قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

شهمیرزاد؛ بهشت گم شده ایران + تصاویر

سوباتان (1)
رویایی ترین مکان ایران را بشناسید + تصاویر
۱۹ خرداد ۱۳۹۶
آبنیک (2)
آخرهفته در آبشار یخی آبنیک + تصاویر
۲۵ خرداد ۱۳۹۶

شهمیرزاد؛ بهشت گم شده ایران + تصاویر

شهمیرزاد (4)

ایران از جمله کشورهایی است که همه نوع آب و هوا در نقاط مختلف آن به چشم می خورد. به همین دلیل است که می گویند: « سرزمین ایران، اقلیم بهشت هاست.» در این نوشتار، می خواهیم برای شما یکی از بهشت های بام ایران به نام «شهمیرزاد» را شرح دهیم. منطقه ای بسیار خوش آب و هوا که هرگز از خاطرات فراموش نخواهد گردید.

شهمیرزاد (3)

شهمیرزاد در فاصله ۲۰ کیلومتری مرکز استان کویری سمنان واقع گردیده است. همان گونه که می دانید، استان سمنان از طرف شمال به دامنه های البرز و جنگل های سرسبز مازندران منتهی گردیده و از بخش جنوبی نیز به کویر مرکزی ایران می رسد.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، شهرمیرزاد دقیقا در شمال شهر سمنان، یعنی همان شهر مرکز استان سمنان واقع گردیده است. پس از ۲۰ دقیقه طی مسیر و برانداز مناظر زیبای کوهستانی، این شهر با طبیعت بکر و ناشناخته خود در برابر چشم مسافران نمایان خواهد شد.

استان سمنان از گرم ترین استان های کشورمان محسوب شده و نام این استان بیش تر با کویر عجین شده است. وجود طبیعتی بکر و جنگلی در فاصله ۲۰ دقیقه ای از مرکز سمنان، برای هر گردشگری جذاب است.

هنگامی که از گرمای جاده کویری رها می گردی، به ناگاه خود را در میان انبوهی از درختان سبز و نیز گندم زارهای بسیار زیبا خواهی یافت. هوای این قسمت به قدری مطبوع و دلنشین است که صورت را نوازش می دهد.

شهمیرزاد (2)

شهمیرزاد، دارای پوشش گیاهی سرسبز و طبیعتی بسیار زیبا است. میانگین دمای سالیانه آن نیز ۱۱ درجه سانتی گراد برآورد می گردد که در میان ۱۶ درجه زیر صفر در سردترین و ۳۴ درجه بالای صفر در گرم ترین ماه سال تغییر می کند.

شهمیرزاد و سمنان از سطح دریا بیش از ۱۰۰۰ متر اختلاف ارتفاع دارند و این امر از جمله عجایب استان سمنان محسوب می گردد. چرا که این اندازه اختلاف دما در فاصله ۲۰ کیلومتری بسیار عجیب است. بر همین اساس، بی جهت نیست که شهمیرزاد را بهشت کویر نامگذاری کرده اند.

آمارها حاکی از آن هستند که شهمیرزاد بیش از ۱۲ هزار نفر جمعیت ثابت دارد. در فصل تابستان و ایام نوروز به جهت استقبال فراوان گردشگران و مسافران، این جمعیت به بیش از ۵۰ هزار نفر نیز افزایش می یابد. از شهمیرزاد دو راه ارتباطی ۱۷۰ کیلومتری به ساری و ۵۵ کیلومتری به دوآب در استان مازندران وجود دارد.

شهمیرزاد (4)

هم چنین جاده شهمیرزاد – کیاسر – ساری خود از جاذبه های طبیعی فوق العاده ای برخوردار است. چرا که کوه های سترگ و بلند هم چون دیوارهای عظیم دو طرف جاده را در آغوش گرفته و گویی جاده را در دل کوه جای داده اند. علاوه بر این ها، دشت های اطراف نیز دارای چشم اندازی بسیار زیبا و دیدنی بوده و هر نگاهی را معطوف خود می سازند. شهمیرزاد، در امتداد این جاده واقع گردیده و رهگذران و مسافران مختلف را به دیدن و ماندن دعوت می کند.

این شهر، دارای چشمه های بی نظیری است که از دیواره های البرز جوشیده و جاری می گردد. آب های این چشمه ها از بهترین آب های معدنی به حساب می آید.

در شمال شهر نیز پیست اسکی جاذبه های زمستانی این شهر را نمایان ساخته و زمستان این شهر نیز گردشگران فراوانی را برای ورزش های مفرح زمستان به سوی خود جذب می کند.

 این شهر، دارای شکل کلی شیبدار و کوچه و خیابان هایی پر از درخت می باشد. زیبایی نادری داشته و این زیبایی را در کم تر ناحیه ای از کشورمان می توان یافت. زبان مردم شهمیرزاد زیرشاخه زبان گیلکی محسوب می گردد. نان محلی بهشت کویر، با صنعت کشاورزی آن رابطه مستقیم و جالبی دارد. «تنبلک» نام نانی است که مردم این شهر با گردو پخت می کنند.

شهمیرزاد (5)

شهمیرزاد را می توان به عنوان بهشت کویر و نگین زمردین بر حلقه انگشتری شهرهای حاشیه کویر مرکز ایران یاد کرد. شهری سبزپوش بر قامت باشکوه طبیعت و یا به تعبیری دیگر یک تابلوی دلفریب و چشم نواز با قلم نقاش چیره دست عالم هستی! شهمیرزاد، شهری باصفا، تاریخی و زیبا بوده که در ۲۰ کیلومتری شمال شهر سمنان مرکز استان کویری در دامنه های جنوبی کوه های سر به فلک کشیده البرز شرقی با فاصله کم تر از ۲۳۰ کیلومتر از تهران واقع گردیده است. شهری تاریخی که به عقیده برخی مورخان قدمت آن در کتب معتبر به عهد باستان نیز می رسد.

یکی از مهم ترین منابع درآمدی مردم، باغ های منطقه کوهستانی است. گردوی شهمیرزاد به عنوان نخستین گزینه کشاورزی و باغداری در این شهر محسوب شده و بسیار با کیفیت است. پس از آن درخت های سربلند چنار و سپیدار، کوی شهمیرزاد را به کوچه باغ های منحصر به فردی تبدیل ساخته اند.

باغ های شهمیرزاد دارای انواع گلابی، درختان سیب، آلبالو، زردآلو و … است. به هنگام رشد محصول، زیبایی این منطقه دوچندان شده و انگار بهشتی در دل کویر رخ می نماید. از طرفی دیگر نیز آب خنک و گوارای چشمه های شهمیرزاد طراوت فوق العاده ای را در فضا ایجاد نموده است. هم چنین سایه درختان آلو و زیبایی های آن ها در فصل بهار به هنگام شکفتن در کوچه باغ های این منطقه، نگاه هر مسافر تازه واردی را جلب خود می سازد. گردو و آلو به ترتیب مهم ترین محصولات شهمیرزاد هستند.

شهمیرزاد (1)

شهمیرزاد همچنین دارای درختان کهنسال سر به فلک کشیده ای است که بعضا بیش از چندین هزار سال عمر دارند. این درختان اعم از چنار، گردو، بید مجنون، نظیر تبریزی و … مناظر دلفریب و بسیار زیبایی را در این شهر خلق کرده اند.

در طبیعت شهمیرزاد، چندین تپه و قله نیز وجود دارد. بلندترین قله شهمیرزاد دارای ارتفاع ۳۸۱۰ متر بوده و «نیزوا» نام گرفته است. این قله بلند در دهستان چاشم بخش شهمیرزاد قرار گرفته است. علاوه بر این، سه قلعه تاریخی به نام های دژ وهل، قلعه شیخی و شیرقلعه از مهم ترین قله های این شهر محسوب می گردند.

یکی از مهم ترین کانون های اسماعیلیان ایالت «قومس» یا «کومش» بوده و در این ایالت می توان از «دژوهل» و «شیرقلعه» به عنوان قدیمی ترین ابنیه تاریخی شهرستان سمنان یاد نمود. بر اساس آمار اداره میراث فرهنگی استان سمنان، قدمت این ابنیه به دوره ساسانی باز می گردد. در این شهر هم چنین تعداد ۱۵ نهر، ۱۶ چشمه و حدود همین تعداد قنات و بیش از ۱۰ استخر وجود دارد.

شهمیرزاد

شهمیرزاد را به عنوان بهشتی گم شده بر بام ایران و نگین و بهشت کویر می شناسند. این لقب زیبنده آن بوده و در میان بیابانی خشک همانند گلی سرزنده، شاداب و سرخ، خودنمایی می کند.

در سفر هیئت دولت به استان سمنان، شهمیرزاد به عنوان شهر نمونه گردشگری بین المللی به تصویب رسیده است. با این حال هنوز جاذبه های شهمیرزاد آن چنان که باید و شاید بارور نشده و علی رغم میهمان نوازی مردم مهربانش، گردشگر خارجی قابل توجهی ندارد.

البته شهمیرزاد، دارای جاذبه های گردشگری کاملا متنوعی است. این شهر با توجه به این که در مسیر تردد زائران مشهد مقدس قرار گرفته است، می تواند به عنوان محل تفرجگاه مناسبی برای استراحت مسافرین نوروزی باشد.

مقالاتی از این قبیل را در صفحه مقالات تهران سوئیت بخوانید.

تهران سوئیت: خانه اجاره ای روزانه در تهران

اجاره ویلا در رامسر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *