تهران سوئیت

تهران سوئیت

همه چیز درباره ویزای عراق و چگونگی دریافت آن

همه چیز درباره ویزای عراق و چگونگی دریافت آن
منتشر شده توسط مدیریت در ۱۳ آبان ۱۳۹۷

کشور عراق به دلیل وجود حرم مطهر امامان معصوم، در تمامی ایام سال و به خصوص در ماه‌های محرم و صفر میزبان زائران فراوانی است.

به دلیل تامین امنیت زائران، کلیه افراد ملزم به اخذ ویزا برای سفر زیارتی به عراق می باشند و مرجع صادرکننده ویزای عراق برای شهروندان ایرانی، سفارت عراق در شهر تهران است.

انواع ویزای گردشگری (زیارتی) عراق

ویزای یک ماهه انفرادی:

ویزای انفرادی عراق، با مشخصات شخصی فرد متقاضی صادر می گردد و دارندگان این نوع ویزا می ‌توانند به صورت تنها و انفرادی وارد کشور عراق شوند.

نحوه دریافت ویزای انفرادی عراق:

فرد متقاضی با مراجعه به سفارت یا کنسولگری عراق و ارائه درخواست و تکمیل مدارک می تواند ویزای انفرادی دریافت نماید.

ویزای یک ماهه گروهی:

ویزای گروهی برای عده‌ای معینی از افراد صادر می‌ گردد. این افراد باید تحت عنوان «کاروان» وارد عراق شوند و امکان ورود انفرادی آنها به این کشور وجود ندارد.

نحوه دریافت ویزای یک ماهه گروهی:

در ابتدا مدیر کاروان باید درخواست خود مبنی بر اخذ مجوز ویزای گروهی عراق و مشخصات تمام اعضای کاروان را در سامانه سماح به آدرس (Http://samah . haj . ir) ثبت نماید . مدیر کاروان پس از بررسی و صدور مجوز  ،  باید به کارگزاری امور زیارتی استان خود مراجعه کرده و درخواستی مبنی بر اخذ ویزای گروهی عراق ،  مدارک شناسایی تمام اعضای کاروان و گذرنامه همه اعضای کاروان را تحویل دهد .

سپس، کارگزاری امور زیارتی استان اقدام به ارائه درخواست و مدارک دریافتی به سفارت عراق خواهد نمود و افسر سفارت عراق با بررسی درخواست و مدارک اقدام به صدور ویزای گروهی می نماید. لازم به ذکر است حتی اگر مدارک یک نفر از اعضای کاروان دچار مشکل و نقص باشد، ویزای گروهی صادر نمی‌شود. در این صورت یا باید مشکل آن شخص رفع گردد و یا اسم او از لیست مسافران حذف شود.

برای متقاضیان سفر به عراق، علاوه بر ویزای گردشگری (زیارتی) دو نوع ویزای دیگر به نام‌ های «ویزای اعتیادیه» و «ویزای متعدده» نیز صادر می ‌شود.

حتما ببیینید » اجاره روزانه خانه در تهران

ویزای اعتیادیه عراق:

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که در خاک عراق مشغول انجام پروژه های تجاری معینی می باشند؛ در واقع ویزای اعتیادیه، همان ویزای کاری عراق محسوب می شود. این ویزا، سه ماه اعتبار دارد و single است یعنی دارندگان آن فقط یک بار حق ورود و خروج به عراق را دارند.

سفارت کشور عراق مرجع صادرکننده ویزای اعتیادیه می باشد. در این صورت فرد متقاضی باید قرارداد کاری، مدارک شناسایی و گذرنامه خود را به سفارت عراق تحویل دهد و تقاضای خود مبنی بر اخذ این نوع ویزای را مطرح نماید.

ویزای متعدده عراق(ویزای ۳ ماهه, ۶ ماهه و یک ساله):

ویزای متعدده برای متقاضیانی صادر می شود که در حال اجرای یک پروژه اقتصادی معینی در خاک عراق می باشند. ویزای متعدده هم ویزای کاری عراق محسوب می شود و اعتبار آن معمولاً به صورت سه ماهه، شش ماهه و یک ساله می باشد. ویزای متعدده عراق، از نوع ویزای multiple است یعنی فرد می تواند به دفعات از مرزهای عراق رفت و آمد نماید.

نحوه دریافت ویزای متعدده عراق:

برای دریافت این نوع ویزا، ابتدا باید فرد با طرف عراقی خود قرارداد کاری ببندد؛ سپس به اداره اقامت عراق واقع در بغداد مراجعه نموده و با ارائه قرارداد کار، مجوز اداره اقامت عراق را دریافت کند. بعد از دریافت مجوز فرد باید به سفارت عراق واقع در تهران مراجعه نماید و مجوز را به همراه سایر مدارک لازم (همچون گذرنامه و مدارک شناسایی) را به سفارت تحویل دهد تا ویزای متعدده صادر گردد.

 

مدت اعتبار ویزای گردشگری عراق (ویزای ۳ ماهه عراق):

ویزای گردشگری عراق تا مدت سه ماه از تاریخ صدور معتبر می باشد و زائر می‌تواند حداکثر یک ماه در عراق اقامت داشته باشد. گفتنی است اگر فرد یک بار وارد عراق شده و بعد خارج شود، ویزای انفرادی وی خود به خود باطل می گردد؛ حتی اگر ویزا هنوز اعتبار داشته باشد و یا آن فرد کمتر از یک ماه در عراق اقامت نموده باشد. اعتبار ویزای گروهی عراق نیز سه ماهه است.

 

مدارک لازم برای ویزای عراق:

  • گذرنامه دارای اعتبار (۶ ماه) به همراه کپی آن.
  • مدارک شناسائی (مثل شناسنامه و کارت ملی).
  • دو قطعه عکس پرسنلی جدید (با پس زمینه سفید و بدون روتوش).

سفر به کدام شهرهای عراق نیازمند اخذ ویزای عراق است؟

در شهرهای اربیل و بصره، نمایشگاههای تجاری متعددی برگزار می گردد. افرادی که قصد سفر به شهر اربیل (در منطقه کردستان عراق) و شرکت در رویدادهای آن شهر را دارند، به اخذ ویزای عراق نیازی ندارند. شایان ذکر است برای شرکت در رویدادهای شهر بصره و از جمله نمایشگاه کنفرانس نفت وگاز بصره و یا دیگر شهرهای عراق، اخذ ویزا ضروری است.

نکته‌ها:

  • جهت اخذ ویزای گروهی نیازی به حضور تمامی افراد نیست و حضور یک نفر به عنوان نماینده کفایت می کند.
  • دارندگان ویزای گروهی موظف هستند در تمامی طول مدت سفر همراه کاروان باشند و اجازه عبور انفرادی از مرز را ندارند.
  • در صورت کامل بودن مدارک و نیز عدم بروز اشکال در ویزای عراق، مدت زمان لازم برای صدور ویزا حداکثر چهار روز کاری می باشد.

ویزای اربعین:

برای دریافت ویزای اربعین، زائران باید در سامانه سماح ثبت ‌نام نموده و پس از طی روال قانونی، ویزای سفر به عراق را دریافت نمایند.

توصیه هایی به زائران عراق:

  • زائران عراق باید در تمام طول سفر کارت شناسایی زائر به گردن خود داشته باشند و در نگه داری از آن تلاش کنند.
  • پول ایرانی (ریال) در شهرهای زیارتی عراق رایج است و نیازی به داشتن ارزهای خارجی نیست.
  • طبق قانون حداکثر میزان بار مجاز برای هر زائر ۳۰ کیلوگرم می باشد.

نشانی سفارت عراق در ایران:

تهران، میدان ولیعصر، خیابان ولیعصر، کوچه برادران مظفر، پلاک ۱۶۴۰، تلفن: ۸۸۹۳۸۸۶۶ -۰۲۱

وب‌ سایت: www.mofamission.gov.iq

پست الکترونیک: tehemb@iraqmofamail.net

ویزای ۳ ماهه عراق,ویزای ۶ ماهه عراق,ویزای عراق,ویزای عراق اربعین,ویزای عراق برای اربعین,ویزای عراق برای ایرانیان,ويزاي عراق

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *