قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

همه چیز درباره قله دماوند + عکس (قسمت ۲)

دماوند (3)
همه چیز درباره قله دماوند + عکس (قسمت ۱)
۱۱ فروردین ۱۳۹۶
دماوند (4)
همه چیز درباره قله دماوند + عکس (قسمت ۳)
۲۷ فروردین ۱۳۹۶

همه چیز درباره قله دماوند + عکس (قسمت ۲)

دماوند (5)

در قسمت پیشین، برخی ویژگی های کوه زیبای دماوند را برشمردیم. در این قسمت این موضوع را ادامه خواهیم داد. پس از شما علاقه مندان به رزرو ويلا شمال تقاضا داریم که در ادامه با تهران سوئیت همراه باشید:

میزان بارندگی در قله دماوند

در مورد میزان بارندگی در قله دماوند، اندازه گیری های مختلف، حاکی از آن هستند که میانگین بارندگی در ارتفاعات دماوند در حدود ۱۴۰۰ میلی متر در سال بوده و بارش در ارتفاعات نیز معمولا به شکل برف رخ می دهد.

نکته ی مهمی که معمولا در مورد دماوند، از قلم می افتد، آتشفشانی بودن آن است. دماوند آتشفشانی خفته بوده و بررسی ها نشان می دهد که امکانی فعال شدن مجدد آن نیز وجود دارد.

دماوند (5)

فشار هوای دماوند

اندازه گیری گواه بر این مدعا است که فشار هوا در قله دماوند، تقریبا به میزان نصف فشار هوا در سطح دریا می باشد.

اگر بخواهیم از لحاظ زمین شناسی به دماوند بنگریم، باید اظهار داشت که دماوند یک کوه آتشفشانی مطبق است. هم چنین بررسی های انجام گرفته توسط زمین شناسان نشان می دهد که دماوند عمدتا در دوران چهارم زمین شناسی به نام دوران «هولوسین» تشکیل شده است. از این رو در دسته بندی ها دماوند را جزء آتشفشان های نسبتا جوان قرار می دهند. در حال حاضر این کوه تنها از طریق تصعید گازهای گوگردی فعالیت دارد. شواهد مختلفی نشان می دهد که آخرین فعالیت های آتشفشانی این کوه، مربوط به ۳۸ هزار و پانصد سال قبل می باشد.

دماوند، آتشفشانی خفته است و امکان فعال شدن مجدد آن نیز وجود دارد. به همین جهت برخی از خطرات احتمالی آن ابراز نگرانی می کنند. به عنوان مثال در سال ۱۳۸۶، دود و بخارهایی از قله دماوند خارج شد و برخی از فعال شدن دوباره این آتشفشان خبر دادند. اما با بررسی این حقیقت معلوم شد که در سال های پربارش، به علت نفوذ آب به درون قله و برخورد با سنگ های داغ، بخار آب بیشتری از دهانه قله خارج می شود. به همین دلیل برخی گمان می کنند که فعالیت آتشفشانی صورت پذیرفته است.

قطر دهانه این آتشفشان در حدود ۴۰۰ متر بوده و دریاچه ای از یخ آن را پوشانده است. علاوه بر این، نشانه های مختلفی از وجود دهانه های قدیمی در پهلوهای جنوبی و شمالی کوه ملاحظه می گردد.

نام‌ها و ریشه‌شناسی

بسیاری در مورد نام «دماوند» و ریشه آن سوال می کنند. در حقیقت نام دماوند به دو صورت مشهور «دماوند» و نیز «دنباوند» ثبت شده است. در برخی مآخد نیز هر دو نام آورده شده است. حتی در مورد این نام، «دباوند» نیز آمده است. جالب است بدانید که همین کوه، با نام هایی کاملا متفاوت از جمله بیکنی و جبل لاجورد نیز آمده است. در کتاب ری باستان می خوانیم: « نام دماوند در تورات آمده و صورت کهن آشوری آن «بیکن» است. »

اما علت نام گذاری دماوند چیست ؟ در پاسخ در فرهنگ معین آمده است که دماوند از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول «دم» بوده که به معنای بخار است. بخش دوم نیز پسوند «اوند» می باشد. در نتیجه دماوند یعنی: «دارای بخار و دمه و دود» یعنی همان آتشفشان.

روز ملی دماوند

مازندرانی های عزیز کشورمان با این روز بیش تر آشنا هستند. چرا که روز ملی دماوند هم زمان با تیرگان در مازندران با نام «تیرماه سیزده شو» در شب سیزدهم آبان ماه برگزار می گردد. انجمن کوهنوردان ایران نیز هرساله این جشن را در روز سیزدهم تیر در دامنه های قله دماوند در «شهرینه لاریجان در شهرستان آمل» برگزار می کنند. این جشن در میان کوهنوردان کاملا شناخته شده بوده و حتی به ثبت ملی نیز رسیده است.

دماوند (2)

موسیقی ملی دماوند

موسیقی ملی دماوند نیز در روز جشن تیرگان سال ۱۳۹۱ با صدای خواننده محبوب سالار عقیلی در میان ۹ هزار نفر رونمایی گردید.

ثبت قله دماوند به عنوان اثر طبیعی ملی

قله دماوند، اثر طبیعی ملی مهمی در کشورمان بوده و با مساحتی بالغ بر ۲۹۵۰ هکتار در سال ۱۳۸۱ طی مصوبه شماره ۲۲۱ مورخه ۲۱/۳/۱۳۸۱ شورای عالی محیط زیست، به مجمعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوست. این اثر طبیعی ملی دارای عرض جغرافیایی ۳۹۷۶۱۱۳ تا ۳۹۸۲۱۵۰ و طول جغرافیایی ۵۹۶۷۶۲ تا ۶۰۳۵۹۷ می باشد.

این اثر در شمال شرق تهران و در استان مازندران واقع بوده و در فرهنگ کشورمان نماد و مظهر استواری و پایداری است. دماوند گونه های گیاهی مهمی را در خود جای داده است که از جمله آن ها می توان به  پیرگیاه دماوندی، بومادران، اسپرس کوهی و گون اشاره نمود. متاسفانه در حال حاضر خطرهای متعددی سلامت دماوند را تهدید می کنند. چرا که استفاده بیش از حد از ظرفیت قابل تحمل محیط و نیز بهره برداری پوکه معدنی در اطراف آن، از مهم ترین عوامل مخرب برای آن منطقه به شمار می روند.

1 دیدگاه

  1. محمدرضا می‌گه:

    دماوند رو دو بار رفتم واقعا حرف نداره به نظر من
    باید تبلیغات گردشگری براش بیشتر انجام بشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *