تهران سوئیت

تهران سوئیت

آشنایی با کاخ کرملین – روسیه

آشنایی با کاخ کرملین – روسیه
منتشر شده توسط مدیریت در ۱۵ آذر ۱۳۹۷

«ارگ کرملین مسکو » (به زبان روسی: Московский Кремль ) مجتمع تاریخی در قلب شهر مسکو می باشد که از سمت جنوب بر رودخانه مسکوا، از سمت شرق بر میدان سرخ و از سمت غرب به باغ الکساندر منتهی می گردد. طبق اسناد تاریخی، در سال ۱۴۸۷ میلادی ساخت این مجتمع که شامل تعدادی کاخ و کلیسا می باشد به پایان رسیده است. کاخ کرملین که به زبان روسی به معنای «دژ» می باشد از چهار قصر، چهار کلیسا و چندین برج‌ تشکیل شده‌ است. امروزه این کاخ محل اسکان رئیس‌ جمهور روسیه می باشد.

کرملین را می توان از نظر سمبلیکی، تاریخی، و استراتژیکی «قلب مسکو» نامید. «کلیسای جامع اوسپنسکی» بزرگ‌ ‌ترین کلیسای کرملین مسکو می باشد که در سال‎های ۱۴۷۵ تا ۱۴۷۹ میلادی احداث شده و تزارهای روسیه در آن تاج ‌گذاری می‎نموده اند.

گفته می شود در کنار رودخانه مسکو، دیوار آجری کرملین بنا گردیده بود زیرا تاتارها اغلب از آن‌ سمت حمله می‎ کرده اند. عملیات ساخت و ساز این قلعه ۱۰ سال به طول انجامیده و بر روی کرملین قدیم که از سنگ سفید بود بنا گردیده است. تا جایی که مقدور بود دیوارهای قبلی باقی گذاشته شدند و فقط آن ‌ها را بلند تر، ضخیم ‎تر و محکم ‎تر کردند. در سال ۱۸۴۹ میلادی کاخ بزرگ کرملین شکل امروزی خود را کسب کرده است. کاخ جدید کرملین با طول ۱۲۵ متر، دارای ۸۰۰ اتاق، آپارتمان‎ شخصی شخص اول کشور، کاخ کنگره‎ها، سالن‎ها، رخت‎ کن، راهرو، اتاق مطبوعات و اتاق ‎هایی برای خدمه فنی می باشد. از «کاخ کنگره‎ها» برای اهداف گوناگونی همچون اجرای نمایش‎های تئاتری (همچون بالشوی تئاتر و اپرا) و جشن‎های عمومی استفاده می گردد و سالن بزرگ آن ظرفیتی در حدود ۶ هزار نفر دارد. در این کاخ، تجهیزات صوتی به منظور ترجمه بیش از ۲۹ زبان زنده دنیا نصب شده است.

تاریخچه کاخ کرملین:

از بیش از دو هزار سال قبل از میلاد مسیح، تپه کرملین (تپه بروویتسکی) پیوسته محل اسکان مردمان بوده است. در اوایل قرن ۱۱ میلادی، بخش جنوب غربی تپه به تصرف اسلاوها در آمد. این ناحیه تا قرن چهاردهم میلادی به عنوان «گراد مسکو» شناخته می ‌شد. برای اولین بار بکارگیری واژه «کرملین» در سال ۱۳۳۱ میلادی ثبت گردیده و ریشه لغوی آن نیز مورد مناقشه می باشد. استفاده از واژه «گراد» در سال ۱۱۵۶ میلادی توسط «پرنس یوری دولگروکی» گسترش پیدا نمود ولی در سال ۱۲۳۷ توسط مغولان منسوخ گردید. در سال ۱۳۳۹ میلادی، بازسازی مجدد این شهر با چوب بلوط انجام گرفت.

بر طبق اسناد و مدارک تاریخی، اولین بناهای سنگی در کرملین به دستور «ایوان کالیتا» در اواخر دهه ۱۳۲۰ میلادی و به فرمان «پیتر» در اوایل دهه ۱۳۳۰ میلادی ساخته شده اند. این مجموعه نیازمند کلیساهای دائمی بود ازاینرو کلیساهایی در آن ساخته شدند که عبارت بودند از: کلیسای اعظم دورمیشن (به سال ۱۳۲۷ میلادی، به همراه کلیسای کوچک، ۱۳۲۹ میلادی)، برج زنگ کلیسای سنت جان کلیماکوس (به سال ۱۳۲۹ میلادی)، صومعه کلیسای ناجی تجلی (به سال ۱۳۳۰ میلادی)، کلیسای اعظم فرشته مقرب (به سال ۱۳۳۳ میلادی). این کلیساها تماما بر سنگ آهک بنا شده بودند و دارای حکاکی‌های استادانه و یک گنبد بودند. گفتنی است در میان این کلیساها، فقط صومعه «کلیسای ناجی تجلی» مورد بازسازی قرار گرفت و تا قرن بیستم پابرجا باقی ماند، اما متاسفانه با ظهور استالین در سال ۱۹۳۳ میلادی تخریب گردید.

در سال ۱۴۷۵ میلادی، «پرنس کبیر ایوان سوم» به منظور نمایش شکوه سلطنت خود کرملین را بازسازی نمود و در این جهت از برخی از معماران مشهور رنسانس ایتالیا همچون «آنتونیو سولاری» و «مارکو رافو» بهره گرفت. به فرمان ایوان سوم، سه کلیسای اعظم کرملین، کلیسای استشهاد و قصر جواهرنشان ساخته شدند. در بین سال های ۱۵۰۵ تا ۱۵۰۸ میلادی، مرتفع ‌ترین سازه شهر و مسکوویت روسیه، «برج زنگ ایوان کبیر» احداث گردید.

پس از خاتمه ساخت کلیساها و دیوارهای جدید کرملین در سال ۱۵۱۶ میلادی، کرملین توسط یک خندق پهن ۳۰ متری از شهر تجاری کیتای – گورود جدا گردید. به دستور «ایوان مخوف» نیز «کلیسای واسطه» بر روی این خندق بنا شد. همچنین وی به بازسازی قصرهای اجداد خود همت گمارد و یک قصر و کلیسای جدید نیز برای پسران خود ساخت. بدین ترتیب عمل «تثلیث متوچییون» در داخل کرملین ثبت گردید.

شایان ذکر است کاخ کرملین به مدت دو سال (از ۲۱ سپتامبر سال ۱۶۱۰ میلادی تا ۲۶ اکتبر سال ۱۶۱۲ میلادی) به اشغال نیروهای لهستانی- لیتوانیایی در آمد. با آزادسازی کرملین توسط «ارتش داوطلب کوزما مینین ودیمیتری پوزارسکی»، میخائیل رومانف به عنوان تزار جدید معرفی شد و در طی دوران حکومت وی و پسرش تزار الکسیس «دروازه تسلیحات»، «قصر تریم»، کلیسای «دوازده گنبد ناجی بزرگ»، «قصر تفریحات» و «قصر پاتریارک نیکون» ساخته شدند.

در سال ۱۶۸۲ میلادی، کرملین پس از مرگ الکسیس، دچار آشوب شد و فقط «تزار پیتر» توانست جان سالم به در برد، درنتیجه این ضربه روحی، او از کرملین متنفر شد و اقامتگاه اجداد خود را ترک نموده و راهی سن پترزبورگ پایتخت جدید خود شد.

در سال ۱۸۱۲ میلادی و در طی تهاجم ناپلئون به روسیه، ناپلئون در هنگام فرار از مسکو، دستور در هم کوبیدن کل بنای کرملین را صادر نمود. گفتنی است در جریان آتش ‌سوزی و در اثر انفجار، بخش‌های زیادی از دیوار و باروهای دیوار کرملین تخریب گردیده و اتاق جواهرنشان و کلیساها آسیب دیدند. در طی سال‌های ۱۸۱۶ تا ۱۸۱۹ میلادی کارهای بازسازی انجام شد و ساختارهای باستانی متعددی به سبک معماری رویایی «نئو گوتیک» مرمت گردیدند؛ اما تعداد زیادی از این بناها و از جمله کل بناهای تثلیث متوچیون، با عناوین «متروکه» و «مخروبه» از بین رفتند. در سال ۱۵۰۸ میلادی، معمار «کنستانتین تون» کار ساخت قصر مجلل کرملین را بر عهده گرفت.

در تاریخ ۱۲ مارس سال ۱۹۱۸ میلادی، لنین بنای سنای کرملین را به عنوان مسکن خود انتخاب نمود؛ استالین نیز در کاخ کرملین سکنی گزید. لازم به توضیح است در سال ۱۹۶۱ میلادی، «موزه‌های کرملین» تاسیس شدند و این مجتمع در سال ۱۹۹۰ میلادی، در لیست میراث فرهنگی جهان ثبت شدند.

ساختمان ‌ها:

دیوارهای کرملین ۲۲۳۵ متر بوده و ارتفاع آن، از ۵ تا ۱۹ متر در نوسان می باشد. تعداد برج‌های کرملین در قرن ۱۷ میلادی تا بیست عدد افزایش یافته است. بلند ترین برج آن، «اسپاسکایا» نام دارد که در سال ۱۶۲۵ میلادی و با ارتفاع ۷۱ متر ساخته شد ه است. «میدان کلیسای اعظم» قلب کرملین محسوب می شود. این میدان با ۶ ساختمان که شامل سه کلیسای اعظم است احاطه شده‌ است. اصلی‌ترین کلیسای مسکو، «کلیسای اعظم دورمیشن» می باشد که در سال ۱۴۷۹ میلادی احداث شده و مراسم تاج‌ گذاری تزارها در آن انجام می ‌شده‌ است. «کلیسای اعظم بشارت»، دیگر اثر تاریخی می باشد که در سال ۱۴۸۹ میلادی بنا شده است.

«میدان کلیسای اعظم آرچانگل میخائیل» در بخش جنوب شرقی و در سال ۱۵۰۸ میلادی بنا شده و در داخل آن پادشاهان مسکو (از ایوان کالیتا تا ایوان پنجم) مدفون می باشند. کلیساهای «متروپلیتن»، «پدرسالاران مسکو»، «کلیسای اعظم دوازده رسول» در سال های ۱۶۵۳ تا ۱۶۵۶ میلادی و » کلیسای «استشهاد ردای بکارت» در طی سال‌های ۱۴۸۴ تا ۱۴۸۸ میلادی ساخته شده اند. «برج زنگ ایوان کبیر» در ضلع شمال شرق میدان، نشان مرکز دقیق مسکو بوده و به یک شمع در حال سوختن شباهت زیادی دارد. این برج با ۸۱ متر (۲۶۶ فوت) ارتفاع در سال ۱۶۰۰ ساخته شده است. گفتنی است در زمان حمله دشمنان، ۲۱ زنگ این برج به صدا در می ‌آمده‌ است. «قصر مرصع»، قدیمی ‌ترین بنای غیرمذهبی باقی ‌مانده است که در سال ۱۴۹۱ میلادی ساخته و تخت‌های شاهنشاهی در آن قرار گرفته است. «قصر تررم» نیز از بناهای قدمی است که به فرمان «ایوان سوم» ساخته شده است. گفته می شود برای ساخت و نوسازی سازه داخل کرملین، رقم نجومی یک میلیارد دلار در دهه ۱۹۹۰ هزینه شده‌ است. در بخش شمال غربی کرملین، بنای «زره پوش» واقع شده‌ که این بنا که در سال ۱۸۵۱ میلادی ساخته و امروزه به عنوان «موزه نشان‌های دولتی روسیه» و «موزه گنج الماس» استفاده می گردد.

حتما ببینید » اجاره آپارتمان مبله در تهران

در ادامه تصاویر بیشتری از کاخ کرملین را مشاهده کنید :

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *