تهران سوئیت

تهران سوئیت

سبک زندگی مردم آمریکا

سبک زندگی مردم آمریکا
منتشر شده توسط مدیریت در ۱۶ آذر ۱۳۹۷

تابحال با خودتان فکر کرده‌اید که مردم آمریکا به جای چلوکباب، آبگوشت و قرمه‌سبزی که شما می‌خورید، چه می‌خورند؟ چه آداب و رسومی به هنگام خواستگاری و ازدواج دارند؟ به جای سریال‌های مختارنامه، یوسف پیامبر، پس از باران، مدار صفر درجه، شب دهم و … چه سریال‌هایی را از تلویزیون می‌بینند؟ و یا اینکه در مراسم ختم و تشییع به جای خواندن قرآن و گوش دادن به نوای مداح، چه کاری انجام می‌دهند؟ شنیدن این مباحث از شخص جامعه‌شناسی که برای مدتی طولانی در آمریکا زندگی کرده و از نزدیک با واقعیات آنجا روبه‌رو شده می‌تواند بسیار جذاب و جالب توجه باشد و همچنین به درک درست ما از آینده‌ی خودمان کمک زیادی نماید. در حقیقت باید این سوال را از خودمان بپرسیم که چه رابطه‌ای بین آینده‌ی ما و اکنون آمریکا وجود دارد؟

قبل از هر گونه مطلبی، بایستی به این موضوع اشاره کنیم که رسالت یک رسانه‌ی مردمی باید انعکاس واقعیت باشد. لذا قضاوت‌های یک‌سویه‌ی بدون انصاف همراه با سیاه‌‌نمایی، نگاه مخاطبین را در قبال انصاف رسانه، مخدوش می‌نماید. به عنوان مثال، اکثر اوقات ما تصاویری را از کشورهای غربی در رسانه‌های داخلی به نمایش می‌گذاریم که در آن پلیس برخورد بسیار شدیدی و زننده‌ای با مردم معترض دارد. در حالی که تجمعات زیادی بدون مزاحمت پلیس در آنجا برگزار می‌شود که تصورش هم برای ما غیرممکن است. در واقع هر چقدر که یک رسانه به نکات منفی توجه دارد، باید به همان اندازه نکات مثبت را هم مورد توجه قرار دهد. نگرشی را می‌توان با ارزش دانست که براساس حقیقت شکل گرفته باشد. اگر نگاه بلند مدت و به دور از تعصبات کورکورانه و احمقانه داشته باشیم، درخواهیم یافت که رعایت انصاف دارای تأثیرگذاری بیشتری است.

اگر از ما ایرانی‌ها در مورد سبک زندگی آمریکایی‌ها سوالی بپرسند، اکثر ما برداشتمان از زندگی آمریکایی، صرف نظر از تبلیغات سیاسی و تصویری که از فرهنگ به تبع آن مطرح می‌گردد، به مقدار زیادی متأثر از هالیوود است. در اغلب فیلم‌هایی که از مردم آمریکا به نمایش درمی‌آید، ۲ یا ۳ درصد فیلم در محیط کار می‌گذرد و مابقی آن در تفریح و اوقات فراعت است و تمامی اتفاقات در این فضا رخ می‌دهد؛ بنابراین در ذهن یک بیننده‌ی غیرآمریکایی تصور غلطی از زندگی آمریکایی‌ها به وجود می‌آید که آن‌ها دائماً در حال تفریح و خوش‌گذرانی هستند و به نقاط مختلف جهان سفر می‌کنند. در حالی که زندگی یک فرد متوسط آمریکایی یک پیوند ناگسستنی با کار دارد. یک شخص آمریکایی از طبقه‌ی متوسط، صبح زود پس از بیدار شدن از خواب به سرعت آماده می‌شود و با استفاده از اتومبیل شخصی یا وسایل نقلیه‌ی عمومی مانند مترو، اتوبوس و تاکسی به محل کار خود می‌رود و تا ساعت ۵ بعد از ظهر و یا حتی بیشتر از آن به شدت کار می‌کند.

اصولاً ساعت کاری در آمریکا از ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر است. البته در بخش خصوصی گاهی اوقات تا ۱۰ یا ۱۱ شب هم به کار خود ادامه می‌دهند. علاوه بر زیاد بودن ساعت کاری، حجم کارها هم بسیار بالا است. در واقع شاید ساعت کاری یک فرد آمریکایی با ساعت کاری یک فر ایرانی برابر باشد، اما حجم کاری که وی انجام می‌دهد، به مراتب از فرد ایرانی بیشتر است. طبیعتاً نخستین پیامد کار کردن بدون توجه به دیگر ابعاد زندگی برای انسان، استرس است. در واقع یک شخص آمریکایی به دلیل فشار کاری زیاد، دائماً دچار مشکلات روانی و روحی می‌گردد. از نتایج مستقیم کاهش استرس هم کم‌اشتهایی، افت میل جنسی و انواع بیماری‌ها است. همچنین بی‌توجهی به خانواده به دلیل مشغله‌ی زیاد هم در زندگی آمریکایی‌ها به وفور دیده می‌شود. درصد زیادی از طلاق‌ها در کشور آمریکا، به صورت یک‌طرفه از جانب خانم‌ها درخواست می‌شود. در واقع آن‌ها در زندگی‌های خود احساس بی‌توجهی می‌کنند و اینکه شوهر آن‌ها وقت زیادی را برای زندگی و خانواده اختصاص نمی‌دهند. چنین بی‌مهری و بی‌توجهی نسبت به فرزندان به مراتب پیامدهای بسیاری بدتری دارد؛ زیرا درآنجا به طور معمول هم زن و هم مرد کار می‌کنند. کودک را از همان ابتدا به مهد کودک می‌سپارند و در خانه هم با فیلم و بازی‌های کامپیوتری سر او را گرم می‌کنند. در هنگام شام هم با سرعت به کودک غذا می‌دهند و این پروسه هر روز تکرار می‌شود. در واقع هیچ فرصت و وقت مناسبی برای تعامل با خانواده وجود ندارد.

یکی دیگر از پیامدهای زندگی آمریکایی، نداشتن حوصله در انجام فعالیت‌های مفید است. یک آمریکایی اوقات فراغت با کیفیتی ندارد. فرد بعد از آن همه فشار کاری و استرس، دوست دارد از هر جهت آزاد باشد و فقط لذت ببرد و استراحت نماید. به همین منظور با دوستان خود به بار (کافه) می‌رود و اوقات فراغت خود را با نوشیدن الکل، سبک‌گویی و شوخی می‌گذراند؛ و یا اینکه در خانه جلوی تلویزیون می‌نشیند و اوقات خود را با نوشیدن الکل و تماشای فیلم‌های مزخرف تلف می‌کند. البته صدا و سیمای ایران هم در عمل هم مثل اکثر شبکه‌های آمریکایی با گذاشتن فیلم‌ها و برنامه‌های ضعیف و مزخرف، اوقات فراغت افراد را از بین می‌برد.

بنابراین یک فرد آمریکایی، به غیر از کاری که دارد، هیچ فعالیت مفید دیگری انجام نمی‌دهد. وقتی کار تعطیل است، وی در مقابل تلویزیون می‌نشیند و هیچ کار مفید دیگری انجام نمی‌دهد. البته درصدی از آمریکایی‌ها هم اوقات فراغت بسیار مفیدی دارند که تعدادشان بسیار کم است.

یکی دیگر از خصوصیات زندگی آمریکایی، تغذیه‌ی نامناسب می‌باشد. در اکثر مواقع، وعده‌ی صبحانه حذف می‌شود و فقط به یک فنجان قهوه‌ی داغ محدود می‌گردد. وعده‌ی ناهار هم معمولاً در فرصتی کوتاه با یک ساندویج همبرگر و یا دیگر فست‌فودها می‌گذرد. برخلاف بسیاری از فرهنگ‌ها که اعضای خانواده غذا را در کنار هم میل می‌کنند، زن و مرد آمریکایی حتی برای وعده‌ی شام هم منتظر یکدیگر نمی‌مانند. هر کس هر زمان که به خانه برسد، یک غذای منجمد شده را داخل فر یا مایکرویو قرار می‌دهد تا گرم شود و بعد هم آن را می‌خورد. چنین غذاهایی به هیچ‌وجه کیفیت بالایی ندارند. متخصصین و دکترهای تغذیه در آمریکا همواره بر این موضوع تأکید کرده‌اند که تغذیه در آمریکا با مشکلات زیادی روبه‌رو است. وجود چربی، قند، مواد مصنوعی و افزدونی‌های فراوان در مواد غذایی آمریکایی‌ها، از مشکلاتی می‌باشد که باید با قاطعیت تمام برطرف گردد. البته همان‌گونه‌ که پیش‌تر هم بیان کردیم، یکی از دلایل تعذیه‌ی نامناسب نبود فرصت کافی برای درست کردن غذاهای خو و مفید است. به همین خاطر نباید گمان کرد که تغذیه‌ی نامناسب در آمریکا، به دلیل کمبود مواد غذایی است.

در کشور ما وعده‌ی ناهار در محل کار داده می‌شود و هزینه‌ی آن یا توسط شرکت پرداخت می‌گردد و یا از کازمندان گرفته می‌شود؛ اما در آمریکا اینچنین نیست. آنجا نیم ساعت زمان وجود دارد که در این زمان باید افراد به بیرون بروند و وعده‌ی ناهار خود را با خوردن فست‌فود بگذرانند.

حتما ببینید » اجاره آپارتمان مبله

در بررسی دغدغه‌ها و مشکلات، بایستی عامل سن را هم مدنظر قرار داد. دغدغه‌ی اصلی اکثر جوانان دختر یا پسر پیش از ورود به بازار کار، پیدا کردن دوست، محبوبیت در بین دوستان و هم‌سن‌‌وسالان و همچنین برقرار رابطه‌ی جنسی است. در آمریکا غالباً افرادی که قصد ازدواج دارند، مدتی بدون ازدواج با یکدیگر زندگی می‌کنند و اگر تصمیم به ازدواج گرفتند، در سن بالای ۳۰ سال، با یکدیگر ازدواج می‌کنند.

بنابراین با توجه به این مطالب می‌توان نتیجه گرفت که شرایط واقعی زندگی آمریکایی با آن‌چیزی که در فیلم‌های هالیوودی می‌بینید، تفاوت بسیار زیادی دارد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *