تهران سوئیت

تهران سوئیت

آشنایی با فرهنگ مردم ایتالیا به صورت کامل

آشنایی با فرهنگ مردم ایتالیا به صورت کامل
منتشر شده توسط مدیریت در ۱۳ آذر ۱۳۹۷

مقدمه: کشورهای مختلف دنیا دارای آداب و رسوم و فرهنگ‌های متفاوتی هستند که شناخت آن‌ها برای هر انسانی می‌تواند جالب باشد. به خصوص برای گردشگرانی که قصد بازدید از آن کشور را دارند. در این مقاله به معرفی کشور ایتالیا و بررسی فرهنگ و آداب و رسوم آن‌ها خواهیم پرداخت.

ایتالیا، کشور چکمه‌ای

کشور ایتالیا در قاره‌ی اروپا واقع شده و نقشه‌ی آن شباهت زیادی به چکمه دارد. نام ایتالیا از کلمه‌ای به معنای «سرزمین گاوها» گرفته شده و احتمالاً بخاطر اینکه گاو نمادی از قبایل جنوب این کشور بوده، انتخاب شده است. پایتخت این کشور، شهر رم می‌باشد که یکی از شهرهای مهم جهان به شمار می‌آید. حدود ۹۶ درصد از جمعیت این کشور را خود ایتالیایی‌ها تشکیل داده‌اند و ۴ درصد دیگر هم مربوط به عرب‌های آفریقای شمالی، آلبانیایی‌ها، اتریشی‌ها و آلمانی است که در ایتالیا زندگی می‌کنند. کشور ایتالیا با کشورهای فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی هم‌مرز می‌باشد.

زبان مردم ایتالیا

زبان رسمی کشور ایتالیا، زبان ایتالیایی است و حدود ۹۳ درصد مردم این کشور هم به این زبان تکلم می‌کنند. البته زبان ایتالیایی گویش‌های متعددی که از میان آن‌ها می‌توان به گویش‌های فریولیایی، ساردینی، سیسیلی، ونیزی، کالابرین و لیگوریان اشاره نمود. در شهر میلان هم مردم به گویش میلانی تکلم دارند. همچنین زبان‌های دیگری هم در این کشور صحبت می‌شود که عبارتند از: کاتالونیایی، یونانی، آلمانی، فرانسوی، کرواتی و اسلوونیایی.

دین و مذهب مردم ایتالیا

قطب کاتولیک رمی و مقر پاپ یعنی شهر واتیکان، در قلب شهر رم واقع است و به همین جهت دین اکثر مردم ایتالیا، مسیحی کاتولیک می‌باشد. به طور کلی ۹۰ درصد جمعیت مردم ایتالیا را کاتولیک‌ها و ۱۰ درصد باقی‌مانده را مسیحیان پروتستان، یهودیان و مسلمانان تشکیل می‌دهند که البته جمعیت مسلمان در این کشور رو به افزایش است.

معاشرت با ایتالیایی‌ها

زمانی که اولین بار یک ایتالیایی‌ برخورد کردید، مناسب‌ترین برخورد، گفتن عبارت «بون جورنو» به معنای روز خوش و همچنین دست دادن است. اصولاً کلمه‌ی چاو به معنای سلام را فقط دوستان صمیمی و جوانان استفاده می‌کنند و به کار بردن آن توسط یک غریبه‌ی خارجی، چندان مودبانه نیست، مگر اینکه طرف مقابلتان از این کلمه استفاده نماید. در گذشته بوسیدن دست زن‌های غریبه هم در برخورد اول یکی از رسومات اجتماعی ایتالیایی‌ها بود که امروزه چندان مورد توجه نیست.

ایتالیایی‌ها معمولاً در هنگام نام بردن و یا نوشتن نامه به اضخاص دیگر، از عناوین رسمی استفاده می‌نمایند. عنوان رسمی در ایتالیا در صورتی که افراد دارای تحصیلات عالی باشند؛ دوتتوره (آقای دکتر) و یا دوتتورسا (خانم دکتر) است. کارمندان عادی هم در زمان نامه‌نگاری با روسای خود، آن‌ها را با عناوینی همچون توره (مدیر) و پریزیدنته (رئیس) خطاب می‌کنند. نام افرادی که سمت حرفه‌ای مشخصی دارند، غالباً همراه با عنوان رسمی آن‌ها برده می‌شود مانند پروفسوره (استاد)، اینجینیاره (مهندس)، آووکاتو (وکیل) و آرکیتیتو (معمار). در صورتی که از عنوان رسمی کسی اطلاعی ندارید، بسته به جنسیت می‌توانید او را با القابی نظیر سینیوره (آقا)، سینیورا (خانم) و یا سینیوریتا (خانم جوان) خطاب کنید و یا در نامه بنویسید. البته در حال حاضرفقط کلمه‌ی سینیورا برای خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ایتالیا معمولاً دوستان صمیمی و خویشاوندان به هنگام تجدید دیدار با یکدیگر، گونه‌های هم را می‌بوسند. خانم‌های ایتالیایی به منظور اجرای این رسم گونه‌ی خود را به صورت مخاطب نزدیک می‌نمایند. در هنگام ملاقات‌های دوستان بوسیدن اجزای دیگر بدن جنس مخالف به جز صورتش، توهین آمیز به شمار می‌رود. البته این بوسه کاملاً بدون قصد و غرض می‌باشد و صرفاً یک تماس جزئیی با صدای خاص بوسیدن است. این کار معمولاً دو بار انجام می‌شود و اولین بوسه ببر گونه‌ی راست است. همچنین مردان ایتالیایی‌ رسم دارند که در ملاقات با دوستان صمیمی و خویشاوندان نزدیک، آن‌ها را بغل می‌کنند.

ارزش خانواده در ایتالیا

در کشور ایتالیا، خانواده از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. در این کشور یکپارچگی و وحدت خانوادگی بر خلاف تفکر غربی‌ها، برپایه‌ی خانواده گسترش پیدا کرده است. در ایتالیا دورهمی‌های خانوادگی بسیار مرسوم می‌باشد و آن‌ها از اینکه با خویشاوندان خود وقت می‌گذارنند، لذت زیادی می‌برند. جالب است بدانید که برخلاف بسیاری از کشورهای غربی، ایتالیایی‌ها به فرزندان خود توصیه می‌کنند که در دوران بزرگسالی و پس از ازدواج هم رابطه‌ی خود را با پدر و مادر و خانواده‌ی خود حفظ نمایند و خانواده‌ی جدید را هم به این شبکه بی‌افزایند.

تجارت و کسب و کار در ایتالیا

ایتالیایی‌ها عمدتاً بخاطر فرهنگشان که بر خانواده محوریت دارد، شناخته می‌شوند. آن‌ها تعدادی کسب و کار کوچک و متوسط خانوادگی معروف هم دارند. در این کشور شرکت‌های بزرگی همچون شرکت خودروسازی فیات و یا شرکت پوشاک بنتون، هنوز هم به صورت خانوادگی اداره می‌شوند.

در ایتالیا ملاقات‌های کاری برخلاف کشورهایی مثل آلمان و روسیه، کتر جنبه‌ی رسمی دارد و ساختار خانوادگی کسب‌وکارها باعث ایجاد اندکی هرج و مرج در تعاملات پویا می‌گردد. تاجران ایتالیایی نسبت به اطلاعاتی که توسط یک خارجی برای آن‌ها فراهم می‌گردند، با احتیاط برخورد می‌کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند تا معاملاتشان را با کسانی که می‌شناسند، انجام دهند.

حتما ببینید » اجاره آپارتمان مبله

مناسبت‌های مختلف در ایتالیا

از آنجایی‌ که درصد زیادی از جمعیت کشور ایتالیا را مسیحیان تشکیل می‌دهند و مقر پاپ هم در این کشور قرار دارد، آن‌ها اکثر تعطیلات مسیحی مانند کریسمس و عید پاک را جشن می‌گیرند. در روز «پاسکوئتا» که دوشنبه‌ی بعد از عید پاک است، خانواده‌ها به پیک‌نیک در طبیعت می‌روند و به این ترتیب آمدن بهار را جشن می‌گیرند. روز اول نوامبر هم در ایتالیا، یک تعطیلی رسمی مذهبی محسوب می‌شود که به روز «قدیسین» مشهور است. در این روز اکثر مردم به آرامگاه عزیزان خود را می‌روند و مزار آن‌ها را با گل تزیین می‌کنند. جالب‌ است بدانید که در ایتالیا و در شهرهای کوچک آن، مردم برای گرامیداشت حامی شهر، یک روز مشخص را برای او جشن می‌گیرند. به عنوان مثال مردم شهر ناپل جشنی را در روز ۱۹ سپتامبر برای حامی شهر خود یعنی «سن جنارو» برگزار می‌کنند. جشن ظهور و تجلی مسیح که در ۶ ژانویه برپا می‌شود، شباهت بسیار زیادی به کریسمس دارد با این تفاوت که بر طبق افسانه‌ها، پیرزنی مهربان به نام «بِلفانا» سوار بر جاروی خود برای کودکان هدیه می‌آورد. روز ۲۵ آوریل هم روزی است که جنگ جهانی دوم به پایان رسید و ایتالیایی‌ها از این روز به عنوان روز آزادی یاد می‌کنند.

آداب مهمانی رفتن در ایتالیا

در صورتی که در ایتالیا به مهمانی خانوادگی دعوت شدید، بهتر است یک هدیه‌ی کوچک مانند گل، شیرینی و یا شکلات برای میزبان ببرید. هدیه دادن خوراکی یا نوشیدنی غیرایتالیایی چندان مرسوم و پسندیده به شمار نمی‌آید مگر اینکه خیلی خاص و نادر باشد مانند یک نوشیدنی کمیاب و قدیمی اسکاتلندی. برخی بر این باورند که هدیه دادن شراب به میزبان اصلاً خوشایند نیست. البته این موضوع به صمیمیت میزبان با شما وابسته است. باید آگاهی داشته باشید که هدیه دادن گل، کمی پیچیده می‌باشد، زیرا هر گل مفهوم خاصی را القا می‌نماید. مثلاً ایتالیایی‌ها از گل داوودی فقط برای سوگواری و ابراز همدردی بهره می‌گیرند. لذا بهتر است پیش از انتخاب گل به عنوان هدیه، با یک گل‌فروش پتجربه مشورت کنید. ارسال یک یادداشت کوتاه و یا یک دسته گل در روز بعد از مهمانی برای تشکر از زحمات میزبان هم در ایتالیا مرسوم می‌باشد.

فرهنگ مردم ایتالیا

همانطور که می‌دانید، کشور ایتالیا بازمانده‌ی امپراطوری عظیم روم است و فرهنگ این کشور متأثر از نکات مثبت فرهنگ آن دوران می‌باشد. البته ایتالیا مرکز اصلی رنسانس بوده و اتفاقات زیادی در طول تاریخ، فرهنگ آن را تحت تأثیر قرار داده است. به طور کلی فرهنگ کشور ایتالیا پیوند عمیقی با هنر، خانواده، معماری، موسیقی و غذا دارد.

هنر و معماری در ایتالیا

ایتالیا را می‌توان مهد معماری و هنر جهان دانست زیرا این کشور محل تولد تعداد زیادی از سبک‌های هنری در جهان نظیر کلاسیک رومی، رنسانسی، باروکی و نئوکلاسیک بوده است. مهارت فوق‌العاده‌ی ایتالیایی‌ها در معماری را می‌توان در سازه‌هایی مانند برج کج پیزا و کولوسئوم را مشاهده کرد که هر ساله گردشگران متعددی را از اقصی‌نقاط جهان به سمت خود جذب می‌نمایند در شهرهای فلورانس، ونیز و رم، موزه‌های هنری متعددی وجود دارد که تماشای آثار موجود در آن، هر گردشگری را شگفت‌زده می‌کند. البته هنر ایتالیایی‌ها به همینجا محدود نمی‌شود و شاهکارهای آن‌ها را در ساختمان‌های عمومی و کلیساها هم می‌توان مشاهده کرد. شاید یکی از مهم‌ترین و دیدنی‌ترین آثار هنری موجود در کشور ایتالیا، نقاشی‌های سقف نمازخانه «سیستین» در واتیکان می‌باشد که توسط هنرمند بزرگ «میکل آنژ» در حد فاصل سال‌های ۱۵۰۸ تا ۱۵۱۲ کشیده شده است.

کشور ایتالیا مهد اپرای جهان هم به شمار می‌آید که یکی از زیباترین جلوه‌های موسیقی و تئاتر است. اپراهایی مانند «آیدا» (Aida)، «لا تراویاتا» (La Traviata) اثر هنرمند شهیر ایتالیایی یعنی «جوزپه وردی» به زبان ایتالیایی نوشته شده و هنوز هم به زبان اصلی در این کشور اجرا می‌گردند. خواننده تِنور ایتالیایی یعنی «لوچانو پاواروتی» در طول فعالیت‌های تأثیرگذار خود، اپرا را بیشتر به مردم معرفی کرد. ایتالیایی‌ها در صنعت پوشاک و تولید کیف و کفش هم در جهان بسیار مطرح هستند و برندهای متعددی همچون آرمانی، گوچی، بنتون، ورساچی و پرادا در این کشور به وجود آمده‌اند.

سینما در ایتالیا

ایتالیایی‌ها علاقه‌ی زیادی به فیلم و سینما دارند و آثار بی‌نظیری را هم در طول تاریخ خلق کرده‌اند که بدون تردید یکی زیباترین آن‌ها فیلم «سینما پارادیسو» است. برخی از کارگردان‌های این کشور نظیر جوزپه تورناتوره به عنوان کارگردانان صاحب سبک در جهان شناخته می‌شوند. از فیلم‌های مهم این کارگردان بزرگ می‌توان به فیلم «مالنا» با بازی مونیکا بلوچی اشاره کرد. یکی از بزرگ‌ترین و پرافتخارترین بازیگران جهان یعنی «آل پاچینو» متولد ایتالیا می‌باشد. وی که تابحال جوایز متعددی را کسب نموده و با بازی در فیلم‌هایی همچون پدرخوانده، بوی خوش زن، صورت‌زخمی، مخمصه و … تحسین منتقدین و اهالی هنر را برانگیخته است.

غذاهای ایتالیایی

ایتالیایی‌ها غذاهای بسیار معروفی دارند و آشپزی آن‌ها فرهنگ غذای جهان را به‌شدت تحت‌تأثیر خود قرار داده است. حتی عده‌ای آشپزی را در ایتالیا، یک هنر بی‌بدیل می‌دانند. بخش اعظمی از غذاهای خوشمزه‌ی این کشور را، ۲ جزء پنیر و پیتزا تشکیل می‌دهند. پاستا‌ها در اشکال مختلفی نظیر پنه، اسپاگتی، فوسیلی، لازانیا و لینگوئینی تولید می‌شوند که طول و عرض‌های مختلفی دارند. غذا در ایتالیا صرفاً یک مقوله‌ی ساده نیست. آن‌ها معتقدند که غذا زندگی آن‌ها را می‌سازد و باعث دورهم جمع شدن اعضای مختلف فامیل می‌شود. جالب است بدانید که غذاها در مناطق مختلف ایتالیا، متفاوت می‌باشد و هیچ دو منطقه‌ای غذای یکسان نمی‌خورند. اگر از مردم دیگر کشورها در مورد غذاهای ایتالیایی سوال کنید، به غذاهایی مانند پیتزا، پاستا و لازانیا اشاره خواهند کرد. این غذاها در قسمت مرکزی کشور ایتالیا متولد شده‌اند. در شمال این کشور غذاهای دیگری همچون ماهی، سیب‌زمینی، برنج، سوسیس‌های مختلف و گونه‌های متفاوتی از پنیر رواج دارد. در جنوب ایتالیا هم بیشتر غذاهای حاوی گوجه‌فرنگی (به صورت سس یا خام)، فلفل، زیتون، روغن زیتون، سیر، بادمجان و پنیر ریکوتا مورد توجه قرار می‌گیرد.

جالب است بدانید که ایتالیایی‌ها ادعا دارند که آن‌ها آشپزی را سایر کشورهای اروپایی آموزش داده‌اند. البته خوراکی‌هایی همچون بستنی، قهوه و پای میوه نخستین بار در ایتالیا به وجود آمده است. زمان نگارش اولین کتاب آشپزی ایتالیایی به حدود ۸۰۰ سال قبل یعنی سال ۱۴۷۴ برمی‌گردد.

ورزش در ایتالیا

ورزش اول ایتالیایی‌ها، ورزش فوتبال است، آن‌ها ۴ بار موفق به کسب عنوان قهرمانی جام جهانی فوتبال شده‌اند که آخرین آن در سال ۲۰۰۶ و در خاک کشور آلمان رقم خورده است. تیم‌های باشگاهی فوتبال این کشور مانند یوونتوس، میلان، اینترمیلان، آاس رم، ناپولی و لاتزیو هم در سطح ایتالیا و حتی جهان بسیار پرطرفدار هستند و علاقه‌مندان زیادی را به استادیوم‌های فوتبال می‌کشانند. ایتالیایی‌ها علاوه بر فوتبال، در ورزش‌های دیگری نظیر والیبال، شمشیربازی، شنا، واترپلو و … هم در جهان مطرح هستند و مقام‌های زیادی را کسب کرده‌اند.

در ادامه به بیان نکاتی جالب در مورد این کشور زیبا می‌پردازیم:

  • زادگاه یکی از خوشمزه‌‎ترین پنیرهای دنیا یعنی پنیر پارمزان در حوالی شهر «پارما» می‌باشد و پنیرهای دیگری همچون پنیر موتزارلا، گورگونزولا و ریگوتا در این کشور برای اولین بار ساخته شده‌اند.

  • وقتی که مک‌دونالد نخستین شعبه‌ی خود را در سال ۱۹۸۶ در شهر رم تأسیس نمود، عده‌ای از متعصبین غذای ایتالیایی به صورت رایگان در بیرون رستوران بین مردم اسپاگتی پخش می‌کردند تا میراث آشپزی کشور هیچ‌گاه از یاد برده نشود.

  • هنرمندانی همچون «دانته آلیگیری» نویسنده‌ی کتاب کمدی الهی، «کارلو کولودی» خالق شخصیت پینوکیو، «لئوناردو داوینچی» نقاش بزرگ و خالق اثر لبخند ژکوند و مجسمه‌ساز و نقاش معروف یعنی «میکل آنژ» همگی اهل ایتالیا بوده‌اند.

  • ایتالیا یکی از پیشتازان صنعت مد و پوشاک محسوب می‌شود و لباس‌های دوخت کشور ایتالیا بسیار گران‌قیمت و مرغوب هستند.

  • کارخانه‌های ماشین‌سازی مشهوری همچون کارخنه‌ی لامبورگینی، فراری و مازراتی در این کشور قرار دارد لذا ایتالیا را می‌توان یک کشور صنعتی پیشرفته به حساب آورد.

  • زبان رسمی موسیقی، ایتالیایی است و اکثر اصطلاحات آن برگرفته از این زبان هستند.

  • دندان و انگشتان گالیه، دانشمند فقید ایتالیایی در موزه‌ای در شهر فلورانس ایتالیا به نمایش درآمده است. این اعضا را در مراسمی که ۹۵ سال پس از مرگ وی در سال ۱۶۴۲ برگزار شد، از جسد وی جدا نمودند.

  • گرگ ایتالیایی، حیوان غیر رسمی این کشور به شمار می‌آید که نقش مهمی را در افسانه‌ی تأسیس روم باستان ایفا می‌نماید.

  • بسیاری از مجردهای ایتالیایی حتی تا سن ۴۰ سالگی و با وجود داشتن شغل و استقلال، زندگی به خانواده را ترجیح می‌دهند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *