تهران سوئیت

تهران سوئیت

کاخ ورسای پاریس (Palace of Versailles) +عکس

کاخ ورسای پاریس (Palace of Versailles) +عکس
منتشر شده توسط مدیریت در ۱۰ آذر ۱۳۹۷

«كاخ ورسای» (به فرانسوی: Château de Versailles) با مساحتی در حدود ٨٠٠ هكتار، به عنوان بزرگترین کاخ ‌های سلطنتی جهان شناخته شده است. این کاخ که امروزه جزئی از حومه پاریس محسوب می ‌شود دارای ٧٠٠ اتاق، ۲۱۵۰ پنجره، ۶۷ راه ‌پله، ١٢ مایل جاده، ٢٠٠ هزار اصله درخت، ۵۰ فواره، ۶ هزار تابلوی نقاشی، ۱۵۰۰ طراحی، ٢١٠٠ مجسمه و ۵ هزار قطعه مبلمان می باشد.

طبق اسناد و شواهد تاریخی، كاخ ورسای در شكارگاه سلطنتی فرانسه و بر اثر حسادت لوئی چهاردهم به كاخ یكی از وزرایش ساخته شده و معاهده ورسای که به جنگ جهانی اول خاتمه داد در این کاخ بسته شده‌ است.

تاریخچه کاخ ورسای:

بر اساس مدارک تاریخی کاخ ورسای در سال ۱۶۲۴ میلادی، به فرمان لویی سیزدهم توسط «فیلیبرت لروی» طراحی شده و با سنگ و آجر سرخ ساخته شده است. گفته می شود از آنجایی که لوئی سیزدهم معمولا در جنگل‌های اطراف دهكده ورسای و حومه پاریس به شكار می‌ رفت بر طبق فرمانش یک كلبه شكاری در این مكان ساخته شد.

با به قدرت رسیدن لوئی چهاردهم در سال ۱۶۶۰ میلادی، وی تصمیم گرفت كنترل كامل دربار فرانسه را به دست بگیرد و كلبه شكار كوچک ورسای را به كاخی عظیم تبدیل نماید.

«لویی لووا»، معمار مشهور فرانسوی، تا سال ۱۶۷۸ میلادی و پس از آن «ژول هاردون مانسارت» آرشیتكت فرانسوی، سرپرستی ساخت ورسای را بر عهده گرفت. وی كلیسا و تالار آینه‌ها را به نقشه اصلی كاخ اضافه نمود.

ساخت و ساز این قصر تا سال ۱۶۸۸، توسط سه مغز متفكر اصلی، یعنی لوئی لووو (آرشیتكت و طراح اصلی)، آندره لونوتر (مدیر تزئینات داخلی) و شارل لوبرون (طراح باغ) انجام شد.

کاخ ورسای در تاریخ ۶ مه ۱۶۸۲ افتتاح گردید و به خانه هزاران نفر از اشراف و كارگزاران حكومت فرانسه تبدیل شد. در کاخ ورسای علاوه بر کاخ سلطنتی، اماکن دولتی همچون دیوان‌ها، دادگاه‌ها، منازل درباریان، فرمانداران، قضات، وزرا و شخصیت‌های حکومتی نیز قرار داشت.

در برخی از اسناد و کتب تاریخی آمده است كه ۲۵ درصد كل درآمد حكومت فرانسه صرف هزینه نگهداری از قصر و خورد و خوراک مستخدمان و خانواده سلطنتی می شده است؛ اما بنا بر محاسبات كارشناسی، كمتر از ۶ درصد از درآمد كل حكومت فرانسه در آن زمان صرف اداره و نگهداری ورسای می شده است.

امروز كاخ ورسای در سال دارای بیش از ١٠ میلیون بازدید كننده بوده و یكی از مهم ‌ترین جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری كشور فرانسه محسوب می گردد.

اختصاصات کاخ:

«لویی لووا» آپارتمانی را جهت اقامت شاه و ملکه طراحی نمود که «شتو نف» (به فرانسوی یعنی کاخ نو) نام گرفت. علاوه بر آن در این کاخ نیز خوابگاه‌های دیگری هم برای شاه و ملکه احداث شد.

 

آپارتمان شاه:

«لویی لووا» وی برای طراحی آپارتمان شاه از اصول معماری ایتالیایی قرون ۱۶ و ۱۷ استفاده نموده است. نقشه‌ این آپارتمان دارای هفت سالن بود که از ۷ منظومه شمسی و خدایان (رب النوع) رومی الهام گرفته شده بود. این ۷ سالن‌ دور تا دور سالنی مرکزی که «سالن آپولون» نام داشت و خوابگاه لویی چهاردهم بود. این نوع طراحی، طراحی «هلیو سنتریک» گفته می شود. اسامی این سالن ها عبارت بودند از:

 • سالن دیان (خدای شکار روم و سیاره ماه)

 • سالن مارس (خدای جنگ روم و سیاره مریخ)

 • سالن مرکوری (خدای تجارت، بازرگانی و هنرهای آزاد رومی و سیاره عطارد)

 • سالن آپولون (خدای هنرهای زیبا رومی و خورشید)

 • سالن ژوپیتر (خدای حقوق و قانون رومی و سیاره مشتری)

 • سالن ساترن (خدای کشاورزی و کشت و کار رومی و سیاره زحل)

 • سالن ونوس (خدای عشق رومی و سیاره زهره)

گفتنی است این سالن‌ها توسط «شارل لبران» و سبک ایتالیایی تزیین شدند. «شارل لبران» دوست و همکار «پیترو دو کورتونا» (معمار ایتالیایی و طراح کاخ پیتی در فلورانس) بوده و برای تزیین سقف سالن‌ها از نقاشی‌های زیبایی همچون اعمال قهرمانانه لویی چهاردهم و نیز شخصیت‌هایی مثل آگوست، اسکندر و کوروش بهره گرفته بود.

گفتنی است سالن‌ها با مبلمانی از جنس نقره آراسته شده بودند ولی طی جنگ آگزبورگ در سال ۱۶۸۹ میلادی این مبلمان ها به دستور لویی چهاردهم به منظور تامین بخشی از هزینه جنگ ذوب گردیده و به سکه تبدیل شدند. به زودی طبقه‌ و تراسی بر کاخ افزوده شد و آپارتمان‌های شاه و ملکه به هم متصل شدند. به دنبال این تغییرات، سالن‌های، ساترن، ژوپیتر و ونوس به سالن آیینه‌ها تبدیل شدند. گفتنی است از سال افتتاح کاخ تا پایان سلطنت لویی چهاردهم، سالن‌ها به شرح ذیل کاربردی اختصاصی داشتند:

 • «سالن ونوس» به عنوان سالن غذاخوری میهمانان شاه و بار
 • «سالن دیان» به عنوان سالن بیلیارد
 • «سالن آپولون» به عنوان سالن موسیقی و کنسرت

حتما ببینید » اجاره آپارتمان مبله تهران

آپارتمان ملکه:

در طول تاریخ، این بخش خود محل استقرار سه ملکه فرانسه یعنی «ماری ترز» همسر لویی چهاردهم، «ماری لسزِسزیسکا» همسر لویی پانزدهم و «ماری آنتوانت» همسر لویی شانزدهم بوده است. این آپارتمان نیز توسط «لویی لووا» طراحی شده و شامل هفت سالن متقارن با آپارتمان شاه بود:

 • «سالن شاپل» متقارن با «سالن دیان» در آپارتمان شاه

 • «سالن گارد» متقارن با «سالن مارس» در آپارتمان شاه

 • «سالن آنتی ‌شامبر» متقارن با «سالن مرکور» در آپارتمان شاه

 • «سالن شامبر» متقارن با «سالن آپولون» در آپارتمان شاه

 

 • «سالن گراند کابینت» متقارن با «سالن ژوپیتر» در آپارتمان شاه

 • «سالن اوراتوری» متقارن با «سالن ساترن» در آپارتمان شاه

 • «سالن پتیت کابینت» متقارن با «سالن ونوس» در آپارتمان شاه

لازم به ذکر است بعدها و به منظور ساخت سالن آینه، بخشی از آپارتمان ملکه تغییر یافت و سالن‌ها به شکل زیر در آمدند:

سالن گارد دولارن، آنتی‌ شامبر، گراند کابینت، شامبر دولارن

تا زمان «ماری آنتوانت»، این سالن‌ها به همین شکل باقی ماندن تا وقتی که وی دستور تغییر شکل آن را داد و به صورت امروزی درآمدند:

 • «سالن گارد دولارن» بدون تغییر باقی ماند.
 • «سالن آنتی ‌شامبر» به «آنتی‌شامبر دو گرند کوورت» که محلی برای اجتماعات عمومی شاه، ملکه و درباریان و تئاتر بود تبدیل شد.
 • «سالن گراند کابینت» به «سالن دنوبل» که به عنوان سالن انتظار خوابگاه ملکه استفاده می شد تبدیل گشت.
 • «سالن شامبر دولارن» نیز به خوابگاه ملکه تبدیل شد.

باغ‌ها و فضای سبز:

ورسای دارای بزرگ ‌ترین باغ‌ها و فضای سبز در جهان است. در این باغ‌ ها، توسط «آندره لونتر» آبراه‌ ها، حوض ‌ها، فواره ‌ها و مجسمه‌های زیبایی طراحی شده‌ اند. «استخر آپولون» و «استخر لاتونا» که در ورسای واقع شده اند شهرت جهانی دارند.

کاخ‌های جانبی:

در ورسای علاوه بر آپارتمان‌های سلطنتی، ۵ کاخ یا چپل (مثل گراند تریانون و پتیت تریانون) و نیز یک سالن اپرای زیبا جهت استفاده شاه و درباریان ساخته شد.

کاخ تریانون (Trianon):

گرچه «کاخ تریانون» به اندازه کاخ اصلی ورسای مجذوب کننده نیست اما دیدن آن نیز خالی از لطف نیست. این کاخ ییلاقی در سال ۱۶۸۷ میلادی برای لوئی شانزدهم ساخت شد و ناپلئون اول به منظور محلی برای استراحت مورد استفاده قرار می گرفت. این کاخ اقامتگاه محبوب «ماری آنتوانت» و «امپراتریس اوژنی» بود. گفتنی است در کاخ تریانون بزرگ، پیمان مجارستان و متفقین (به استثنای ایالات متحده و شوروی)، در پایان جنگ جهانی اول (۱۹۲۰) به امضا رسیده است.

هزینه ساخت:

با توجه به عظمت، شکوه و وسعت کاخ ورسای، هزینه ساخت ساختمان‌های این کاخ بالغ بر ۲ میلیارد دلار تخمین زده شده است. همچنین قیمت طلا و نقره به کار رفته در این کاخ در حدود ۶۰۰ میلیارد دلار می باشد. به همین جهت برخی از تاریخ‌ نویسان، زندگی در ورسای را «زندگی طلایی» نامیده‌ اند.

 کاخ‌های الهام گرفته از ورسای:

در جهان، بناها و کاخ‌های فراوانی از کاخ ورسای الهام گرفته شده ‌اند. از جمله آنها می ‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • کاخ سلطنتی روسیه به نام «کاخ پتروف»، ساخته شده به فرمان «پطر کبیر»

 • «کاخ سفید» در آمریکا

 • «کاخ سلطنتی هرنشیمزی» در آلمان، ساخته شده به فرمان «لودویگ دوم»، پادشاه باواریا

 • «کاخ همپتون کورت»، «کاخ چت وورث» در انگلیس

 • «کاخ بلن هیم» در انگلیس، ساخته شده به فرمان «دوک مارلبورو»

 • «کاخ شلوس ویلهمشوس»، «کاخ شلوس آگوستوسبورگ»، «کاخ لودویگزبورگ»، «کاخ شلوس شلیسهلم»، «کاخ وورزبورگر» در آلمان

 • «کاخ دروتهیلنگم» در سوئد

 • «کاخ شونبرون» در اتریش

 • «کاخ استرازا» در مجارستان

 • «کاخ کاسرتا»، «کاخ دوکال» و «کاخ استیپینیجی» در ایتالیا

 • «کاخ لا گرانجا» و «کاخ کوئلوز» در اسپانیا

 • «کاخ جاگاتجیت» در هندوستان

 • «کاخ لازینکی» و «کاخ برانیسکی» در لهستان

 • «کاخ پاورکورت هووس» در ایرلند

تالار آینه‌ها:

زیباترین و مهم‌ترین بخش كاخ ورسای، «تالار آینه‌ ها» می باشد که در سال ۱۶۷۸ میلادی ساخته شده و در آن ۵۷۸ آینه نصب شده است. این تالار دارای ابعاد ۷۳ متر طول، ۱۱ متر عرض و ١٢ متر ارتفاع می باشد. این تالار دارای ۱۷ پنجره، چهل لوستر بزرگ، مجسمه ‌ای مرمرین از لوئی چهاردهم است. در این تالار تمامی عروسی‌ها، جشن‌ها و مراسم تاج ‌گذاری (همچون تاج گذاری ژوزفین در زمان ناپلئون بناپارت) برگزار می شده است. گفتنی است در سال ۱۹۱۹ میلادی و در طی جنگ جهانی اول اکثر تصمیم‌های مهم و قراردادها در این سالن منعقد می‌ شده اند.

بازسازی ورسای:

از سال ۲۰۰۸ میلادی، پروسه مرمت و بازسازی كلی این كاخ با هزینه ۴۰۰ میلیون یورو آغاز شده و گفته می شود این پروژه تا سال ۲۰۲۸ میلادی به طول خواهد انجامید. در مورد بازسازی این كاخ، «ژان ژاک آیاگون» وزیر فرهنگ فرانسه چنین گفته است: «این نخستین بازسازی اساسی ورسای از اوایل قرن نوزدهم میلادی به بعد است و بزرگ ‌ترین پروژه بازسازی و مرمت فرانسه پس از بازسازی و تعمیر موزه لوور در اواخر قرن بیستم محسوب می‌شود. هدف مرحله اول عملیات بازسازی ورسای، كه تا اواخر سال ۲۰۰۹ میلادی به طول انجامید، ایمن‌سازی این كاخ است: تعمیر بویلر‌ها و دستگاه‌های گرم ‌كننده كاخ كه چندبار ورسای را تا مرز انفجار پیش برده ‌اند؛ تعویض سیم ‌كشی و سیستم الكتریسیته كاخ كه به دهه ۱۹۴۰ میلادی تعلق دارد و تعویض دزدگیرها و سیستم اطفای حریق كه خود به آثاری عتیقه تبدیل شده‌اند».

«فردریک دیدیه»، معمار ارشد كمیسیون بناهای تاریخی فرانسه، نیز عنوان داشته است: «مقایسه پروژه بازسازی كاخ ورسای ممكن است از نظر ابعاد و عظمت با بازسازی موزه لوور قابل مقایسه باشد، اما از نظر هدف پروژه به كلی متفاوت است؛ در مورد لوور، یک موزه مدرن درون یک قصر قدیمی ساخته می‌شد، اما ورسای، خود یک موزه است».

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *