تهران سوئیت

تهران سوئیت

حال و هوایی که در جشن نوروز حاکم بر کشورهای جهان می‌شود (بخش ۲)

حال و هوایی که در جشن نوروز حاکم بر کشورهای جهان می‌شود (بخش ۲)
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۲۸ آذر ۱۳۹۶

همان گونه که در قسمت قبلی نیز بیان نمودیم، هدف ما در حقیقت از این مقاله چندقسمتی معرفی حال و هوای جشن نوروز در کشورهای مختلف جهان برای شما علاقه مندان به آپارتمان مبله و اجاره ویلا است.

نوروز در سرزمین شگفتی‌ها

در هندوستان در روزهای ابتدایی فصل بهار جشن رنگ برپا می‌شود. سرزمین تعجب آور قاره‌ی کهن یعنی هندوستان از هدف‌های گردشگری هم وطنان در تعطیلات نوروزی به شمار می‌رود و جالب به ذکر است بدانید که آیین‌های نوروز با فرهنگ و سنت هندوها به مناسبت گرامی داشت اولین روز فصل رنگارنگ بهار در شهرهای مختلف این دیار عجین گردیده است.

اگر تصمیم دارید که در این روزها به هندوستان سفر کنید باید بدانید که هند نیز یکی از مقصدهای نوروز گردی در قاره‌ی کهن می‌باشد. جشنی در میان مردم هندوستان دارای جایگاه خاصی است که جشن هولی نام دارد و همان جشن نوروز است. این جشن در فصل بهار در طول ۵۰ روز برگزار می‌گردد و از طولانی‌ترین رویدادهای فرهنگی و هنری اقلیم شگفتی‌ها در قاره‌ی کهن به‌حساب می‌آید.

در غروب روز نخست مراسم آتشی بزرگ بر روی مکانی از قبل تدارک دیده شده بر افروخته می‌شود و سپس آتش بزرگ دیگری نیز روشن می‌گردد و شکلی از هولیکا که تندیسی از خیزران و بوریا می‌باشد پدید می‌آید. سپس با همراهی برهمن‌ها و با حرکتی دست جمعی و منظم به همراه خوانندگان و نوازندگان به محل برده می‌شود. تمثال در میان آتش قرار می‌گیرد و دستیاران برهمن دور آن تجمع نموده و پیش از به آتش کشیدن آن شعرهایی برای ستایش هولی می‌نوازند.

جشنواره‌ی هولی در هندوستان

علت روشن کردن آتش این است که آتش نمادی از نابودی اهریمن‌های موجود در انسان می‌باشد و علت انجام دعا نیز برای رفاه و بهبود یافتن بشر به درگاه خداوند متعال صورت می‌گیرد.

پس از این مراسم، مردم به خانه‌هایشان باز می‌گردند و در روز دوم با هر عقیده‌ی مذهبی بر روی سر و صورت دوستان و خویشاوندانشان گرد رنگ می‌پاشند و یا به‌وسیله‌ی آبفشان بر روی سرو صورت هم آب رنگی می‌پاشند و در هنگام غروب نیز همه‌ی مردم به هم شیرینی تعارف نموده و با بغل کردن یکدیگر برای هم آرزوی خوشبختی و سربلندی می‌نمایند.

افراد مسن‌تر در این جشن به‌آرامی بر روی صورت گرد قرمز می‌پاشند و مردم نیز از این که کسی لباس‌هایشان را رنگی کند ناراحت نمی‌شوند. آورده‌اند که هالی (جشن رنگ‌ها در هندوستان) از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین جشن‌های موجود در سرزمین شگفتی‌ها می‌باشد و همچنین نماد زنده شدن طبیعت و رسیدن فصل بهار و غلبه‌ی نیکی بر شر است.

حتما ببینید: اجاره ویلا در كيش

دقیقاً عین فلسفه‌ای که برای نوروز ایرانیان قائل هستیم را می‌شود که در آیین‌های کهن هندوها دید. در آینده‌ای نه چندان دور گزارش‌هایی در سرویس گردشگری تهران سوئیت در سال جدید در باره‌ی آیین‌های مختلف و رنگارنگ هندوها در ایام مختلف سال خواهیم داد که سبب بردن شما به ضیافت رنگ‌ها و نقش‌ها می‌شود.

نوروز در آلبانی

همان طور که گفته شد کشور آلبانی جزو کشورهایی بود که به طرح جهانی نوروز در سازمان ملل متحد ملحق شد. بر خلاف هندوستان و ترکمنستان و ترکیه و افغانستان و پاکستان و تاجیکستان که صدها سال زیر سلطه‌ی امپراتوری بزرگ پارسیان بودند و الهام گرفته از آن می‌باشند کشور آلبانی هیچ موقع زیر سلطه‌ی سیاسی ایران نبوده است.

اما این کشور مانند همه‌ی کشورهایی که به‌پاس نوروز می‌پردازند دارای مراسم ویژه‌ی خود بود که بدان نوروز گویند و آمدن آن را هم‌زمان با حلول بهار محاسبه می‌نمایند. آلبانی کشوری کوچک در شبه‌جزیره‌ی بالکان می‌باشد که پیشینه‌ی تاریخی کهن دارد و به سرزمین عقاب‌های اروپا نیز معروف است. کشور آلبانی پس از هزاران سال تمامیت ارزی خود را تغییر داد و مساحتی حدود ۲۸۰۰۰ کیلومتر مربع دارد و جمعیت آن ۳٫۷ میلیون نفر می‌باشد و در کنار دریای آدریاتیک واقع گردیده است و مضامینی از تمدن شرق را در پیوند با گذشته‌ی تاریخی خود (خصوصاً تاریخ معاصر چند صد ساله) جلوه گر می‌کند. پایتخت کشور آلبانی تیرانا می‌باشد که مانند مرکز تاجیکستان (دوشنبه) در فصل بهار مراسمی به بزرگداشت فصل بهار در آن برگزار می‌گردد. از مراسماتی که هر سال در روز ۲۲ مارس یک روز بعد از نوروز ایرانیان در اول بهار برپا می‌شود مراسم سلطان نوروز می‌باشد. بکتاشیان نیز جشن تولد امام علی (ع) را همراه با بهار طبیعت می‌گیرند. این روز بعد از این که نظام کمونیستی نابود گردید و مذهب‌ها در آلبانی به آزادی رسیدند به‌عنوان جشن ملی تعطیل رسمی شناخته می‌شود. جایی که این جشن در آن برپا می‌شود معبدهای بکتاشی‌ها است که به تکیه نیز معروف است و به‌صورت دست جمعی برگزار می‌شود که یکی از مراسم مجلل در تکیه اصلی بکتاشی‌های شهر تیرانا می‌باشد.

معمولاً در روز دوم فروردین ماه هرساله در باغ تکیه هزاران نفر روبروی درب ورودی عبادتگاه تجمع می‌کنند و به خواندن سرود ملی آلبانی مشغول می‌شوند و همچنین یک دقیقه به احترام کشته شدگان کوزوو سکوت اختیار می‌کنند. در این مراسم بهاری، پند و نصیحت‌های شخصی به اسم بابا رشادی داده می‌شود و اشعار شاعر ملی و معروف آلبانی نعیم فراشی سروده می‌شود. معمولاً در این مراسم بهاری خاص آلبانی‌ها مقامات سیاسی و بین‌المللی که در تیرانا مستقر هستند نیز حضور دارند.

برای مشاهده قسمت بعدی این مقاله کلیک نمایید.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

یک پاسخ به “حال و هوایی که در جشن نوروز حاکم بر کشورهای جهان می‌شود (بخش ۲)”

  1. یسنا گفت:

    درود بر ایران و همه کشورهایی که نوروز را گرامی می دارند ! 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *