دید، منظره ستارگان در شب است. ستارگان مختلفی در آسمان شب می درخشند و زیبایی کاملا منحصر به فردی دارند.
 5. به سبب حفظ زیبایی منطقه، توصیه می شود که حتی الامکان زباله ها سوزانده شوند. در حقیقت گردشگران همیشه بایستی بر حفظ طبیعت بکر و زیبای آن منطقه همکاری های لازم را به عمل آورند.

تهران سوئیت: قدیمی ترین مرکز اسکان در تهران و اجاره ویلا

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

3 پاسخ به “دریاچه زیبای گهر در کجاست؟ (الیگودرز, خرم آباد, لرستان, دورود, ازنا) +عکس”

 1. پارسا گفت:

  دریاچه گهر واقعا عالیه
  ولی واقعا از طرفی هم سفر به گهر واقعا سخت هس
  مثل اینه که ادم به سفر قطر کنه :)))

 2. علی گفت:

  دریاچه گهر یه بهشته که بعد از مدت ها پیاده روی بهش میرسی انگار جان تازه ای میگیری …. واقعا لذت بخشه آدم کنار این دریاچه یه فنجان چایی بزنه … امیدوارم قسمت همه بشه البته بنده خودم تا الان دو بار رفتم امسال تابستان ان شاءالله باز هم میرم واقعا عشق است طبیعت

 3. الناز گفت:

  بسیار زیبا است
  توصیه ام به کسانی که تا الان نرفتن اینه که حتما و حتما سری به این دریاچه فوق العاده زیبا در کشورمون بزنن که حرف نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *