تهران سوئیت

تهران سوئیت

غارهای دیدنی اطراف تهران که باید حتما ببینید +عکس

غارهای دیدنی اطراف تهران که باید حتما ببینید +عکس
منتشر شده توسط مدیریت در ۸ آذر ۱۳۹۷

گرچه استان تهران از نظر غار فقیر است اما در این استان، مناطق کوهستانی فراوانی به همراه حدودا ۶۰ غار دیدنی وجود دارد که برای گردشگری و بازدید، مکان های جالبی محسوب می شوند. نام برخی از این غارها عبارتند از: ابلهون، قلعه ارژنگ، اسبول (سه غار)، لهوچین اینهون، ایوان، بادامستان، بزج، بورنیک، بیوک آغا، پراچان، پلنگ، پنجعلی، جارو، جزینان، جعفر قلی (جعفر قولیی لان)، جول دره (پالان خر)، چاه حمزه، چاه زنجیر، حصار، خلی زر (خولی زرد، وی یا)، خمیره (زندان خانه لار)، خودکاوند، دنبلید، دوشر (لوشر)، دهدر، دیزان، رستم دزد، رود افشان، ری زمین، ری کفتار، زالنگ، زالن گاه (ظالم گاه، زاغه سنگی)، زندان افغان (دق کشکولی)، سالکدر، سربی، سیراچال، عسل دره، قلعه، ارژنگ، قلعه دختر (دختر قلعه)، کارا اسکول، کسیل و…. در ذیل چند غار را بیشتر معرفی خواهیم نمود.

غارهای دست کن بادامستان:

«غارهای دست کن بادامستان» در روستای بزرگ وشته و در کنار امامزاده یوسف واقع شده است. به نظر می رسد این غارها در گذشته های دور نظر محل سکونت افرادی بوده است که به دلیل مناسبت های گوناگون آیینی یا فرار از دست دشمنان به آنجا پناه آورده اند. مسیرهای ورودی به این غارها ۱۲ تا ۲۲ متر بالاتر از کف دشت بوده ودهانه برخی از این غارها مشرف به دره طالقان می باشند.

حتما ببینید » اجاره آپارتمان مبله تهران

غارهاي هملون:

«غارهاي هملون» در منطقة ييلاقي «ميگون» استان تهران قرار گرفته ‌اند. یکی از آنها معروف به «غار بزرگ» دارای طولی بيش از ۱۰۰ متر بوده و دومين غار (غار كوچك)، بيش از ۵۰ متر طول دارد.

غار یخ مراد:

در مسير جاده تهران – چالوس، در منطقه گچ سر و در مکانی به نام آزادبر غاری به نام «غار یخ مراد» واقع شده است. این غار از جمله غارهای عجيب جهان است گفتنی است این غار در تابستان ها سرد و در زمستان ها گرم می باشد. برودت درون غار به اندازه ای است كه قنديل های آهكی و يخی فراوان درون غار، تا ماه خرداد هم باقی می مانند. گياهان معطر و خودروی كوهستانی در فصل بهار، محوطه بيرون غار را پوشانیده و منظره اطراف را برای بازديد كنندگان بسيار ديدنی می کند.

غار بیوک آغا:

در مسير جاده کن و پس از گذشتن از امام ‌زاده داوود و جاده «ده‌ سنگان» مي‌ توان به «غار بیوک آغا» رسيد. گفته می شود این غار توسط فردی به نام «بیوک آغا» با پشتکار و تلاش فراوان در طی ۱۱ سال، با دست و با ابزار ساده ای مثل چکش و درفش در در دل کوه تراشیده شده و گنجایشی در حدود ۲۰ الی ۳۰ نفر را دارد. این غار می تواند به عنوان پناهگاه خوبی برای کوهنوردان در مسیرهای کوهنوردی مورد استفاده قرار گیرد.

غار رود افشان:

«غار رود افشان» در مجاورت روستای رودافشان، در فاصله ۱۰۳ کیلومتری شهر تهران و ۶۲ کیلومتری شهر فیروزکوه واقع شده است. ارتفاع این غار در حدود ۲ متر بوده و درون آن از قندیل های آهکی پوشیده است. بر طبق مدارک و شواهد زمین شناسی، مسیر های داخلی غار حاصل تراشیده شدن دیواره ها در اثر رسوبات آب هایی می باشد که زمانی در داخل آن جریان داشته است. گفته می شود غار رودافشان در دسته غارهای مرطوب با پوشش گیاهی خزه قرار دارد و پیشروی در درون غار تا عمق ۳۰۰ یا ۴۰۰ متری و با تجهیزات کم غار نوردی میسر است.

  

غار گل زرد:

در منطقه پلور و در مراتع روستاي منظريه «غار گل زرد» واقع شده است. ۶۵ كيلومتر بعد از جاده تهران – هراز، جاده خاكي منتهي به گل زرد منشعب شده و در حدود ۴ كيلومتر طول دارد. از آنجایی که دهانه این غار بسيار تنگ می باشد لازم است ابتداي آن را با حالت سينه خيز حرکت نمود و ۱۰ متر را نیز به صورت حركت پا مرغي طي كرد. حدود ۳ ساعت زمان برای رفت و برگشت تا انتهاي غار نیاز است. مسير درون غار کاملا مشخص بوده و نيازي به نخ كشي يا نشانه گذاري ندارد. لازم به توضیح است مسير غار دارای شكاف ها و آبروهاي كوچكي می باشد كه بايد از ورود به آنها خودداري نمود. این غار دارای حوضچه هاي كوچك و بزرگ (برخی از آنها تا ۴ متر عمق دارند) و جويبارهاي زير زميني می باشد. درون غار، مملو از استالاكتيت (چكيده) و استالا گميت (چكنده) بوده كه به شكل قنديل هايی از سقف و كف آن پدیدار شده اند. بهترین زمان برای بازديد از این غار معمولا از خرداد تا شهريور ماه می باشد، زیرا در اوقات دیگر سال، دهانه غار به دليل جاري شدن سيلاب ها بسته مي گردد.

 

غار اینهون فیروزکوه:

در جاده فیروز کوه نزدیک زرین دشت، «غار اینهون» واقع شده است. در ایام گذشته ودر ابتدای ورودی این غار، بنایی وجود داشته که امروزه تنها بخشی از دیواره آن برجای مانده است. گودالی در پشت این دیوار وجود دارد که پس از عبور از آن، تالار بزرگی دیده می شود.

 

غار قلعه ارژنگ:

«غار قلعه ارژنگ» در روستای میناوند از توابع طالقان واقع شده است و از جاذبه های طبیعی شهر طالقان محسوب می شود که مورد علاقه ساکنین منطقه و گردشگران می باشد.

 

غار بزج:

در شهر طالقان و در فاصله در ۱۲۰ کیلومتری با شهر تهران، «غاربزج» واقع شده است. گفته می شود در قدیم از این غار به عنوان پناهگاه استفاده می شده است و این مساله به دلیل وجود دروازه، دیدگاه، محل نشیمن و استراحتگاهی که در غار وجود دارد، قابل اثبات است. غار دارای طولی در حدود ۲۵ متر می باشد.

 غار کله سنگ:

«غار کله سنگ» در میان کوه های طالقان و در مجاورت روستاهای «سوهان» و «آرتون» قرار گرفته است. طول غار ۸۵ متر بوده و دهانه غار تنگ می باشد. به دلیل سنگ چین های دستی درون غار می توان دریافت که این غار در دوران پیش از تاریخ توسط انسان ها استفاده می شده است.

 

غارهای هیو:

در ۸ کیلومتری جاده هشتگرد – قزوین، سه غار به نام «غارهای هیو» و با فاصله تقریبی ۱۵ متر از هم قرار گرفته اند. بر طبق مطالعات گفته می شود این غارها متعلق به دوران پارینه سنگی هستند.

غار لالون (لالان):

«غار لالون» (لالان) در ارتفاع ۴۰۰ متری صخره های مرتفع روستای لالون از توابع ساوجبلاغ قرار گرفته است. از آنجایی که درون غار نشانه های فراوانی از دود خوردگی وجود دارد، این امر نشانگر سکونت انسان ها در زمان های دور بوده است. یک پناهگاه صخره ای در بخش شمالی غار وجود دارد که در آن خرده سفال های لعاب دار ساده اسلامی متعلق به دوران سلجوقی و ایلخانی بدست آمده است.

غار بورنیک:

«غار بورنیک» در جاده دماوند – فيروز كوه، در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی شهر فیروزکوه و ۶ کیلومتری روستای «هرانده» واقع شده است. نام این غار از دو واژه «بور» و «نیک» مشتق شده است. کلمه «بور» همان کلمه «بار» است که به کلمه «نیک» افزوده شده است. «بار» به معنای «ساحل، کنار و جای امن» می باشد و «بورنیک» یا «بار نیک» به معنای «محل امن خوب» است. از آنجایی که دهانه این غار از دید پنهان و به رودخانه نزدیک می باشد، از این رو این غار محل امنی برای زندگی و پناه گرفتن در مواقع خطر در دوره غار نشینی بوده است. دهانه این غار دارای ابعاد ۱۰ در ۱۵ متر و بلندی ۶ متر می باشد. ارتفاع این غار از سطح دریا ۱۹۵۰ متر اعلام شده است. لازم به ذکر است در فصول بهار و تابستان، هوای درون این غار بسيار خنک و دل پذير بوده و یکی از مکان های بسیار دیدنی برای گردشگران طبیعت می باشد.

غار كيجا كيلي:

«غار كيجا كيلي» در حوالي فيروزكوه قرار دارد. در این غار چندين ستون استالاگميت به چشم می خورد. دهانة اين غار تنگ است اما پس از ورود به غار، تالار نسبتاً بزرگي پدیدار می گردد. اين غار طولی در حدود ۱۵ متر داشته و بازديد از آن آسان است.

غار شل ‌گنج در:

«غار شل ‌گنج» در فيروزكوه واقع شده است. دهانه این غار تنگ و به ابعاد ۵۰×۶۰ سانتي ‌متر می باشد. اين غار عمقی در حدود ۱۳ متر داشته و كف آن مساحتی در حدود ۲۰ متر مربع دارد. در كف غار حفره‌اي به چشم می خورد که به فضایی در حدود ۱۵ متر مربع ختم شده و مملو از گياهانی با ساقه‌هاي نازك و رشته ‌هاي بلند ابريشمی می باشد. این غار از نوع آهكي بوده و داراي استالاكتيت‌ هاي مرجاني رنگارنگ و زیبایی است.

غار سرگردن:

«غار سرگردن» با طولی در حدود ۷۰ متر، از جمله غارهای جالب منطقه فيروزكوه می باشد. حفره‌اي پر از آب در انتهاي اين غار وجود دارد. به دلیل اینکه این غار دارای چاه و پرتگاه ‌هاي خطرناكی است، از این رو عبور از آن‌ها بدون داشتن وسايل فني، سخت و غيرممكن است.

غار حصار:

«غار حصار» واقع در در رشته كوه البرز و حوالي سولقان، به صورت اتاقكي می باشد كه مساحت كف آن ۱۲ متر مربع و ارتفاع آن ۳ متر گزارش شده است. گفتنی است به دلیل آنکه اين غار در ارتفاع قرار دارد، برای بازديد از آن، وسايل فني و ايمني مورد نیاز است.

غار پلنگ:

«غار پلنگ» با طول تقریبی ۵۰ متر، در نزديكي شهر فيروزكوه قرار گرفته است. تالار نسبتاً بزرگي پس از ورودی غار وجود دارد که به سمت انتهاي باريك ‌تر مي ‌شود. آثار و شواهد بدست آمده از اين غار نشان مي ‌دهد که در گذشته اين غار مورد استفاده انسان ها بوده است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *