تهران سوئیت

تهران سوئیت

معبد آناهیتا (کنگاور): تاریخچه, معماری و حقایقی درباره آن +عکس

معبد آناهیتا (کنگاور): تاریخچه, معماری و حقایقی درباره آن +عکس
منتشر شده توسط مدیریت در ۶ آذر ۱۳۹۷

پس از تخت ‌جمشید، بزرگ ‌ترین بنای سنگی ایران «معبد آناهیتا» می باشد که قدمت آن به پیش از میلاد حضرت مسیح (ع) باز می گردد. این معبد که در شهر کنگاور در استان کرمانشاه واقع شده است، آتشکده‌ ای برای آناهیتا ) نگهبان آب، فرشته‌ فراوانی، زیبایی و باروری بوده، که پس از ظهور دین اسلام در ایران تحت تغییرات زیادی قرار گرفته و به همین علت، ابهامات زیادی را در مورد تاریخچه، معماری و نوع استفاده از بنا ایجاد گشته است. اما با توجه به مدارک و شواهد تاریخی، قدمت این بنا به سه دوره هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان نسبت داده شده است. معبد آناهیتا یا «محل خرابه‌ های عهد اشکانی» با ۶/۴ هکتار وسعت، در سال ۱۳۱۰ به عنوان آثار ملی ایران ثبت گردید.

جغرافیا و همسایگی بنا:

معبد آناهیتا، در دشت شهر کنگاور، در مسیر راه همدان به کرمانشاه واقع شده است. این بنا بر روی تپه ‌ای با ارتفاع تقریبی ۳۲ متر واقع شده و در دوطرف ورودی بنا پله ‌هایی تعبیه شده است. در بخش شمال غربی این معبد، بارگاه امام‌ زاده و مسجد و در ۲ کیلومتری ساختمان معبد، معدن سنگ چهل ‌مران قرار گرفته است.

تاریخچه‌ معبد:

قدمت معبد آناهیتا با توجه به شواهد تاریخی به قرون قبل از میلاد مسیح می رسد یعنی اولین سنگ‌ بنای این معبد در دوران هخامنشیان گذاشته شد و ساخت آن در دوران ساسانیان به اتمام رسید. برخی از محققین این بنا را کاخی نا تمام برای خسروپرویز و در اواخر دوره ساسانی می ‌دانند. به دلیل گذشت سالهای متمادی از ساخت معبد، نمی ‌توان به طور دقیق در مورد تاریخ ساخت و نوع کاربری، معبد اظهار نظر نمود. برای اولین بار «ایزیدور خاراکسی» (از جغرافیدانان یونان)، در سال ۳۷ میلادی، در یکی از کتب خود از معبد آناهیتا به عنوان معبدی متعلق به «آرتمیس» نام برد. پس از آن، محققان آن را «معبد آناهیتا» الهه‌ ایرانی و معادل با آرتمیس یونانی دانسته اند. در دهه‌ های اخیر نیز کاوش ‌هایی در این معبد انجام و اطلاعات خوبی در مورد ابعاد بنا بدست آمد.

معماری بنا:

معبد آناهیتا برگرفته از شیوهٔ سکو سازی (صُفه سازی) بوده که به صورت یک چهارضلعی در ابعاد حدودا ۲۱۰ متر در ۲۴۵ متر و با دیواره ‌هایی به ضخامت ۱۸ متر ساخته شده است. گفتنی است جوی‌ های سنگی آب رودخانه را به طرز باشکوهی به وسط معبد آناهیتا هدایت می نموده است. در دو طرف بالای معبد آناهیتا سر چهار گاو قرار دارد که در زمان آبگیری، عکس سر گاوها بر روی آب منعکس می شده است. در وسط معبد آناهیتا استخر کوچکی در ابعاد ۱۰ متر در ۱۰ متر و به عمق ۲۰ سانتی ‌متر وجود دارد. در قسمت جنوبی معبد آناهیتا، پله‌ های دو ردیفی به طول ۱۵۴ متر ساخته شده است. در قسمت پلکان شرقی ۲۶ پله و در قسمت پلکان غربی ۲۱ پله قرار دارد. متاسفانه به تدریج و در طی سالیان متمادی بخش‌ های زیادی این بنای شگفت ‌‌انگیز تاریخی که پس از عمارت تخت جمشید، دومین بنای سنگی ایران معرفی شده است تخریب گشته است.

بر طبق اسناد تاریخی، «اوژن فلاندن» و «پاسکال کست» از اولین افراد و از اولین مستشرقان اروپایی بودند که به بررسی سبک معماری معبد آناهیتا پرداختند. آن‌ها سبک معماری بنای آناهیتا را مطابق با سبک یونانیان عنوان نموده اند.

این دو محقق با توجه به معبد «پالمیرای سوریه»، برای معبد آناهیتا طرحی پیشنهاد نمودند. آنها عنوان داشتند از آنجایی که در دوران هخامنشیان و پارت ‌ها، تبادلات فرهنگی بین ایران و یونان وجود داشته است، بر این اساس در ایران، بناهایی به سبک معماری یونانی ساخته شده است. شهر کنگاور نیز از جمله شهرهایی است که به دلیل قرارگیری در نزدیک مرز غربی ایران، بیشترین تاثیر را از سبک معماری یونانی پذیرفته است.

حتما ببینید » اجاره آپارتمان مبله در تهران

اما محققان و باستان ‌‌شناسان ایرانی الگو برداری معماری معبد آناهیتا از معماری یونانی را رد کرده و نپذیرفته اند. آن ‌ها براساس یافته‌ های گوناگونی، اختلافاتی را میان سبک‌ های استفاده شده در معماری معبد آناهیتا و معماری یونانی مشاهده کرده اند. یکی از پژوهشگران به نام «اردشیر حدادیان» براساس تحقیقاتی که در مورد الهه‌ آناهیتا صورت انجام داده بر این اعتقاد است که ساختمان اولیه‌ معبد، متعلق به قرن چهارم قبل از میلاد حضرت مسیح (ع) و حکومت هخامنشیان بوده و احتمالا معبد آناهیتا در طی دوران اردشیر دوم هخامنشی معروف به «منمون» (به معنای با حافظه و هوشیار) و پسر داریوش دوم بنا شده است.

از این رو، کارهای سنگی بنای معبد، طبق سبک معماری دوران هخامنشی بوده و ستون‌ های بنا، بر طبق سبک معماری یونانی ساخته شده است. باستان‌ شناسان ایرانی با ارائه‌ مستندات تاریخی، عدم درستی نظریه مستشرقان و باستان ‌شناسان غربی و اروپایی را اثبات نموده اند.

به عنوان مثال، از بناهای تاریخی ایرانی که دارای معماری اصیل ایرانی و قابل مقایسه با معبد آناهیتا می باشند می توان به «صفه‌ بزرگ تخت جمشید»، «قلعه‌ دختر فیروزآباد و کوه خواجه»، «عمارت خسرو در قصر شیرین»، «صفه‌ ناهید»، «تخت فرهاد کنده در بیستون» و «صفه‌ سرمج» اشاره نمود.

متاسفانه معبد آناهیتا در زلزله‌ سال ۱۳۳۶ و در طی ساخت و سازهای ساکنین منطقه به یک خرابه تبدیل شده و هنوز نتوانسته است نام خود را در «فهرست جهانی یونسکو» ثبت نماید و امید می رود با تلاش بیشتر مسئولین کشوری و اداره میراث فرهنگی، این مهم صورت پذیرد.

راه های دسترسی به شهر کنگاور:

شهر «کنگاور»، شرقی ترین شهر در استان کرمانشاه می باشد و با تهران در حدود ۵۳۰ کیلومتر فاصله دارد. لازم به توضیح است این شهر دارای فرودگاه و راه آهن نبوده اما دارای پایانه مسافربری می باشد.

موقعیت جغرافیایی معبد آناهیتا:

سه مسیر برای رفتن به شهر کنگاور و این معبد وجود دارد:

  • با حرکت یک ساعته از سمت شهر همدان به سمت کرمانشاه می توان به کنگاور رسید.
  • با حرکت ۵ ساعته از سمت شهر کرمانشاه به سمت همدان می توان به کنگاور رسید.
  • حرکت در مسیر شهر نهاوند به سمت کرمانشاه، ورود به جاده ارتباطی کرمانشاه – همدان و رسیدن به شهر کنگاور.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *