تهران سوئیت

تهران سوئیت

آداب و رسوم ازدواج در ترکیه و همه چیز درباره آن +عکس

آداب و رسوم ازدواج در ترکیه و همه چیز درباره آن +عکس
منتشر شده توسط مدیریت در ۲۶ آبان ۱۳۹۷

در شهرهای اصلی کشور ترکیه، فرهنگ ازدواج غربی با سنت های ترکیه ترکیب شده است. مردم ترکیه علاقه زیادی دارند که جشن ازدواج با غذاهای زیاد، موسیقی و رقص هم باشد. درحدود ۲۰ درصد از ازدواج‌های ترکیه، مراسم از طرف خانواده‌ها برنامه‌ ریزی می ‌شوند. پس از آنکه افراد درجه یک داماد آینده (معمولا مادر و خواهر)، فردی مناسب را به عنوان عروس انتخاب نمودند به خانه دختر می ‌روند و نظرش را در ارتباط با ازدواج و زندگی مشترک جویا می‌ شوند. سپس دختر و پسر به تنهایی با هم صحبت می کنند و در صورتی که توافق داشته باشند باهم ازدواج می‌ کنند و درغیر این صورت خانواده‌ها در این امر پافشاری نمی ‌کنند.

یکی از انواع عروسی‌ هایی که خوشبختانه این روزها کم تر شاهد آن هستیم «berdel» می باشد که به معنای «معاوضه عروس» است. در جوامع ترکیه همچون ایران، برای ازدواج مقداری پول (مهریه) تعیین می ‌کنند. در قدیم خانواده‌ هایی که وضعیت مالی مناسبی نداشتند مهریه را بپردازند، دشمنی‌ها وکینه‌های قبلی را در عوض مهریه، فراموش می کردند.

اداب رسوم ازدواج در ترکیه

اداب رسوم ازدواج در ترکیه

مراسم ازدواج:

زمانی که پسر و دختر با هم به توافق رسیدند، برنامه ریزی برای نامزدی آغاز می شود. معمولا مراسم نامزدی در منزل عروس اجرا می شود. میهمانان در منزل داماد حاضر می شوند تا برای صرف ناهار به سمت منزل عروس حرکت کنند. عروس از لباس نامزدی و جواهراتش (taki) که از طرف خانواده داماد به عنوان هدیه دریافت کرده استفاده می کند. تبادل حلقه های نامزدی توسط اقوام نزدیک انجام می گیرد.

اداب و رسوم ازدواج در ترکیه

اداب و رسوم ازدواج در ترکیه

حتما ببینید » اجاره روزانه خانه در تهران

تهیه جهیزیه:

خانواده عروس معمولاً بخشی از وسایل اتاق خواب و بخشی از وسایل دیگر را به عنوان جهزیه به عروس می دهند ولی بقیه وسایل منزل همچون اجاق گاز، یخچال و … توسط داماد تهیه می شود. داماد باید منزلی تهیه کرده و یا بخشی از منزل پدرش را آماده نماید تا با عروس خانم پس از اجرای مراسم عروسی در آنجا زندگی مشترک خود را آغاز نمایند.

جهیزیه ازدواج در ترکیه برای ایرانیان

جهیزیه ازدواج در ترکیه برای ایرانیان

لباس عروس:

در ترکیه عرف است عروس لباسی به تن کند که شبیه به لباس عروس است اما به رنگ هایی مثل صورتی، سبز یا آبی می باشد. در مراسم دیگر عروس از لباسی با همان شکل اما با رنگ دیگر استفاده می کند.

لباس عروس - ثبت ازدواج در ترکیه

لباس عروس – ثبت ازدواج در ترکیه

بخش های مختلف یک ازدواج سنتی در ترکیه:

برخی از خانواده های سنتی تمام جزییات مراسم را برگزار می‌کنند و برخی از عروس و دامادها ممکن است به یکباره سراغ ازدواج قانونی بروند. مراسم عروسی در زمان های گذشته حداقل ۳ و یا ۴ به طول می انجامید و معمولا در روزهای پنجشنبه و یا جمعه آغاز می شد و شنبه و یا یکشنبه به پایان خود می رسید.

رسوم ازدواج ترکیه

رسوم ازدواج ترکیه

دعوت به عروسی:

چند روز قبل از برگزاری مراسم عروسی منطقه آناتولی، کارت های دعوت به عروسی در میان دوستان و فامیل پخش می گردد. نوع این دعوت، از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت می باشد. در برخی از مناطق هدایایی همچون حوله، صابون، روسری، قاشق چوبی، دستمال، لیوان و غیره انتخاب شده و همراه کارت دعوت برای مدعوین فرستاده می شود.

سپس تمام بانوان فامیل و دوستان عروس به خانه عروس دعوت می‌شوند. دختران فامیل لباس‌های مخصوصی پوشیده و شمع ‌هایی را در ضمن آواز خواندن و پایکوبی، برای عروس می‌آورند. آنگاه مقداری حنا در کف هردو دست عروس‌ خانم و کف دست دختران جوان مجلس گذاشته تا در ازدواج خوش‌شانسی را برایشان به ارمغان بیاورد.

صبح روز عروسی، عروس بعد از آرایش سر و صورت در آرایشگاه، در منزل پدری‌اش منتظر داماد و خانواده‌اش می ماند. داماد با ماشین‌ شخصی همراه خانواده خود به دنبال عروس می‌آید. در جلوی درب منزل عروس، خانواده داماد آنقدر هلهله و پایکوبی می‌ کنند تا عروس از خانه بیرون بیاید. طبق مراسم، پسربچه‌ای که پرچم کشور را به ‌دست دارد، جلوی درب می ایستد و می ‌گوید که در باز نمی‌ شود. آنگاه خانواده عروس مقداری وجه نقد به او می‌دهند تا در را بازکند وکنار رود. سپس میهمانان برای عروس و داماد آرزوی خوشبختی نموده و آنها از خانه خارج می‌ شوند. در این روز معمولا پدر و مادر عروس مدام در حال گریه‌ کردن می باشند چون دختر خود را روانه زندگی جدید خود می‌ کنند.

رسوم ازدواج تركيه

رسوم ازدواج تركيه

پس از آن؛ عروس و داماد و میهمانان به خانه داماد می روند تا مراسم عقد برگزار شود و بعد در تالار عروسی حضور می یباند. در مراسم ازدواج، میهمانان هدایایی را به عروس و داماد پیشکش می‌ کنند. در ادامه جشن غذاهایی همچون kebab (کباب) و flaky (پاستا و اسفناج و پنیر) سرو می گردد. در آخر مراسم نیز، عروس از خانواده‌اش خداحافظی نموده و همراه داماد به ماه‌ عسل می‌ روند.

گفتنی است در ابتدای مراسم رقص و پایکوبی، دوستان مجرد عروس، نام هایشان را کف کفش های عروس می نویسند. دخترها در پایان شب، کف کفش عروس را نگاه می کنند تا ببینند اسم چه کسی پاک شده و اسم چه کسی هنوز بر جای مانده است. اگر نام فردی پاک شده بود، بدان معنی است که آن فرد به زودی ازدواج خواهد کرد، و اگر نام پاک نشده باشد، در آینده نزدیک ازدواجی رخ نمی دهد.

رسوم ازدواج در ترکیه

رسوم ازدواج در ترکیه

نکات مهم:

در ترکیه بر طبق قوانین موجود، زن بعد از ازدواج کردن، در محافل قانونی و رسمی با نام خانوادگی شوهرش شناخته می شود. در ترکیه مردان اجازه ندارند چند همسر اختیار کنند و در صورت چنین کاری، این امر به عنوان جرم تلقی می گردد. همچنین باید ازدواج ها به صورت رسمی و قانونی انجام گیرد و حتی اگر ازدواج به صورت شرعی انجام شود اما در جایی ثبت نشود غیر قانونی تلقی می گردد.

شرايط ازدواج در تركيه

شرايط ازدواج در تركيه

کلمات کلیدی » فرهنگ ازدواج در ترکیه,قوانین ازدواج در ترکیه,مراسم ازدواج در ترکیه

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *