تهران سوئیت

تهران سوئیت

برج دختر استانبول

برج دختر استانبول
منتشر شده توسط مدیریت در ۲۸ آذر ۱۳۹۷

اگر قصد سفر به استانبول را دارید، یقینا در این شهر تاریخی از آثار باستانی متعدد آن دیدن می‎ کنید. یکی از آثار تاریخی این شهر که از بناهای مهم کشور ترکیه نیز محسوب می شود برجی به اسم برج لئاندر (Leander’s Tower) بوده که نام محلی آن Kız Kulesi به معنای برج دختر است. جزیره ای که این برج در آن قرار دارد سابقه تاریخی زیادی دارد و در دوران امپراتوری روم باستان از آن به عنوان یک منطقه گمرکی و نقطه کنترل فعالیت های تجاری و بازرگانی استفاده می شده است و خود برج دختر نیز نقش یک برج فانوس دریایی راهنما را داشت است. امروزه این برج یکی از نمادهای مشهور شهر استانبول است که در کنار تنگه بسفر در ساحل آسیایی شهر استانبول دیده می شود. ما در این مطلب شما را بیشتر با برج دختر استانبول آشنا می سازیم.

تاریخچه

استفاده های اولیه از این جزیره به منظور ایجاد برج به تاریخ قرن ۵ میلادی بر میگردد که حاکم یونانی این منطقه برای کنترل بر کشتی هایی که از تنگه بسفر گذر می کردند و هم چنین برای گرفتن مالیات و عوارض عبور، یک برج تاسیس کرد. بعدها رومی ها نیز به این سنت ادامه دادند و در دوره حکومت بیزانس، حاکم رومی منطقه در عرض تنگه یک زنجیر قرار داد و به کمک آن و برجی که به تازگی تاسیس شده بود، بر تردد کشتی ها در بسفر نظارت کرد؛ اما اولین تغییرهای کاربری این برج به دوران امپراتوری عثمانی بر می گردد که نقش یک فانوس دریایی به آن داده شد. معماری آن همانند با سبک معماری ۳۴۰ پیش از عصر حاضر است. نام های قدیم برج دختر استانبول لیندروس و دامالیس (اسم همسر خاریس پادشاه آتن یونان) بوده است و در دوره امپراتوری روم شرقی باستان به اسم آرکلا به معنی قلعه کوچک شناخته می شده است.

بعد از تسخیر قسطنطنیه توسط ارتش عثمانی، آن ها برج دختر را تخریب کردند و به جای آن یک ساختار چوبی بنا کردند که در سال ۱۷۱۹ طی یک آتش سوزی از بین رفت. معمار شهیر استانبول، داماد ابراهیم پاشای نوشهری، نمونه سنگی از آن را بازسازی کرد و با گذشت زمان یک کیوسک شیشه ای و گنبد سرب اندود نیز به آن افزوده شد. روی سنگ مرمر این برج امضای سلطان محمود دوم به وسیله خوش نویس معروف رحیم افندی حک شده است و در سال ۱۸۵۷ فانوس این برج نصب گردید. ولی در سال ۱۹۲۰ به یک سیستم روشنایی خودکار تبدیل شد.

افسانه برج دختر

در بین مردم ترکیه افسانه ها و روایات زیادی در خصوص این برج شکل گرفته است. طبق یکی از این داستان ها، زندگی دو عاشق نگون بخت با این برج در ارتباط است یعنی دختری زیبا به اسم هیرو که از کاهنان بنای مذهبی آفرودیت بوده است و مردی جوان به نام لیندر که دل به یکدیگر باخته بودند. طبق این داستان لیندر هر شب به منظور دیدار با معشوقه زیباروی خود مسیر طولانی کانال را با شنا طی کرده و خود را به جزیره می رسانده و هیرو برای نشان دادن مسیر صحیح به او بر فراز برج آتش روشن می کرده است.

در یکی از شب ها به دنبال شکل گیری طوفان، باد آتش را خاموش می کند و تلاش های مداوم هیرو در مجددا روشن کردن آتش بی ثمر است، بنابراین لیندر بیچاره در بین امواج دریای خروشان راه خود را گرم می کند و غرق می شود. روز بعد امواج دریا جسد عاشق جان باخته را به خشکی و به مجاورت برج می آورد و معشوقه او هیرو به دنبال عدم تحمل این رنج خود را می کشد.

افسانه ای دیگری نیز در مورد برج دختر شنیده می شود که طبق آن سرنوشت یک شاهزاده خانم بیزانسی در ارتباط با این برج بوده است. در زمان به دنیا آمدن این شاهزاده، پیشگویان از طالع بسیار شوم او می گویند و این که او در سن ۱۸ سالگی به دنبال مارگزیدگی از دنیا خواهد رفت. پدر او در مقام امپراتوری، به منظور حفظ جان دختر خود، او را به برج افسانه ای استانبول می فرستد و تمامی تلاش خود را برای حفاظت از او تا سن ۱۸ سالگی می کند، به این امید که این طلسم باطل شود و دخترش زندگی خوبی در پیش بگیرد. در روز تولد ۱۸ سالگی دختر داستان، امپراتور با برگزاری جشنی بزرگ، هدایای گران‎بهایی را در سبد قرار می دهد تا به دختر خود پیشکش کند اما یک مار سمی خود را در سبد مخفی کرده است و به دنبال باز کردن سبد توسط شاهزاده خانم، او را نیش می زند و باعث مرگ او می شود. در نتیجه پیشگویی طالع بینان به حقیقت می پیوندد و این دختر در روز ۱۸ سالگی دنیا را ترک می کند.

اما آخرین داستان برج دختر بسیار جالب تر از دو مورد قبلی است. باتال قاضی، داستان مردی به همین اسم است که عاشق دخت تکفور، حاکم مسیحی، می شود. این حاکم با عشق آن ها مخالف و دخترش را در برج اسیر می کند. باتال قاضی طی حمله ای به جزیره عشق خود را می دزد و به طرف غرب می گریزد. ریشه این ضرب المثل ترکی او که اسب را بر می دارد، از اسکودار می گذرد» به این داستان بر می گردد یعنی افرادی که بدون فکر بسیار زیاد عمل می کنند، به اهداف خود زودتر می رسند.

حتما بخوانید » اجاره سوئیت مبله در تهران

شهرت این برج در بین مردم استانبول بسیار زیاد است و افسانه ها و داستان های بالا یکی از دلایل آن به شمار می روند. در دوران معاصر نیز اتفاق های زیادی شهرت برج دختر را افزایش داده اند. به عنوان مثال در یکی از سری فیلم های معروف جیمزباند در سال ۱۹۹۹ تحت عنوان جهان کافی نیست»، قسمت هایی از فیلم در این برج فیلم برداری شده اند و علاوه بر آن در بازی مشهور رایانه ای یعنی  Assasin’s Creed: Revelations” نیز بعضی از مراحل و بخش های بازی این برج را به تصویر می کشند. در قسمتی از روند این بازی شخصیت اصلی آن یعنی نیکولو پولو بایستی در قسمت پایین این برج، سازه ای دشوار را برای پنهان سازی کلیدی مشهور به اسم”Masyaf Key” به وجود آورد.

کافه برج دختر

در این برج یک کافه رستوران نیز تاسیس شده است که غذاهای سنتی ترکیه و بین المللی را سرو می کند. هزینه منوی غذاهای این کافه قیمت بالایی ندارند ولی ارزان هم نیستند. اگر قصد سفر به استانبول را دارید حتما سری به برج دختر بزنید و با توقف در کافه آن از چشم انداز بی نظیر و تاریخی آن لذت ببرید. موزه ای هم در این محل به چشم می خورد که بازدید آن برای عموم رایگان است.

در این محل، یک کافه رستوران وجود دارد که در آن غذاهای سنتی ترکیه ای و بین المللی سرو می شود. هزینه غذاهای ارائه شده در منوی این رستوران چندان گران نبوده و البته چندان ارزان هم نیست. به هر روی توصیه می کنیم در زمان بازدید از این برج، در این رستوران توقف کرده و از چشم انداز بی نظیر و تاریخی آن لذت ببرید. در این محل همچنین یک موزه نیز وجود دارد که بازدید از آن رایگان بوده و نیازمند خرید بلیت نیست.

نحوه رفتن به جزیره برج دختر استانبول

در دو طرف تنگه بفسر، امکان کرایه قایق به طرف جزیره وجود دارد. این قایق های در منطقه کاباتاش یا سالاجوک در جاده بین اوسکودار و حرم پهلو گرفته اند و مسافران با پرداخت هزینه ای برابر با ۲۰ لیر ترکیه می توانند به جزیره بروند. مدت زمان رسیدن به جزیره دختر از مسیر کاباتاش در حدود ۱۰ دقیقه و از مسیر اوسکودار تقریبا کمتر از یک دقیقه است. حتما پیش از سفر به این جزیره از برنامه و جدول زمانی حرکت قایق ها اطلاعات لازم را به دست آورید.

از هر دو سمت تنگه، امکان اجاره قایق به سمت جزیره وجود دارد. این قایق ها در منطقه کاباتاش «Kabataş» یا سالاجاک «Salacak» در جاده بین اوسکودار «Uskudar» و حرم «Harem» وجود داشته و با پرداخت بیست لیر ترکیه می توان به جزیره رسید. مدت زمان مورد نیاز برای طی این مسیر از کاباتاش تا جزیره حدود ۱۰ دقیقه و از اوسکودار کمتر از یک دقیقه است. توصیه می کنیم پیش از برنامه ریزی برای دیدن این برج، از برنامه و زمان بندی حرکت قایق ها اطلاعات لازم را کسب کنید.

فاصله برج دختر از ساحل اسکودار تنها ۲۰۰ متر است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *