تهران سوئیت

تهران سوئیت

زیباترین آبشارهای ایران را بشناسید + تصاویر

زیباترین آبشارهای ایران را بشناسید + تصاویر
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۱۹ بهمن ۱۳۹۵

امروز می خواهیم ایران را به ۷ منطقه جغرافیایی تقسیم نموده و آبشارهای مشهور و بیشتر شناخته شده در هر منطقه را به شکلی مختصر معرفی نماییم. در این نوشتار سعی کرده ایم که از میان آبشارهای متنوع و زیبای کشورمان، مواردی را بیاوریم که جدا از زیبایی،به نسبت بلندتر و پرآب تر از سایرین باشند. این امر سبب می شود که زیبایی و تنوع طبیعت کشور عزیزمان، بیشتر پیش چشم آورده شود.

آبشار را می توان به عنوان یکی از مهم ترین عناصر زیبایی طبیعت یاد کرد. آب از ارتفاع بالا به سمت پایین سرازیر شده و با شدت نسبتا زیاد به صخره برخورد می نماید. هر قطره از آبشار، به هزاران ذره تبدیل شده و ذرات کوچک آب سبب ایجاد حس طراوت و تازگی در طبیعت می گردد. آبشار به قدری زیبا است که حتی دیدن عکس آن نیز انسان را خنک می کند. در گرمای تابستان هیچ چیز مانند دیدن یک آبشار از نزدیک نمی تواند که عطش درونی انسان را خاموش کند.

تبلیغ: اجاره روزانه ویلا در کیش

کشور عزیزمان، از لحاظ آبشار بسیار غنی است. آبشارها گنجینه هایی هستند که به لطف آن ها می توان گرمای طاقت فرسای تابستان را از یاد برد. اگرچه تعداد آبشارها کم نیست، اما شناخته شده ترین آبشارها را می بایست در بخش غربی و نیز شمالی کشور جست و جو نمود. سایر آبشارها نیز به صورت پراکنده در اقصی نقاط کشورمان به چشم می خورند.

در حقیقت آبشارهای کشورمان آن قدر فراوان و متنوع هستند که اگر بخواهیم نام تمامی آن ها را پشت سر هم ردیف نماییم، با فهرستی بلندبالا مواجه خواهیم بود. احتمالا تعجب می کنید اگر بدانید که در این فهرست، نام بیش از ۱۰۰۰ آبشار آورده می شود. به همین علت در این مطلب، می کوشیم که ایران را به ۷ منطقه جغرافیایی تقسیم نموده و آبشارهای شاخص هر منطقه را به شکل مختصر معرفی نماییم.

بخش اول: آبشارهای غرب ایران

اگر از جمله افرادی هستید که به آبشار علاقه زیادی دارند، حتما می دانید که زیباترین و هم چنین پرآب ترین آبشارهای ایران را می توان در دامنه های زاگرس در غرب ایران یافت.

الف) آبشار پیراب

آبشار پیراب

از جمله این آبشارها می توان به آبشار «پیراب» اشاره نمود. این آبشار در شهرستان «سرپل ذهاب» کرمانشاه قرار داشته و یکی از زیباترین و هم چنین ناشناخته ترین آبشارهای ایران محسوب می گردد. این آبشار با حدود ۱۰۰ متر ارتفاع، یکی از بلندترین آبشارهای ایران محسوب می گردد. البته این آبشار را به نام هایی از جمله «ریجاب» و «پیران» نیز می شناسند. برای رسیدن به این آبشارها می بایست از سرپل ذهاب، در حدود ۱۰ کیلومتر به سمت روستای شالان حرکت نموده و در نهایت پس از حدود یک ربع پیاده روی، به منطقه ای کوهستانی و بکر برسید. البته ممکن است هنگام تماشای آبشار، صخره نوردانی را در حال صعود از دیواره صخره های اطراف ببینید.

ب) آبشار آب سفید

آبشار آب سفید

از دیگر آبشارهای معروف کشورمان نیز می توان به عروس آبشارها یعنی آبشار «آب سفید» یا به گویش لری «اواسبید» اشاره نمود. همان گونه که گفتیم، این آبشار به نام عروس آبشارهای ایران معروف است. آب این آبشار زیبا، از ارتفاع حدود ۷۰ متری روی صخره ها ریخته و حباب های سفیدی روی آن ها ایجاد می کند. این حباب ها سبب ایجاد رنگ سفیدی در آبش آبشار شده و به همین علت است که این آبشار با رنگ سفیدش معروف شده است. اگر کمی تخیل نیز به این رنگ سفید اضافه گردد، پیچ و تاب های سفید رنگ این آبشار را می توان به لباس عروس تشبیه نمود. البته لازم به ذکر است که استان لرستان، آبشار کم ندارد اما این آبشار به خاطر زیبایی و بلندایش از همه معروف تر است.

آب این آبشار، از دل یک تونل و یک کوه سنگی بیرون می آید و نهایتا به رودخانه رودبار در استان لرستان می ریزد. این آبشار در نهایت به دز خواهد پیوست. البته لازم به ذکر است که این آبشار معروف، در فاصله حدود ۵۰ کیلومتری شهر الیگودرز قرار داشته و در منطقه ای به نام «پشتکوه زلفی» واقع می باشد. به همین جهت برای رسیدن به آن می بایست از الیگودرز وارد جاده اصفهان شوید.

ج) آبشار بیشه

آبشار بیشه

آبشار بیشه

یکی از زیباترین و دیدنی ترین آبشارهای لرستان، «بیشه» نام دارد. بیشه آبشاری است که در حدود ۵۲ متر ارتفاع داشته و آب آن از چشمه هایی تامین می شود که دائما در «اشترانکوه» در حال جوشش هستند. این آبشار در سرازیری خود به سمت پایین، به رودخانه سزار و در نهایت به رود دز می ریزد. آبشار بیشه تا روستایی به همین نام یعنی روستای بیشه، در حدود ۱ کیلومتر فاصله دارد. این مسیر ناهموار و خاکی بوده و به همین علت نیز مقصد اول همین روستا محسوب می شود.

برای سفر به این آبشار زیبا، می توانید از قطار و یا خودرو شخصی استفاده نمایید. البته بایستی این را نیز بگوییم که علاوه بر آبشارهایی که در بالا ذکر گردید، آبشارهای فراوانی در غرب ایران در انتظار شما است. به عنوان مثال در استان لرستان آبشار «آفرینه» در پل دختر، و یا آبشارهای «نوژیان» و «وارک» در خرم آباد، هم چنین آبشارهای زیبای «چکان» در الیگودرز و هم چنین آبشار «سرکاه» در سپیدشت، همه و همه از آبشارهای زیبای کشورمان محسوب می گردند.

هم چنین آبشار «گنجنامه» در همدان، در استان چهارمحل و بختیاری آبشارهای «دره عشق» در اردل، آبشارهای «آتشگاه» و «کرودی کن» در لردگان، آبشارهای «نیاکان» و «شیخ علیخان» در چلگرد و هم چنین در استان ایلان آبشار «ماربره» در دره شهر و آبشارهای «خربزان» و «ماهوته» در آبدانان.

بخش دوم: آبشارهای شمال ایران

همان گونه که می دانید، مجاورت کوهستان و جنگل سبب پدید آمدن آب و هوایی منحصر به فرد در استان مازندران گردیده است. آبشارهای زیبا و دیدنی زیادی در مازندران وجود دارند که بسیاری از آن ها آنچنان مشهور نیستند. به همین دلیل می بایست برای بازدید از این آبشارها از راهنمای محلی کمک گرفت. علاوه بر آن، برای رسیدن به این آبشارها قسمتی از مسیر حتما می بایست به صورت پیاده طی شود.

یک مجموعه از این آبشارها به نام «۷ آبشار» یا «آبشار تیرکن» معروف بوده و در جوار روستای «درازکش» در شهرستان بابل واقع می باشد. برای رسیدن به ۷ آبشار، می بایست وارده جاده بندپی شده و پس از گلوگاه منتظر رویت تابلوی روستای درازکش باشید. باقی مسیر را نیز می بایست به کمک یک راهنمای محلی طی کنید. اما قول می دهیم که در نهایت به آبشاری رویایی خواهید رسید.

آبشار تیرکن هفت آبشار

آبشار تیرکن (هفت آبشار)

آبشار بلندی دیگر که بسیار مشهور و پرآوازه می باشد، آبشار بلند «لاتون» است. این آبشار در شهر «لَوَندویل» و روستای «کوته کومه» واقع بوده و جذابیت فراوانی دارد. البته طبیعت سرسبز و جنگل های تالش در تمامی کشور به زیبایی و سرسبزی بسیار معروف است. با این حال این زیبایی در کنار آبشار لاتون، منظره ای خیره کننده را ایجاد نموده است. این آبشار در حدود ۱۰۵ متر ارتفاع داشته و به همین دلیل نیز به عنوان بلندترین آبشار در کشورمان شناخته می شود. البته برخی بر این عقیده هستند که این آبشار بلندترین آبشار کشورمان نبوده و این آبشار تنها در استان گیلان بلندترین است.

آبشار لاتون

آبشار لاتون

البته در کنار همه زیبایی های این آبشار باید بگوییم که دسترسی این آبشار زیبا اندکی مشکل است. چرا که شما برای رسیدن به این آبشار می بایست ابتدا یک پیاده روی سخت ۴ ساعته کوهستانی را تجربه نمایید. اگر می خواهید که از این آبشار دیدن نمایید، می بایست از مسیر رشت، ۱۳ کیلومتر مانده به شهر آستارا وارند لوندویل شده و سراغ خیابان آبشار را بگیرید. در این مسیر پس از حدود ۱۰ کیلومتر رانندگی نهایتا به روستای کوته کومه خواهید رسید. در ادامه شما در حدود ۸ کیلومتر پیاده روی پیش روی خود خواهید داشت. چرا که می بایست تا ارتفاع ۷۷۰ متری صعود نمایید.

حتما ببینید: اجاره روزانه ویلا در کیش

البته در منطقه تالش، آبشار دیدنی دیگری نیز وجود دارد که به نام «حَویق» شناخته می شود. این آبشار به نام زمرد حویق نیز مشهور بوده و در ۴۰ کیلومتری شمال شهر تالش واقع می باشد. این آبشار زیبا تا شهر حویق در حدود ۹ کیلومتر فاصله دارد. آب این آبشار بسیار سرد بوده و در رودخانه آن می توانید مالی قزل آلا را نیز مشاهده نمایید.

آبشار حویق

آبشار حویق

یکی دیگر از این جاذبه های طبیعی را می توایند در شهرستان رضوانشهر با نام «ویسادار» مشاهده فرمایید. به طور کلی استان گیلان در حدود ۴۰ آبشار دائمی داشته و «شیطان کوه» در لاهیجان و «لونک» و «باباولی» در سیاهکل و هم چنین «دودوزن» در شفت، از آبشارهای شناخته شده و معروف آن به حساب می آیند.

البته در این میان نمی توان از استان مازنداران غافل شد. معروف ترین آبشارهای این استان را می توان در شهرستان آمل و بالاخص منطقه لاریجان یافت. معروف ترین آبشار در این منطقه، «شاهندشت» نام داشته و آبشار بی نهایت زیبایی است. این آبشار با ۵۰ متر ارتفاع، منظره ای خیره کننده دارد. آب با ارتفاع بیش از ۵۰ متری روی صخره ها ریخته و مه سفیدرنگی در پایین آبشار درست می گردد. در این میان هر مسافری هوس می کند که سر خود را در این مه خنک فرو برد.

آبشار شاهندشت

آبشار شاهندشت

برای رسیدن به این آبشار بی نظیر، می بایست وارد جاده شده و پس از طی کردن حدود ۱۵ کیلومتر پس از پلور به «گزنگ» و نهایتا پس از ۵ کیلومتر به پل «وانا» در سمت راست جاده برسید. این پل، راه رسیدن به روستای شاهداندشت است. در نهایت می بایست یک ربع از کوچه های سنگ فرش و البته قدیمی روستا پیاده روی نموده و نهایتا به آبشار «شاهندشت» خواهید رسید.

از دیگر آبشارهای زیبای این منطقه، می توان به آبشار «اِسپه او» در جنب شرقی بهشهر اشاره کرد. این آبشار چشم نواز، حدود ۳۰ متر ارتفاع داشته و در میان درختان پنهان گردیده است.

برای رسیدن به این آبشار زیبا نیز می بایست وارد جاده بهشهر به گلوگاه شده و پس از پیمودن حدود ۱۰ کیلومتر، تابلوی روستای «پاسند» را در سمت راست جاده خواهید دید. در نهایت با حدود ۲۵ کیلومتر رانندگی، می توانید تا لب رودخانه نکاء رسیده و پس از پیاده روی از داخل رودخانه تا پای این آبشار، می توانید شاهد عظمت و زیبایی این آبشار باشید.

یکی دیگر از آبشارهای معروف در مازندران، آبشار معروف «گزو» است. این آبشار بلندبالا را می توان در سوادکوه و فاصله شهرهای زیر آب و شیرگاه تماشا نمود. نکته اینجاست که اگر وارد این مسیر شوید، می توانید با یک تیر دو نشان بزنید. چرا که یک آبشار کوچکتر در مسیر رسیدن و بعد هم آبشار ۷۰ متری گزو قرار دارند. شما می بایست در جاده فیروزکوه بعد از پلیس راه «پل سفید» در سمت چپ جاده وارد جاده «آزادمهر» شوید. با حرکت در این مسیر نهایتا به یک دوراهی رسیده که مسیر سمت چپ این دوراهی، مقصد شما خواهد بود.

آبشار گزو

آبشار گزو

 البته به غیر از آبشارهایی که در بالا ذکر گردید، در استان مازندران حدود ۶۰ آبشار شناخته شده دیگر نیز وجود دارند. از جمله این آبشارها می توان به آبشار «تنگه دراسله» در سواردکوه، آبشار «آب مراد» در لاریجان، آبشار «آکاپل» در کلاردشت و هم چنین آبشار «آب پری» در نور اشاره نمود.

بخش سوم: آبشارهای شرق و شمال شرقی ایران

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که شمال شرقی کشورمان نیز یکی از بهترین و خوش آب و هواترین مناطق محسوب می گردد. چرا که وجود رشته کوه بینالود در فاصله مشهد و نیشابور با کوهپایه ها و دره های زیبا و سرسبز، سبب به وجود آمدن منطقه ای آباد گشته است. این کوهستان زیبا و باشکوه، آبشارهای فراوانی را در دل خود جای داده است که یکی از آن ها «اخملد» نام دارد. آبشار اخملد، در نزدیکی روستایی با همین نام قرار دارد.

آبشار اخملد

آبشار اخملد

در مسیر کوهستانی و سرسبز این آبشارها نیز چندین آبشار دیگر به چشم می خورد که بلندترین آن ها بیش از ۴۰ متر ارتفاع دارد.  اگر قصد گردش در مسیر پرآبشار خراسان را دارید، می بایست در جاده قوچان و در حدود ۴ کیلومتر پس از چناران وارد یکی از فرعی های سمت چپ شده و به اخملد برسید.

البته ناگفته نماند که در مسیر شرقی شهر مشهد مقدس و در محدوده شهرستان کلات نیز آبشارهای معروفی قرار دارند. از جمله این آبشارها می توان به آبشار«آبگرم»، آبشار «قره سو» و یا آبشار «ارتکند» اشاره نمود. بسیاری از مسافران مشهد، در سفر خود سری به این آبشارها می زنند.

آبشار قره سو

آبشار قره سو

البته در خراسان شمالی نیز آبشارهایی وجود دارد. از جلمه آبشار «ایزی» در اسفراین، آبشار «بید» در شمال شهر زیبای سبزوار و هم چنین آبشار دیدنی «حمید» در بجنورد، از جمله معروف ترین آبشارها در خراسان شمالی محسوب می شوند.

علاوه بر موارد فوق، در همسایگی شرق خراسان، آبشارهای بزرگ و کوچک تماشایی مختلفی در محدوده استان گلستان و بالاخص پارک ملی گلستان واقع می باشند. مثلا از جمله این آبشارهای زیبا، آبشار دیدنی «کبودوال» است. این آبشار در اطراف خود دارای خزه های پررنگی است و این امر سبب جلوه ی رنگ تیره و کبودی شده است. دلیل نام گذاری آن به کبودوال نیز همین است. این آبشار در حدود فاصله ۴ کیلومتری جنوب شرقی شهر علی آباد قرار داشته و از کوه بلند هارون سرچشمه می گیرد. کبودوال نهایتا در دل پارک جنگلی کبودوال روان می گردد.

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال

خلاصه این که آبشارهای بزرگ و کوچک فراوانی را در مسیر خود خواهید دید که هر کدام بسیار زیبا بوده و شما را برای آبتنی وسوسه می کنند. همین سال اخیر بود که شدت یافتن سیلی عظیم سبب شد که خسارت های زیادی به آبشار کبودوال وارد گردد. با این حال امسال خرابی ها بازسازی شد و در حال حاضر آبشار پذیرای مسافران و گردشگران از اقصی نقاط کشورمان است.

خبر خوش آن که اگر در این منطقه قرار داشته و علاقه به دیدن آبشارها دارید، می توانید در روستای «شیرآباد» و جنوب شهر «خان بین»، ۱۲ آبشار دیدنی را ببینید. آبشارهای این مجموعه آبشار زیبا، هر کدام ارتفاع مختلفی دارند. به عنوان مثال بلندترین آبشار در حدود ۲۵ متر ارتفاع داشته و البته که پای هر کدام یک دریاچه کوچک درست شده است. عمق برخی از این دریاچه ها بسیار زیاد است.

آبشار لوه

آبشار لوه

در ۲۵ کیلومتری شهر «گالی کش»، آبشار ۱۵ متری «لوه» قرار دارد. این آبشار دیدنی و بسیار زیبا، در دل پارک ملی گلستان واقع گردیده است. جدا از این آبشار، آبشار «آق سو» نیز آبشاری کوتاه و پلکانی و بسیار زیبا از آبشارهای پارک ملی گلستان است. این آبشار تا مینودشت در حدود ۵۰ کیلومتر فاصله دارد.

در ۶ کیلومتری جنوب شهرستان کدکوی نیز آبشاری به نام «کردکوی» یا  همان «دوآب» قرار دارد. در حوالی روستای زیارت گرگان نیز آبشار های «شادان»، «هفت طبقه» و «زیارت» نیز وجود دارند.

بخش چهارم: آبشارهای شمال غربی ایران

کوهستان البرز واقع در شمال غربی کشور، سبب شکل گیری آبشارهای کوچک و بزرگ فراوانی در این منطقه گشته است. البته رود «ارس» نیز در مرز شمال غربی با آب و هوای معتدل خود، سبب پرآبی و سرسبزی بیشتر این آبشارها گشته است. از جمله این آبشارها که در منطقه ارس و آذربایجان شرقی واقع می باشند، می توان به آبشار «آسیاب خرابه» اشاره نمود. این آبشار با این که ارتفاع آن چنان زیادی ندارد اما چشم انداز طبیعت اطراف آن منحصر به فرد و زیبا است.

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

رودهای کوچک فراوانی وجود دارند که از دامنه های شمالی کوه «کیامکی» سرچشمه گرفته و نهایتا به دره ای منتهی گردیده و روی صخره ها پایین می ریزند. این آب در گذشته آسیاب آبی را در روستای «هلیق» می چرخانند. البته متاسفانه این آسیاب امروزه تخریب گردیده و محدوده ۲۰۰ متری پایین آبشار در حال حاضر، یکی از تفرج گاه های معروف اطراف جلفا به حساب می آید.

هم چنین بخوانید: اجاره سوئیت ارزان در کیش

برای رفتن به این آبشار می بایست ابتدا به شهر «جلفا» رفته و حدود ۱۶ کیلومتر به سمت شرق حرکت نمایید. در نهایت در روستای «مرازاد» وارد فرعی سمت راست شده و حدود ۱۰ کیلومتر برانید. از آبشارهای شناخته شده این منطقه می توان به آبشار «عیش آباد» در مرند، آبشار «گل آخور» در ورقان و هم چنین آبشار «سردابه» در شهرستان اردبیل اشاره نمود. در این میان آبشار «نره گر» در جنوب شرقی خلخال نیز از آبشارهای استان اردبیل و دیگر آبشارهای شناخته شده این منطقه محسوب می گردند.

آبشار نره گر

آبشار نره گر

البته در همسایگی این استان نیز می توان آبشارهای فوق العاده ای را یافت. از جمله آبشار «شلماش» در شهرستان سردست در استان آذربایجان غربی، یکی از زیباترین و دیدنی ترین آبشارها در غرب کشورمان محسوب می گردد.

نکته اینجاست که شلماش تنها یک آبشار نبوده و خود مجموعه ای از ۳ آبشار است که در تنگه ای باریک جریان دارند. برای مشاهده زیبایی و ابهت این آبشار می بایست باتدانه به تابانه رفته و از آنجا در حدود ۵۰ کیلومتر مسیر پر پیچ و هم را تا سردشت طی کنید. از سردشت نیز حدود ۲۰ دقیقه تا نزدیک آبشار فاصله خواهید داشت.

آبشار اول در حدود ۴۵ متر ارتفاع داشته و آبشارهای بعدی کوتاه تر هستند. البته مسیر رسیدن به آبشار پلکانی بوده و اگر تا آخرین آبشار پایین بروید، جز نمای زیبای ۳ آبشار، رودخانه آرام را نیز خواهید دید. جهت بازگشت به پارکینگ می بایست زحمت کشیده و پله ها را دومرتبه بالا بروید. از دیگر آبشارهای آذربایجان شرقی می توان به آبشار «دره خور خوره» در شهر سلماس و هم چنین آبشار «قینرجه» در تکاب اشاره نمود.

بخش پنجم: آبشارهای مرکز ایران

شاید کم تر آبشار را بتوان یافت که همانند آبشار «سنگان» در بهار پرآب بوده و در زمستان نیز در هنگام یخ زدن، سبب ایجاد دیواره ای یخی برای یخ نوردان گردد. در هنگام فرارسیدن فصل بهار، این آبشار ۵۰ متری زیبا در استان تهران از خواب زمستانی بیدار شده و منظره ای زیبا را تشکیل می دهد.

آبشار سنگان

آبشار سنگان

آبشار زیبای سنگان از ذوب شدن یخچال های قله هایی همانند «چشمه شاهی» و یا «پهنه حصار» حاصل شده و یکی از سردترین و پرآب ترین آبشارهای دماوند محسوب می گردد.

جالب است بدانید که در نزدیکی آبشار سنگان، روستایی با همین نام در جاده سولقان واقع است. برای رسیدن به این روستای ییلاقی، کافی است که در جاده سولقان پس از پیمودن حدود ۱۰ کیلومتر از مسیر و پیش از رسیدن به امام زاده داوود، در هنگام رویت تابلوی روستای به سوی آن تغییر مسیر دهید.

هنگامی که به روستای سنگان برسید، تازه اول راه است. چرا که از روستا تا آبشار ۳ ساعت پیاده روی را پیش روی خود خواهید داشت. در اینجا شما می بایست به طرف امام زاده قاسم در انتهای روستا حرکت نموده و مسیر پاکوب را به طرف آبشار ادامه دهید. آبشار کم کم نمایان خواهد شد.

 

حتما بخوانید: اجاره سوئیت ارزان در کیش

از دیگر آبشارهای خنک و تماشایی استان تهران می توان به آبشار تماشایی «ارنگه» یا «آدران» در جاده چالوس، آبشار «دوقلوی شیرپلا» در شمیران، آبشار «تنگه واشی» در فیروزکوه، آبشارهای «ایگُل» و «لالون» در فشم، آبشار «خور» در کرج و هم چنین آبشار زیبای «کرکبود» در طالقان اشاره نمود.

آبشار آدران

آبشار آدران

در استان سمنان نیز آبشاری معروف و تماشایی وجود دارد که به نام آبشار «مپُجن» شناخته می شود. برای رسیدن به این آبشار زیبا می بایست از دره ای به همین نام عبور نمایید. این آبشار اگرچه آن چنان بلند نیست، اما پرآب بوده و برای کسانی که هوای خنک شدن در زیر ذرات ریز آب را در فضایی غارمانند دارد، تجربه ای بی نظیر خواهد بود. شما از شهر شاهرود تا رسیدن به این آبشار دیدنی ۳۵ کیلومتر راه پیش روی خود خواهید داشت که از این راه، ۱۰ کیلومتر از شهر مجن تا آبشار در دل طبیعتی رنگارنگ طی خواهد شد.

در این میان خوب است که از اصفهان و آبشارهای زیبای آن نیز غافل نشویم. اگرچه طبیعت استان اصفهان به کویرهای زیبای آن معروف است، اما آبشارهای بلند و خنک متعددی را می توان در این استان یافت. به عنوان مثال آبشار «سمیرم» در ۴ کیلومتری شرق شهر کوهستانی و مرتفعی به همین نام، واقع گردیده است. برای رسیدن به سمیرم از مرکز استان شما می بایست حدود ۱۵۰ کیلومتر رانندگی نمایید. این آبشار دارای ۳۵ متر ارتفاع بوده و در اعماق تنگه ای با صخره های ستبر واقع شده است.

آبشار سمیرم

آبشار سمیرم

اگر بعد از سمیرم نیز می خواهید آبشاری را ببینید، نباید از آبشار زیبای «آب ملخ» فراموش کنید. این آبشار در حوالی روستایی با همین نام در کیلومتر ۴۵ جاده سمیرم و سنندج قرار گرفته است.

اگر در اصفهان هستید، می توانید سری به آبشار «پونه زار» فریدون شهر در غرب استان بزنید. این آبشار دارای ارتفاع حدود ۷۰ متر بوده و از بخش های ناشناخته طبیعت استان اصفهان محسوب می شود. در این استان نبایستی از آبشار «نیاسر» در ۴۰ کیلومتری غرب کاشان فراموش کرد.

بخش ششم: آبشارهای جنوب ایران

«شوی»، نام آبشاری زیبا در کنار خلیج فارس بوده و در زبان محلی ساکنان منطقه به معنای «لطافت» است. هنگامی که آب آبشار شوی از بلندای صخره ها به پایین می ریزد، با درختان و سبزی های اطراف، چهره ای لطیف از منطقه میسازد. بسیاری این آبشار را به عنوان بزرگترین آبشار ایران نیز نامیده اند. با این حال هیچ گاه این گفته به صورت معتبر تایید نگردیده است.

آبشار شوی

آبشار شوی

آبشار شوی که با نام آبشار «تله زنگ» نیز شناخته می شود، اگر بزگترین آبشار ایران نباشد قطعا یکی از بزرگ ترین ها است. این آبشار بیش از ۹۰ متر ارتفاع داشته و پهنای آن در فصل بهار به چند ده متر نیز می رسد. این آبشار از کوره های «سرتنگ» سرچشمه گرفته و از دهانه غاری بیرون می آید. این آبشار پس از پیمودن مسیری کوهستانی و البته سخت، در نهایت از یکی از دره های شهرستان بخش «سردشت» شهرستان دزفول به پایین می ریزد.

دسترسی به آبشار زیبای شوی، اندکی دشوار است و این دشواری سبب شده است که بازدیدکنندگان این آبشار، بکرترین مناظر ایران را در مسیر رسیدن به آن و اطرافش ببیند. برای رسیدن به شوی، می بایست یک راهپیمایی ۲ تا ۶ ساعته را در این کوهستان طی کنید. در صورتی که مسیر ریلی را برای این سفر ترجیح می دهید، می بایست در ایستگاه تله زنگ از قطار پیاده شوید. اما اگر عادت به مسیر جاده ای دارید، می توانید از طرف دزفول و «شیهون» راهی این آبشار زیبا گردید.

از دیگر آبشارهای استان خوزستان می توان به آبشار «شیوند» در ایذه، آبشارهای «آرپناه» و «بابا روزبهان» در لالی اشاره نمود. هم چنین در استان همسایه یعنی بوشهر، آبشارهای «زیر راه» و «فاریاب» در دشتستان، آبشارهای شناخته شده ای محسوب می گردند.

آبشار شیوند

آبشار شیوند

در مرز استان کهگیلویه و بویراحمد با استان فارس، آبشاری دیدنی به نام «مارگون» وجود دارد. این آبشار عظیم ۸۰ متر ارتفاع داشته و عرض آن در برخی ماه های پرآب به ۹۰ متر نیز رسیده است. گفتنی است که به علت پیچ و تاب فراوان آبشارک های کوچک و بزرگی که مانند مار از صخره ها به پایین می ریزند، این آبشار را به نام «مارگون» نام گذاری کرده اند. این آبشارزیبا در داخل تنگه ای عمیق با پوشش سبز و جنگلی ریخته و به علت گونه های گیاهی و هم چنین جانوری اطرافش، در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است.

در همسایگی آبشار مارگون، روستایی با همین نام نیز وجود داشته که در حدود ۱۵ کیلومتر با آن فاصله دارد. این روستا در غرب شهرستان «سپیدان» یا همان اردکان قرار داشته و تا شیراز تقریبا ۱۲۵ کیلومتر و تا یاسوج نیز ۶۰ کیلومتر فاصله دارد.

از شناخته شده ترین آبشارهای استان کهگیلویه و بویراحمد می توان به آبشار زیبای «تنگ تامرادی» در شهرستان بویراحمد، آبشار «شادگان» در گچساران، آبشار زیبای «بهرام بیگی» در دنا، آبشار «کوه گل» در سی سخت، آبشار «کمر دوغ» در شهرستان کهگیلویه اشاره نمود. هم چنین آبشار «تنگ براق» در اقلید، مجموعه آبشارهای «تنگه رغز» در شهرستان داراب، و آبشار «دشتک» در مرودشت، از دیگر آبشارهای تماشایی استان فارس محسوب می گردند.

آبشار دشتک

آبشار دشتک

یکی از شناخته شده ترین و معروف ترین آبشارهای جنوب شرقی ایران و استان کرمان، آبشار شهر «رایِن» است. این شهر دارای ارگ تاریخی ای نیز می باشد. این آبشار با ۴۰ متر ارتفاع از دامنه های شرقی کوه هزار سرچشمه گرفته و بلندترین قله در این استان کویری محسوب می گردد.

حتما ببینید: اجاره ی ویلا در کیش

بیدستان های مختلفی در زیر این ۴ طبقه وجود دارد و در آن ها امکانات رفاهی فراوانی برای مسافران مهیا است. در مجموع از کرمان تا راین حدود ۱۰۰ کیلومتر فاصله بوده و می بایست از جاده بم حرکت کنید. از راین نیز می بایست در حدود ۱۴ کیلومتر در جنوب غربی و نیز جاده آبشار حرکت نمایید. آبشار «آبسر» در شهرستان یافت و نیز آبشار «وروار» در شهرستان جیرفت از دیگر آبشارهای شناخته شده کرمانی ها محسوب می گردند.

آبشار وروار

آبشار وروار

در همسایگی این استان، استان کویری سیستان و بلوچستان نیز آبشارهای پرآبی دارد. از جمله این آبشارها می توان به آبشار «اِسپن» در شهرستان دلگان و هم چنین آبشار «کَلگان» در شهرستان نیکشهر اشاره نمود. این آبشارها تا آخر هفته، تفریح گاه های خانواده های محلی هستند.

در مجموع می توان گفت که در جنوب کشورمان، آبشارها به نسبت کوتاه تر و البته کم آب تر هستند. با این حال همین آبشارها گنیجنیه ای ارزشمند برای ساکنین و مسافرین این منطقه گرمسیر به حساب می آیند. از جمله این آبشارها می توان به آبشار «کرون» در منطقه سرسبز رودان در استان هرمزگان اشاره نمود. این آبشار زیبا در کنار دینی های طبیعی باغ های خرما و مرکبات غنی و هم چنین دشت های سرسبز، گردشگاه محلی مهمی به حساب می آید. شما می بایست برای رسیدن به این روستا از بندرعباس راهی شهر رودان و یا همان دهمبارز شوید و از آنجا به روستای «بادافشان» بروید.

البته آبشار «تِزرج» نیز در جنوب غربی شهرستان حاجی آباد از جمله آبشارهای محبوب مردم محلی به حساب می آید. در همین منطقه و در مسیر داراب، در ۸ کیلومتری شهر «فدامی»، آبشار فدامی از آبشارهای معروف و شناخته شده محسوب می گردد.

اجاره ويلا روزانه شمال

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

4 پاسخ به “زیباترین آبشارهای ایران را بشناسید + تصاویر”

 1. معصومه گفت:

  بسیار زیبا بود
  امیدوارم که آبشارهای کشورم روز به روز آبادتر و زیباتر بشن و برای مردم هم شناخته شده تر بشن

 2. هستی گفت:

  آبشار بیشه واقعا عالیه به نظر من همه آبشارهای ایران یه طرف این یکی حسابش جداست

 3. مهدی گفت:

  من هم در این آبشارها فقط آبشار بیشه رو رفتم و خیلی هم لذت بردم اما امسال اگه بشه چند آبشار دیگه رو هم میرم… آبشار به نظرم یکی از زیباترین و دیدنی ترین جلوه های طبیعت هست که باید بهش سر بزنی امیدوارم که قسمت بشه امسال بریم

 4. مبینا گفت:

  من برعکس شما آبشار آب سفید رو فقط رفتم در مجموع خیلی خوب بود و اون روز خیلی حال داد
  ایول دارین موفق و پیروز باشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *