تهران سوئیت

تهران سوئیت

شهمیرزاد بهشت ایران : جاذبه های طبیعی دیدنی, اقامت + تصاویر

شهمیرزاد بهشت ایران : جاذبه های طبیعی دیدنی, اقامت + تصاویر
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۲۲ خرداد ۱۳۹۶

ایران از جمله کشورهایی است که همه نوع آب و هوا در نقاط مختلف آن به چشم می خورد. به همین دلیل است که می گویند: « سرزمین ایران، اقلیم بهشت هاست.» در این نوشتار، می خواهیم برای شما یکی از بهشت های بام ایران به نام «شهمیرزاد» را برایتان تشریح نماییم. شهمیرزاد بهشت ایران ! منطقه ای بسیار خوش آب و هوا که هرگز از خاطرات فراموش نخواهد گشت!

شهمیرزاد بهشت ایران

شهمیرزاد بهشت ایران

شهمیرزاد ایران در فاصله ۲۰ کیلومتری مرکز استان کویری سمنان واقع گردیده است. همان گونه که می دانید، استان سمنان از طرف شمال به دامنه های البرز و جنگل های سرسبز مازندران منتهی گردیده و از بخش جنوبی نیز به کویر مرکزی ایران می رسد.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، شهرمیرزاد دقیقا در شمال شهر سمنان، یعنی همان شهر مرکز استان سمنان واقع گردیده است. پس از ۲۰ دقیقه طی مسیر و برانداز مناظر زیبای کوهستانی، این شهر با طبیعت بکر و ناشناخته خود در برابر چشم مسافران نمایان خواهد شد.

استان سمنان از گرم ترین استان های کشورمان محسوب شده و نام این استان بیش تر با کویر عجین شده است. وجود طبیعتی بکر و جنگلی در فاصله ۲۰ دقیقه ای از مرکز سمنان، برای هر گردشگری جذاب است.

هنگامی که از گرمای جاده کویری رها می گردی، به ناگاه خود را در میان انبوهی از درختان سبز و نیز گندم زارهای بسیار زیبا خواهی یافت. هوای این قسمت به قدری مطبوع و دلنشین است که صورت را نوازش می دهد.

شهمیرزاد بهشت ایران

شهمیرزاد بهشت ایران

همچنین ببینید » اجاره آپارتمان مبله در تهران برای یک ماه + قیمت

شهمیرزاد، دارای پوشش گیاهی سرسبز و طبیعتی بسیار زیبا است. میانگین دمای سالیانه آن نیز ۱۱ درجه سانتی گراد برآورد می گردد که در میان ۱۶ درجه زیر صفر در سردترین و ۳۴ درجه بالای صفر در گرم ترین ماه سال تغییر می کند.

شهمیرزاد و سمنان از سطح دریا بیش از ۱۰۰۰ متر اختلاف ارتفاع دارند و این امر از جمله عجایب استان سمنان محسوب می گردد. چرا که این اندازه اختلاف دما در فاصله ۲۰ کیلومتری بسیار عجیب است. بر همین اساس، بی جهت نیست که شهمیرزاد را بهشت کویر نامگذاری کرده اند.

آمارها حاکی از آن هستند که شهمیرزاد ایران بیش از ۱۲ هزار نفر جمعیت ثابت دارد. در فصل تابستان و ایام نوروز به جهت استقبال فراوان گردشگران و مسافران، این جمعیت به بیش از ۵۰ هزار نفر نیز افزایش می یابد. از شهمیرزاد دو راه ارتباطی ۱۷۰ کیلومتری به ساری و ۵۵ کیلومتری به دوآب در استان مازندران وجود دارد.

شهمیرزاد بهشت ایران

شهمیرزاد بهشت ایران

هم چنین جاده شهمیرزاد – کیاسر – ساری خود از جاذبه های طبیعی فوق العاده ای برخوردار است. چرا که کوه های سترگ و بلند هم چون دیوارهای عظیم دو طرف جاده را در آغوش گرفته و گویی جاده را در دل کوه جای داده اند. علاوه بر این ها، دشت های اطراف نیز دارای چشم اندازی بسیار زیبا و دیدنی بوده و هر نگاهی را معطوف خود می سازند. شهمیرزاد، در امتداد این جاده واقع گردیده و رهگذران و مسافران مختلف را به دیدن و ماندن دعوت می کند.

این شهر، دارای چشمه های بی نظیری است که از دیواره های البرز جوشیده و جاری می گردد. آب های این چشمه ها از بهترین آب های معدنی به حساب می آید.

در شمال شهر نیز پیست اسکی جاذبه های زمستانی این شهر را نمایان ساخته و زمستان این شهر نیز گردشگران فراوانی را برای ورزش های مفرح زمستان به سوی خود جذب می کند.

این شهر، دارای شکل کلی شیبدار و کوچه و خیابان هایی پر از درخت می باشد. زیبایی نادری داشته و این زیبایی را در کم تر ناحیه ای از کشورمان می توان یافت. زبان مردم شهمیرزاد سمنان زیرشاخه زبان گیلکی محسوب می گردد. نان محلی بهشت کویر، با صنعت کشاورزی آن رابطه مستقیم و جالبی دارد. «تنبلک» نام نانی است که مردم این شهر با گردو پخت می کنند.

شهمیرزاد بهشت ایران

شهمیرزاد بهشت ایران

شهمیرزاد سمنان را می توان به عنوان بهشت کویر و نگین زمردین بر حلقه انگشتری شهرهای حاشیه کویر مرکز ایران یاد کرد. شهری سبزپوش بر قامت باشکوه طبیعت و یا به تعبیری دیگر یک تابلوی دلفریب و چشم نواز با قلم نقاش چیره دست عالم هستی! شهمیرزاد، شهری باصفا، تاریخی و زیبا بوده که در ۲۰ کیلومتری شمال شهر سمنان مرکز استان کویری در دامنه های جنوبی کوه های سر به فلک کشیده البرز شرقی با فاصله کم تر از ۲۳۰ کیلومتر از تهران واقع گردیده است. شهری تاریخی که به عقیده برخی مورخان قدمت آن در کتب معتبر به عهد باستان نیز می رسد.

یکی از مهم ترین منابع درآمدی مردم، باغ های منطقه کوهستانی است. گردوی شهمیرزاد ایران به عنوان نخستین گزینه کشاورزی و باغداری در این شهر محسوب شده و بسیار با کیفیت است. پس از آن درخت های سربلند چنار و سپیدار، کوی شهمیرزاد را به کوچه باغ های منحصر به فردی تبدیل ساخته اند.

شهمیرزاد بهشت ایران

شهمیرزاد بهشت ایران

باغ های شهمیرزاد دارای انواع گلابی، درختان سیب، آلبالو، زردآلو و … است. به هنگام رشد محصول، زیبایی این منطقه دوچندان شده و انگار بهشتی در دل کویر رخ می نماید. از طرفی دیگر نیز آب خنک و گوارای چشمه های شهمیرزاد طراوت فوق العاده ای را در فضا ایجاد نموده است. هم چنین سایه درختان آلو و زیبایی های آن ها در فصل بهار به هنگام شکفتن در کوچه باغ های این منطقه، نگاه هر مسافر تازه واردی را جلب خود می سازد. گردو و آلو به ترتیب مهم ترین محصولات شهمیرزاد هستند.

دوچرخه سواری در شهمیرزاد بهشت ایران

دوچرخه سواری در شهمیرزاد بهشت ایران

شهمیرزاد ایران همچنین دارای درختان کهنسال سر به فلک کشیده ای است که بعضا بیش از چندین هزار سال عمر دارند. این درختان اعم از چنار، گردو، بید مجنون، نظیر تبریزی و … مناظر دلفریب و بسیار زیبایی را در این شهر خلق کرده اند. به عنوان مثال درخت گردویی که مربوط به ۱۳ قرن پیش است و در فهرست آثار معنوی ایران به ثبت رسیده. این درخت گردو اسمش کمان رستم  است و  ۱۵ متر ارتفاع دارد. درختی قطور و با هیبت که در تصویر زیر مشاهده می فرمایید:

درخت تاریخی کمان رسم در شهمیرزاد بهشت ایران

درخت تاریخی کمان رسم در شهمیرزاد بهشت ایران

در طبیعت شهمیرزاد، چندین تپه و قله نیز وجود دارد. بلندترین قله شهمیرزاد سمنان دارای ارتفاع ۳۸۱۰ متر بوده و «نیزوا» نام گرفته است. این قله بلند در دهستان چاشم بخش شهمیرزاد قرار گرفته است. علاوه بر این، سه قلعه تاریخی به نام های دژ وهل، قلعه شیخی و شیرقلعه از مهم ترین قله های این شهر محسوب می گردند.

حتما ببینید » قیمت اجاره روزانه سوئیت در شیراز

جاذبه های طبیعی شهمیرزاد ایران

از بهترین جاهای دیدنی شهمیرزاد همان کوچه باغ‌های پردارو درخت آن بوده و صدای پرنده‌ها و جوی آبی که موقع راه رفتن در آن به گوشتان می‌رسد، اما اگر بخواهید در سفر به شهمیرزاد در خانه ننشینید و وقتتان هم تنها به راه رفتن نگذرد، میتوانید دیدن این جاها را در برنامه‌تان قرار دهید:

هم چنین از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری شهمیرزاد می توان به قلعه‌های تاریخی این روستا اشاره نمود. «شیر قلعه» نام یکی از آن ها بوده که در دوره اشکانیان و برای حفاظت از راه انشعابی جاده ابریشم ساخته شده بود. این قلعه در ارتفاع ۲۵۰ متری و در ۵ کیلومتری شمال شرقی شهمیرزاد ایران واقع است.

دژ وهل یا قلعه سنگی از دیگر قلعه‌های باقی مانده این شهر بوده و مربوط به دوران قبل از اسلام می باشد. جالب است بدانید که همه قسمت‌های این دژ  از سنگ‌های همان کوهی که روی آن قرار گرفته ساخته شده و از لحاظ موقعیت نیز در شمال غربی شهمیرزاد واقع می باشد.

تصاویر شهمیرزاد سمنان

تصاویر شهمیرزاد سمنان

هم چنین آبشار روزیه چاشم که در مسیر شهمیرزاد- خطیرکوه قرار داشته و  به هوای مطبوع و آب معدنی و هوای خنکش معروف است.

محله بلبل دره که به خاطر صدای بلبل‌هایش که همه دره را پر کرده به این اسم معروف است.

سرسبزی و هوای خوش چشمه‌های هفت چشمه و سرچشمه که در شمال شهمیرزاد سمنان و در جاده شهمیرزاد-چاشم قرار گرفته‌اند، می‌توانند شما را سرحال بیاورند. شهمیرزاد در کل ۱۶ چشمه، ۱۵ نهر و ۱۰ استخر داشته و از لحاظ طبیعی بسیار غنی است.

یکی از مهم ترین کانون های اسماعیلیان ایالت «قومس» یا «کومش» بوده و در این ایالت می توان از «دژوهل» و «شیرقلعه» به عنوان قدیمی ترین ابنیه تاریخی شهرستان سمنان یاد نمود. بر اساس آمار اداره میراث فرهنگی استان سمنان، قدمت این ابنیه به دوره ساسانی باز می گردد. در این شهر هم چنین تعداد ۱۵ نهر، ۱۶ چشمه و حدود همین تعداد قنات و بیش از ۱۰ استخر وجود دارد.

تصاویر شهمیرزاد سمنان

تصاویر شهمیرزاد سمنان

در سفر به شهمیرزاد بهشت ایران چه بخوریم؟

ته چین شهمیرزاد بهشت ایران

ته چین شهمیرزاد بهشت ایران

باید گفت که ته چین شهمیرزادی از غذاهای معروفی است که در شهمیرزاد حتما بایستی امتحانش کنید. این ته چین مواد مفصلی داشته و با گوشت بره درست می‌شود و موادی مثل سبزی، عدس، چغندر، سیب‌زمینی، بادمجان و آلو هم در آن ریخته می شود.

از غذاهای دیگری که در شهمیرزاد سمنان خیلی معروف است، خورشت آلو بوده که با مرغ، پیاز، رب و شکر و آلو بخارا درست می گردد.

در شهمیرزاد هم چنین اگر خواستید که در رستورانی غذا بخورید، باغ رستوران آبشار شهمیرزاد که در مسیر رودخانه قرار گرفته و انواع و اقسام کباب‌ها را دارد، رستوران آبشار واقع در خیابان سرآسیاب و رستوران سنتی شاطر عباس در خیابان ساری شهمیرزاد از جاهایی است که ته چین و خورشت آلوی خوشمزه‌ای داشته و مسافران قبلی این شهر آن ها را تایید کرده‌اند.

از شهمیرزاد چه بخریم؟

گردوی شهمیرزاد بهشت ایران

گردوی شهمیرزاد بهشت ایران

همان گونه که اشاره کردیم، گردوی شهمیرزاد و آلوی این شهر در ایران حرف اول را می‌زند و حتی به کشورهای دیگر نیز صادر می گردد. جالب است بدانید که بزرگترین باغ گردوی دنیا در ۷۵۰ هکتار در این روستا قرار گرفته و تعریف سیب و زردآلوی آن را هم خیلی می‌کنند. همان طور که گفتیم، شهمیرزادی‌ها آنقدر گردو در روستایشان دارند که نان محلی خوشمزه‌ای به اسم تنبلک را هم با آن می‌پزند، نانی که خوشمزه است و از سوغات اینجا!

حتما ببینید » اجاره خانه مبله در تهران روزانه

اقامت در شهمیرزاد بهشت ایران

هتل خانه گل - تصاویر شهمیرزاد سمنان

هتل خانه گل – تصاویر شهمیرزاد سمنان

عزیزان زیادی درباره اجاره سوئیت در شهمیرزاد و سوییت اجاره ای در شهمیرزاد و خانه اجاره اي در شهميرزاد سوال پرسیده بودند. در پاسخ بایستی خاطرنشان کنیم که یکی از جاهایی که در سفر به شهمیرزاد میتوان آنجا ماند هتل خانه گل شهمیرزاد است که می توانید آن را در تصویر بالا مشاهده فرمایید. هتل خانه گل خانه‌ای قدیمی و باصفاست که هم اتاق و هم سوئیت دارد. یکی از حسن‌های بسیار بزرگش هم این است که شما میتوانید گشت و گذارتان را در محله‌های خوش آب و هوای شهمیرزاد سمنان بکنید و وقتی به هتل برسید ناهار و شامتان آماده است.

این هتل در خیابان ساری شهمیرزاد واقع شده. تلفن: ۰۲۳۳۳۶۶۲۷۱۰

همچنین شهمیرزاد با سنگسر فقط ۶ کیلومتر فاصله دارد و میتوانید در یکی از دو هتل این شهر نیز اقامت کنید.هتل دربند سنگسر که قیمت اقامت در سوئیت دو تخته آن ۲۵۱ هزار تومان است و هتل سنگسر که هزینه اقامت در  سوئیت دو تخته آن ۲۳۸ هزار تومان تمام می‌شود.

شهمیرزاد را به عنوان بهشتی گم شده بر بام ایران و نگین و بهشت کویر می شناسند. این لقب زیبنده آن بوده و در میان بیابانی خشک همانند گلی سرزنده، شاداب و سرخ، خودنمایی می کند.

در سفر هیئت دولت به استان سمنان، شهمیرزاد به عنوان شهر نمونه گردشگری بین المللی به تصویب رسیده است. با این حال هنوز جاذبه های شهمیرزاد آن چنان که باید و شاید بارور نشده و علی رغم میهمان نوازی مردم مهربانش، گردشگر خارجی قابل توجهی ندارد.

البته شهمیرزاد، دارای جاذبه های گردشگری کاملا متنوعی است. این شهر با توجه به این که در مسیر تردد زائران مشهد مقدس قرار گرفته است، می تواند به عنوان محل تفرجگاه مناسبی برای استراحت مسافرین نوروزی باشد.

حتما ببینید » اجاره سوئيت در شيراز

مقالاتی از این قبیل را در صفحه مقالات تهران سوئیت بخوانید.

تهران سوئیت: خانه اجاره ای روزانه در تهران

اجاره ویلا در رامسر

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

7 پاسخ به “شهمیرزاد بهشت ایران : جاذبه های طبیعی دیدنی, اقامت + تصاویر”

 1. پارسا گفت:

  روستای شهمیرزاد یکی از دیدنی ترین روستاهای گردشگری هست که ما از این دسته روستاها واقعا کم نداریم… به نظر من بایستی به بقیه هم مثل این روستا توجه بشه تا ان شاءالله درآمد کشور از طریق صنعت گردشگری افزایش پیدا کنه … 🙂

 2. اسما گفت:

  وایییییییییییی چقدر خوشگله جون میده برا عکاسی خخخخخخ خیلی عالیه

 3. محمدامین گفت:

  اون عکس ته چینی که گذاشتین رو وقتی دیدم یه حس خاصی بهم دست داد… من با این که ایرانی هستم ولی دوست دارم بدون تعصب خاصی اعلام بکنم که واقعا بهترین غذاهای دنیا متعلق به کشور خودمون هست …. بازم تاکید می کن م که اینو بدون تعصب میگم

 4. یسنا گفت:

  یکی از بهترین لوکیشین های عکاسی حساب میشه شهمیرزاد
  من یه روز صبح ساعت ۵ راه افتادم سه ساعت طول کشید تا رسیدم اونجا یه عکس گرفتیم
  برگشتم خونه ادیت کردم و گذاشتم اینستا هنوز که هنوزه بیشترین لایک رو همون عکسم داره

 5. شهاب شهميرزادي گفت:

  به تمام افرادي كه به اين بخش از ايرانمون سفر نكردند پيشنهاد ميشه حتما بريد و ببينيد همه ي زيباييها و عظمت خداوند رو در اين شهر، از درختان سر به فلك كشيده گردو و تبريزي و بيد و زبان گنجشك گرفته تا درختان آلو و زرد آلو و سيب و گلابي و …… و زيباييها و رقص برگهاي رنگارنگ در فصل خزان و خنكي و سرسبزي اين شهر در بهار و تابستان كه فوق العاده بي نظير هست و در آخر اگر عاشق سرما و برف و يخ هستيد در زمستان سري به اين شهر دوست داشتني بزنيد البته از ته چين فوق العاده خوشمزه و متفاوت اين شهر هم به راحتي نگذريد

 6. امیر علی گفت:

  شهمیرزاد انصافا حرف نداره واقعا با این که دوبار بیشتر نرفتم ولی هنوز هم یکی از آرزوهام اینه که یه بار دیگر برم خیلی عالیه انصافا

 7. ایلیا گفت:

  خیلی جای باحالیه انصافا مثل بهشت هست شهمیرزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *