تهران سوئیت

تهران سوئیت

موزه آثار شهدا در بهشت زهرا و همه چیز درباره آن +تصاویر

موزه آثار شهدا در بهشت زهرا و همه چیز درباره آن +تصاویر
منتشر شده توسط مدیریت در ۱۲ شهریور ۱۳۹۷

اولین مرکز فرهنگی تخصصی حفظ آثار شهدا و نمایش آن، مرکز فرهنگی گلزار شهدای بهشت زهرا (س) وابسته به سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ می‌باشد که به آن موزه شهدا می‌گویند. در موزه شهدا وسایل و آثار شخصی باقی‌مانده از شهدای جنگ هشت ساله‌ی ایران و عراق، اتفاقت انقلاب ۱۳۵۷ و دیگر کشته‌شدگان در راه جمهوری اسلامی به نمایش درآمده است. این مرکز در کنار مزار شهدای پر افتخار این وطن در سال ۱۳۷۳ خورشیدی تأسیس گردید و در عمر ۱۷ ساله خود رسالت گسترش و ترویج فرهنگ شهید و شهادت را در بیان علاقه‌مندان این حوزه هم در داخل ایران و هم در خارج از کشور، عهده‌دار بوده است. مرکز فرهنگی گلزار شهدای بهشت زهرا هر روز به حدود هزار نفر خدامت ارائه می‌کند و جالب است بدانید که این آمار در روزهای پنجشنه و تعطیل سال به دو برابر افزایش می‌یابد.

چه آثاری در این موزه نگهداری می‌شود؟

در موزه شهدا آثار متعددی از قهرمانان ملی این سرزمین وجود دارد که برخی از آن‌ها بدین شرح می‌باشند: وصیت‌نامه، عکس، مدارک تحصیلی، دفترچه خاطرات، قرآن، تسبیح، سجاده، عینک مطالعه، قلم‌کاری، نوار سخنرانی و همچنین مقالات، کتب و آثار هنری ۷۰۰ تن از شهدا.

علاوه بر موارد مذکور آثار و اشیای شهدای مشهور ایران مانند شهید محمدحسین فهمیده و شهید مرتضی آوینی نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

چه فعالیت‌هایی در این مرکز صورت می‌پذیرد؟

فعالیت‌های فرهنگی گسترده‌ای در این مرکز انجام می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از: جمع‌آوری آثار شهدا، حفظ گنجینه آثار شهدا در بهشت زهرا (س)، نمایشگاه دائم توزیع محصولات فرهنگی در مورد شهدا، فیلم‌برداری از خانواده‌های با عزت شهدا و جانبازان و رزمندگان در کنار مزار عزیزانشان و همچنین مصاحبه با آن‌ها، نمایش فیلم‌های مستند، بیان خاطرات انقلاب و دفاع مقدس و شهدا به صورت زنده، بزرگداشت سرداران شهید، برگزاری ده‌ها برنامه در طول سال مانند دعای ندبه در صبح‌های جمعه و دو مراسم بزرگ با نام میهمانی لاله‌ها و همچنین بزرگداشت سرداران شهید، به نمایش گذاشتن وصیت‌نامه شهدا و زندگینامه‌ی آن‌ها، رسیدگی به امور فرهنگی و عمرانی گلزار شهدا در بهشت زهرا.

چگونه با این موزه برویم؟

این موزه در شهر تهران، منطقه ۲۰، بزرگراه بهشت زهرا، گلزار شهدای بهشت زهرا، قطعه ۲۵ و خانه شهید شماره ۲ قرار دارد.

مسیر دسترسی به این موزه به دلیل مشهور بودن بهشت زهرا و طرق گوناگون رسیدن به آن ساده است. پیشنهاد می‌کنیم حتما بازدید از این موزه که نمایشگاهی از آثار قهرمانان ملّی این سرزمین می‌باشد را در برنامه‌ی خود قرار دهید. این قهرمانان و مفاخر ملی سال‌ها با حکومت بعثی عراق جنگیدند تا ذره‌ای از خاک این مرز و بوم به یغما نرود؛ بنابراین نباید آن‌ها را فراموش کنیم زیرا آن‌ها مردمان تکرار نشدنی در طول تاریخ هستند که مشابهشان را امروز خیلی سخت بتوان پیدا کرد.

 

نکته: اخیرا شعبه‌های دیگری از این موزه در نقاطی همچون امامزاده اکبر چیذر، کرج، ورامین و دیگر استان‌های ایران نظیر چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، زنجان، کرمانشاه، اصفهان و شهرهای بیرجند، تنکابن، تبریز و مسجد جمکران قم راه‌اندازی شده است.

در ادامه میتوانید تصاویر دیگری از موزه شهدا را مشاهده کنید :

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *