تهران سوئیت

تهران سوئیت

باشکوه ترین مساجد جهان اسلام (بزرگترین و زیباترین مسجدهای دنیا) +عکس

باشکوه ترین مساجد جهان اسلام (بزرگترین و زیباترین مسجدهای دنیا) +عکس
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۱۰ آذر ۱۳۹۶

زیباترین و باشکوه ترین مساجد جهان هم مکانی برای تجلی اتحاد مسلمانان در تمام فرقه ها در سراسر جهان می باشد و هم تجلی معماری اسلامی و مهارت بهترین معماران جهان اسلام و زبر دستی انها در طراحی مساجد می باشد. در این مبحث، مثالهایی از مجلل ترین تجلی مهارت هنرمندان را ارائه می کنیم.

 معماری، خلق بناهای خاطره انگیز است. زیباترین آثار ماندگار در جهان در کشورها و فرهنگ اسلامی موجود است که همانا مساجدی بسیار زیبا و مجلل را در بر می گیرد.

دراین مقاله مسجدالحرام و مسجدالنبی را به دلیل آشنایی بیشتر افراد با آن مورد اشاره قرار نمی دهیم.

مسجدجامع اصفهان – ایران

مسجد جامع اصفهان یکی از باشکوه ترین مساجد جهان به شمار می رود.

مسجد جامع اصفهان یکی از باشکوه ترین مساجد جهان به شمار می رود.

سبک معماری این مسجد سبک «رازی» به شمار می رود. مسجد جامع اصفهان در هنر معماری ایران شاهکاری فوق العاده به شمار می رود. مسجدجامع اصفهان ازجمله مساجدی است که با هنر بیزانس و کلاسیک به شکل یک بنای اسلامی درامده است و یکی از باشکوه ترین مساجد دنیا معرفی می شود.

این بنای بی بدیل که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند، از بازسازی‌ها و مرمتهای پی در پی در قرن‌های هفتم تا بیستم به شکل امروزی درامده است!

طبق شواهد تاریخی، این مسجد بر روی خرابه های مسجدی قدیمی‌تر بنا شده که اعراب ساکن دهکده طهران در اصفهان، قرن دوم هجری قمری در یهودیه بنا کرده بودند. مسجد اول روی ویرانه هایی مربوط به بنایی که اواخر دوره ساسانی ساخته شده برپا شده بود.

مسجد «ایاصوفیه» – استانبول ترکیه

مسجد «ایاصوفیه» در استانبول ترکیه ازجمله باشکوه ترین مساجد دنیا

مسجد «ایاصوفیه» در استانبول ترکیه ازجمله باشکوه ترین مساجد دنیا

برجسته ترین و شناخته شده ترین مسجد کشور ترکیه «ایاصوفیه» می باشد که در استانبول بنا شده و سالانه نزدیک به سه‌میلیون گردشگر را به سمت خود می کشاند.

در واقع «ایاصوفیه» در ابتدا کلیسایی برای مسیحیت شرق به شمار می رفت که در زمان پادشاهی بیزانس در سال ۵۳۲ میلادی به فرمان «کنستانتین اول» بنا شد و بعد از آن در قرن ۶ به وسیله «جاستنیانوس» مرمت شد. نام این کلیسا در ابتدا، کلیسای بزرگ بود. بعد از فتح استانبول توسط «سلطان محمد دوم»، وی فرمان تعطیلی کلیسا و تبدیل آن به مسجد ایاصوفیه را صادر کرد.

تبلیغ: اجاره سوئیت ارزان کیش

سپس آیات قرآن توسط«مصطفی چلبی» بر دیوارها و سقف ایاصوفیه مرقوم شد. علاوه بر این، گرداگرد سقف «ایاصوفیه» کتیبه هایی متصل شد که در آن اسامی الله، محمد، ابوبکر، عمر، عثمان، علی، حسن و حسین آورده شده بود. بعد ازانکه آتاتورک در ترکیه به قدرت رسید و اعلام حکومت جمهوری نمود، ایاصوفیه تبدیل به موزه شد و تا به امروز بدون تغییر مانده است.

این مسجد که در لیست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است، دارای شیوه خاصی از معماری اسلامی می باشد. دانستن این نکته هم خالی از لطف نیست که معماری بی بدیل این بنا را هم «سنان» برعهده داشته است.

مسجد «نصیرالملک» – شیراز ایران

مسجد نصیرالملک شیراز از بزرگترین مساجد جهان اسلام

مسجد نصیرالملک شیراز از بزرگترین مساجد جهان اسلام

پنجره‌های خاص این مسجد و شیشه‌های رنگارنگ آن ، در صورت ورود نور خورشید به داخل آن چشم اندازی را به وجود می آورند که هیچ مکانی در دنیا به اندازه آن زیبا نیست و منظره ای بی بدیل است. این مسجد در سال ۱۸۸۸ میلادی بنا شد.

دیدن این شاهکار تاریخی و مذهبی در هنگام طلوع خورشید منظره ای بسیار زیبا در آن به وجود می آورد. مسجد کهن «نصیرالملک» شیراز در محله گودعربان و خیابان لطفعلی‌خان زند و در مجاورت مسجد شاه‌چراغ قرار گرفته است.

شبستان غربی این مسجد از پوششی آجری تشکیل شده است و روی آن کارهای تزیینی انجام شده و زیباتر می باشد٬ روی ستون‌های طاق در این شبستان سنگی و با الگوی پیچ در پیچ روی آن در دو دسته شش‌‏تایی و به تعداد ۱۲ عدد به هدف ۱۲ امام معصوم قرار گرفته است. این مسجد دارای شبستان شرقی هم می باشد.

 مسجد «نصیرالملک» از دیدگاه کاشی‌ و مقرنس‌ از باشکوه ترین مساجد ایران و دنیا به شمار می رود. صحن و سرای این مسجد در سمت شمال بسیار وسیع است. ورودی این مسجد هم ایوانی بزرگ دارد٬ که سقف آن با کاشی‌های گوناگون و ملون تزیین شده است.

مسجد «حسن ثانی» – کازابلانکا مراکش

مسجد حسن ثانی از بزرگترين مساجد جهان

مسجد حسن ثانی از بزرگترين مساجد جهان

این مسجد در سالگرد شصتمین سال تولد «حسن دوم» پادشاه مراکش ساخته شد. این مسجد مرمرین بوده و در سواحل اقیانوس اطلس ساخته شده است و ساخت این مسجد به گونه ای است که در قسمت کف بخشی وجود دارد که شیشه‌ای است.

این مسجد از اصلی ترین سازه های تاریخی کشور مراکش و از شیکترین مساجد جهان محسوب می شود. این مکان وسیع‌ترین مسجد قاره آفریقا بوده و مرتفع ترین مناره‌های جهان (۲۱۰ متر) را داراست. این سازه ی اسلامی که با حمایتهای مردمی ساخته شده، ۲۴ سال قبل افتتاح شد.

گچ‌بری‌های بسیار خوبی هم روی دیوارهای داخلی آن وجود دارد.جنس دیوارهای این مسجد بتن و مرمر است و فضای داخل آن دارای ستون‌های مرمری می باشد و گنبد آن به وسیله چوب، مزین شده است. این مسجد از اهداف اصلی و مهم گردشگری مراکش است و بیشتر نمادی از کشور مراکش محسوب می شود.

مسجد بزرگ «شیخ زاید» – ابوظبی امارات

مسجد شیخ زاید از زیباترین مساجد جهان اسلام

مسجد شیخ زاید از زیباترین مساجد جهان اسلام

بر اساس بررسی‌های سازمان کنفرانس اسلامی، گنبد اصلی این مسجد، بزرگ‌ترین گنبد جهان به شمار می رود، که ۸۳ متر ارتفاع و ۳۲٫۸ متر قطر داخلی دارد. این مسجد روی مکانی به ‌ارتفاع ۹ متر بنا شده ‌است.

همان‌طور که از اسم این مسجد می توانیم پی ببریم، به فرمان حاکم ابوظبی و موسس امارات ساخته شد و از الگوهای معماری جدید اسلامی است.

«شیخ زاید» در سال ۲۰۰۴ درگذشت و مقبره او در قسمت شمالی این مسجد قرار دارد.

الگوسازی و معماری این مسجد ترکیبی از عوامل مدرن و سنتی می باشد. مصالح  مورد نیاز جهت ساخت این مسجد از کشورهای مختلف از جمله کشورهای غیراسلامی فراهم شده است. برای این بنا، دو میلیارد و ۱۶۷ میلیون درهم امارتی خرج شده است.

مسجد «کریستالی» – ترنگانو مالزی

مسجد کریستالی از زیباترین مساجد دنیا عکس

مسجد کریستالی از زیباترین مساجد دنیا عکس

 این مسجد دومین مسجد بزرگ در جنوب‌ شرق آسیا شناخته می شود که گنجایش و ظرفیت بیش از ۱۵ هزار نمازگزار جهت عبادت را دارد. پایه های مسجد «کریستالی» مالزی فولادین بوده و به فرمان «میزان زین‌العابدین» که در سال ۲۰۰۶ فرمانروای ایالت ترنگانو بود، ساخته شد.

آب بخش وسیعی از مکانی که مسجد «کریستالی» در آن قرار گرفته است را احاطه کرده است. منعکس شدن نور و تصویر مسجد در آب در هنگام شب، چشم اندازی بی نظیر و منحصر به فرد ایجاد می کند و همین امر موجب مشهور شدن این مسجد در بین توریستهای دنیا شده است.

این مسجد تمام شیشه ای است و به تکنولوژی های روز دنیا از جمله اینترنت مجهز است که به زائران امکان خواندن قرآن کریم با متدهای جدید را می دهد.

مسجد «سلیمیه» – ادیرنه ترکیه

برخی به مسجد سلیمیه لقب زیباترین مسجد جهان را داده اند.

برخی به مسجد سلیمیه لقب زیباترین مسجد جهان را داده اند.

در دوره جنگ‌های عثمانی با تزارها در سال‌های ۱۸۸۷-۱۸۸۸ قسمتی از کاشی‌های این مسجد از طرف  ژنرال روس به مسکو انتقال یافت. طراحی دلنشین، نشانه های اسلامی و شیوه معماری کم بدیلش باعث شده پس از قرن‌ها هنوز مورد ستایش و تایید بینندگان و گردشگران قرار گیرد.

در لیست میراث جهانی یونسکو مسجد «سلیمیه» به عنوان یکی از شیکترین مساجد دنیا ثبت شده است. «سنان» که در دربار پادشاه‌های عثمانی حضور داشت،کار ساخت این بنا را عهده دار بود و «سلیمیه» را اصلی ترین کار معماری خود می دانست.

این سازه در قرن ۱۶ بنا شد و از جمله مساجد مشهور دوره عثمانی با مساحت ۲۲ هزار و ۲۰۲ مترمربع می باشد. این مسجد یکی از جاذبه‌های توریستی کشور ترکیه است که نمونه ممتاز معماری اسلامی به شمار می رود.

مسجد «سلطان» – سنگاپور

مسجد سلطان از زیباترین مسجد های جهان

مسجد سلطان از زیباترین مسجد های جهان

ساخت این مسجد بین سال‌های ۱۸۲۴ تا ۱۸۲۶ در مجاورت کاخ «سلطان حسین‌شاه» انجام شد. مسجد «سلطان» با تالارهای وسیع و باشکوه مکانی مناسب و دلنشین برای برگزاری نماز و مراسم مذهبی می باشد.

این مسجد یکی از اصلی ترین مساجد سنگاپور است و تقریبا از هنگام ساخت دست نخورده باقی مانده است. طراحی مجلل این مسجد در مجاورت گنبدی از جنس طلا ، از آن به عنوان اصلی ترین نماد مذهبی ، تاریخی، و هنری سنگاپور یاد می شود و هنر و معماری شگرف و چیره دستی اساتید معماری زیبایی و محبوبیت آن را دوچندان نموده است.

 در این مکان در ماه رمضان، نماز جماعت و مراسم افطاری بسیار مناسبی انجام می‌شود.

مسجد «ملک فیصل» – اسلام‌آباد پاکستان

مسجد ملک فیصل از زيباترين مساجد جهان

مسجد ملک فیصل از زيباترين مساجد جهان

نکته جذاب در این مسجد این است که هیچ گنبدی ندارد و این نکته ای جالب و منحصر به فرد است. به جای آن این مسجد دارای چهار عدد مناره به شکل چادر می باشد و می تواند نزدیک به ۷۵ هزار نفر را در خود جای دهد. هزینه ساخت این مسجد نزدیک به ۴۰ میلیون دلار آمریکا می باشد .

 «ملک فیصل» چهارمین مسجد بزرگ دنیا و نیز وسیع ترین مسجد در جنوب‌ شرق و جنوب آسیا می باشد. قبل از بنا شدن مسجد «حسن ثانی» مراکش‌، گسترش مسجدالحرام و مسجد النبی در مدینه‌، مسجد «فیصل» بزرگترین مسجد جهان بوده است.

مسجد «پادشاهی» – لاهور پاکستان

مسجد پادشاهی - عکس زیباترین مساجد جهان

مسجد پادشاهی – عکس زیباترین مساجد جهان

زیبایی و شکوه و جلال بی بدیلی که این بنا دارد‌، آن را تبدیل به یکی از اصلی ترین مناطق توریستی پاکستان و از هیجان انگیزترین مساجد جهان به شمار می رود. در داخل و بیرون این سازه گچ‌بری‌ها و  منبت‌کاری‌های مجللی قرار گرفته است و دیوارهای آن از جنس سنگ مرمر قرمز که حاصل از معادن سنگ جیپور هند می باشد، بنا شده است.

فرمان ساخته شدن مسجد «پادشاهی» یا «عالمگیری» حدود ۳۵۰ سال پیش به وسیله ششمین امپراطور مغول به نام «اورنگزیب عالمگیر» صادر شد و پس از دو سال کار ساخت آن به پایان رسید. قسمت مرکزی آن گنجایش حدود ۵۵ هزار نمازگزار  جهت عبادت را دارد که مسلمانان در آن به پرستش پروردگار مشغول می شوند و صحن‌های آن در مجموع به اندازه حدود ۹۵ هزار نفر ظرفیت دارد. این مسجد بین سال‌های ۱۶۷۳ تا ۱۹۸۶ در جایگاه بزرگ‌ترین مساجد جهان قرار داشت.اما اکنون می توان این مسجد را پنجمین مسجد بزرگ جهان لقب داد.

مطالب پیشنهادی » جشن نوروز کردستان

اجاره سوئیت ارزان قیمت در کیش

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

3 پاسخ به “باشکوه ترین مساجد جهان اسلام (بزرگترین و زیباترین مسجدهای دنیا) +عکس”

  1. مسجد نصیرالملک شیراز از همه زیباتر هست

  2. رها گفت:

    قطعا پرچم ایران بالاست با نصیرالملک شیراز
    همه شیرازیا 🙂

  3. حمایت از تولید ملی
    مسجد نصیرالملک عالیه عالییییییییییییییییییی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *