تهران سوئیت

تهران سوئیت

غار کرفتو استان کردستان کجاست؟ (تکاب, سقز, دیواندره)+ تاریخچه و عکس

غار کرفتو استان کردستان کجاست؟ (تکاب, سقز, دیواندره)+ تاریخچه و عکس
منتشر شده توسط مدیریت در ۱۹ مهر ۱۳۹۷

استان کردستان، استانی سرسبز و زیبا می باشد که در دامنه های رشته کوه های زاگرس قرار گرفته است. این استان حدودا ۷ درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است و در حدود ۵ میلیون نفر نیز جمعیت دارد. شهرستان دیواندره در شمال استان کردستان واقع شده است و دارای تمدنی چهار هزار ساله می باشد. «غار کرفتو» در ۳۱ کیلومتری شمال غرب شهر دیواندره قرار دارد و آثـار معـماری صخـره ای آن متعلق به قـرن سـوم مـیـلادی است. آثار باستانی بدست آمده از آن نیز حاکی از وجود تمدنی در دو هزار سال قبل از میلاد در این منطقه می باشد. در زبان محلی «کرف» به معنای «غار» و «تو» به معنای «خورشید» می باشد.

غار کرفتو كردستان

غار کرفتو كردستان

مشخصات کلی غار:

 • غار کرفتو، غاری آهکی بوده و در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته است.
 • طبق شواهد بدست آمده بخش هایی از این غار، توسط دست انسان کنده شده است.
 • کتیبه های درون آن متعلق به دوران پیش از تاریخ می باشد.
 • غار کرفتو نمونه ای از معماری غارهای دست کَن می باشد.
 • این غار مدت های مدیدی سکونتگاه انسان ها بوده است.
 • وسعت این غار به حدی است که هنوز هیچ فردی نتوانسته است از تمامی بخش های آن بازدید کند.
 • راه اندازی مسیری مناسب در درون غار برای بازدید گردشگران سبب شده است تا غار کرفتو به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در استان کردستان تبدیل گردد.
 • با پیمودن ۲۲۰ پله می توان خود را به درون غار رسانید.
 • این غار در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۱۸ و با شماره ۳۳۰ ثبت فهرست آثار ملی ایران شده‌ است.
غار کرفتو تکاب

غار کرفتو تکاب

ویژگی های تاریخی غار:

غار کرفتو بزرگترین طولانی ترین غار تاریخی ایران می باشد که از دو بخش طبیعی و دست کن تشکیل شده و همچون آپارتمانی ۴ طبقه برای سکونت انسان ساخته شده است. این غار در حدود ۶۵ تا ۲۵۱ میلیون سال پیش، یعنی در دوره مزوزوئیک خودش در زیر آب پنهان بوده و در اواخر همین دوره در اثر بروز خشکسالی، از زیر آب خارج شده است. امروزه در درون غار آب جریان دارد و برای گشت و گذار در غار باید از قایق های کوچک بهره گرفت.

غار کرفتو کردستان

غار کرفتو کردستان

کتیبه ای به زبان یونانی در طبقه سوم این غار و بر سردر یکی از اتاق ها، وجود دارد که در آن چنین متنی حکاکی شده است: «در اینجا هراکلس سکونت دارد باشد که پلیدی در آن راه نیابد».

این غار به دلیل وجود این کتیبه، معبد هراکلس یا هرکول (پهلوان اسطوره‌ای یونان و روم باستان) نیز نامیده می شود. برخی از محققین نیز این غار را محل سکونت و استقرار موقت سلوکیان دانسته اند. سلوکیان، سلسله ای پادشاهی در ایران بوده است که پس از اسکندر مقدونی بر سر کار آمده و به دنبال فتوحات مهرداد دوم اشکانی به سمت غرب ایران حرکت نموده اند.

خط یونانی روی غار کرفتو در استان کردستان

خط یونانی روی غار کرفتو در استان کردستان

معماری غار:

ارتفاع دهانه ورودی غار بیش از ۲۵ متر تخمین زده شده است که چنین وضعیتی باعث مشکل بودن ورود به غار و ایجاد امنیت بیشتر می شده است. از َآنجایی که این غار دارای راه‌های فرعی و انشعابات متعددی می باشد و تهیه نقشه و کروکی کاملی از آن بسیار مشکل است. شایان ذکر است غار کرفتو متشکل از دو بخش طبیعی و دست کن می باشد و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند که به اختصار شرح داده خواهد شد:

معماری غار کرفتو در کردستان فوق العاده زیبا است.

معماری غار کرفتو در کردستان فوق العاده زیبا است.

بخش طبیعی غار:

بخش طبیعی غار دارای طولی در حدود ۶۰۰ متر بوده و ارتفاع آن از ۱ تا ۱۷ متر تخمین زده شده است. در گذشته بخش طبیعی غار و دالان های آن دارای آب فراوان بوده، از این رو اشکال کم نظیری در اثر فرسایش، در آنها ایجاد گشته است. اشکال کروی و چند بعدی فراوانی را می توان در این بخش غار مشاهده کرد. این بخش به دلیل وجود سقف و دیواره های رنگی و قوس زیبا همچون سالن های موسیقی می ماند.

نمایی از بخش طبیعی غار کرفتو در استان کردستان

نمایی از بخش طبیعی غار کرفتو در استان کردستان

بخش دست کن غار:

بخش دست کن غار دارای ۴ طبقه است. در این بخش انسان های پیشین، با تراشیدن قسمت های مختلفی، فضاهایی نظیر اتاق‌ها، راهرو و دالان های متعددی با ارتفاع ۱ تا ۱۲ متر پدید آورده اند. ارتباط بین طبقات با تراشیدن پله در دل سنگ ها میسر شده است. تخمین زده شده است که در حدود ۱۸ اتاق در بخش ورودی این غار وجود داشته اند که بر اثر ریزش سنگ ها از بین رفته اند.

بر روی دیوار بعضی از اتاق‌ها می توان نقش هایی از حیوانات، انسان و گیاهان را دید که به صورت انتزاعی حجاری شده اند. عمده ترین این نقش ها عبارتند از گوزن مارال، سوارکارانی با اسب و حیواناتی ناشناس. در میان این نقوش، تصاویری از ۴ گوزن‌ مارال در طبقه دوم وجود دارد که بیش از همه قدمت دارند. زیبا ترین قسمت غار، طبقه سوم آن می باشد زیرا هم دارای ویژگی های خاص معماری است و هم تزئینات به کار رفته در پنجره های آن بسیار حیرت برانگیز و جالب توجه است.

غار کرفتو عکس

غار کرفتو عکس

امکانات زندگی در غار کرفتو:

در این غار، امکانات زندگی به گونه ای طراحی شده اند که همه نیاز های ساکنین آن را براورده می سازد:

 • بخش آشپزخانه: شواهدی به دست آمده که نشان می دهد بخش هایی از غار که دارای پنجره و نورگیر هستند محلی برای طبخ مواد غذایی بوده اند. همچنین یک تنور کوچک به قطر ۴۳ سانتی متر و عمق ۳۰ سانتی متر یافت شده است که احتمالا برای پخت غذا و نان مورد استفاده واقع می شده است.
آشپزخانه غار کرفتو سقز

آشپزخانه غار کرفتو سقز

سیستم آبرسانی: از یک سیتم آبرسانی یکپارچه برای تامین آب ساکنین غار استفاده شده است؛ یعنی شیارها و حوضچه های در درون غار کنده شده است تا آب را به تمام قسمت های آن رسانیده شود و مورد استفاده ساکنان قرار گیرد. در ابتدای این سیستم آبرسانی، حوضچه ای به طول ۲۰۰، عرض ۷۰ و عمق ۷۲ سانتی متر تعبیه شده است. در تمام قسمت ها قطر مجاری خروجی آب ۱۲ سانتی متر می باشد. از چشمه های پایین دست غار، آب مورد نیاز تامین گشته و توسط سیستم آبرسانی به همه جای غار منتقل می شده است.

با مشاهده این سیستم آبیاری درخواهید یافت که غار کرفتو کجاست

با مشاهده این سیستم آبیاری درخواهید یافت که غار کرفتو کجاست

موقعیت غار:

غار کرفتو در ارتفاع ۱۰۰ متری از سطح زمین واقع شده است و موقعیت غار به گونه ای است که باد به درون غار وارد نمی شود و اصطلاحا «بادگیر» نیست. هوای درون غار در زمستان ها گرم و تابستان ها خنک می باشد. در پایین غار دو چشمه وجود دارد که آبی گوارا از قلب زمین از آن می جوشد.

موقیت غار كرفتو ديواندره و چشم اندازش

موقیت غار كرفتو ديواندره و چشم اندازش

 امکانات رفاهی منطقه:

امکانات رفاهی محوطه غار عبارتند از: پارکینگ، سرویس بهداشتی، یک فروشگاه کوچک، سکوهایی برای استراحت، سرایداری. دو پمپ بنزین در نزدیکی غار و در فاصله ۱۵ کیلومتری و ۴۰ کیلومتری نیز وجود دارد. در صورت نیاز، می توان یک بروشور فارسی از مسیر غار تهیه نمود زیرا در غار، معمولا راهنما وجود ندارد.

ملزومات سفر:

گرچه در همه جا آب آشامیدنی در دسترس است اما بهتر است در فصول گرم سال، آب به همراه داشت. اگر در کوله بار سفر، چراغ قوه کوچکی گنجانیده شود، در مواقع قطع برق سیستم روشنایی غار، این چراغ قوه می تواند مورد استفاده قرار گیرد. برای گشت و گذار در بیرون غار، کرم ضد آفتاب، کلاه آفتاب گیر و عینک آفتابی را نباید فراموش نمود.

راه دسترسی به غار:

آدرس: استان کردستان، ۴۶ کیلومتری جنوب غربی شهرستان تکاب، ۵ کیلومتری غرب روستای یوزباش کندی.

فاصله غار از مرکز استان و شهرهای اطراف:

فاصله تا سنندج: ۲۰۰ کیلومتر

فاصله تا دیواندره: ۷۰ کیلومتر

فاصله تا سقز: ۸۷ کیلومتر.

 چند توصیه:

 • می توان از هتل ها و مراکز اقامتی شهرهای سنندج، سقز و مهاباد برای اقامت شبانه استفاده نمود.
 • در فضای درون غار و محوطه های اطراف آن، پله ها و پستی و بلندی های زیادی وجود دارد که می تواند خطرناک باشد، پس رعایت احتیاط ضروری است.
 • گرچه تا حدی نرده های چوبی موجود می تواند از خطر سقوط جلوگیری نماید اما به هیچ وجه نباید به آنها تکیه داده شود و در این مورد نیز باید مراقب کودکان بود.
 • این سفر برای پیمودن تعداد زیادی پله، نیازمند آمادگی جسمانی است پس توانایی همسفران باید قبل از سفر سنجیده شود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *