قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

۱۰ کوه تماشایی در کشورمان + عکس (قسمت ۲)

تفتان
۱۰ کوه تماشایی در کشورمان + عکس (قسمت ۱)
۸ اسفند ۱۳۹۵
کوه سهند (1)
۱۰ کوه تماشایی در کشورمان + عکس (قسمت ۳)
۱۲ اسفند ۱۳۹۵

۱۰ کوه تماشایی در کشورمان + عکس (قسمت ۲)

کوه سبلان (1)

در قسمت قبلی این نوشته، سعی کردیم که ۵ کوه فوق العاده دیدنی و پرآوازه کشورمان را برای شما شرح دهیم. در این قسمت این موضوع را برای شما علاقه مندان به اجاره آپارتمان مبله تهران ادامه خواهیم داد. پس با ما همراه باشید:

۶- قله اشتران کوه

اشتران کوه‌، از بلندترین‌ رشته‌کوه‌های‌ کوهستان‌ زاگرس است. در حقیقت این رشته‌کوه، قسمتی از چین‌خوردگی میانی زاگرس بوده که در امتداد شمال باختری – جنوب خاوری به طول حدوداً ۵۰ کم و عرض در حدود ۲ تا ۱۱ کم در فاصله میان دو شهرستان دورود و الیگودرز از استان لرستان واقع گردیده است. این رشته‌کوه از فاصله ۱۰ کیلومتری جنوب خاورشهر دورود آغاز شده و نهایتاً به جنوب روستای چقاگرگ منتهی می‌گردد.‌

اشترانکوه (1)

نمایی از اشترانکوه

از قله‌های اشترانکوه، رودهای کوچک متعددی سرچشمه می‌گیرند که ازجمله آن‌ها می‌توان به مهره زرین، گهرود، ماربره، دره دزدان و دره دایی اشاره نمود. در یکی از دامنه‌های جنوب باختری اشتران کوه و در دره گهرود، دریاچه گهر قرار دارد که ازلحاظ گردشگری حائز اهمیت فراوانی می‌باشد.

بررسی‌های تاریخی حاکی از آن است که دامنه‌های اشتران کوه، از دیرباز تاکنون محل استقرار طوایف مختلفی بوده است. ازجمله خاندان فضلویه که از کردهای شام محسوب می‌گشته‌اند. این طوایف پس از مهاجرت ازآنجا و عبور از آذربایجان و میافارقین، در دامنه‌های شمالی اشترانکوه، مستقر شدند. بعدها، آنان به اتابکان لرستان شهرت یافتند.

اشترانکوه (2)

نمایی از اشترانکوه

مراتع سرسبز دامنه‌های اشتران کوه، مورداستفاده عشایر این ناحیه می‌باشد. به‌علاوه اشتران کوه و مخصوصاً دریاچه گهر، دارای جاذبه‌های طبیعی فراوانی می‌باشد.

این رشته‌کوه معروف، ازلحاظ گونه‌های گیاهی و جانوری، در زمره مناطق حفاظت‌شده ایران محسوب شده و در سال ۱۳۴۸ در لیست زیست‌بوم‌های جهانی قرارگرفته است.

به‌عنوان‌مثال از گونه‌های جانوری متعدد آن می‌توان به روباه، خرس قهوه‌ای، گراز، کفتار، بز کوهی، گرگ خاکستری و قوچ اشاره نمود. هم‌چنین پرندگانی مختلفی اعم از کبک، عقاب، شاهین، اردک و جغد همگی تحت حفاظت سازمان محیط‌زیست، زندگی می‌کنند.

اشترانکوه (3)

نمایی از اشترانکوه

محصول کشاورزی معروف و شناخته‌شده‌ای که به‌وفور در اشتران کوه یافت می‌شود، «پسته کوهی» است. اشترانکوه پوشش گیاهی متنوعی دارد. ازجمله گون، ریواس و استپ‌ها در شیب ملایم بعضی نقاط وجود دارند. در اشترانکوه گل‌های خودرو و طبیعی فراوان و مختلفی وجود دارد که برای جانوران محیط آن بسیار مناسب است.

۷- کوه بی‌بی شهربانو

کوه بی‌بی شهربانو در جنوب شرقی تهران واقع بوده و به همین جهت مقصد مناسبی برای ساکنین تهران علاقه‌مند به کوهنوردی است. در دامنه‌های کوه ری و بر فراز صخره‌ای کوهستانی، بنایی گنبدی مینایی مشاهده می‌شود که به آن «بقعه بی‌بی شهربانو» می‌گویند.

کوه بی بی شهربانو

 پایین پله‌های بقعه بی‌بی شهربانو و در سمت راست آن، غاری با مدخل تنگ و باریک به چشم می‌خورد. ساکنین بومی منطقه، در داخل غار برای نذر شمع روشن می‌کنند. در بخشی از این غار، پنجره‌ای مشبک قرارگرفته است.

درواقع همه این بقایا، از تاریخ گذشته ری حکایت دارد. دیوار اصلی برج و باروی این شهر، از شمال روی بلندی‌های چشمه‌علی تا غرب کوه بی‌بی شهربانو ادامه می‌یابد.

 ۸- کوه سبلان

ساکنین آذربایجان با لهجه شیرین خود، سبلان را «ساوالان» خوانده و در گویش تالشی به آن سفلون نیز می‌گویند. سبلان نام کوهی است که در شمال غرب کشور و در استان اردبیل واقع شده است. این کوه دیدنی، در شمال شرقی و در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر قرارگرفته است.

کوه سبلان (2)

نمایی از کوه سبلان

در حقیقت سبلان، سومین قله بلند ایران بوده و یک کوه آتش‌فشانی غیرفعال نیز در آن به چشم می‌خورد. قله‌ی این کوه دارای ارتفاع ۴۸۱۱ متر بوده و در بالای قله آن دریاچه کوچکی واقع گردیده است.

دامنه کوه سبلان، دارای آب گرم طبیعی بوده و این آب گرم در کنار طبیعت تابستانی فوق‌العاده زیبا و پیست اسکی معروف الوارس موردتوجه گردشگران است.

در بخش غربی، قله سلطان و در کنار جان‌پناه سنگی به شکل عقاب قرار دارد. این جان‌پناه سنگی در طول زمان به نماد سبلان بدل گشته است. در حقیقت این قطعه‌سنگ را اعجاز طبیعت می‌دانند. چراکه شکل این قطعه‌سنگ کاملاً شبیه به عقابی نشسته و سر آن به‌جانب شرق می‌باشد.

کوه سبلان (3)

نمایی از کوه سبلان

این کوه، ازلحاظ جغرافیایی در طول ۴۷ درجه و ۵۰ دقیقه شرقی و عرض ۳۸ درجه و ۱۷ دقیقه شمالی واقع شده است. این کوه عظیم دارای ۶۰ کیلومتر طول، ۴۵ کیلومتر پهنا و سطحی حدود ۶۰۰۰ کیلومترمربع می‌باشد.

درمجموع می‌توان گفت که سه قله معروف در سلسله کوه‌های سبلان به چشم می‌خورد. قله بزرگ آن به نام «سلطان» و دو قله دیگر نیز به نام‌های «هرم» و «کسری» مشهور هستند.

کوه سبلان (1)

نمایی از کوه سبلان

امتداد سلسله کوه‌های سبلان، شرقی – غربی بوده و از شرق و شمال و جنوب، کوهی به نام «قوشه داغ» آن را به رشته‌کوه ارسباران متصل می‌سازد.

بخش شرقی رشته‌کوه سبلان نیز درنهایت به قله آتش‌فشان معروف سبلان منتهی می‌گردد. این قله در ارتفاع ۴۸۱۱ متری واقع گردیده است. جالب است بدانید که در قله سبلان، دریاچه‌ای زیبا به چشم می‌خورد. هم‌چنین این قله در تمامی ایام سال، پوشیده از یخ و برف دائمی است.

1 دیدگاه

  1. عباس می‌گه:

    عجب جاهای خوبی داشته این کشور خودمون
    یادم باشه بیشتر برم مسافرت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *