تهران سوئیت

تهران سوئیت

جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری شهر شاهرود که در سفر باید حتما ببینید! +عکس

جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری شهر شاهرود که در سفر باید حتما ببینید! +عکس
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

حتما تاکنون نام شهر شاهرود را شنیده اید. بسیاری از گردشگران، این شهر را به عنوان زیباترین و دیدنی ترین شهر در استان سمنان می شناسند. اگر در این شهر زیبا حرکت کنید، تمامی خیابان های این شهر زیبا را پر از درختان چنار تنومند خواهید یافت. در این نوشتار می کوشیم که زیبای های این شهر را برای علاقه مندان به اجاره آپارتمان مبله تهران شرح دهیم. پس با ما همراه باشید:

این شهر در پاییز، با برگ های رنگی که زمین را پوشانیده اند، واقعا دیدنی خواهد بود.

جاذبه های دیدنی شهر شاهرود

جاذبه های دیدنی شهر شاهرود

اگر جزء دسته ای هستید که تاکنون به استان سمنان سفر نکرده اند، بهتر است که حتما در فرصتی مناسب سفر به شاهرود را در دستور کار خود قرار دهید. شاهرود شهری بسیار زیبا است که بسیاری از طبیعت گردان همانند محمدعلی اینانلو عاشق آن هستند. جالب است بدانید که شاهرود، هم کویر دارد و هم کوه و جنگل. فاصله آن با دریا حدود دو ساعت بوده و تنها سه ساعت با مشهد فاصله دارد. این شهر، در پاییز بسیار زیباتر نیز می گردد. چرا که ر تمامی کوچه پس کوچه ها و خیابان های این شهر، درختانی بسیار تنومند وجود دارد. درختان زیبایی که برگ های رنگارنگشان در خزان، زیر پاهایتان را می پوشانند.

جا های دیدنی شاهرود - مكان هاي ديدني شاهرود

جا های دیدنی شاهرود – مكان هاي ديدني شاهرود

تجربه ای بی نظیر است که در اوج خزان روی این برگ ها قدم زده و به خش خش آن ها گوش دهید. این برگ ها، آن قدر زیاد هستند که حتی شهرداری شاهرود نیز قادر به جمع آوری تمام آن ها نیست. در خزان، برگ ها هرلحظه و هر ثانیه در حال سقوط روی زمین هستند. البته این را هم اضافه کنیم که شهر شاهرود شهری بسیار تمیز و پاکیزه است. شما در شاهرود جز برگ درختان، هیچ زباله ای روی زمین ها مشاهده نخواهید نمود. در این شهر، آلودگی صوتی، آلودگی نوری و آلودگی هوا نیز به چشم نمی خورد.

تبلیغ: اجاره سوئیت در کیش

از دیگر زیبایی ها و محاسن شهر شاهرود، مردم مهربان و میهمان نواز این شهر هستند. این مردم به قدری خوش اخلاق و دلسوز هستند که اگر مشاهده کنند غریب هستید، هر کمکی که از آن ها ساخته باشد را برای شما انجام خواهند داد. چه بسا که شما را تا مقصدتان همراهی کنند. شاهرود شهری نسبتا کوچک است. اگر حس و حال پیاده روی را داشته باشید، می توانید اکثر راه های شهر را به صورت پیاده بپیمایید. مهم ترین میدان های شاهرود، میدان امام خمینی (ره) و نیز میدان جمهوری هستند. مردم شهر، اغلب میدان جمهوری را به نام «فلکه» خطاب می کنند.

خانه یغمایی‌ها

خانه یغمایی ها ازجمله دیدنی های تاریخی شاهرود

خانه یغمایی ها ازجمله دیدنی های تاریخی شاهرود

خانه یغمایی ها، در زمره میراث فرهنگی شاهرود قرار می گیرد. چرا که این خانه، تنها خانه شاهرود است که دارای بادگیر می باشد. این خانه در سال ۱۳۰۴ شمسی توسط یک معمار یزدی به نام استاد مهدی حیدریان بنا گردید. این خانه در حال حاضر، محل اداره میراث فرهنگی و گردشگری شاهرود می باشد.

موزه شاهرود

موزه شاهرود، واقع در خیابان فردوسی شاهرود می باشد. این ساختمان پیش از این بلدیه و فرمانداری شهر بوده است. در حال حاضر نیز این موزه در کنار ساختمان شهرداری قرار دارد. لازم به ذکر است که ساختمان موزه در سال ۱۳۰۶ ساخته شد و پس از مرمت و بازسازی از سال ۱۳۶۷ به عنوان موزه شهر تغییر کاربری داد. این موزه به شماره ۱۸۸۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. بنای موزه شامل دو طبقه بوده و مساحت آن حدود ۴۵۰ متر مربع است. این موزه از دو بخش به نام مردم شناسی و باستان شناسی تشکیل شده است.

بازار شاهرود

بازار شاهرود از دیدنی های شاهرود به شمار می رود.

بازار شاهرود از دیدنی های شاهرود به شمار می رود.

معماری بازار شاهرود شبیه به معماری بسیاری از بازارهای سنتی سایر شهرها است. این بازار در حد فاصل میدان امام خمینی و فلکه واقع گردیده است جهت بازار به صورت شرقی – غربی است  آثار معماری موجود در بازار از معماری دوره قاجاریه به بعد حکایت دارد. بازار شاهرود از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار بوده و مهم ترین مرکز تجاری در شهر محسوب می شود. در کنار این بازار، بناهای تاریخی دیگری همچون آب انبار مدرسه قلعه، مسجد شیخ علی اکبر، تکیه بازار و مسجد آقا واقع گردیده است. البته بازار شاهرود در سال های اخیر نیز تعمیر و مرمت گردیده است. این بازار دیدنی به شماره ۲۲۸۵ به ثبت تاریخی نیز رسیده است.

مسجد جامع شاهرود

مسجد جامع شاهرود در مجاور محله های قدیمی شاهرود همانند «بیدآباد»، «قلعه ولوا» و «چهارسوق» واقع گردیده است. این مسجد به عنوان قدیمی ترین مسجد در شاهرود شناخته شده و قدمت آن حداقل به دوره ایلخانی می رسد. این مسجد تاریخی در سال ۱۲۴۲ توسط اهالی شاهرود مرمت گردید.

مسجد جامع شاهرود از دیدنی های شهر شاهرود

مسجد جامع شاهرود از دیدنی های شهر شاهرود

سقف این مسجد به صورت تاق و گنبد با قوس های ایرانی و عمدتا پنج و هفت روی جرزهای چندضلعی اجرا گردیده است. در هنگام تعمیرات در سال ۱۳۷۵ خورشیدی، در هنگام مرمت یکی از گنبدهای اصلی و استحکام بخش سه گنبد فرعی، بقایای کتیبه ای گچبری کشف شد. گفتنی است که شیوه گچبری آن به آثار دوره ایلخالی شباهت دارد. این بنای تاریخی در سال ۱۳۷۶ شمسی به شماره ۱۸۵۶ به ثبت تاریخی نیز رسید. جالب است بدانید که امروز هم می توان آثار یادگاری نویسی های دوره قاجاریه را روی دیوارهای این مسجد قدیمی مشاهده نمود.

جنگل ابر

اما از هرچه بگذریم نمی شود به شاهرود رفت و از جنگل ابر یاد نکرد. جنگل ابر یکی از بکرترین و دست نخورده ترین جنگل های کشورمان است. این جنگل در ۳۵ کیلومتری شمال شرق سمنان، ۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشره استان گلستان و در روستای ابر واقع قرار دارد. این جنگلی وسعتی در حدود ۳۵ هزار هکتار داشته و در ادامه جنگل های سرسبز شمال کشورمان می باشد. در مورد نام این جنگل نیز باید خاطرنشان کنیم که چون فضای این جنگل را پوششی از ابر فراگرفته است، از این رو به آن «جنگل ابر» لقب داده اند.

جنگل ابر از دیدنی های شهرستان شاهرود

جنگل ابر از دیدنی های شهرستان شاهرود

در مجموع می توان گفت که این جنگل ارتفاعی نسبتا زیاد از سطح دریا دارد. هم چنین در فصل گرما درجه حرارت آن نسبتا پایین بوده و چشمه سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوعی از مهم ترین ویژگی های شاخص این جنگل به شمار می روند.

حتما ببینید: اجاره آپارتمان مبله کیش

از لحاظ موقعیت نیز باید به این نکته اشاره کنیم که این جنگل در استان سمنان و در نزدیکی روستای ابر واقع گردیده است. این جنگل تقریبا مرز استان سمنان و استان گلستان بوده و دقیقا در جایی است که از صخامت کوه های البرز کاسته می شود. ابرهایی که در پشت دیواره کوه البر هستند، از لا به لای دره ها به سمت جنوب سرازیر می شوند. به همین علت است که تقریبا از بعد از ظهر تا نیمه های شب با سرد شدن هوا، گویی جنگل به روی ابرها سوار شده است. این رویداد سبب شده است که منطقه ابر، آب و هوایی کاملا متفاوت با سراسر سمنان داشته باشد.

جنگل ابر از ديدني هاي شاهرود

جنگل ابر از ديدني هاي شاهرود

در بخش های جنوبی جنگل، پوشش گیاهی تنک مشاهده می گردد. هم چنین در عمق جنگل نیز تپه هایی کاملا پرشیب وجود دارد. این تپه ها سراسر پوشیده از درختان بلند می باشند. در این ناحیه مشهورترین درخت، «اورس» است. این درخت ریشه هایی بسیار بلند داشته و روی زمین می خزد.

چگونه به شاهرود برویم؟

اگرچه شاهرود فرودگاه دارد، اما برای آن که سفری ارزان داشته باشید می توانید از راه های زمینی و ریلی نیز به این شهر دیدنی سفر کنید. به عنوان مثال اگر با خودروی شخصی راهی شاهرود شوید، می بایست از طریق جاده سمنان و دامغان عازم این شهر شوید. این شهر تا تهران حدود ۴۰۰ کیلومتر فاصله دارد. اگر بخواهید از اتوبوس برای سفر خود استفاده کنید، می توانید از طریق ترمینال جنوب و یا آرژانتین راهی شاهرود شوید. این اتوبوس های دارای سرویس دهی در صبح ها، ظهرها و شب ها هستند.

سفر به شاهرود

سفر به شاهرود

اگر حس ماجراجویی بیشتری دارید و به سفرهای ریلی نیز علاقه دارید، استفاده از قطار برای سفر شما انتخابی بی نظیر خواهد بود. لازم به ذکر است که از تهران تا شاهرود یک قطار محلی وجود دارد که از تهران صبح ساعت ۹ و ۱۱ به راه می افتد. این قطار از شاهرود ساعت ۱۶ به طرف تهران باز می گردد. قیمت این بلیط زیر ده هزار تومان است.

در شاهرود کجا بمانیم ؟

اگر می خواهید که سفری فوق العاده داشته باشید، هتل گران قیمت و پنج ستاره پارمیدا برای شما انتخابی فوق العاده خواهد بود. علاوه بر این در شاهرود دو مهمانپذیر آزادی و نادر نیز وجود دارد. اما اگر می خواهید که تنها محلی برای اقامت داشته باشید که هم قیمت مناسب و هم خدمات مطلوبی داشته باشد، می توانید در مهمانسرای جهانگری دوستاره شاهرود اقامت کنید. این مهمانسرا دارای ۱۴ اتاق و یک سوئیت ۴ نفره بوده و در مجموع دارای ۴۲ تخت می باشد. این مهمانسرا در دهه ۵۰ خورشیدی ساخته شده است.

مسافرت به شاهرود

مسافرت به شاهرود

از شاهرود چه بخریم؟

اگر با سوغات شاهرود آشنا نیستید، یادتان نرود که برگه های زردآلو و هلوی شاهرود نظیر ندارد. مردم محلی به برگه زردآلو «کِشته» می‌گویند. همچنین شما در این شهر می توانید سنجدهای خوب با قیمتی بسیار مناسب را در این شهر بیابید. همچنین شما می توانید به خرید انواع نان محلی مثل نان کاک، نان قندی و نان خرمایی بپردازید. علاوه بر همه این ها، پنیر، شکر و خرمای این شهر نیز بسیار عالی است . البته خرمای این شهر از نخلستان های طرود از توابع شاهرود به این شهر وارد می گردد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

2 پاسخ به “جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری شهر شاهرود که در سفر باید حتما ببینید! +عکس”

  1. آراد گفت:

    شاهرود رو ما در دوران عید رفتیم
    اگر بخوام خلاصه بگم همه چیش عالیه… مردمش بسیار مهربان و خوبن و از همه چی که بگذریم یه نوع کلوچه در شاهرود هست که دومی نداره… اگه رفتین شاهرود حتما کلوچه مخصوص اونا رو بگیرین و تا چند ماه با چایی بخورین و لذت ببرین که لنگه نداره

  2. امیرحسین گفت:

    خیلی مردم خوبی داره شاهرود
    اگه من روزی بخوام از تهران برم و یه شهر دیگه زندگی کنم انتخابم به صورت قطعی شاهرود هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *