تهران سوئیت

تهران سوئیت

خانه مرتاضیون (دکتر مرتاض) یزد: معرفی بخش ها و تاریخچه

خانه مرتاضیون (دکتر مرتاض) یزد: معرفی بخش ها و تاریخچه
منتشر شده توسط مدیریت در ۷ آذر ۱۳۹۷

«خانه دکتر مرتاض» یا «خانه مرتاضیون» یک بنای قاجاری است که در خیابان ایرانشهر، شهرک گلچینان، کوچه «مرتاضیون» شهر یزد واقع شده است. این بنا متشکل از دو بخش بیرونی و اندرونی می باشد که هر کدام دارای یک حیاط و ورودی جداگانه ‌است. گفتنی است این دو بخش به هم مرتبط هستند. حیاط اصلی این ساختمان پس از عبور از سردر، یک هشتی زیبا و یک راهرو قابل مشاهده است.

حتما بخوانید » اجاره آپارتمان مبله تهران

در روبروی ورودی این منزل، یک حیاط کوچک ‌تر، یک درگاه و یک راهروی کوتاه ساخته شده است که این راهرو نیز به ایوانچه‌ ای ختم می ‌گردد. حیاط کوچک توسط راهرویی به حیاط بزرگ مرتبط می گردد.

حیاط بزرگ، حیاط پرکارتر این مجموعه بوده و دارای یک ایوان و بادگیر می باشد. ساختمان این مجموعه نیز دارای تزیینات زیبا، نما‌یی پرکار، پنجره‌ها و ارسی‌های چوبی، آب نما است. با توجه به الگوی خانه ‌های سنتی یزد، طبقات فوقانی این بنا دارای اتاق‌ هایی با ارسی ‌هایی زیبا و پرکار بوده ولی تالار‌ها و اتاق ها‌ی بزرگ خانه، چهره ای ساده ‌تر دارند. شایان ذکر است خانه مرتاض در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۷۷ شمسی و با شمارهٔ ۲۰۸۵، ثبت آثار ملی ایران شده و از سوی «خانواده مرتاض» در سال ۱۳۷۴ شمسی به دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد اهدا گردیده است.

در ادامه تصاویر بیشتر از خانه مرتاضیون را مشاهده کنید :

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *