تهران سوئیت

تهران سوئیت

روستای نوا

روستای نوا
منتشر شده توسط مدیریت در ۱۹ دی ۱۳۹۷

مقدمه: در دامنه‌های رشته‌کوه البرز، دشت‌ها و روستاهای زیبا و سرسبزی وجود دارد که سفر به هرکدام از آن‌ها برای هر شخصی می‌تواند بسیار جذاب و خاطره‌انگیز باشد. یکی از این نگین‌‎های سرسبز و درخشان، روستای نوا و دشت آزو است که با داشتن چشم‌اندازهایی خارق‌العاده و هوایی پاک و آسمانی، هر شخصی را به اوج شور و شعف می‌رساند. در این مقاله قصد داریم، این روستای بهشتی را بیشتر برایتان توضیح دهیم.

روستای نوا، بهشتی در دل البرز

در دامنه‌های البرز و در نزدیکی گنبد گیتی یعنی دماوند، روستایی خوش‌آب و هوا و سرسبز قرار گرفته است. در روستا نوا چشمه‌سارهای زیادی وجود دارد که آب و خنگ و گوارای آن‌ها هر تشنه‌ای را به خوبی سیراب می‌کند. نفس کشیدن در در این روستا و دشت اطراف آن یعنی دشت آزو و همچنین تماشای شکوه دماوند، چنان لذتی دارد که به سختی با کلمات قابل توصیف است. وقتی در این رستوران قدم می‌زنید، انگار پایتان را از زمین بیرون گذاشته‌اید و در بهشت گام برمی‌دارید. دشت آزو با داشتن گل بته‌های زردرنگ و لاله‌های کوهی، یک تابلوی نقاشی زنده را به نمایش می‌گذارد که روح و تن انسان را به وجود می‌آورد.

موقعیت جغرافیایی و مشخصات روستای نوا

روستای نوا در فاصله‌ی ۸۵ کیلومتری شهرستان آمل قرار دارد و از توابع شهرستان لاریجان است. براساس سرشماری صورت گرفته در سال ۱۳۸۵، جمعیت این روستا ۱۸۵ نفر بوده که شامل ۴۸ خانوار است و تمامی آن‌ها به زبان مازنی تکلم دارند. روستای نوا از شما به کوه خرتاب (خردکوه) از جنوب به کوه مجیله دوش، در پشت به دوبرابر و از غرب به کوه یا تپه‌ی زراینجک، مشرف است. همچنین این روستا در مجاورت روستاهای نیاک، کنارانجام، گیلاس و کندلو قرار دارد. در صورت حرکت در جنوب غربی این روستا، با عبور از اسپه‌خاک و سنگ‌نو به روستای لاسم خواهید رسید.

در گذشته روستای نوا به ۱۳ محله تقسیم می‌شد که به مرور زمان این محلات از بین رفت و به ۱۳ قوم تبدیل گردید و که با گذشت زمان، ۶ طایفه از این ۱۳ طایفه، از بین رفتند.

 اگر از تهران بخواهید به سمت این روستا حرکت کنید، این سفر حدود ۲ ساعت طول می‌کشد. روستای نوا به دلیل زیبایی منحصر به فرد و همچنین مردم مهمان‌نواز و دوست‌داشتنی، یکی از برترین و مهم‌ترین مقاصد گردشگری روستایی در استان مازندران به شمار می‌آید و هر ساله میزبان انبوهی از گردشگران داخلی و حتی خارجی است. همچنین این روستا به دلیل داشتن آسمانی صاف و عاری از آلودگی‌های کشنده، یکی از ۵۰ رصدگاه طبیعی برتر در ایران محسوب می‌گردد و همواره تورهای آسمان‌نگری (آستروتوریسم) زیادی به این منطقه سفر می‌کنند. اکثر اهالی این روستا در شهرستان آمل برای خود شغلی دارند و در فصول سرد سال که هوای روستا بشدت سرد می‌شود، به آمل کوچ می‌کنند.

ریشه‌ی نام روستای نوا

از آنجایی که در این روستا نسبت به روستاهای همجوار، بادهای شدید وزش نمی‌کنند، به آن نوا می‌گویند که نوا تشکیل شده از نه + وا می‌باشد و وا در زبان مازنی به معنای باد است.

دشت آزو، دشتی در مجاورت بهشت

اگر حدود ۴۵ دقیقه از روستای نوا در حاشیه‌ی رودخانه پیاده‌روی کنید، به دشت سرسبز، تماشایی و آرام آزو خواهید رسید. آزو دشتی است که بر بالای ابرها قرار دارد و مملو از گل‌ها و گیاهان رنگارنگ می‌باشد. هر انسانی با دیدن زیبایی غیرقابل توصیف این دشت، برق از سرش می‌پرد و مدهوش جذابیت بی‌انتهای آن می‌شود. بدون تردید یکی بهترین چشم‌اندازهای قله‌ی شکوهمند دماوند در این دشت قرار دارد. چشم‌اندازی خارق‌العاده و نفس‌گیر که تماشایش هر گردشگر و طبیعت‌گردی را به اوج لذت می‌رساند. دشت آزو به دلیل سرسبزی و طراوت شگفت‌انگیزش در بین اهالی استان مازندارن زبانزد خاص و عام است.

در نزدیکی روستای نوا و دشت آزو، قله‌ای به نام پاشوره قرار دارد و که ارتفاع آن تقریباً ۳۹۰۰ است. دلیل گذاشتن پاشوره بر روی آن، وجود تعداد بسیار زیادی سنگ‌پا در ابعاد مختلف بر روی قله می‌باشد که اکثراً سبک هستند و منشأ آتشفشانی دارند. قله‌ی پاشوره یکی از مجموعه قلل البرز شرقی حد فاصل ده نوا در شمال و ده لاسم در جنوب محسوب می‌شود. در شمال این کوه زیباً انبوهی از تیغه‌های وحشی وجود دارد که جلوه‌ی خاصی به کوه بخشیده است. اگر فردی از جنوب این کوه حرکت می‌کند با شیب ملایمی به دشت لاسم می‌رسد. قله‌ی پاشوره هرساله کوهنوردان و صخره‌نوردان زیادی را به سمت خود جذب می‌نماید. در هنگام صعود به این کوه، با هر قدمی که برمی‌دارید، چشم‌اندازتان به دشت آزو، روستای نوا و قله‌ی دیو سپید، زیبا و زیباتر می‌گردد. البته صعود به این کوه به دلیل مسیر صعب‌العبور و همچنین تیغه‌های وحشی، به هیچ عنوان کار راحتی نیست و نیازمند مهارت بالا در کوهنوردی و همچنین کمپینگ مناسب است. یک کوهنورد با تجربه برای صعود به این کوه، حدود ۸ ساعت زمان نیاز دارد.

در نزدیکی و داخل روستای نوا جاذبه‌های دیگری هم وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از: قلاپیش، قلامیرک، تکیه و مسجد نوا، کوه‌های سلک، زرینجک، رئیس‌کوه و پلوَر.

آسمان پرستاره‌ی آزو

آسمان شب در دشت آزو و روستای نوا، غوغایی برای ستارگان است. وقتی به آسمان بنگرید، آن را بومی بزرگ تصور می‌کنید که نور را بر روی آن پاشیده‌اند. در آسمان شب این مکان می‌توان به تماشای زیبایی‌های کشهان راه‌شیری و ستاره‌های دنباله‌دار آن نشست.

حتما ببینید » اجاره روزانه آپارتمان مبله در مشهد

دیگر دیدنی‌های نوا

  • تکیه و مسجد نوا

در روستای نوا، یک تکیه و مسجد بزرگ و قدیمی قرار دارد که به دلیل گچبری‌های هنرمندانه‌اش یکی از زیباترین جاذبه‌های این روستا محسوب می‌گردد.

  • قلاپیش و قلا میرک

نام اصلی قلاپیش، قلعه شروین بوده است که آن را در غرب نوا ساخته بودند. زمین‌های اطراف این قسمت هم به قلا میرک معروف است.

در روستای نوا اماکن و جاذبه‌های طبیعی دیگری همچون امامزاده یحیی‌بن موسی‌بن جعفر، کوه سلک، کوه زرینجک، رئیس کوه و پلوَر وجود دارد.

در چه زمانی به این بهشت سفر کنیم؟

بهترین زمان برای سفر به روستای نوا و دشت آزود، اواسط اردیبهشت تا اواسط آبان است، زیرا طبیعت سرسبز چشم‌اندازهای خارق‌العاده این دو مکان، در اوج زیبایی خود قرار دارند.

چگونه به نوا سفر کنیم؟

اگر در تهران سکونت ندارید، بهتر است خود را اول به پایتخت برسانید و بعد به سمت این روستا حرکت کنید. در آغاز ابتدا باید از تهران به سمت رودهن حرکت نموده و مسیر جاده‌ی هراز را در پیش بگیرید. پس از گذشت از امامزاده هاشم و پلور، به آب اسک می‌رسید. تقریباً ۵ کیلومتر جلوتر، تابلوی رینه به چشمتان خواهد خورد. اندکی جلوتر از تابلو و بعد از رستوران سالاری، یک بریدگی در سمت راست شما قرار دارد که مسیر روستای نوا است. در این مسیر به ۴ تا سه‌راهی برخورد خواهید کرد. از سه راهی اول و دوم که به روستای کنلدو می‌روند، عبور نمایید و به سمت روستای گیلاس حرکت کنید. پس از روستای گیلاس، یک سه راهی دیگر وجود دارد که وقتی به آن رسیدید باید به سمت راست بروید. سه‌راهی بعدی را هم به سمت چپ بپیچید. با ادامه‌ای این مسیر به روستای نوا خواهید رسید که در امتداد آزو دره قرار گرفته است.

سخن آخر

قدم زدن در دشت آزو و تماشای منظره‌ی بی‌نظیر کوه دماوند از روستای نوا و همچنین تنفس هوای پاک این منطقه، چنان لذتی دارد که با کلمات نمی‌توان آن را به خوبی توصیف کرد. لذا توصیه می‌کنیم حتما یا به همراه تورهای گردشگری و یا خودتان حتماً سفری به این منطقه‌ی سرسبز و بهشتی داشته باشید.

حتما ببینید » اجاره هفتگی آپارتمان مبله در تهران

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *