تهران سوئیت

تهران سوئیت

همه چیز درباره قله دماوند و مشخصات آن + عکس های کامل کوه

همه چیز درباره قله دماوند و مشخصات آن + عکس های کامل کوه
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

همان گونه که می دانید، ما همواره در گروه «تهران سوئیت» می کوشیم که زیباترین مکان های دیدنی ایران را برای شما عزیزان علاقه مند به اجاره ویلا در نوشهر و اجاره آپارتمان مبله در تهران تشریح نماییم. در این قسمت به بررسی «کوه دماوند» پرداخته و همه چیز را درباره این کوه زیبا، دیدنی و بسیار باشکوه بررسی خواهیم نمود. پس در ادامه با ما همراه باشید:

چه اهل کوهنوردی باشید و چه نه، تمامی ایران قله دماوند را می شناسند. کوه دماوند، بلندترین کوه در ایران و حتی خاورمیانه است. جالب است بدانید که کوه دماوند، بلندترین قله آتشفشانی در آسیا نیز به شمار می آید.

دماوند (5)

تصویر کوه دماوند از بالا

کوه دماوند در شمال کشورمان ایران، در قسمت مرکزی رشته کوه البرز در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل واقع گردیده است. این کوه باشکوه، از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار گرفته است. به علاوه این کوه در هنگام صاف و آفتابی بودن هوا، از شهرهای تهران، قم و ورامین و نیز کرانه های دریای خزر قابل رویت می باشد.

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

کوه دماوند در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۸۷ به عنوان نخسین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی کشورمان ثبت گردید. علاوه بر آن این کوه در سال ۱۳۸۱ به عنوان «اثر طبیعی ملی» در شمار مناطق چهارگانه ارزشمن در نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

نکته ی جالبی که در مورد کوه دماوند وجود دارد، شناخت آن از دوران دیرینه است. جالب است بدانید که از دماوند در اساطیر ایران نیز یاد شده است. به عنوان مثال همان گونه که در شاهنامه آمده است، ضحاک (پادشاه ستمگر و اژدهافش) در کوه دماوند به بند کشیده می شود. به علاوه در آثار ادبی فارسی گذشته نیز اشاره ها به کوه دماوند بسیار است. حتی ملک الشعرای بهار قصیده ای به نام «دماوندیه» دارد. کوه دماوند، دارای چشمه های آب گرم لاریجان، اسک و نیز وانه می باشد.

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

ارتفاع کوه دماوند

در مورد ارتفاع کوه دماوند از آب های آزاد، اندازه های گوناگونی از سوی منابع مختلف ارائه گردیده است. به عنوان مثال، درگاه ملی آمار ایران ارتفاع این کوه را ۵۶۱۰ متر می داند. هم چنین پایگاه ملی داده های علوم زمین ایران و نیز وب گاه رصدخانه زمین ناسا، به ترتیب ارتفاع های ۵۶۷۰ و ۵۶۷۱ متر را برای قله این کوه ذکر نموده اند. در این میان دایرة المعارف فارسی، فهرستی شش موردی از ارتفاع های که برای این کوه ذکر شده است را گردآوری نموده است. این ارتفاع ها از ۵۵۴۳ متر تا ۶۴۰۰ متر متغیر هستند.

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

در منابع مختلف، نوع دیگری از ارتفاع با عنوان ارتفاع نسبی قله دماوند نیز ذکر گردیده است. ارتفاع نسبی با اندازه گیری ارتفاع قله نسبت به پست ترین دره بین این قله و نزدیک ترین قله مرتفع تعیین می گردد. ارتفاع نسبی کوه دماوند ۴۶۶۱ متر بوده و جالب است بدانید که قله دماوند از این جهت (یعنی ارتفاع نسبی) در رده دوازدهمین قله بلند دنیا قرار می گیرد. میانگین بارندگی در ارتفاعات دماوند در حدود ۱۴۰۰ میلی‌متر در سال است.

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

فاصله قله دماوند از شهرهای نزدیک

قله دماوند در فاصله ۶۹ کیلومتری شمال شرقی تهران، ۶۲ کیلومتری غرب آمل و نیز ۲۶ کیلومتری شمال شهر دماوند واقع گردیده است.

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

رودخانه‌های پیرامون کوه دماوند

رودخانه های مختلفی پیرامون کوه دماوند واقع شده اند که از جمله آن ها می توان به رودخانه تینه ر شمال، رودخانه هراز در جنوب و شرق و در نهایت رودخانه لار در غرب این کوه مرتفع اشاره نمود. رودخانه لار و دیوآسیاب در بخش غربی و رود پنج او (همان پنج آب) در بخش شرقی کوه دماوند جاری هستند.

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

حتما ببینید » اجاره روزانه آپارتمان مبله در شیراز

دمای کوه دماوند در ارتفاعات (هوای کوه دماوند)

یک نکته ی مهم درباره هوای کوه دماوند این است که علیرغم چیزی که ممکن است بسیاری تصور کنند، در زمستان ممکن است دمای هوا در ارتفاعات دماوند شدیدا کاهش یابد. اندازه گیری ها از دمای هوا چیزی حدود ۶۰ درجه زیر صفر در زمستان خبر می دهند. البته گفته می شود که در تابستان ها دمای هوای ارتفاعات کوه دماوند تعدیل شده و به یکی دو درجه زیر صفر می رسد.

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

سرعت باد

سرعت باد در کوه دماوند، نیز اعدادی عجیب دارد. چرا که سرعت توفان دماوند بعضا حتی از ۱۵۰ کیلومتر در ساعت نیز عبور می کند. سرعت باد در کوهپایه ها حتی به ۷۰ کیلومتر در ساعت نیز رسیده است. جهت بیش تر بادها از بخش غرب و شمال غربی است.

تهران سوئیت» مرجع اصلی سوئیت در کیش

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

میزان بارندگی در قله دماوند

در مورد میزان بارندگی در قله دماوند، اندازه گیری های مختلف، حاکی از آن هستند که میانگین بارندگی در ارتفاعات دماوند در حدود ۱۴۰۰ میلی متر در سال بوده و بارش در ارتفاعات نیز معمولا به شکل برف رخ می دهد.

نکته ی مهمی که معمولا در مورد دماوند، از قلم می افتد، آتشفشانی بودن آن است. دماوند آتشفشانی خفته بوده و بررسی ها نشان می دهد که امکانی فعال شدن مجدد آن نیز وجود دارد.

کوه دماوند عکس

کوه دماوند عکس

فشار هوای دماوند

عزیزان زیادی درباره هوای کوه دماوند از ما سوال پرسیده بودند. در پاسخ باید خاطرنشان کنیم که اندازه گیری های مختلف گواه بر این مدعا است که فشار هوا در قله دماوند، تقریبا به میزان نصف فشار هوا در سطح دریا می باشد.

اگر بخواهیم از لحاظ زمین شناسی به دماوند بنگریم، باید اظهار داشت که دماوند یک کوه آتشفشانی مطبق است. هم چنین بررسی های انجام گرفته توسط زمین شناسان نشان می دهد که دماوند عمدتا در دوران چهارم زمین شناسی به نام دوران «هولوسین» تشکیل شده است. از این رو در دسته بندی ها دماوند را جزء آتشفشان های نسبتا جوان قرار می دهند. در حال حاضر این کوه تنها از طریق تصعید گازهای گوگردی فعالیت دارد. شواهد مختلفی نشان می دهد که آخرین فعالیت های آتشفشانی این کوه، مربوط به ۳۸ هزار و پانصد سال قبل می باشد.

کوه دماوند عکس

کوه دماوند عکس

دماوند، آتشفشانی خفته است و امکان فعال شدن مجدد آن نیز وجود دارد. به همین جهت برخی از خطرات احتمالی آن ابراز نگرانی می کنند. به عنوان مثال در سال ۱۳۸۶، دود و بخارهایی از قله دماوند خارج شد و برخی از فعال شدن دوباره این آتشفشان خبر دادند. اما با بررسی این حقیقت معلوم شد که در سال های پربارش، به علت نفوذ آب به درون قله و برخورد با سنگ های داغ، بخار آب بیشتری از دهانه قله خارج می شود. به همین دلیل برخی گمان می کنند که فعالیت آتشفشانی صورت پذیرفته است.

قطر دهانه این آتشفشان در حدود ۴۰۰ متر بوده و دریاچه ای از یخ آن را پوشانده است. علاوه بر این، نشانه های مختلفی از وجود دهانه های قدیمی در پهلوهای جنوبی و شمالی کوه ملاحظه می گردد.

کوه دماوند عکس

کوه دماوند عکس

نام‌ها و ریشه‌شناسی

بسیاری در مورد نام «دماوند» و ریشه آن سوال می کنند. در حقیقت نام دماوند به دو صورت مشهور «دماوند» و نیز «دنباوند» ثبت شده است. در برخی مآخد نیز هر دو نام آورده شده است. حتی در مورد این نام، «دباوند» نیز آمده است. جالب است بدانید که همین کوه، با نام هایی کاملا متفاوت از جمله بیکنی و جبل لاجورد نیز آمده است. در کتاب ری باستان می خوانیم: « نام دماوند در تورات آمده و صورت کهن آشوری آن «بیکن» است. »

اما علت نام گذاری دماوند چیست ؟ در پاسخ در فرهنگ معین آمده است که دماوند از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول «دم» بوده که به معنای بخار است. بخش دوم نیز پسوند «اوند» می باشد. در نتیجه دماوند یعنی: «دارای بخار و دمه و دود» یعنی همان آتشفشان.

کوه دماوند عکس

کوه دماوند عکس

روز ملی دماوند

مازندرانی های عزیز کشورمان با این روز بیش تر آشنا هستند. چرا که روز ملی دماوند هم زمان با تیرگان در مازندران با نام «تیرماه سیزده شو» در شب سیزدهم آبان ماه برگزار می گردد. انجمن کوهنوردان ایران نیز هرساله این جشن را در روز سیزدهم تیر در دامنه های قله دماوند در «شهرینه لاریجان در شهرستان آمل» برگزار می کنند. این جشن در میان کوهنوردان کاملا شناخته شده بوده و حتی به ثبت ملی نیز رسیده است.

عکس دماوند

عکس دماوند

موسیقی ملی دماوند

موسیقی ملی دماوند نیز در روز جشن تیرگان سال ۱۳۹۱ با صدای خواننده محبوب سالار عقیلی در میان ۹ هزار نفر رونمایی گردید.

ثبت قله دماوند به عنوان اثر طبیعی ملی

قله دماوند، اثر طبیعی ملی مهمی در کشورمان بوده و با مساحتی بالغ بر ۲۹۵۰ هکتار در سال ۱۳۸۱ طی مصوبه شماره ۲۲۱ مورخه ۲۱/۳/۱۳۸۱ شورای عالی محیط زیست، به مجمعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوست. این اثر طبیعی ملی دارای عرض جغرافیایی ۳۹۷۶۱۱۳ تا ۳۹۸۲۱۵۰ و طول جغرافیایی ۵۹۶۷۶۲ تا ۶۰۳۵۹۷ می باشد.

عکس دماوند

عکس دماوند

این اثر در شمال شرق تهران و در استان مازندران واقع بوده و در فرهنگ کشورمان نماد و مظهر استواری و پایداری است. دماوند گونه های گیاهی مهمی را در خود جای داده است که از جمله آن ها می توان به  پیرگیاه دماوندی، بومادران، اسپرس کوهی و گون اشاره نمود. متاسفانه در حال حاضر خطرهای متعددی سلامت دماوند را تهدید می کنند. چرا که استفاده بیش از حد از ظرفیت قابل تحمل محیط و نیز بهره برداری پوکه معدنی در اطراف آن، از مهم ترین عوامل مخرب برای آن منطقه به شمار می روند.

تهران سوئیت »» ارائه بهترین قيمت اجاره ويلا در كيش

عکس دماوند

عکس دماوند

حتما ببینید » سوئیت اجاره ای در شیراز

کوهنوردی در دماوند

با بررسی تاریخ متوجه می شویم که کوهنوردی در دماوند، امری شایع بوده و در زمان های قدیم نیز عده ای به هر شکل خود را به قله دماوند رسانیده بودند. به عنوان مثال، در سفرنامه ناصرخسرو آمده است که گویند بر سر دماوند چاهی است که نوشادر و کبریت (یعنی گوگرد) از آن گیرند. علاوه بر آن، در کتاب «آثار البلاد و اخبار العباد» می خوانیم که اهالی آن نواحی می گفته اند که در طی پنج روز و پنج شب به قله دماوند رسیده‌اند و قلهٔ آن را مسطح با مساحت صد جریب یافته‌اند گرچه از دور به مخروط می‌ماند.

اولین صعود موفقیت آمیز اروپاییان به قله دماوند، در سال ۱۸۳۷ توسط تیلر تامسن صورت پذیرفته است. هم چنین نخستین صعود مستند ایرانیان به این قله، به سال ۱۸۵۷ باز می گردد. در این صعود، تیم سرهنگ محمدصادق خان قاجار ارتفاع آن را ۶۶۱۳ ذرع تعیین نمود.

عکس دماوند

عکس دماوند

رودخانه‌های پیرامون دماوند

در بخش جنوبی کوه دماوند، آبشار یخ زده ای مشاهده می شود که در جهان نظیری ندارد.

 مسیرهای اصلی صعود به دماوند

برای رسیدن و صعود به قله دماوند، مسیرهای متعددی وجود دارند. در اینجا شناخته شده ترین آن ها را خواهیم آورد:

الف) جبهه ی شمالی: مسیر صعود این جبهه از میان دو یخچال به نام های سیوله (سمت راست) و دوبی سل (سمت چپ) صورت می پذیرد.

ب) جبهه ی شمال شرقی: پناهگاه تخت فریدون در این مسیر واقع شده است.

ج) جبهه ی غربی: پناهگاه سیمرغ در این مسیر واقع گردیده است.

د) جبهه ی جنوبی: از سمت جنوب شرقی کوه بوده و پلور، رینه، گوسفندسرا و بارگاه سوم همگی در این مسیر قرار می گیرند.

از لحاظ سختی باید گفت که آسان ترین این مسیرها جبهه جنوبی بوده و سخت ترین آن ها نیز جبهه شمالی می باشد. سه جبهه شمالی، جنوبی و شمال شرقی در نزدیکی روستاها قرار گرفته اند و همگی دارای جان پناهی در میان راه هستند. در مسیر جنوبی، آبشاری وجود دارد که همه سال به حالت یخ زده است. این آبشار تنها در تابستان های بسیار گرم جاری شده و به همین جهت به آن آبشار یخی گفته می شود.

عکس دماوند

عکس دماوند

نکته دیگر در مورد این آبشار این که این آبشار به علت قرار گرفتن در ارتفاع ۵۱۰۰ متری، از لحاظ ارتفاع از سطح دریا مرتفع ترین آبشار خاورمیانه به حساب می آید.

پناهگاه های دماوند

در نقشه راهنمای صعود به قله های البرز مرکزی، پناهگاه هایی به شرح زیر مشخص گردیده است:

 1. پناه گاه گوسفندسرا (کوهپایه) در ارتفاع ۲۹۵۰ متری.
 2. پناهگاه بارگاه سوم (یال جنوبی) در ارتفاع ۴۱۵۰ متری.
 3. پناهگاه سیمرغ (یال غربی) در ارتفاع ۴۱۵۰ متری.
 4. پناهگاه تخت فریدون (یال شمال شرقی) در ارتفاع ۴۳۶۰ متری.
 5. جان پناه فلزی (جبهه شمالی) در ارتفاع ۴۰۰۰ متری.

همان گونه که پیشتر نیز اشاره کردیم، در جبهه جنوبی کوه دماوند، آبشاری یخ زده وجود داشته و این آبشار در تمام جهان منحصر به فرد است. چرا که بلندای آن ۷ متر بوده و قطر آن نیز ۳ متر می باشد. یخ آن نیز هیچ گاه ذوب نمی شود. تنها در فصل تابستان، هر روز به علت تابش آفتار در حدود ظهر و یک ساعت بعد از ظهر، دمای هوا به اندکی بالای صفر درجه می رسد.

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

به دنبال این پدیده، آب بسیار کمی جاری می شود. با این حال در حدود ساعت ۴ بعد از ظهر، دمای هوا دوباره به زیر صفر بازگشته و یخ ذوب شده دوباره منجمد می گردد. به همین شکل آبشاری یخی پدید می آید که البته همواره به شکلی یخ بوده و آب به شکل یخ در آن در حال حرکت می باشد.

جالب است بدانید که در بالای این آبشار، گوداری وجود دارد که در تمامی طول سال پوشیده از برف است. آبشار یخی کوه دماوند با قرار داشتن در ارتفاع ۵۱۰۰ متری، از لحاظ ارتفاع از سطح دریا به عنوان مرتفع ترین آبشار خاورمیانه شناخته می شود.

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

یخچال های معروف کوه دماوند

مهم ترین یخچال های کوه دماوند عبارتند از:

 • یخچال دوبی سل (جبهه شمالی)
 • یخچال سیوله (جبهه شمالی)
 • یخچال دره یخار (شمال شرقی)
 • یخچال عروسکها (جبهه شمالی)
 • یخچال شمال غربی
 • یخچال خورتاب سر
 • یخچال غربی

تهران سوئیت » مرجع اجاره روزانه ویلا در کیش

کوه دماوند عکس

کوه دماوند عکس

پوشش جانوری کوه دماوند

این منطقه، به علت موقعیت ویژه آن که از شمال به جنگل و از جنوب نیز به کوه های هم مرز کویر مشرف است، میزبان انواع مختلف جانوران می باشد. از جمله آن ها می توان به جانوران شکارچی چهارپا همانند روباه، شغال، گرگ و سگ در پیرامون دماوند اشاره نمود.

این جانوران بعضا تا ارتفاع ۴۰۰۰ متری کوه دماوند نیز دیده شده اند. خرس های زیادی نیز در این منطقه وجود دارند اما بیشتر در غرب و شمال دیده می گردند. این خرس ها معمولا از ارتفاعات دوری می کنند.

خرس (عکس از دماوند)

خرس (عکس از دماوند)

جانواران گیاهخوار مختلف نیز اعم از میش، کل، گراز، آهو و خرگوش نیز در این منطقه زیست می کنند. به جز حیوانات گراز و خرگوش که در دشت های کوهپایه ای کوه دماوند زیست می کنند، سایر جانوران معمولا فصول گرم سال را در ارتفاعات سپری می نمایند. این حیوانات معمولا با سرد شدن هوا اندک اندک ار ارتفاع کم می کنند. جالب است بدانید که این جانوران بعضا تا ۵۰۰۰ متری هم بالا می روند.

هم چنین پرندگان گوناگونی از پرندگان شکارچی همچون جغد، عقاب طلایی و خفاش را می توان به عنوان برخی پرندگان این منطقه نام برد. از سایر پرندگان این ناحیه نیز می توان به کبک، تیهو، طوطی دارکوب و سینه سیاه اشاره داشت.

مار (عکس از دماوند)

مار (عکس از دماوند)

از جمله سایر جانوران نیز می توان به وجود ۵ نوع مار، بزمجه، انواع عقرب، گورکن و انواع خانواده موش در این منطقه اشاره نمود. کوهنوردان دماوند همه بر این موضوع آگاهی دارند که اکثر گزنده های این محدوده، سم آن چنان مهلکی ندارند. جالب است بدانید که حتی نیش خطرتاک ترین خزنده ها نیز تا چند ساعت پس از گزش قابل درمان است. در کوه دماوند، گزندگان در ارتفاعات بالاتر از ۴۰۰۰ متر، بسیار کم به چشم می خورند. البته روی این قله، لاشه یخ زده چند حیوان مشاهده می گردد.

عکس از دماوند

عکس از دماوند

گفتنی است که دلیل راه یافتن این گونه حیوانات به قله کوه دماوند و مرگ آن ها به خوبی مشخص نیست. برخی می گویند که این جانوران احتمالا به علت وجود گاز گوگرد، گرسنگی، سرما و یا دلایل دیگری مرده باشند.

پوشش گیاهی کوه دماوند

اگر به دماوند سری بزنید، در هر ارتفاع آن گیاهان فراوان و گوناگون خاص خود را خواهید دید. گیاهان این منطقه، به نام دماوند نام گذاری شده اند. اسامی این گیاه ها، عبارتند از: کزل دماوندی، کلاه میرحسن دماوندی، پیرگیاه دماوندی، بومادران دماوندی، فراموشم مکن دماوندی، ریش قوس دماوندی، کتانی دماوندی، زنگوله ای دماوندی و نیز ماشک دماوندی. در ارتفاع ۳۲۰۰ تا ۳۵۰۰ متر علف و بتله های بلند و خاردار و به هم پیوسته وجود دارند.

عکس از دماوند

عکس از دماوند

هم چنین مهم ترین بته های خاردار دماوند نیز عبارتند از: خارپشتی، کلاه مسیرحسن دماوندی، بتههای بنفش رنگ اسپرس پشته ای، گونه های هزارخار (مانند گون) و نیز گچ دوست گل سنگی. علاوه بر این ها، گونه های ورموت (افسنتین) نیز در دماوند وجود دارند. این گونه ها عبارتند از: درمنه ی معطر، درمنه ی کوهیف درمنه ی کوهسری و گونه فراوان درمنه شرقی.

عکس از دماوند

عکس از دماوند

در کنار همه این ها، برخی دیگر از گون های گیاهی دماوند نیز عبارتند از: اسپرس کوهی نیمه کروی، کاج آلپ، یاسمن صخره ای، گن، پیربهار دنایی، ازمکی کوهسری، ترشک کوهسری، شبدر شاه بلوطی، پلاخور بوته ای، دغدغک البرزی، تیره گل، گالش انگور، قفقازی، نسترن وحشی،گز، رز گردآلود، چمن گندمی آسیای مرکزی، چمن آراراتی، علف قرمز، علف بامی، ملیکای بی زبانک، جو چمنزار، چاودار هراتی، علف صورتی، ریش سنبل، شبه یولاف شکننده، شکرتیغال و شکرتیغال مشهدی، خشخاش طناز، سریش، چون جاشیر و در جاهای مرطوب زبان طلا، قدومهٔ پرشاخه، پیرسنبل، بادرنجبویهٔ دنایی، جعفری فرنگی معطر، خاکشیر تلخ کوتوله، بادرنجبویهٔ دنایی، پنجه برگ نقره گون، گل بی مرگ طلایی، پنجه برگ همدانی، آزاد بری، سنبلهٔ ارغوانی و مینای پرکپهٔ برگ نقره‌ای و نیز دنایی.

عکس از دماوند

عکس از دماوند

لازم به ذکر است که دامنه کوه دماوند، از ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ متری کاملا پوشیده از شقایق می باشد. جالب است بدانید که این نوع شقایق در تمام دنیا منحصر به فرد بوده و با نام شقایق لار و رینه در کتب معتبر گیاه شناسی جهان به ثبت رسیده است. هم چنین این منطقه از لحاظ مرتع و چراگاه بسیار غنی بوده و حتی در ارتفاعات بلند دماوند (البته زیر ۴۰۰۰ متر) نیز از این بابت فقر چندانی وجود ندارد.

عکس از دماوند

عکس از دماوند

حتما ببینید » سوئیت اجاره ای در شیراز

آسیب های وارده به کوه دماوند

دماوند نیز همانند بسیاری از پدیده های زیست محیطی دیگر، از گزند آسیب های مختلف در امان نمانده است. از جمله مهم ترین عوامل آسیب رسان به دماوند را می توان چنین نام برد:

 • جاده کشی
 • معدن کاوی
 • زباله ها
 • چرای بیش از حد دام در منطقه
کوه دماوند

کوه دماوند

علاوه بر این موارد مذکور، مشکلات دیگری نیز کوه دماوند و محدوده پیرامون آن را تهدید می کنند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تصرف منابع طبیعی برای استفادهٔ غیرقانونی و شخصی
 • ساخت و ساز بی ضابطه
 • حضور بیش از اندازهٔ گردشگران بدون آن که آموزش‌های لازم در رابطه با طبیعت‌گردی و حفظ محیط زیست به آن‌ها داده شود
 • افزایش جمعیت و خودروها
 • نصب تابلوهای یادبود و پرچم‌های گروه‌ها و یادگاری‌های کشته‌شدگان
 • نوشتن یادگاری در طول مسیر به ویژه بر فراز قلهٔ دماوند
 • تبلیغات نامناسب
 • کمبود اقامتگاه

امید است که در آینده این خطرات به حداقل خود کاهش یابند. در ادامه می توانید سایر تصاویر زیبای کوه دماوند را مشاهده فرمایید:

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

عکس کوه دماوند

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

عکس قله دماوند

قله دماوند+عکس

قله دماوند+عکس

قله دماوند+عکس

قله دماوند+عکس

قله دماوند+عکس

قله دماوند+عکس

قله دماوند+عکس

قله دماوند+عکس

تصویر کوه دماوند

تصویر کوه دماوند

تصویر کوه دماوند

تصویر کوه دماوند

تصویر کوه دماوند

تصویر کوه دماوند

تصویر کوه دماوند

تصویر کوه دماوند

گازهای گوگرد (عکس از کوه دماوند)

گازهای گوگرد (عکس از کوه دماوند)

نمایی از مسیر ستاره ها در اسمان (چرخش زمین) عکس از کوه دماوند

نمایی از مسیر ستاره ها در اسمان (چرخش زمین) عکس از کوه دماوند

تصاویر کوه دماوند

تصاویر کوه دماوند

تصاویر کوه دماوند

تصاویر کوه دماوند

تصاویر کوه دماوند

تصاویر کوه دماوند

تصاویر کوه دماوند

تصاویر کوه دماوند

عکس قله ی دماوند

عکس قله ی دماوند

عکس قله ی دماوند

عکس قله ی دماوند

تهران سوئیت » مرجع اجاره ویلا در کیش

حتما ببینید » اجاره روزانه ویلا در مشهد

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

6 پاسخ به “همه چیز درباره قله دماوند و مشخصات آن + عکس های کامل کوه”

 1. آتنا گفت:

  به به به
  عکس های بیشتری کاش می گذاشتین از خود قله دماوند و هم چنین گردشگرانی که میان و از این قله بازدید می کنند… ولی در مجموع مطلب خوبی هست درود بر شما باد

 2. آتنا گفت:

  با اجاره مدیریت سایت:

  ای دیو سپید پای در بند!
  ای گنبد گیتی! ای دماوند!
  از سیم به سر یکی کله خود
  ز آهن به میان یکی کمر بند
  تا چشم بشر نبیندت روی
  بنهفته به ابر، چهر دلبند
  تا وارهی از دم ستوران
  وین مردم نحس دیومانند
  با شیر سپهر بسته پیمان
  با اختر سعد کرده پیوند
  چون گشت زمین ز جور گردون
  سرد و سیه و خموش و آوند
  بنواخت ز خشم بر فلک مشت
  آن مشت تویی، تو ای دماوند!
  تو مشت درشت روزگاری
  از گردش قرنها پس افکند
  ای مشت زمین! بر آسمان شو
  بر ری بنواز ضربتی چند
  نی نی، تو نه مشت روزگاری
  ای کوه! نیم ز گفته خرسند
  تو قلب فسردهٔ زمینی
  از درد ورم نموده یک چند
  شو منفجر ای دل زمانه !
  وآن آتش خود نهفته مپسند
  خامش منشین، سخن همی گوی
  افسرده مباش، خوش همی خند
  ای مادر سر سپید! بشنو
  این پند سیاه بخت فرزند
  بگرای چو اژدهای گرزه
  بخروش چو شرزه شیر ارغند
  ترکیبی ساز بی‌مماثل
  معجونی ساز بی‌همانند
  از آتش آه خلق مظلوم
  وز شعلهٔ کیفر خداوند
  ابری بفرست بر سر ری
  بارانش ز هول و بیم و آفند
  بشکن در دوزخ و برون ریز
  بادافره کفر کافری چند
  ز آن گونه که بر مدینهٔ عاد
  صرصر شرر عدم پراکند
  بفکن ز پی این اساس تزویر
  بگسل ز هم این نژاد و پیوند
  برکن ز بن این بنا، که باید
  از ریشه بنای ظلم برکند
  زین بی‌خردان سفله بستان
  داد دل مردم خردمند

 3. زینب گفت:

  انسان وقتی این قله دماوند و ابهت و عظمتش رو نگاه می کنه یه حس غرور ملی بهش دست میده
  خیلی عکس زیبا و خوبیه
  واقعا دیو سپید پای در بند تعبیر خوبی از ملک الشعرای بهار بود

 4. باران گفت:

  این کوه مظهر ابهت و اقتدار ایرانه واقعا آدم به این کوه از دور نگاه می کنه لذت میبره … خیلی زیبا است و صد البته اسم بسیار قشنگی هم داره … البته امیدوارم هیچ وقت فعال نشه چون میگن تهران رو می بلعه

 5. محدثه گفت:

  چقدر این کوه مظهر و نماد اقتدار و قدرت و استقلال هست آدم واقعا لذت می بره … من خودم تا یه جاهایی ازش بالا رفتم

 6. هانیه گفت:

  حقا که نماد زیبای کشورمون هست عاشق ابهت و صلابت این کوه هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *