تهران سوئیت

تهران سوئیت

میدان امیر چخماق یزد و تحلیل معماری بی‌نظیر آن +عکس, تاریخچه و معرفی بخش‌ها

میدان امیر چخماق یزد و تحلیل معماری بی‌نظیر آن +عکس, تاریخچه و معرفی بخش‌ها
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۱ تیر ۱۳۹۷

امیر چخماق نام میدانی در شهر یزد بوده که از زیباترین شاهکارهای معماری وکاشیکاری محسوب می گردد. جالب است بدانید که این میدان در دوره ی تیموریان ساخته شده و دارای بازار، مسجد ، تکیه و دو آب انبار است. مردم از دیرباز تا به امروز برای برپایی مراسم گوناگون در این میدان که از میدان های اصلی شهر محسوب می شود،  دور هم جمع می شوند.

امیر چخماق و سازه های اطراف آن از برجسته ترین بناهای تاریخی و گردشگری شهر یزد به شمار می آیند.

تحلیل میدان امیر چخماق یزد

تحلیل میدان امیر چخماق یزد

گفتنی است، ساخت چنین میدانی از آنجا آغاز می گردد که امیر جلال الدین چخماق از برادران و امرای شاهرخ تیموری و حاکم شهر یزد در قرن ۸ این مجموعه ی بی نظیر که شامل مسجد، بازار و.. است را به همراهی و یاری همسرش فاطمه خاتون برای بدست آوردن رونق بیشتر در گوشه ای از شهر یزد ساخت.

معماری امیر چخماق یزد

معماری امیر چخماق یزد

تکیه امیر چخماق در سال ۱۳۳۰ به شماره ثبت ۳۸۳ ، مسجد امیر چخماق در سال ۱۳۴۲ به شماره ثبت ۲۴۷  و انبار چخماق در سال ۱۳۸۵ در لیست آثار ملی ایران قرار گرفته اند.

همچنین بخوانید: اجاره سوئیت در تهران

عکس امیر چخماق یزد

عکس امیر چخماق یزد

میدان امیر چخماق نماد شهر یزد در خیابان امام خمینی و درکنار چهارراه شهدا و در امتداد خیابان سلمان فارسی واقع شده است و قرار است برای حفظ این اثر بی نظیر مسیر ماشین روی آن به پیاده رو تبدیل گردد. حوض و مجسمه های مسی که در این میدان گذاشته شده است زیبایی آنرا دو چندان کرده است.

عکس امیر چخماق یزد

عکس امیر چخماق یزد

نخل بزرگی که به نخل حیدری ها مشهور بوده است در گوشه ی میدان قرار دارد و پیشینه آن به ۴۵۰ سال پیش در زمان صفویه  می رسد که از آن برای مراسم محرم استفاده می گردد. برخی این نخل را کهن ترین نخل و برخی دیگر نخل میدان شاه ولی در تفت را با ۶۰۰سال قدمت کهن ترین نخل جهان معرفی می کنند.

عکس امیر چخماق یزد

عکس امیر چخماق یزد

مسجد امیر چخماق

مسجد امیر چخماق در سال ۸۴۱ هجری در ضلع جنوبی میدان بنا گردیده است. این مسجد که به مسجد جامع نو هم معروف است به دلیل برخورداری از شکل  زیبا و وسعت زیادش، دومین مسجد مهم یزد بعد از مسجد جامع یزد به شمار می آید.

عکس میدان امیر چخماق یزد

عکس میدان امیر چخماق یزد

شکل ظاهری گنبد مسجد خمیده و ترک دار می باشد که با کاشی های سبز رنگ معرق و طاق های مقرنسی پوشیده شده است و در اطرافش کتیبه ای به خط کوفی قرار دارد. در ساختمان جلوی درب ورودی مسجد که به میدان امیر باز می شود ، سنگی نصب شده است که بر روی آن متن وقف نامه ها به خط نسخ نوشته شده است.

عکس میدان امیر چخماق یزد

عکس میدان امیر چخماق یزد

بانیان در شمال مسجد میدانی احداث کردند که هم اکنون پا برجابوده و مرکز شهر یزد است.

عکس میدان امیر چخماق یزد

عکس میدان امیر چخماق یزد

در زمان شاه عباس تعمیراتی صورت گرفته است که از جمله آن می توان به چهار سوقی ک بر روی کاروانسراها احداث گردیده است اشاره کرد. در اوایل قرن سیزدهم هجری میدان جلوی مسجد و سر در بازار به حسینیه تبدیل شد البته درآن زمان این مکان نقش حسینیه را نداشته  بلکه از زمان صفویه به بعد ساخت چنین بناهایی گسترش پیدا کرد.

معماری امیر چخماق یزد

معماری امیر چخماق یزد

حتما بخوانید: اجاره ویلا در شمال

بازار حاجی قنبر

این بازار که از بافت های قدیمی یزد و از معرف های شهر یزد است از بناهای نظام الدین حاجی قنبر جهانشاهی به شمار می رود.

معماری امیر چخماق یزد

معماری امیر چخماق یزد

لازم به ذکر است که بگوییم  در دوران پهلوی با احداث خیابان شاه ، این بازار به دو قسمت تقسیم شد که بعضی از قسمت هایش تخریب شده است! رونق کسب و کار در بخش شمالی بازار بیش از سایر قسمت های دیگر است . پارچه ، شیرینی های یزدی ، طلا و فرش از نمونه کالاهایی است که در این بازار مشتری های فراوانی را به خود اختصاص داده اند.

معماری امیر چخماق یزد

معماری امیر چخماق یزد

آب انبار امیر چخماق

در کنار بازارچه حاجی قنبر، آب انبار امیر چخماق قرار گرفته است که قدمت آن به دوره صفویه می رسد و در سال ۸۵ ثبت ملی گردیده است. از بین سه آب انبار میدان امیر چخماق فقط دوتای آن باقی مانده است . آب انبار ستی فاطمه در کوچه سید اسداله در ضلع جنوبی میدان امیر چخماق قراردارد و آب انبار تکیه امیر چخماق در حد فاصله تکیه و بازارچه حاجی قنبر احداث گردیده است.

عکس میدان امیر چخماق یزد

عکس میدان امیر چخماق یزد

در حال حاضر این آب انبار ها بعنوان موزه آب مورد استفاده قرار می گیرد.

تحلیل میدان امیر چخماق یزد

تحلیل میدان امیر چخماق یزد

تکیه امیر چخماق

در شرق میدان امیر چخماق این تکیه به چشم می خورد که ورودی آب انبار  در یکی از غرفه های ضلع غربی این تکیه می باشد.در واقع می توان گفت که تکیه مکانی با غرفه های زیاد است که عموم مردم در هنگام مراسم عزاداری در آن تجمع می کنند. این تکیه با دو مناره بزرگ بر سر در بازار بنا شده است.

تحلیل میدان امیر چخماق یزد

تحلیل میدان امیر چخماق یزد

هم چنین ببینید: اجاره سوئیت در کیش

یک سوال پرتکرار: امیر چخماق کیست ؟

این که امیرچخماق اسم یک شخص است، امری بدیهی است. بسیاری از عزیزان از ما پرسیده اند که به راستی امیر چخماق کیست؟ در پاسخ باید خاطرنشان کنیم که امیر جلال‌الدین چقماق (چخماق) شامی یکی از امیران و سرداران شاهرخ تیموری بود. او منسوب به شام‌غازان یکی از محلات تبریز بود. در سال ۸۳۶ هجری قمریشاهرخ او را به حکومت یزد منصوب نمود. امیرچقماق در مواقع حساس جنگی از یزد به لشکر شاهرخ می‌شتافت و روابط نزدیک و بسیار مستحکمی با او داشت. او با الگو گرفتن از بارگاه پادشاهی شاهرخ و با همراهی همسرش فاطمه خاتون به عمران و آبادانی شهر یزد پرداخت.

امیر چخماق کیست

امیر چخماق کیست

به عنوان یکی از خدمات عمرانی او برای شهر یزد می‌توان به ساخت مسجد جامع نو (مسجد دهوک) یا همان مسجد امیرچخماق که ساخت آن حدود ۱۵ سال پیش از حاکمیت امیر به شهر یزد در دومین سفرش به این شهر آغاز شده بود در سال ۸۴۱ قمری و مجموعه‌ای در مجاور آن شامل دو آب‌انبار و یک تکیه که در آن زمان خارج شهر یزد و در محله دهوک سفلی واقع بود اشاره کرد که امروزه در مرکز شهر یزد قرار دارد و به مجموعه میدان امیرچخماق مشهور است. از دیگر خدمات او احیای آب محله دهوک با حفر چاه در نزدیکی مسجد جامع نو٬ ساخت گرمابه در مقابل مسجد جامع کبیر یزد و کاشیکاری ستون‌های آن و ساخت منبر آجری مزین به نقش‌های اسلامی در آن مسجد و احیای باغ حکمرانان یزد مشهور به لاستان که در زمان شاه یحیی مظفری ساخته‌شده بود٬ می‌باشد.

همچنین ببینید » اجاره سوئیت در شیراز

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

5 پاسخ به “میدان امیر چخماق یزد و تحلیل معماری بی‌نظیر آن +عکس, تاریخچه و معرفی بخش‌ها”

 1. سارینا گفت:

  میدان امیرچخماق یزد با توجه به این که در دل کویر واقع شده فوق العاده زیبا است … خیلی خیلی بی نظیره و به نظر من هر ایرانی بایستی یک بار در عمرش به اینجا سفر بکنه
  خیلی زیبا است

 2. آراد گفت:

  وقتی که خودت اونجا حضور داری یه حس غرور ملی بهت دست میده و یه حالت وطن پرستی پیدا می کنی… خیلی جای اصیل و باابهتی هست میدان امیرچخماق

 3. مهسا گفت:

  میدان امیرچخماق یزد به جرئت می تونم بگم که از دیدنی ترین و باحال ترین جاهای ایرانه فقط ما تابستان رفتیم یه مقداری هوا گرم بود به نظرم اینجور جاها رو در پاییز و زمستان بری خیلی عالیه

 4. مهسا گفت:

  بسیارجای دیدنی وجالب واصیل هست.مخصوصا کاشیکاری زیباش در عین سادگی بسیارباشکوهه.حتما یزدرو ببینید

 5. ابوالفضل گفت:

  خیلی جای قشنگی هست اصلا از اون مواردی هست که آدم فیلماش رو می بینه هم حال میکنه حالا ان شاءالله با خانواده فردا عازم هستیم توکل به خدا
  ولی به نظرم از اون مواردی هست که هر ایرانی باید قبل از مرگ ببینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *