تهران سوئیت

تهران سوئیت

قلعه ماران ( رامیان، استان گلستان) + عکس

قلعه ماران ( رامیان، استان گلستان) + عکس
منتشر شده توسط مدیریت در ۹ آذر ۱۳۹۷

در حدود ۱۲ کیلومتری جنوب شهر رامیان و ۷۶ کیلومتری شهر گرگان، منطقه گردشگری و قلعه ای به نام قلعه ماران (دژ تاکی، قلعه موران یا میران) وجود دارد.

این قلعه که بر بالای قله ای با ارتفاع ۲۴۳۰ متر واقع شده است، به دلیل موقعیت جغرافیایی و استراتژیک مناسب این منطقه، حاکمان بسیاری در طول تاریخ این مکان را برای حکمرانی خود انتخاب کرده اند. در گویش مرمان محلی منطقه به این کوه، قلعه موران-Qal’e Moran- گفته می شود، زیرا در لهجه مردمان گرگان، گاهی واج و حرف زیر به واج و حرف پیش تبدیل می ‌شود.

تاریخچه قلعه ماران:

طبق برخی از اسناد و مدارک تاریخی، قدیمی ترین تاریخ ذکر شده برای ساخت این بنا، دوران اشکانیان می باشد و این مکان به عنوان ییلاق مورد استفاده قرار می گرفته است. طبق برخی منابع دیگر، در دوره تیموریان در این بنا، تیمور لنگ و فرزندش میرانشاه در قلعه ماران دو دژ دیگر احداث نموده که یکی از قلعه ها به نام فرزند تیمور، میرانشاه نام گذاری شد. از آن به بعد به کل این قلعه، «قلعه میران یا ماران» گفته شده است.

گفته می شود طی چند سالی برخی از حکام عرب و همچنین مغول ها در این منطقه حکمرانی نموده اند. بر فراز این قله، بازمانده‌ هایی از قلعه‌های دوران اشکانیان و شورش مازیار علیه خلافت عباسیان مشاهده می شود. در کتب گوناگونی در خصوص تاریخ قلعه میران مطالبی نگاشته شده است که در ذیل به برخی اشاره خواهد شد:

  • «ابت» در سال ۱۲۶۰ هجری قمری در باره موران قلعه چنین نوشته است: «موران قلعه، كوه بلندي است در طرف شرقي استرآباد و هشت فرسنگي آن. بالاي آن قلعه خرابه ايست كه زنداني و چاهي و اراضي كشت دارد. دسترسي به قلعه از راهي باريك است، مي گويند در موران قلعه محمد زمان خان (يكي از حكام محلي دوران فتحعلي شاه) تمام سران ايل قاجار را زنداني كرد و برادر خود (رحيم خان) را مامور ايشان نمود و اعلان استقلال داد. فتحعلي شاه سربازاني به فرماندهي حسين خان (پدر حاكم امروزي استرآباد) به اين قلعه فرستاد. ساكنان استرآباد او را اسير كردند و به دست سربازان رحيم خان دادند».
  • «رابينو» در مورد قلعه موران چنین گفته است: «قلعه ماران در كوه ماران (= ايلان) از كوههاي راميان در ميان چمنزاري واقع است. راه باريكي به آن منتهي مي شود. در مقابل مهاجمان به آساني قابل دفاع است».
  • «نصيرالكتاب» چنین نقل مي كند: «محمد حسن خان جلاير خود را فرمانرواي دشت گرگان نموده و اعلان استقلال داده بود. موقعي كه حكومت مركزي براي سركوبي او لشكر فرستاد به قلعه ماران كوه پناه برد».
  • در کتاب تاريخ اشكانيان تاليف «محمد حسن خان اعتمادالسلطنه» چنین آمده است: «سلاطين اشكاني شش ماه از سال را در تيسفون سر مي كردند و شش ماه ديگر را در ييلاقات طبرستان و مازندران و شاه كوه و استرآباد بودند».

  • «سايكس» گفته است: «قلعه ماران، همان پايتخت دوم اشكانيان است كه تيرداد ساخته و آن را «دارا» ناميده كه همان داريون يونانيان است».
  • «گريگوري ملگونوف» در توصیف كوهستان هاي استرآباد به كوه قلع ماران (در شرق فندرسك و ۱۲ فرسنگي فندرسك) اشاره نموده و گفته که حاوي ذخایر قلع و مس است مي باشد.
  • «سعیدی» مولف كتاب «راميان و فندرسك» در مورد قلعه ماران چنین نوشته است: «كوه قلعه ماران بلند ترين كوه هاي بخش راميان و گرگان است. سر كوه مسطح و مرتع گاو و گوسفند است و چشمه آبي بر سر كوه است كه مورد استفاده دامداران است. گندم هاي ذخيره امير خان سردار (برادر محمد زمانخان) كه در چاه هايي كه در قله است همانند ذغال تا امروز باقي است».

 

حتما ببینید » اجاره آپارتمان مبله در تهران

جغرافیای قلعه ماران:

در این منطقه رودخانه های زیادی در جریان است که سرچشمه برخی از آنها در همین کوهستان قرار دارد از جمله رودهای خاک پیرزن، قره چای، پشمکی و جادره. همه ساله کوهنوردان بسیاری برای فتح قله به شهر رامیان سفر می کنند. بر فراز این قلعه منطقه ای مسطح ۳ کیلومتری وجود دارد که که مکان مناسبی برای کمپینگ و برپایی چادر می باشد.

در دامنه این کوه گیاهانی همچون گردو، انجیلی، اورس، سرخدار، ممرز، راش، زرشک، رزماری، زعفران کوهی و سورنجان (حسرت) فراوان می ‌روید. همچنین این منطقه مکانی برای زیست آهو و شوکا، خرس، گرگ، گله اسبان وحشی، ببر، شغال، شاهین، عقاب و جغد می ‌باشد.

شایان ذکر است جنگل‌های اورس موجود در قلعه موران (قلعه میران) و نیز جنگل‌های «اولنگ» و «تخته بادو» و «جنگل ابر» نخستین سرزمین‌های پدید آمده از پس روی دریای تتیس بوده و جنگل‌های هیرکانی از آنها ایجاد شده اند.

 

بهترین زمان برای سفر به قلعه ماران گلستان:

بهترین زمان برای سفر به این منطقه، فصل بهار و اردیبهشت ماه می باشد. البته در فصل پاییز و ماه مهر صعود به این قله هم لذت زیادی دارد. گفتنی است در فصل تابستان حتی با وجود شرجی بودن شهرستان رامیان و مسیر جنگلی باز هم صعودهای زیادی به این مقصد انجام می شود.

مسیر های دسترسی به قلعه ماران:

برای دسترسی به این قلعه تاریخی، باید راه را از «روستای پا قلعه» گلستان آغاز نمود. با طی حدود ۲ کیلومتر از مرکز این روستا، باید خودروی خود را پارک نموده و مسیر صعود را آغاز کرد. شایان ذکر است مردم محلی روستای پا قلعه در طول فصول گرم سال، خانه های محلی خود را به گردشگران اجاره می دهند. اگر تمایل داشته باشید، می توانید شبی را هم در یکی از این خانه ها سپری کنید. صعود به قله از این روستا به حدود ۲ تا سه ساعت زمان نیاز دارد. در ابتدای راه، مسیر خشک است و بعد از عبور از جنگل مسیر دوباره خشک و کوهستانی می شود.

از روستای ییلاقی و بسیار زیبای «خاک پیرزن» نیز می توان اقدام به صعود به قلعه نمود. از این روستا تا قلعه حدود ۵ الی ۶ ساعت زمان نیاز دارد. در این روستا و در طول فصول گرم سال نیز امکانات اقامتی برای گردشگران فراهم است. شایان توجه است صعود از مسیر این روستا، نیاز به آمادگی جسمانی مناسب و تجهیزات کامل کوهنوردی دارد. در سر راه «چشمه گل رامیان» هم واقع شده است که در واقع یک دریاچه طبیعی کوچک به عمق حدود ۸۰ متر است و دیدن آن خالی از لطف نیست.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *