تهران سوئیت

تهران سوئیت

حیرت انگیزترین بناهای ساخته شده توسط بشر در دنیا ! +عکس

حیرت انگیزترین بناهای ساخته شده توسط بشر در دنیا ! +عکس
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۷ آبان ۱۳۹۶

ساختمان‌ها و برج‌های بسیاری را سراغ داریم که با معماری نوین ایجاد شده‌اند، ولی شاید به‌ندرت اماکن شگفت انگیز ساخته شده به دست بشر در سال‌های دور را مورد توجه قرار داده‌ایم. در این نوشتار دو قسمتی، می کوشیم تا این اماکن شگفت انگیز را برای شما علاقه مندان به آپارتمان مبله و اجاره ویلا شرح دهیم. پس تا انتهای این نوشته ی دوقسمتی با ما همراه باشید:

تخت جمشید

تخت جمشید از معروف ترین بناهای تاریخی زیبای جهان و ایران

تخت جمشید از معروف ترین بناهای تاریخی زیبای جهان و ایران

در این شهر کهن و باستانی، مجموعه کاخ‌های زیبایی به نام تخت جمشید واقع شده است که در دوران حکومت داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده ‌است و به مدت حدود ۵۰ سال، محلی برای برگزاری مراسم سنتی و جشن‌ها به‌خصوص نوروز بوده ‌است.

تخت جمشید یا پارسه که در شمال استان فارس و در شهرستان مرودشت قرار گرفته است، نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان متمادی، در زمان امپراتوری هخامنشیان پایتخت باشکوه و مجلل امپراتوری ایران بوده‌ است.

 تخت جمشید با نام‌های پرسپولیس، پارسه، چهل منار و نیز هزارستون معروف است. مؤسس تخت جمشید داریوش بزرگ بود که آن را بنا نهاد و بعد از او فرزندش خشایارشا و نوه‌اش اردشیر یکم با توسعه این مجموعه به وسعت آن افزودند.

تخت جمشید از شاخص ترین بناهای زیبا در جهان و ایران

تخت جمشید از شاخص ترین بناهای زیبا در جهان و ایران

بیشتر اطلاعات موجود که درباره حکومت هخامنشیان و فرهنگ و آداب آن‌ها موجود است به علت سنگ‌نبشته‌هایی است که بر روی دیواره‌ها و لوحه‌های کاخ‌ها نقش بسته ‌است.

 با این وجود ویرانه‌های این مکان تاریخی و باشکوه هنوز هم در شهرستان مرودشت استان فارس رخ می‌نماید و باستان شناسان از روی ویرانه‌های آن نشانه‌های آتش و حمله به آن را تأیید می‌نمایند. این مکان یکی از آثار ثبت شدهٔ ایران در میراث جهانی یونسکو از سال ۱۹۷۹ تا به الآن می‌باشد.

تاریخ‌شناسان عقیده دارند که سرداری یونانی به نام اسکندر مقدونی در سال ۳۳۰ پیش از میلاد، به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشید و محتمل است که بخش عظیمی از کتاب‌ها، فرهنگ و هنر هخامنشی را با این عمل از بین برد.

دیوار چین

دیوار چین از مشهورترین بناهاي زيباي جهان

دیوار چین از مشهورترین بناهاي زيباي جهان

دیوار چین در قرن ۹ قبل از میلاد مسیح ساخته شد. حکومت وقت چین برای پیشی گری از هجوم ملیت‌های شمالی، برج‌های آتش برای خبر رسانی و یا قلعه‌های مرزی را به‌منظور دستیابی به اطلاعات دشمن، در ارتباط با دیوار و بر روی آن ایجاد نمود.

در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر طول دیوار چین می‌باشد. این مکان کهن در سال ۱۹۸۷ «به ثبت فهرست میراث جهانی» درامد. این ادعا که این دیوار تنها ساخته دست بشر است که از فضا قابل دیدن می‌باشد، بارها تکذیب شده است، ولی هنوز مردم عوام این فکر را در سر می‌پرورانند.

 در دوره حکومت سلسله‌های بهار و پاییز و کشورهای جنگجو، میان دوک‌ها جنگی در گرفت و کشورها توسط کوه‌های مرزی شروع به ساخت دیوار نمودند تا سال ۲۲۱ قبل از میلاد، امپراتور چین به نام شی خوان پس از اتحاد چین، دیوارهای دوک‌ها را به هم وصل کرد که به‌صورت دیواری عظیم در مرزهای شمالی بر روی کوه‌ها درآمد. او قصد داشت با این کار از هجوم دشمن به مراتع شمالی پیشگیری کند.

اهرام مصر

اهرام مصر همیشه در فهرست ده بنای زیبای جهان قرار دارند.

اهرام مصر همیشه در فهرست ده بنای زیبای جهان قرار دارند.

مجموعه اهرام مصر یا جیزه مجموعه‌ای است که در حاشیه شمالی شهر قاهره فعلی واقع شده است.

این هرم یکی از اهرام در مجموعه اهرام جیزه و تنها بازمانده عجایب هفت‌گانه جهان محسوب می‌شود. پیشینه اهرام جیزه مربوط به سلسله چهارم مصر می‌باشد که اسامی آن‌ها عبارت‌اند از هرم خفره و هرم منکور و هرم خوفو؛ که بزرگ‌ترین این هرم‌ها هرم خوفو می‌باشد و یکی از عجایب هفت‌گانه محسوب می‌شود.

تاج محل

تاج محل - عکس از بناهای زیبای جهان

تاج محل – عکس از بناهای زیبای جهان

این مکان به‌فرمان شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند با هدف نکوداشت ممتاز محل همسر ایرانی محبوبش که در سال ۱۶۳۱ (میلادی) به هنگام وضع حمل فوت کرد ساخته شده است.

تاج محل در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند و در نزدیکی شهر آگرا بنا نهاده شده است، که آرامگاه زیبا و باشکوهی می‌باشد.

 شاه جهان بر اساس وصیت همسرش تصمیم به ساخت بنایی زیبا، مجلل و عظیم نمود تا یاد و خاطره همسرش را جاودانه کند. به همین دلیل آرامگاهی زیبا روی قبر او بنا نهاد.

ماچو پیچو

ماچو پیچو - عکس بناهای زیبای جهان

ماچو پیچو – عکس بناهای زیبای جهان

در اکثر مواقع از آن به نان «شهر گمشده اینکاها» یاد می‌شود. احتمالاً این مکان شناخته شده ترین نماد امپراتوری اینکاها در نظر گرفته می‌شود.

ماچو پیچو یا به‌اصطلاح قله قدیمی، محوطه‌ای باستانی است که از آثار به‌جا مانده‌ی دوره اینکاها می‌باشد که در دامنه کوه در ارتفاع ۲٬۴۳۰ متری از سطح دریا و در بالای دره اوروباما در کشور پرو و در ۷۰ کیلومتری شمال کوسکو واقع شده است.

 این اثر حدود ۹۶ سال پیش توسط تاریخ شناس آمریکایی به نام هیرام بینگهام، به مردم دنیا شناسانده شد.

این شهر حدود ۵۷۰ سال پیش ساخته شده و صدها سال پیش هنگام فتح اینکاها توسط اسپانیایی‌ها متروکه شده است. این شهر صدها سال بود که از یاد رفته بود و به‌جز برخی مردم محلی کسی آن را به یاد نمی‌آورده است.

سپس، ماچو پیچو به منطقه‌ای توریستی مبدل شد و در سال ۱۹۸۱ میلادی در فهرست آثار ملی کشور پرو و در سال ۱۹۸۳ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. اکنون این اثر به‌عنوان یکی از عجایب هفتگانه فعلی جهان شناخته می‌شود.

حتما بخوانید: اجاره سوئیت ارزان قیمت در کیش

انگکور وات

انگکور وات از مشهورترین بناهای تاریخی جهان

انگکور وات از مشهورترین بناهای تاریخی جهان

«انگکور وات» ترکیبی امروزی است و به معنای «عبادتگاه شهر» است. «انگکور» شکل بومی لغت نوکور است که از واژه سانسکریت ناگارا به معنی پایتخت یا شهر گرفته شده و «وات» نیز واژه خمری است که برای معبد استفاده می‌شود.

انگکور وات مجموعه‌ای متشکل از چندین معبد است که در اوایل قرن دوازدهم مختص شاه سوریاوارمان دوم در انگکور در کامبوج بنا نهاده شد تا عبادتگاه حکومتی و پایتخت او محسوب شود. در ابتدا این معبد معبدی هندو بود و به ویشنو، پروردگار هندیان تقدیم شده بود، ولی بعد از ورود مذهب بودا به معبدی بودائی مبدل شد.

وسیع‌ترین بنای مذهبی جهان همین معبد است و معماری اصیل خمری را در آن می‌توان ملاحظه نمود. انگکور وات که مهم‌ترین جاذبه گردشگری کشور کامبوج است، نماد ملی کامبوج نیز به‌حساب می‌آید و الگوی آن بر روی پرچم کامبوج نیز حک شده است.

سال‌ها قبل این معبد به نام Preah Pisnulok نام برده می‌شد که این لقب پس از مرگ مؤسس آن یعنی شاه سوریاوارمان دوم بر آن نهاده شد.

این معبد تا امروز به شکلی مناسب حفظ و نگهداری شده است و هنوز هم تنها عبادتگاهی است که از زمان بنا نهاده شدنش تاکنون به‌عنوان یک مرکز مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شهر ممنوعه

شهر ممنوعه از معروف ترین بناهای تاریخی جهان

شهر ممنوعه از معروف ترین بناهای تاریخی جهان

این اثر نادر با ساختاری مستطیل شکل، مساحتی حدود ۷۲ هکتار را شامل می‌شود. طول آن ۹۶۱ متر در امتداد شمال به جنوب و عرض آن ۷۵۳ متر در امتداد شرق به غرب می‌باشد.

با دستور جو دی، دومین امپراتور سلسله مینگ، احداث شهر ممنوعه در سال ۱۴۰۶ میلادی آغاز شد و ساخت آن ۱۴ سال طول کشید. تا سال ۱۹۱۱ میلادی و سرنگونی سلسله چینگ (قریب ۵۰۰ سال) مجموعاً ۲۴ امپراتور در این شهر تاج‌گذاری نموده و بر مردم چین حکمرانی می‌نمودند.

شهر ممنوعه شهری است کهن که در پکن پایتخت چین واقع شده و یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های باستانی این کشور به‌حساب می‌آید. شهر ممنوعه به عبارتی گسترده‌ترین و کامل‌ترین مجموعه چوبی معماری در دنیا به شمار می‌رود.

از سال ۱۹۲۴ میلادی بازدید مردم از این مجموعه تاریخی به‌عنوان کاخ موزه‌ای کهن آزاد گردید و این پایانی بود بر ممنوعه بودن آن.

گرداگرد مجموعه را دیواری با ارتفاع ۱۰ متر و خندقی با عرض ۵۲ متر فراگرفته است. در هر ضلع دیوار یک دروازه قرار دارد. «دروازه نیروی ایزدی» (Gate of Divine Might) روی ضلع شمالی و «دروازه نیمروز» (Meridian Gate) روی ضلع جنوبی قرار گرفته‌اند.

دیوارها به‌اندازه‌ای قطور طراحی شده‌اند که در برابر آتش توپخانه آن زمان مقاومت داشتند.

معابد باگان پاگودا

معابد باگان پاگودا از معروف ترین بناهای تاریخی دنیا

معابد باگان پاگودا از معروف ترین بناهای تاریخی دنیا

معابد باگان پاگودا، مجموعه معابد بودائی است که در قرون ۱۱ تا ۱۳ میلادی وجود داشته‌اند و در کشور برمه و بخش ماندالایِ واقع شده‌اند. مساحت آن حدود ۴۱ کیلومتر مربع می‌باشد و شامل چندین معبد مختلف می‌باشد.

معبد کارناک

معابد کارناک

این معبد در حاشیه رود نیل واقع شده است که در زمان مصر قدیم کانون مذهبی مصریان شناخته می‌شده است. دلیل نام‌گذاری آن این است که توسط دهکده‌ای جدید و با همین نام احاطه شده است.

این مجموعه شامل چند معبد مختلف و نیز رودخانه مقدس می‌باشد؛ و به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه تاریخیِ مذهبی نیز شناخته شده است.

تئوتیهواکان

تئوتیهواکان از نیمه اول هزارهٔ یکم بسیار مورد توجه بوده و پیش از اکتشاف قاره آمریکا به دست اروپاییان بزرگ‌ترین شهر قاره آمریکا محسوب می‌شده است. این شهر ۱۰۰ هزار نفر را در زمان اوج بودن، در خود جای می‌داده است.

این شهر بر تمام کشورهای آمریکای میانه نفوذ داشته است. مردمان آن احتمالاً از گروه‌های نژادی توتوناک، ناهوا و اتمی بوده‌اند.

این بخش باستانی اکنون در شهرداری سن خوان در ایالت مکزیک و در حدود ۴۰ کیلومتری شمال شرق شهر مکزیک واقع شده است. این بخش تاریخی ۸۳ کیلومتر مربع وسعت داشته و از سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

این محل بسیار بزرگ و کهن در حوزه آبگیر مکزیک واقع شده است که بزرگ‌ترین هرم‌هایی که پیش از ورود اسپانیایی‌ها بدین سرزمین ساخته شده است، در آن قرار دارد.

اجاره اتاق در کیش ارزان

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

2 پاسخ به “حیرت انگیزترین بناهای ساخته شده توسط بشر در دنیا ! +عکس”

  1. عسل گفت:

    ادم با خودش نگاه می کنه میگی چقدر انسان ها تلاش کردن که چنین بناهایی رو بسازن
    خیلی قشنگ و دیدنی هست
    واقعا عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *