تهران سوئیت

تهران سوئیت

تله کابین توچال تهران کجاست؟ معرفی کامل ایستگاه ها و امکانات آن ها +عکس

تله کابین توچال تهران کجاست؟ معرفی کامل ایستگاه ها و امکانات آن ها +عکس
منتشر شده توسط مدیریت در ۲۲ شهریور ۱۳۹۷

یکی از جذاب‌ترین و زیباترین چشم‌اندازهای ممکن، تماشای ابرهای آسمان و خورشید از فاصله‌ی نزدیک است که لذتش وصف نشدنی می‌باشد. اگر از ارتفاع ۳۸۵۰ متری از سطح دریا به زمین و یا آسمان بنگریم، همه چیز متفاوت خواهد بود؛ اما خب رفتن به این ارتفاعات برای غالب افراد بسیار دشوار است و این تصور وجود دارد که فقط افراد ماهر در صخره‌نوردی و کوه‌نوردی می‌توانند از این لذت فوق‌العاده بهره‌مند شوند؛ اما مهندسین با اختراع تله‌کابین کاری کردند تا افراد بیشتری بتوانند از این چشم‌انداز شگفت‌انگیز استفاده کنند. منظور از تله‌کابین، اتاقک‌های ایمن و استانداردی است که با استفاده یک کابل بسیار بلند و محکم، به دل کوه می‌روند و مسافران را به ارتفاعات بسیار زیاد می‌برند. در این مقاله قصد داریم تا یکی از مشهورترین تله‌کابین‌های موجود در تهران یعنی تله‌کابین توچال را برایتان بیشتر معرفیم کنیم.

تله کابین توچال تهران

تله کابین توچال تهران

با تله‌کابین توچال بیشتر آشنا شوید

در دامنه‌ی جنوبی رشته‌کوه البرز، کوهستانی وجود دارد که به توچال مشهور است و افراد بسیاری از تهران و حتی دیگر شهرهای ایران در آن به انجام ورزش‌های زمستانی مانند اسکی و اسنوبرد می‌پردازند.

پر رفت و آمدترین و معروف‌ترین پناهگاه‌های توچال از شرق به غرب بدین ترتیب می‌باشند: کلک‌چال، شروین، شیرال، توچال، اسپید کمر و پلنگ‌چال که همگی در مجاورت شهر تهران قرار دارند.

توچال، به معنای چال آبگیر و دریاچه‌ی است و از آنجا که این کوهستان در مجاورت یک دریاچه قرار دارد، آن را با این اسم می‌شناسند. اگر خیابان ولنجک تهران را تا آخر بروید، به ابتدای محدوده‌ی توچال خواهید رسید، جالب است بدانید که اکثر قریب به یقین اهالی پایتخت، این مکان با نام «بام تهران» می‌شناسند.

تله‌کابین توچال شامل سه خط اصلی تله‌کابین، سه خط تله‌سیژ و یک خط تله‌اسکی می‌باشد. مجموع خط‌های طولی اصلی تله‌کابین حدود ۷۵۰۰ متر است و به جرئت می‌توان گفت که یکی از طولانی‌ترین خطوط تله‌کابین پیوسته در جهان محسوب می‌شود. ظرفیت تله‌کابین ۶۰۰ نفر در هر ساعت است و سرعت حرکت کابین‌ها نیز ۴ متر بر ثانیه می‌باشد. پروژه ساخت این تله‌کابین با همکاری یک شرکت فرانسوی با نام پوما در سال ۱۳۵۳ خورشیدی آغاز شد و در سال ۱۳۵۷ به پایان رسید. پس از وقوع انقلاب اسلامی، اداره‌ی این مجموعه پس از مصادره به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی واگذار گردید.

در ادامه به معرفی سرگرمی‌ها و وسایل هیجان‌انگیز و برخی قسمت‌های موجود در این مجموعه می‌پردازیم

تله کابین توچال تهران

تله کابین توچال تهران

ایستگاه اول

اگر تجهیزات اسکی را به همراه ندارید در ایستگاه اول می‌توانید این وسایل را کرایه کنید. ست کامل آلپاین شامل کفش، باتوم و چوب اسکی و ست اسنوبرد شامل کفش و اسنوبرد است. البته این وسایل را در قبال ارائه‌ی کارت شناسایی معتبر می‌توانید کرایه کنید.

همچنین از دیگر امکانات موجود دیگر در ایستگاه اول می‌توان به پینت‌بال، زمین تنیس، بانجی جامپینگ ۴۰ متری و تیراندازی با کمان اشاره نمود. اگر هم می‌خواهید در ایستگاه هفتم و هتل توچال اقامت کنید، بایستی فرم آن را در ایستگاه اول پر کنید و ضمن ارائه‌ی کارت شناسایی، هزینه‌ی آن را هم بپردازید.

تله کابین توچال تهران

تله کابین توچال تهران

تله‌سیژ چشمه

تله‌سیژ چشمه از ایستگاه اول تله‌کابین آغاز شده و با طی مسافتی در حدود ۱ کیلومتر، به چشمه نزدیک گشته و در نهایت با رسیدن به ایستگاه دوم متوقف می‌شود. برای سوار شدن تله‌سیژ باید کمی انسان نترس مشتاق هیجانی باشید. وقتی روی تله‌سیژ می‌نشینید، باید دقت کنید که نشستنتان به گونه‌ای باشد که به پاهایتان آسیبی وارد نگردد. برای پیاده شدن هم بایستی به منتهی‌الیه سمت راست یا چپ صندلی رفته و سپس پیاده شوید. چنانچه به تنهایی قادر به انجام این کار نیستید، یکی از متصدیان تله‌سیژ برای پیاده شدن به شما کمک خواهد کرد. زیبایی چشم‌اندازی که این تله‌سیژ از مناظر زیبای شهر بزرگ تهران برای مسافر خود به وجود می‌آورد، وصف‌نشدنی است.

تله کابین توچال تهران

تله کابین توچال تهران

ایستگاه دوم

در مجموعه‌ی توچال نخستین جایی که در آن می‌توان به خوبی آلودگی‌ها و دود و غبارهای پایتخت را دید، ایستگاه دوم است. در این ایستگاه افراد بسیاری از نمای آلوده و پر از دود تهران عکس می‌گیرند و متوجه سطح فجیع آلودگی هوای آن می‌شوند. اصولاً افرادی که تا ایستگاه دوم پیاده می‌آیند، غذا به همراه دارند زیرا نمی‌توان این همه مسیر را بدون تأمین انرژی لازم طی کرد. در این ایستگاه اهالی تهران که از آلودگی‌ها و گرد و غبارهای پایتخت به ستوه آمده‌اند، می‌توانند هوای تازه و پاک تنفس کنند. از اینجا به بعد تا ایستگاه‌های بعد، هوا کاملاً سالم و بدون دود است و البته دمای هوا ۳ تا ۴ درجه پایین‌تر می‌آید.

تله کابین توچال تهران

تله کابین توچال تهران

ایستگاه پنجم

اگر فقط در سال یک بار به کوه‌نوردی می‌روید، باید بدانید که کوه‌نوردی تا ایستگاه پنجم دشوار است. لذا تله‌کابین این امکان را فراهم می‌کند که در کمتر از ۳۰ دقیقه به منطقه‌ای سفید پوش برسید و از ارتفاع بسیار زیاد پایتخت را تماشا کنید. یکی از جذاب‌ترین چشم‌انداز‌ها در این ارتفاع، چشم‌انداز بلندترین برج تهران یعنی برج میلاد است. در این حالت فقط کلاهک‌های بالای برج را می‌توان مشاهده کرد و مابقی قسمت‌های آن در میان‌ ابرها پنهان شده است.

ایستگاه پنجم مجموعه‌ی توچال، فرهنگسرای توچال هم به شمار می‌آید.

چنانچه به نیت اسکی کردن به این مجموعه نرفتید، در همین ایستگاه پنجم بمانید زیرا تفاوت چندانی میان امکانات موجود در آن برای افرادی که می‌خواهند یک روز برفی فوق‌العاده را در تجربه کنند، با ایستگاه هفتم وجود ندارد.

یکی از جالب‌ترین و پرطرفدارترین امکانات ایستگاه پنجم که ۲۹۱۰ متر از سطح زمین ارتفاع دارد، یک رستوران چوبی بسیار زیبای دو طبقه است که افراد بسیاری خود را به آن می‌رسانند تا در کنار میل نمودن سفارش‌های خوشمزه‌ی خود، از تماشای منظره‌ی بدیل شهر تهران لذت ببرند. همچنین چند آلاچیق در محوطه‌ی خارجی رستوران و وسایل بازی مثل تاب در پشت آن وجود دارند که علاقه‌مندان می‌توانند از آن‌ها استفاده نمایند.

تله کابین توچال تهران

تله کابین توچال تهران

ایستگاه هفتم

وقتی به ایستگاه هفتم برسید، وارد بلندترین سرسره‌ی موجود در جهان خواهید شد. برای پای گذاشتن به این ایستگاه بسیار زیبا و تماشایی بایستی در ایستگاه پنجم از تله‌کابین پیاده شده و سوار یک خط دیگر شوید. پس از طی مسافتی ۷۵۰۰ متری و گذشت ۱ ساعت از زمان حرکت از ایستگاه اول، به پیست بین‌المللی اسکی توچال یا همان ایستگاه هفتم خواهید رسید.

هوای این ایستگاه به دلیل ارتفاع بسیار زیاد و فشار کم اکسیژن، بسیار سرد است و اگر بدون لباس مناسب بروید، بدون تردید منجمد خواهید شد. برودت هوا در این ایستگاه با ایستگاه پنجم حتی قابل قیاس هم نمی‌باشد و بسیار بیشتر است. توصیه می‌کنیم اگر به ایستگاه هفتم می‌روید، حتما لباس‌های گرم نظیر کاپشن، شلوار اسکی، هدبند، کلاه عینک، دستکش، چکمه و ماسک صورت را به همراه داشته باشید تا از سرمای وحشتناک این ایستگاه در امان بمانید.

همان‌طور که گفتیم ایستگاه هفتم، پیست بین‌المللی اسکی توچال نیز به شمار می‌آید و افراد بسیار با لباس‌های رنگارنگ در سفیدی برف به اسکی می‌پردازند و چشم‌اندازی زیبا را به وجود می‌آورند. هیجان اسکی‌بازان و پرش‌های تماشایی آن‌ها به قدری جذاب است که می‌تواند کمی حواس شما را از سرمای استخوان‌سوز دور کند.

در پیست بین‌المللی توچال که حدود ۳۸۵۰ متر از سطح زمین ارتفاع دارد، امکانات لازم برای اسکی آلپاین (اسکی با د چوب اسکی) و اسنوبرد مهیا گشته است.

تله کابین توچال تهران

تله کابین توچال تهران

نکته: هرگونه برف بازی با استفاده از تیوپ در این مکان، ممنوع می‌باشد.

اگر مهارتی در ورزش دشوار اسکی ندارید و علاقه‌مند به یادگیری آن هستید، می‌توانید به مدرسه‌ی اسکی واقع در این ایستگاه که تحت مدیریت یکی از پیشکسوتان اسکی و کوه‌نوردی یعنی محمد نظر ملقب به عمو نظر اداره می‌شود، مراجعه نمایید و مهارت‌های اسکی را زیر نظر مربی مخصوص فرا بگیرید. در مورد عمو نظر باید به این به نکته اشاره کنیم که وی کسی است که نخستین بار دیواره آزاد کوه را در ارتفاع ۴۰۰۰ متری برای صخره‌نوردان، باز کرده است.

نکته: توجه داشته باشید که ساعت کاری مدرسه آموزش اسکی همه روزه به غیر از یکشنبه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر می‌باشد. جالب است بدانید که پس از تعطیلی، پیست‌کوبی را انجام می‌دهند تا خطوط اسکی و چاله‌های ایجاد شده، از بین بروند.

در ایستگاه هفتم سه پیست اسکی وجود دارد که صرفا دو پیست پوما و دوپرمایر از بین آن‌ها فعال هستند. فاصله‌ی پیست پوما تا هتل توچال ۱۱۰۰ متر و فاصله‌ی پیست دوپرمایر تا این هتل، ۱۶۰۰ متر می‌باشد. هر دو پیست به دستگاه‌های تله‌سیژ مجهز هستند و مسابقات بین‌المللی متعددی را میزبانی می‌کنند. جالب است بدانید که پیست اسکی ایستگاه هفتم به همراه پیست اسکی آلوارس در دامنه‌ی کوه سبلان در استان اردبیل، نخستین پیست‌های برف‌گیر کشور به شمار می‌آیند که بیش از ۸ ماه قابل استفاده هستند.

ایستگاه هفتم تله‌کابین توچال در حد فاصل اواسط آبان تا اواسط خرداد پذیرای ورزشکاران و علاقه‌مندان است. در این ایستگاه امکانات رفاهی مانند هتل و دو رستوران برای فراهم نمودن آسایش علاقه‌مندان، وجود دارد.

نکته‌ی بسیار مهم: در صورتی که فرزند زیر ۹ سال دارید، تحت هیچ شرایطی او را به این ارتفاع نیاورید زیرا باعث به وجود آمدن ناهنجاری‌های مغزی برای وی در آینده‌ می‌شود.

تله کابین توچال تهران

تله کابین توچال تهران

هتل توچال، اقامتگاهی شگفت‌انگیز

در سال ۲۰۰۳ میلادی در ایستگاه هفتم تله‌کابین توچال، هتلی با نام توچال افتتاح گردید. نمای این هتل بسیار زیبا از جنس چوب است و کسی که در آن اقامت می‌کند، کاملاً نمای دامنه‌ی شمالی توچال، دامنه‌ی جنوبی البرز مرکزی و همچنین قله‌های کلون‌بستک و خلنو را مشاهده نماید.

اگر به اسکی ‌سواری و یا اسنوبرد کاملاً اشراف دارید، رفتن به هتل توچال برایتان راحت خواهد بود. در غیر این صورت می‌توانید از تله‌سیژ برای رفتن به این هتل بهره بگیرید.

ارتفاع هتل توچال ۳۵۵۰ متر است و ۳۰ اتاق و سوئیت در آن وجود دارد. به جرئت می‌توان گفت که این هتل، یکی از مرتفع‌ترین هتل‌های جهان به شمار می‌آید. تجهیزات به‌روز و مختلفی در این هتل وجود دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از: رستوران مجلل و درجه یک، لابی با منظره‌ی رو به پیست، امکانات ورزشی گوناگون مانند بیلیارد و تنیس روی میز و همچنین سیستم نمایش فیلم داخلی.

یکی از نکات مثبت این هتل وجود امکانات پزشکی مانند ابزار گچ‌گیری، کپسول پزشکی و … است و اگر کسی در پیست دچار آسیب و شکستگی شود، به خوبی در این هتل مداوا خواهد شد. در صورتی که بخواهید اقامت شبانه در این هتل داشته باشید، باید تأییدیه پزشکی را از پزشک مستقر در این هتل دریافت کنید.

نکته: جالب است بدانید هتل توچال یکی از معدودترین مکان‌های مرتفعی است که در صورت مه‌آلود نبودن هوا به راحتی آن موبایل وجود دارد.

چگونه به تله‌کابین توچال برویم؟

برای اینکه به این تله‌کابین بروید باید ابتدا خود را به میدان تجریش برسانید. برای این کار می‌توانید از وسایل نقلیه‌ی گوناگون بهره بگیرید و اگر صبح خیلی زود بروید با ترافیک روبه‌رو نخواهید شد. وقتی به میدان تجریش رسیدید، سوار تاکسی‌های خط میدان تجریش – بام تهران شوید. در مدت زمان بین ۷ تا ۱۰ دقیقه به ابتدای محوطه‌ی توچال خواهید رسید. درصورتی که از خودروی شخصی استفاده می‌کنید، نگران جای پارک برای اتومبیل خود نباشید زیرا پارکینگ بسیار بزرگی در مجموعه وجود دارد و مشکلی برای پارک وجود ندارد.

در سالیان اخیر امکانات بسیار خوب و مفیدی به بام تهران افزوده شده که برخی از آن‌ها عبارتند از: سورتمه بام تهران، رستوران‌های جدید، زیپ‌لاین، میدی‌باس‌های برقی جهت طی نمود مسیر قسمت پایینی بام تا قسمت اصلی و بالایی.

در صورتی که ورزشکار هستید و به هدف کوه‌نوردی به توچال آمده‌اید تا ورودی اصلی مجموعه پیاده بروید و اگر هم چندان حوصله‌ی پیاده‌روی ندارید، در آنجا اتوبوس‌هایی موجود است که شما را به ورودی اصلی انتقال می‌دهند.

خبر بد این است که برای خرید بلیت باید یک صف طولانی را پشت سر بگذارید. در صورتی که قصد دارید از تله‌کابین جهت بالا رفتن بهره بگیرید، بایستی پیش از ساعت ۱۲ حتما بلیت را تهیه کرده باشید؛ زیرا تله‌کابین صرفاً تا ساعت ۱۲ به بالا می‌رود و بعد از این ساعت فقط برای برگشت بلیت به فروش می‌رسد.

در ادامه به نکات زیر توجه داشته باشید تا مشکلی برایتان به وجود نیاید

  • آغاز کار خطوط تله‌کابین در ایام هفته ساعت ۸:۳۰ و پنجشبه و جمعه‌ها ساعت ۶:۳۰ است.
  • از کشیدن سیگار و خراشیدن تلق کابین‌ها خودداری کنید. سوار شدن تله‌کابین اصلا ترسناک نیست و فقط باید سریع باشید.
  • در صورت نیاز و داشتن استرس می‌توانید از سرویس‌های بهداشتی ایستگاه اول استفاده کنید. ترس از تله‌کابین امری بدیهی است و هر فردی را دچار استرس می‌کند، پس با خود تعارف نکنید و از سرویس‌ها استفاده کنید.
  • افرادی که از ایستگاه اول برای ایستگاه پنجم یا هفتم بلیت خریداری می‌کنند، باید بلیت خود را تا انتهای سفر پاس بدارند زیرا در هر ایستگاه آن را بررسی می‌کنند.
  • بهترین محل برای تهیه‌ی خوراکی به خصوص اگر قصد پیاده‌روی دارید، ایستگاه اول است. می‌توانید از بوفه‌ی موجود در آن خوراکی‌های مختلف را خریداری کنید و آن‌ها را در راه استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *