تهران سوئیت

تهران سوئیت

معرفی پارک بش قارداس در استان خراسان شمالی (بجنورد) +تاریخچه و عکس

معرفی پارک بش قارداس در استان خراسان شمالی (بجنورد) +تاریخچه و عکس
منتشر شده توسط مدیریت در ۲۳ شهریور ۱۳۹۷

ما در عصری قرار داریم که تکنولوژی روز به روز پیشرفته‌تر می‌شود و ابزار جدید وشگفت‌انگیزی ابداع می‌گردند. مردم در عصر ما سخت غرق زندگی دنیایی خود شده‌اند و اهمیت کمتری به تفریح و بازدید از طبیعت می‌دهند. در حالی که بازدید از طبیعت و لذت بردن از مناظر زیبا و استشمام هوای تازه از هر دارویی برای انسان‌ ضروری‌تر و مؤثرتر می‌باشد. وقتی انسان روح خود را با تماشای مناظر دل‌انگیز جلا می‌دهد، به نحوی خودش را بازیابی می‌کند و با انرژی و روحیه‌ی بهتری کارش را پی می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم یکی از مکان‌های بسیاری دیدنی کشورمان و استان خراسان شمالی را برایتان معرفی کنیم.

بش قارداش استان خراسان شمالی

بش قارداش استان خراسان شمالی

بش‌ قارداش را بیشتر بشناسید

بش‌ قارداش یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری استان خراسان شمالی و شهرستان بجنورد به شمار می‌آید که همواره علاقه‌مندان متعددی از نقاط مختلف کشور در طول سال به خصوص در فصل بهار از آن بازدید می‌نمایند. برخی عزیزان پرسیده اند که بش قارداش یعنی چی؟ بش قارداش کلمه‌‌ای ترکی است که به معنای پنج برادر می‌باشد.

تاریخچه‌ی این جاذبه‌ی زیبا بسیار جال و خواندنی است که در ادامه به بیان آن می‌پردازیم.

بش قارداش بجنورد

بش قارداش بجنورد

تاریخچه بش قارداش

در زمان حکومت اشکانیان و ساسانیان این محل، مکانی برای استقرار عبادتگاه پیشوایان کنتیس زرتشتی بوده است. از آنجا که بزرگان دینی زرتشت (مغ) در این مکان، اقامت چهار فصل داشتند به آن چهار مغان می‌گفتند. براساس مدارک و بررسی‌های صورت گرفته توسط باستان‌شناسان، آب چشمه به چهرمغان یا چرمغان مشهور بوده و در حال حاضر نیز با همین نام شناخته می‌شود.

بش قارداش پارک

بش قارداش پارک

انتخاب نام این مکان برپایه یک افسانه‌ی تاریخی بوده است که در حال حاضر هم در میان مردم شنیده می‌شود. براساس این افسانه، در روزگاران بسیار قدیم پنج برادر در شهر بجنورد می‌زیستند که به علت ایستادگی در برابر ظلم و ستم حاکم منطقه، تحت تعقیب مأموران قرار داشتند. این پنج برادر به همراه یکدیگر دائم در حال فرار بودند و مأموران هم آن‌ها را تا این مکان (بش قارداش) تعقیب کردند. پنج برادر دست به دعا شدند و از خدا طلب یاری کردند، در این زمان پنج سوراخ در کوه به‌وجود آمد که برادران به آن‌ها پناه بردند و از سوراخ‌ها نیز آب گوارایی جاری گردید. تا سالیان قبل و پیش از خشکسالی‌های شدید تعداد چشمه‌ها پنج عدد بود که در همه‌یشان آب بسیار زیادی وجود داشت. البته عده‌ای که از داستان اصلی بی‌خبرند، این موضوع را چنین نقل می‌کنند که از آنجایی که پنج چشمه غار مانند سنگی وجود دارد، نامشان بش قارداش شده است. داش و قار=غار در زبان ترکی به معنای سنگ می‌باشد. در این زبان صفت پیش از اسم می‌آید. به عبارتی دیگر نام این مجموعه با رعایت تمامی قواعد زبان ترکی باید «بش داشله غار» می‌شد اما به «بش قارداش» شهرت یافته است. این موضوع از آشنایی نه چندان زیاد نقالان این داستان به زبان ترکی حکایت دارد.

بش قارداش تاریخچه

بش قارداش تاریخچه

آب چشمه بش قارداش از کوهی سنگی و از پنج شکاف بزرگ و کوچک در پایین کوه به بیرون تراوش می‌کند. در روزگار گذشته آب چشمه در سمت بالا و میانه کوه بیرون می‌زده و در حال حاضر هم شکاف‌ها و مسیرهای آب نیز بر روی کوه به جای مانده است. در قسمت پایین کوه یک حکاکی زیبا را می‌توان مشاهده نمود که بر روی آن شعار زیبای زرتشیان یعنی پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک نگاشته شده است. حکاکی این اثر زیبا ار یک خطاط و سنگ‌تراش بجنوری به نام اسماعیل جزمی نقاش می‌باشد که این اثر زیبا در سال ۱۳۰۰ و اندی (تاریخ آن به طور دقیق مشخص نیست) حکاکی کرده و طبق سخنان خودش برای به یاد ماندن همیشگی در دل‌ها تاریخ آن را ۱۳۰۰ نوشته است.

حتما ببینید » اجاره روزانه آپارتمان در تهران

در روبروی استخر اصلی بش قاردش، یک دروازه با قدمت ۲۰۰ سال قرار دارد که به دلیل شکل زیبایش همواره یکی از محبو‌ب‌ترین پس‌زمینه‌های عکس برای کسانی که می‌خواهند خاطرات خود را در این مکان ثبت کنند، به شمار می‌آید. همچنین در سمت چپ کوه و چشمه‌ی بش قارداش یک بنای تاریخی وجود دارد که به دستور ناصرالدین‌شاه قاجار ساخته شده است. این مکان گورستان برخی از افراد خاندان شادلو بجنورد نیز می‌باشد.

بش قارداش عکس

بش قارداش عکس

آبش چشمه‌ی بش قارداش، آبی با خواصی جدایی

آب گوارای چشمه بش قارداش دارای خواص درمانی متعددی می‌باشد و در آب‌شناسی پزشکی از آن برای درمان مشکلات کبدی، صفرایی، اختلالات دستگاه ادراری و درمان بیماری‌های تغذیه‌ای و گوارشی استفاده می‌شود. براساس تحقیقات صورت گرفته توسط یکی از اساتید برجسته‌ی دانشکده‌ی داروسازی دانشگاه تهران یعنی دکتر محمدرضا غفوری، آب چشمه‌ی بش قارداش در زمره‌ی آب‌های بی‌کربناته بوده و دارای کلسیم و سولفاته کلروره سرد به همراه سیلیس و آثار آهن است.

به نقل از کتاب شناخت آب معدنی و چشمه‌های ایران که توسط دکتر غفوری نگاشته شده، برخی از اثرات درمانی آب چشمه‌ی بش قارداش بدین شرح می‌باشند:

  • تأثیر بسیار مثبتی در از بین بردن اختلالات دستگاه گوارش معده، کبد، لوزالمعده و روده دارد.
  • در اثرات سوخت و ساز کلوسیدها، پروتیدها، کلسترول به ویژه اسید اوریک، مؤثر است.
  • اعمال تعذیه در مورد بیماری‌های معده، خاصیت قلیایی این آب‌ها به دلیل خنثی نمودن اسیدیته و وجود سیلیس، دارای تأثیر حفاظتی و تسکین‌دهنده است.
  • در مورد روده‌ها به‌طور مستقیم نیروبخش بوده و به‌طور غیرمستقیم در اثر سهولت ترشحات صفرایی و لوزالمعده موجب تغییر محتویات شیمیایی و میکروبی محیط می‌شوند. همچنین در تورم روده‌ها هم در اثر تخمیر دارای اثر مثبتی هستند.
  • در مورد کبد و لوزالمعده از نظر تجربی علاوه بر ازدیاد خاصیت، آمیلار، آب دهان و لوزالمعده‌ نیروی اسیدزا، اوره آز، ساکاراز، آنزیم‌های کلوتامیک و پیرودیک را افزایش می‌دهند.

این آب گوارا مدتی پیش به وسیله‌ی شرکت چشمه طبیعت بجنورد به بهرده‌برداری رسید و به صورت آب معدنی ابتدا با نام سحا و سپس با نام گلستان به بازار عرضه گردید.

بش قارداش قدیم

بش قارداش قدیم

برخی از امکانات موجود در بش قاراش

در بش قارداش ۳ استخر وجود دارد که دوتای آن‌ها برای شنای کودکان و بزرگسالان در نظر گرفته شده است. از این امکانات موجود در ابن مجموعه می‌توان به این موارد اشاره نمود: نمازخانه، تلفن همگانی، سیستم روشنایی در شب، کمپ نیروی انتظامی، پست امداد و نجات هلال احمر، آنتن‌دهی همراه اول و ایرانسل، سوپر مارکت، آب شرب و سرویس بهداشتی.

بش قارداش کجاست

بش قارداش کجاست

چگونه به بش قارداش برویم؟

این مکان زیبا در ۷ کیلومتری جاده بجنور به اسفراین قرار دارد و تابلوهای متعددی شما را به محل استقرار آن هدایت می‌کند. لذا پیدا نمودن آن به هیچ عنوان سخت نیست و به راحتی می‌توانید از فضای با ظراوت و زیبای این مکان تماشایی لذا ببرید.

در ادامه میتوانید تصاویر دیگری از بش قارداش ببینید :

بش قارداش و باباامان

بش قارداش و باباامان

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *