تهران سوئیت

تهران سوئیت

مسجد شاه (امام خمینی) در بازار بزرگ تهران : معرفی, تاریخچه, آدرس +عکس

مسجد شاه (امام خمینی) در بازار بزرگ تهران : معرفی, تاریخچه, آدرس +عکس
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۲۱ تیر ۱۳۹۷

مسجدشاه یا (امام) تهران که به مسجد سلطانی معروف است، یکی از مساجد تهران می‌باشد. این مسجد به دوره قاجاریه مربوط می‌شود و در زمان فتحعلی شاه در سال ۱۲۴۰ قمری ساخته شده است. خوب است بدانید که فتحعلی شاه همزمان با ساخت این مسجد، مساجد سلطانی بروجرد و قزوین را نیز ساخته. مسجد سلطانی بروجرد نسبت به دو مسجد دیگر از قدمت و مساحت بیشتری برخوردار است. مسجد شاه تهران ۱۸۰ سال قدمت دارد و در سال ۱۳۰۷ قمری به دستور ناصر الدین شاه قاجار تعمیر گشته است. همچنین دو مناره در دو طرف گلدسته‌های مسجد ساخته شد. این مسجد دارای ساعتی است که در عصر ناصر الدین شاه ساخته شده و در حای خود قرار داده شده است. این مسجد که در مجموعه بازار تهران واقع گردیده یکی از آثار تاریخی و جاذبه‌های شهر تهران است که معماری اصیل و تزیینات زیبای آن گردشگران را به سمت جلب می‌کند.

آدرس مسجد شاه تهران : ۱۵ خرداد، روبروی ناصرخسرو

مسجد امام بازار تهران

مسجد امام بازار تهران

ژاک موریه، نایب سفارت انگلیس، در سفرنامه خود در سال ۱۲۲۱ هجری قمری، می‌نویسد: [تنها بنای قابل ملاحظه در تهران عهد فتحعلی شاه، مسجد شاه است که ناتمام مانده است].

پس از شکل گیری انقلاب (۱۳۵۷) شمسی این مسجد به مسجد امام خمینی تغییر نام داده و در اول مهر ۱۳۶۳ شمسی ثبت ملی گردیده است.

مسجد امام تهران

مسجد امام تهران

معماری

مسجد شاه تهران حدود یازده هزار متر مربع مساحت دارد. این مسجد ۴ ایوان دارد که شامل صحن میانی، ایوان‌های چهارگانه، گنبد خانه، شبستان‌های ستون دار، رواق‌ها، سردرها و جلوخان شمالی می‌باشد که تزیینات زیبای کاشی کاری و گچ کاری، مقرنس کاری و کتیبه‌ها زیبایی آن را دو چندان نموده است.

مسجد امام تهران بازار

مسجد امام تهران بازار

این مسجد دارای دو سر در است که در قسمت‌های شمالی، شرقی و غربی قرار دارد. سردری که در بخش غرب مسجد قرار گرفته به بازار بزرگ و سردری که در قسمت شرق است به بازار صحافان ختم می‌شود. اصلی‌ترین سردر، سردر شمالی است که ورودی مسجد می‌باشد و در خیابان ۱۵ خرداد واقع است. بهتر است بدانید که این سر در ۱۷ پله سنگی دارد که پایین‌تر از خیابان قرار گرفته. هم چنین درب مسجد دارای دو لنگه است و جنس آن چوبی است. لازم به ذکر است که این در چهار متر ارتفاع و سه متر عرض دارد. کتیبه‌ای تاریخی در بالای درب مسجد می‌باشد و زمان ساخت مسجد را که به تاریخ ۱۲۴۱ حک شده است را نشان می‌دهد.

مسجد شاه در تهران

مسجد شاه در تهران

در جنوب مسجد شبستان‌های اصلی قرار دارد و معماری شبیه به مسجد وکیل شیراز دارد. فضای مسجد مربعی شکل با تقارن نقطه‌ای و حیاط مرکزی است. خوب است بدانید که این مسجد برای استقرار در امتداد قبله، چهار ایوان در وسط چهار ضلع، گنبد خانه در ضلع جنوبی، سه شبستان اصلی در کنج‌ها و حوض مربعی در وسط حیاط چرخشی ملایم نسبت به بافت شهر دارد.

تاریخچه مسجد شاه تهران

تاریخچه مسجد شاه تهران

کاشی نوشته‌ها و کتیبه‌های ایوان جنوبی حاکی از آن است که شروع تقریبی ساخت مسجد به سال ۱۲۲۴ قمری بر می‌گردد. آجرهای نخودی رنگ و کاشی‌های چند رنگ در ساخت مسجد شاه تهران استفاده گردیده هم چنین کاشی کاری مسجد به دو صورت خشتی و معقلی انجام شده است.

صحن مسجد حالت مربعی شکل دارد و ابعاد آن ۶۵ در ۶۵ است. وسطح آن سنگ فرش شده و در وسط آن حوضی بزرگ قرار گرفته.

از دیگر نشانه‌های ظاهر این مسجد این است که در نمای اطراف صحن در چهار جهت اصلی، چهار ایوان با نمای کاشی کاری شده و طاق بندی قرار دارد و در اطراف آنها هم رواق‌ها و دهانه‌های شبستان جای گرفته است.

مساجد بازار تهران

مساجد بازار تهران

خوب است بدانید که بزرگترین ایوان بنا، متعلق به ایوانی است که در قسمت شمالی مسجد قرار دارد که از آن بعنوان شبستان تابستانی برای نمازگزاران استفاده می‌شد. در بالای این ایوان گلدسته‌های کاشی کاری شده ساخته شده و در بین آنها ساعتی بر پایه کاشی کاری که به همراه دو گلدسته هست، می‌باشد که در زمان ناصرالدین شاه به این مسجد اضافه گردیده.

مسجد امام بازار تهران

مسجد امام بازار تهران

در پشت ایوان جنوبی مسجد، گنبد خانه ساخته شده که فضایی مربع شکل دارد و در بالا با گوشه سازی، به کثیرالاضلاع تبدیل گشته و در بالای آن گنبدی قرار گرفته است.

گفتنی است که ویژگی خاص گنبد این بنا، طوقه یا گنبد کوچک‌تر با روزنه‌هایی در ساقه است که آن را بر رأس گنبد اصلی، بنا کرده‌اند. پوشش آن از ورقه‌های زرین می‌باشد.

مسجد شاه تهران

مسجد شاه تهران

همچنین فضای زیر گنبد به وسیله کاشق و گچ کارب آذین گشته است. در ضلع جنوبی آن، محراب و در سمت‌های دیگر، درگاه‌هایی وجود دارد که به ایوان جنوبی و شبستان‌های ستون دار جانبی راه پیدا می‌کند.

در ادامه توضیحات ظاهری این مسجد این گونه است که منبر مسجد ۱۲ پله دارد و جنس آن از سنگ مرمر است. دو محراب در دو شبستان واقع در دو طرف گنبد خانه موجود است. نام معمار و سازنده آن در این مسجد گفته نشده اما با توجه به منابع تاریخی از عبدالله خان، معمار باشی که معمار دربار فتحعلی شاه بوده است، احتمال دارد معمار مسجد شاه خود معمار باشی باشد.

مسجد در بازار تهران

مسجد در بازار تهران

خوب است بدانید: کتیبه‌هایی در مسجد وجود دارد که در آنها تاریخ ساخت بنا، نام فتحعلی شاه و شکیات نماز به خط ثلث نوشته شده است. کتیبه‌های قرآنی نیز مربوط به گنبد خانه می‌باشند. علاوه بر اینها، کتیبه‌هایی با موضوعات قصیده‌های فتحعلی خان، ملک الشعرا و مجتهد الشعرا نیز در مسجد دیده می‌شود. کتیبه‌های تاریخی موجود در بنای آن اکثراً به خط آقای مهدی ملک الکتاب می‌باشند. نام استادان کاشیکار اسدالله عابدین، اسدالله حسینی، احمد علی اصغر، علی اکبر محمد از تهران و مصطفی طباطبائی، فتح الله عبدالرحیم، حسین باقر و ابراهیم کاظم از اصفهان در کاشیکاری های اطراف صحن دیده می‌شود

مسجد جامع بازار تهران آدرس: 15 خرداد، روبروی ناصرخسرو

مسجد جامع بازار تهران آدرس: ۱۵ خرداد، روبروی ناصرخسرو

بعد از انقلاب اسلامی با همت تولیت و امام جماعت مسجد، آیت الله سید محمد باقر موسوی خوانساری، در ورودی شمالی این مسجد دو وضو خانه ساخته شده و هم چنین حوض مسجد بازسازی شده است.

مسجد جامع بازار تهران

مسجد جامع بازار تهران

از دیگر آثار قابل توجهی که در این مسجد خودنمایی می‌کند، علامت شاخص برای قبله است که در حدود ۵۰ سال پیش در کنار حوض تعبیه شد.

مسجد شاه از جمله مساجدی است که رژیم پهلوی مانع دخالت سازمان اوقاف در اداره آن بود و حکومت با تعیین متولی خود به طور مستقیم مسجد را تحت نظارن داشت.

پس از اینکه انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، حضرت امام خمینی، آیت الله سید محمد باقر موسوی خوانساری را یه تولیت این مسجد منصوب کرد. با این حال نظارت سازمان اوقاف را منع نکردند و همچنان برآن نظارت دارد.

مسجد شاه و تأثیر در جریان تاریخ

مسجد شاه به دلیل اینکه در محوطه بازار قرار گرفته از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود و در جریانات مرتبط با تاریخ، علمای حاظر در مسجد، بازاریان را نیز با خود همراه می‌کردند.

می‌توانیم بگوییم که این بنا مرکز ارتباط روحانیون با بازار بود. همچنین این مسجد در جریان نهضت تنباکو و انقلاب مشروطه تأثیر به سزایی در جریان پیشبرد اهداف انقلاب مشروطه داشته است.

سید جمال واعظ از جمله واعظان مسجد شاه در جریان مشروطیت بود. او از معدود واعظانی بود که از تعریف و تمجید در حق امام جمعه و کارگزاران حکومتی خودداری می‌کرد. در جریان مشروطه سخنرانی‌های او بسیار تأثیر گذار بود.

مسجد جامع بازار بزرگ تهران

مسجد جامع بازار بزرگ تهران

لازم به ذکر است که بگوییم محمدتقی فلسفی از سخنرانان مشهور در دوران پهلوی دوم که سخنرانی‌هایش در مسجد شاه به طور مستقیم از رادیو پخش می‌شد.

جالب است بدانید که از زمان ساخت مسجد تاکنون به دلیل موقعیت مهم آن در بازار، همواره مجلس‌های بزرگداشت و ختم علمای بزرگ و شخصیت‌های مختلف سیاسی و ملی در این مکان برگزار شده است.

از جمله‌ی این مجلس‌ها، می‌توان مجلس ختم میرزا حسن شیرازی که در دوران ناصرالدین شاه بود را نام برد. از دیگر مجلس‌های برگزار شده: مراسم ختم شعاع السلطنه فرزند مظفرالدین شاه، رییس علی دلواری قهرمان جنبش جنوب ایران، آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی، آیت الله فیض قمی و آیت الله بروجردی می‌باشد.

مسجد بازار تهران

مسجد بازار تهران

مسجد شاه تهران، در جریان شکل گیری انقلاب ۵۷، با روی کار آمدن اسدالله علم و اجرای طرح انجمن‌های عملیاتی و ولایتی به مکانی برای مبارزه علنی علیه حاکمیت تبدیل گشت. مردم و بازار با بهره گیری از هیئت‌های مذهبی و مراسمات گوناگون که توسط علمای حاضر در مجلس برگزار می‌گردید، در جریان انقلاب قرار می‌گرفتند و نقش تاثیرگزاری را ایفا می‌کردند.

گفتنی است که این مسجد با گذر زمان و اوج گیری انقلاب، به مکانی برای تبادل اطلاعات و جلسات و گاهی پخش اعلامیه تبدیل گشت.

خوب است بدانید که در دوره‌های اخیر مرمت‌هایی در مسجد صورت گرفته است که به عقیده متخصصین معماری، برخی از آنها اصالت معماری مسجد را تحت تأثیر قرار داده است.

مسجد شاه که مربوط به دوره معاصر است، دومین مسجد تاریخی پایتخت بعد از مسجد عتیق می‌باشد.

به دلیل زیبایی و معماری جالبی که دارد این مسجد، طرفداران معماری اسلامی و آثار تاریخی را مجذوب خود نموده است.

مسجد بازار بزرگ تهران

مسجد بازار بزرگ تهران

وقایع مهم

در تاریخ ۲۰ آذر ۱۲۸۴، علاءالدوله دستور به چوب بستن و تحقیر عمومی ۲ تن از بازاریان به بهانه بالابودن قیمت قند کرد. حکم فلک حاجی سید هاشم قندی و حاجی سید اسماعیل خان در حیاط مسجد شاه انجام شد که واکنش اعتراضی بازار تهران و آغاز جنبش مشروطه در تهران را به همراه داشت.

حاج‌ علی رزم‌ آرا، نخست‌ وزیر وقت ایران در روز ۱۶ اسفند ۱۳۲۹ در مسجد شاه به ضرب گلوله یکی از اعضای فدائیان اسلام ترور شد.

مسجد امام خميني تهران

مسجد امام خميني تهران

دسترسی

بهترین مسیر برای رسیدن به این مسجد تاریخی و زیبا در قلب تهران، استفاده از خط یک مترو تهران و ایستگاه مترو ۱۵ خرداد است. پیشنهاد ما این است ابتدا خریدهای خود را در بازار قدیمی و تاریخی تهران انجام دهید و سپس برای نماز و دیدن مسجد، به سمت آن بروید.

تهران سوئیت » اجاره آپارتمان مبله در تهراناجاره ویلا در شمالاجاره سوئیت در کیش

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

5 پاسخ به “مسجد شاه (امام خمینی) در بازار بزرگ تهران : معرفی, تاریخچه, آدرس +عکس”

 1. حسام گفت:

  مسجد شاه تهران واقعا زیبا است… من یک بار رفتم و دیدم واقعا جای دیدنی ای هست و آدم اونجا کسبه تهران رو هم می بینه و باهاشون رفیق میشه

 2. محمدعلی گفت:

  الکاسب حبیب الله
  آدم میره کسبه قدیمی تهران رو میبینه که موقع نماز بلافاصله میان و نماز میخونن واقعا لذت میبره
  دمشون گرم

 3. هستی گفت:

  خیلی مسجد زیبایی هست
  در مجموع توصیه می کنم که هرکسی می بایست برا یک بار هم که شده از این مسجد سنتی تهران دیدن بکنه

 4. یوسف گفت:

  واقعا مسجد تاریخی و قشنگی هست به نظر من که لنگه نداره تو ایران … اصلا کلا محیط بازار خیلی باحال جو جالبی داره ادمای خوبی هستن

 5. الینا گفت:

  خیلی جای خوبیه یه حس مذهبی و سنتی شیرینی داره این مسجد شاه تهران واقعا لذت بخش هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *