تهران سوئیت

تهران سوئیت

همه چیز درباره قلعه بابک، تاریخچه و معرفی بخش های فوق العاده اش

همه چیز درباره قلعه بابک، تاریخچه و معرفی بخش های فوق العاده اش
منتشر شده توسط مدیریت در ۲۰ مهر ۱۳۹۷

تاریخچه قلعه بابک: «قلعه بابک» یا «قلعه جمهور» درگذشته محل استقرار و سنگر دفاع «بابک خرم ‌دین» سردار ایرانی بوده است. گفته شده است احتمالاً این بنا یک قلعه دفاعی بوده که در دوران اشکانی یا در زمان حکومت پادشاهان ساسانی ساخته‌ شده است. با توجه به آثار معماری و ملات ساروج و اندود دیوارها می توان اظهار نمود كه ساختمان این دژ و قلعه در دوران اشكانیان و ساسانیان احداث شده است. این قلعه در قرون ۲ و ۳ هجری قمری و تا چند قرن پس‌ از آن نیز تعمیر و مرمت شده و تغییراتی در آن ایجاد شده است. گرچه امروزه بیش از ۱۲۰۰ سال از آن دوران سپری شده است، اما همچنان بخش‌هایی از آن قلعه محکم و پابرجا باقی مانده است. این قلعه در سال ۱۳۴۵ شمسی با شماره ۶۲۳ در لیست آثار ملی ثبت شد و مرمت آن توسط اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از سال ۱۳۷۶ آغاز شد.

موقعیت جغرافیایی:

این قلعه در ۵۰ کیلومتری شمال شهرستان اهر و در منطقه‌ای به نام «کلیبر» واقع شده است. این دژ بابک بر فراز قله کوهستانی در ارتفاع ۲۷۰۰ متر بالاتر از سطح دریا بنا شده و اطراف آن را دره‌های عمیقی با عمق ۴۰۰ تا ۶۰۰ متر فرا گرفته است و فقط یک راهی باریک و صعب ‌العبور برای دسترسی به این قلعه وجود دارد. از سه جهت راه دسترسی به دژ وجود دارد:

  • گذرگاه دژ دره‌سی که در جنوب دژ بوده و گذری دشوار محسوب می شود.

  • گذرگاه هتل بابک که کمی بالاتر از روستای شجاع‌آباد واقع شده است.

  • گذرگاه ییلاق که در حدود ۵ کیلومتر از مسیر را می‌ توان با خودرو پیمود و نسبت به دو مسیر دیگر بهتر است.

بنای دژ:

تنها راه ورود به قلعه، دروازه اصلی است و امكان وارد شدن به قلعه از طریق كوهستان وجود ندارد. پس از گذر از دروازه ورودی باید از گذرگاهی باریك عبور نمود كه حدود ۱۰۰ متر افزایش ارتفاع می یابد. در چهار جهت بنا چهار جایگاه دیده‌ بانی وجود داراد که به صورت نیمه استوانه ساخته‌ شده‌اند. در این‌ها مکان، سربازان قادر بودند هر جنبنده‌ای را تا كیلومترها دورتر، زیر نظر بگیرند. برای ورود به دژ اصلی باید ار پلکان هایی نامنظم عبور نمود.

بنای دژ دو طبقه و سه‌ طبقه بوده و دارای تالار اصلی و هفت اتاق است كه به تالار مركزی راه دارند. در قسمت شرقی دژ، اتاق‌ها و آب‌انبارهایی ساخته‌ شده است؛ سقف آب‌انبارها دارای طاق جناغی و گهواره‌ای می باشند. محوطه داخلی آب انبار توسط نوعی ساروج، عایق بندی شده است که به هنگام زمستان از برف و باران پر شده و در تابستان ها از آب آن استفاده می‌ شده است. پلکان‌هایی سرتاسری در بخش شمال غربی دژ وجود داشته كه متاسفانه اكنون ویران‌ شده است.

در مورد اشیا و ابزار مکشوفه از قلعه بابك می توان عنوان نمود که نخستین اشیاء بدست آمده سفالینه ‌های منقوش و لعاب خورده است که متعلق به اوایل قرن هفتم هجری قمری می باشد. همچنین تعدادی سکه‌های مسی یافت شده است كه قدمت برخی به دلیل ساییدگی و زنگ‌ خوردگی قابل تشخیص نیست البته برخی دیگرمربوط به دوره اتابكان آذربایجان و هزار سیبان (قرون ۶ و ۷ هجری قمری) می باشند.

موقعیت استراتژیک بنا:

می توان گفت موقعیت استقرار بنا از نظرسوق ‌الجیشی، بر فراز قله ای قرار گرفته است به طوری كه بیست نفر سپاهی قادر بوده‌اند مانع از هجوم یك سپاه صدهزار نفری شده و تلفات جانی هم نداشته باشند، زیرا استفاده از تیر و كمان به جهت بعد مسافت، ناکارآمد بوده است. استحکام قلعه و دژ اعجاب ‌انگیز بوده و حاکی از نبوغ نظامی و آگاهی كامل سازندگان آن می باشد. بابك خرم‌دین و یارانش از همین‌ مکان به مدت بیست و چند سال توانستند لشكریان عرب را در کوه‌ها سرگردان و وادار به فرار نمایند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *