قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

همه چیز درباره قله دماوند + عکس (قسمت ۱)

پارک جنگلی چیتگر
با بزرگ ترین پارک های جنگلی کشورمان ایران آشنا شوید (قسمت ۴)
۸ فروردین ۱۳۹۶
دماوند (5)
همه چیز درباره قله دماوند + عکس (قسمت ۲)
۲۴ فروردین ۱۳۹۶

همه چیز درباره قله دماوند + عکس (قسمت ۱)

دماوند (3)

همان گونه که می دانید، ما همواره در گروه تهران سوئیت می کوشیم که زیباترین مکان های دیدنی ایران را برای شما عزیزان تشریح نماییم. در این قسمت به بررسی «کوه دماوند» پرداخته و همه چیز را درباره این کوه زیبا، دیدنی و بسیار باشکوه بررسی خواهیم نمود. پس در ادامه با ما همراه باشید:

چه اهل کوهنوردی باشید و چه نه، تمامی ایران قله دماوند را می شناسند. کوه دماوند، بلندترین کوه در ایران و حتی خاورمیانه است. جالب است بدانید که کوه دماوند، بلندترین قله آتشفشانی در آسیا نیز به شمار می آید.

دماوند (5)

تصویر کوه دماوند از بالا

کوه دماوند در شمال کشورمان ایران، در قسمت مرکزی رشته کوه البرز در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل واقع گردیده است. این کوه باشکوه، از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار گرفته است. به علاوه این کوه در هنگام صاف و آفتابی بودن هوا، از شهرهای تهران، قم و ورامین و نیز کرانه های دریای خزر قابل رویت می باشد.

کوه دماوند در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۸۷ به عنوان نخسین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی کشورمان ثبت گردید. علاوه بر آن این کوه در سال ۱۳۸۱ به عنوان «اثر طبیعی ملی» در شمار مناطق چهارگانه ارزشمن در نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

دماوند (4)

نکته ی جالبی که در مورد کوه دماوند وجود دارد، شناخت آن از دوران دیرینه است. جالب است بدانید که از دماوند در اساطیر ایران نیز یاد شده است. به عنوان مثال همان گونه که در شاهنامه آمده است، ضحاک (پادشاه ستمگر و اژدهافش) در کوه دماوند به بند کشیده می شود. به علاوه در آثار ادبی فارسی گذشته نیز اشاره ها به کوه دماوند بسیار است. حتی ملک الشعرای بهار قصیده ای به نام «دماوندیه» دارد. کوه دماوند، دارای چشمه های آب گرم لاریجان، اسک و نیز وانه می باشد.

ارتفاع کوه دماوند

در مورد ارتفاع کوه دماوند از آب های آزاد، اندازه های گوناگونی از سوی منابع مختلف ارائه گردیده است. به عنوان مثال، درگاه ملی آمار ایران ارتفاع این کوه را ۵۶۱۰ متر می داند. هم چنین پایگاه ملی داده های علوم زمین ایران و نیز وب گاه رصدخانه زمین ناسا، به ترتیب ارتفاع های ۵۶۷۰ و ۵۶۷۱ متر را برای قله این کوه ذکر نموده اند. در این میان دایرة المعارف فارسی، فهرستی شش موردی از ارتفاع های که برای این کوه ذکر شده است را گردآوری نموده است. این ارتفاع ها از ۵۵۴۳ متر تا ۶۴۰۰ متر متغیر هستند.

دماوند (3)

در منابع مختلف، نوع دیگری از ارتفاع با عنوان ارتفاع نسبی قله دماوند نیز ذکر گردیده است. ارتفاع نسبی با اندازه گیری ارتفاع قله نسبت به پست ترین دره بین این قله و نزدیک ترین قله مرتفع تعیین می گردد. ارتفاع نسبی کوه دماوند ۴۶۶۱ متر بوده و جالب است بدانید که قله دماوند از این جهت (یعنی ارتفاع نسبی) در رده دوازدهمین قله بلند دنیا قرار می گیرد. میانگین بارندگی در ارتفاعات دماوند در حدود ۱۴۰۰ میلی‌متر در سال است.

فاصله قله دماوند از شهرهای نزدیک

قله دماوند در فاصله ۶۹ کیلومتری شمال شرقی تهران، ۶۲ کیلومتری غرب آمل و نیز ۲۶ کیلومتری شمال شهر دماوند واقع گردیده است.

دماوند (2)

رودخانه‌های پیرامون کوه دماوند

رودخانه های مختلفی پیرامون کوه دماوند واقع شده اند که از جمله آن ها می توان به رودخانه تینه ر شمال، رودخانه هراز در جنوب و شرق و در نهایت رودخانه لار در غرب این کوه مرتفع اشاره نمود. رودخانه لار و دیوآسیاب در بخش غربی و رود پنج او (همان پنج آب) در بخش شرقی کوه دماوند جاری هستند.

دمای کوه دماوند در ارتفاعات

علیرغم چیزی که ممکن است بسیاری تصور کنند، در زمستان ممکن است دمای هوا در ارتفاعات دماوند شدیدا کاهش یابد. اندازه گیری ها از دمای هوا چیزی حدود ۶۰ درجه زیر صفر در زمستان خبر می دهند. البته گفته می شود که در تابستان ها دمای هوای ارتفاعات کوه دماوند تعدیل شده و به یکی دو درجه زیر صفر می رسد.

دماوند (1)

سرعت باد

سرعت باد در کوه دماوند، نیز اعدادی عجیب دارد. چرا که سرعت توفان دماوند بعضا حتی از ۱۵۰ کیلومتر در ساعت نیز عبور می کند. سرعت باد در کوهپایه ها حتی به ۷۰ کیلومتر در ساعت نیز رسیده است. جهت بیش تر بادها از بخش غرب و شمال غربی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *