تهران سوئیت

تهران سوئیت

راهنمای سفر به باکو و همه چیز درباره آن +عکس

راهنمای سفر به باکو و همه چیز درباره آن +عکس
منتشر شده توسط مدیریت در ۱۱ آذر ۱۳۹۷

شهر باکو، پایتخت کشور جمهوری آذربایجان، در ساحل غربی دریای خزر و در شبه جزیره آب شوران واقع شده است. این شهر با مساحت تقریبی ۲۹۰ کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود ۲٫۵ میلیون نفر، یکی از مناطق نفت خیز جهان محسوب می شود.

بنا بر باور و اعتقاد مردم منطقه، «باکو» به معنای «باد کوبه» است یعنی جایی که باد زیاد می وزد. این شهر پس از کشف اولین میدان نفتی خود، به شدت شهرت یافت و مراکز و خیابان های مهمی در دوران شوروی سابق در آن احداث شد. هم اکنون این مراکز و بناهای تاریخی، بخشی از جاذبه های گردشگری شهر باکو، میراث فرهنگی و معماری ملی و اسلامی این کشور می باشند.

مختصری از تاریخچه شهر باکو:

اولین شواهد و مدارک تاریخی در مورد شهر باکو به قرن ششم میلادی باز می گردد. در آن زمان، این شهر پیوند تاریخی وسیعی با ایران داشته است. پس از وقوع زمین لرزهٔ عظیم در قرن ۱۲ میلادی و ویران شدن «شماخی» (پایتخت شروانشاهان)، «شهر باکو» توسط آهسیتان اول به عنوان پایتخت جدید انتخاب شد. در زمان ساسانیان، حضور ایرانیان در باکو بسیار قوی بود. در قرون ۱۴ و ۱۵ میلادی، باکو پایتخت شیروانشاهان شد و بعد از آن بخشی از حکومت صفوی در ایران گردید. در قرن ۱۶ میلادی و در طی دوره‌ای کوتاه، حکومت عثمانی بر باکو حاکم شد اما نادرشاه افشار توانست این قسمت را دوباره به ایران بازگرداند. در زمان حکومت فتح علی شاه قاجار و بر اساس عهدنامه گلستان و ترکمانچای، این ناحیه از ایران جدا شد و به دست روس‌ها افتاد.

بهترین فصل سفر به باکو:

شهر باکو از لحاظ آب و هوایی دارای زمستان هایی سرد و مرطوب و تابستان هایی گرم و خشک می باشد. فصل بهار و ماه مهر، به دلیل وجود گرمای ملایم هوا، زمان بسیار مناسبی برای سفر به شهر باکو می باشد. سفر به باکو در فصل تابستان زیاد توصیه نمی شوند، زیرا هوا گرم و شرجی است. البته ناگفته نماند در این فصل تفریحات تابستانی و دریایی در باکو رونق زیادی دارد و به دلیل وجود تعطیلات تابستانی، بسیاری از مردم این زمان را برای سفر به باکو در نظر می گیرند.

شایان ذکر است تیرماه، برای کوهنوردی در کوه های مرتفع اطراف باکو نیز مناسب است زیرا در این مناطق کوهستانی، دمای هوا دلپذیر و فرحبخش است.

ماه آبان نیز برای سفر به باکو زمان مناسبی است و بعدازظهرها در این ماه دمای هوا تا ۱۵ درجه کاهش یافته و سرد می شود.

در آذر ماه دمای هوا بیشتر کاهش یافته و بارش باران اغلب زیاد است.

در طی ماه های دی و بهمن باکو سردترین زمان خود را سپری می کند و مقصد مناسبی برای ورزش ها و تفریحات زمستانی می باشد.

دانستنی هایی از شهر باکو:

 • زبان رسمی مردم کشور آذربایجان، آذری بوده و به زبان آذری در ایران شباهت بسیاری دارد.
 • زبان دوم مردم آذربایجان و شهروندان باکو، زبان روسی است.
 • ساعت رسمی آذربایجان ۳۰ دقیقه از ایران جلوتر می باشد.
 • روزهای جمعه و ساعات میانی روز، زمان بسیار شلوغی برای عبور از مرز و سفر شخصی و زمینی به جمهوری آذربایجان است.

 • در باکو، بازدید از مکان هایی هچون برج های شعله باکو، مرکز فرهنگی حیدر علی‌ اُف، برج میدان (دختر)، مسجد بی بی هیبت، قصر شیروان شاه، میدان فواره ها و… بسیار جذاب است.
 • باید توجه داشت عکاسی از ساختمان های رسمی و در مکان هایی مانند مترو ممنوع است.
 • عبور از عرض خیابان در مکان هایی غیر از محل عبور عابر پیاده مستلزم پرداهت جریمه ۲۰ منات آذربایجان است.
 • حتی الامکان باید سعی شود از آب معدنی در سفر استفاده شود.

هزینه حمل و نقل در شهر باکو:

در شهر باکو، سیستم حمل و نقل درون شهری شامل اتوبوس، تاکسی، دوچرخه و مترو می باشد. از آنجایی که در ساعات خاصی این شهر دارای ترافیک بسیار سنگینی می شود بهتر است سعی شود برای رسیدن به مقصد مورد نظر کمی زودتر از محل اقامت خود خارج شد.

حتما ببینید » اجاره روزانه خانه در تهران

جاذبه های گردشگری در شهر باکو

کاخ شیروان شاه (Shirvanshaks’ Palace):

«کاخ شیروان شاه» (Shirvanshaks’ Palace) یکی از بزرگترین بناهای شیروانشاهان در آذربایجان می باشد که در قرن ۱۵ میلادی توسط سلسله شروان شاهان بنا شده است. این کاخ که در بخش تاریخی باکو قرار دارد شامل ساختمان اصلی قصر، دیوان خانه، مقبره سید یحیی، مسجد و … می باشد. گردشگران زیادی به دلیل معماری قدیمی و زیبای کاخ شیروان شاه، رستوران‌ها و مغازه‌های سنتی‌ اطراف آن، از قسمت قدیمی شهر باکو دیدن می کنند. لازم به توضیح است ورود به بخش قدیمی باکو رایگان است اما در صورت بازدید از دو بنای تاریخی کاخ شیروان شاه و قلعه دختر، باید هزینه ورودی پرداخت شود. ساعات بازدید از این کاخ از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر بوده و بازدید کامل از آن حدود ۲ ساعت زمان نیاز دارد.

قلعه دختر (Maiden Tower):

«قلعه دختر» (Maiden Tower) و در زبان آذری (Qız qalası)، از آثار دوره ساسانی می باشد که بخشی از آن در قرون ۵ و ۶ میلادی و بخشی دیگر در قرن ۱۲ میلادی ساخته شده است. این بنا در سال ۲۰۰۰ میلادی ثبت میراث جهانی یونسکو شده است. این سازه که در جنوب شرقی باکو قرار دارد، دارای ارتفاعی در حدود ۳۰ متر و ۸ طبقه می باشد. نظرات مختلفی در مورد کاربری قلعه دختر وجود دارد، از آن جمله: آتشکده زرتشتی، برج سکوت یا دخمه زرتشتی، رصدخانه، قلعه دفاعی و معبد سزار.

شهر قدیمی باکو یا ایچری شهیر باکو (Old City Baku):

«شهر قدیمی باکو» یا «ایچری شهیر باکو» جزو میراث تاریخی شهر باکو و از جاذبه های توریستی آن به شمار می آید. این منطقه، درست در مرکز شهر باکو قرار گرفته و دسترسی به آن بسیار آسان می باشد. دروازه ورودی این شهر در نزدیکی میدان فانتین باکو واقع شده است و ورود به این بافت قدیمی به پرداخت ورودیه نیازی ندارد. گفتنی است شهر قدیمی باکو، به تدریج و در بین قرون ۱۱ تا ۱۹ میلادی ساخته شده و در طول تاریخ اقوام و فرهنگ ها و تمدن های مختلفی همچون ساسانی، زرتشتی، ایرانی، عربی، عثمانی و روسی را تجربه کرده است. در این منطقه ۲۳ محله، ۲ کاروانسرا، ۳ چشمه آب و بازار وجود دارد.

 بلوار باکو (Seaside Boulevard):

«بلوار باکو» (Seaside Boulevard) در سال ۱۹۰۹ میلادی، به موازات دریای خزر احداث شده و به عنوان پارک ملی و تفرجگاه مورد استفاده قرار گرفته است. طول این پارک در حدود ۳ کیلومتر و ۷۵۰ متر بوده و از میدان ملی پرچم تا میدان آزادی باکو امتداد یافته است.

موزه فرش آذربایجان (Azerbaijan Carpet Museum):

«موزه فرش آذربایجان» به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری در شهر باکو شهرت دارد و در آن بیش از ۱۴ هزار شی ارزشمند از جمله فرش و زیورآلات به نمایش گذاشته شده است. گفتنی است ساختمان زیبا و شکیل موزه فرش آذربایجان بیش از ۵۰ سال قدمت داشته و برای گردش در آن می توان با هزینه مناسبی از راهنمای تور استفاده نمود.

برج های شعله (Flame Towers):

«برج های شعله» (Flame Towers) با ارتفاع بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ متر، نام بلندترین آسمان خراش های شهر باکو می باشند. این سه برج شیشه ای بوده و دارای انحناهای سینوسی و به رنگ آبی هستند. اولین برج مسکونی، دومین برج هتل و سومین مرکز اداری – تجاری می باشد. در نمای این برج ها از ۱۰ هزار لامپ ال ای دی استفاده شده است. ساخت و ساز این بنا ۳۵۰ میلیون دلار هزینه در بر داشته و ساخت این طرح از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ میلادی به طول انجامید.

میدان فواره‌ها:

«میدان فواره‌ها» میدانی عمومی در مرکز شهر باکو می باشد که نام آن از فواره‌ های متعددی الهام گرفته شده است که در دوران شوروی سابق ساخته شده اند. بعد از ساعات کاری و در آخر هفته‌ ها اغلب مردم در این میدان جمع می‌ شوند زیرا دارای مغازه‌ها، رستوران ‌ها، هتل‌ ها و پاساژهای متعددی بوده و از مقاصد جذاب برای گردشگران می باشد. همچنین در این میدان، معمولا جشنواره‌ها، نمایش‌ها و جشن‌ های عمومی نیز برگزار می گردد. گفتنی است میدان فواره‌ها در سال ۲۰۱۰ میلادی بازسازی شده است.

آتشگاه باکو:

«آتشگاه باکو» بنایی قلعه مانند است که در منطقه » سوراخانی  شهر باکو واقع شده است. این بنا، مجتمع پنجگانه ‌ای است. در آن یک حیاط، توسط خانه ‌های روحانیان زرتشتی احاطه شده ‌است. محرابی در وسط حیاط وجود دارد که متعلق به قرون‌ ۱۷ و ۱۸ میلادی ‌است. این محل از سال ۱۹۷۵ میلادی به موزه تبدیل شده و همه ساله ۱۵ هزار گردشگر از آن بازدید می کنند.

مرکز فرهنگی حیدر علی اف:

«مرکز فرهنگی حیدر علی اف» نمادی ارزشمند برای پایتخت مدرن کشور آذربایجان محسوب می شود. در این مرکز امکان بازدید از نمایشگاه های دایمی میسر است. مرکز حیدر علی اف، ساختمانی چند منظوره بوده و دارای وسعتی در حدود ۱۰۰ هزار متر مربع می باشد و معمار این مجموعه «زاها حدید»، هنرمند مشهور عراقی – انگلیسی است که به صورت مشترک با «پاتریک شوماخر» (Patrik Schumacher) انجام داده است. گفتنی است این مجموعه که در سال ۲۰۱۲ میلادی افتتاح گردیده است، ساختمانی ۸ طبقه بوده و دارای بخش هاس گوناگونی از جمله موزه، بخش نمایشگاه ها، آمفی تئاتر یا آدیتوریوم و سالن کنفرانس می باشد.

جشنواره های شهر باکو:

فستیوال بین المللی موسیقی X Gabala: یک فستیوال سالانه از موسیقی کلاسیک می باشد که از سال ۲۰۰۹ و هر تابستان در شهر گابالا آذربایجان برگزار شده و از سوی موسسه حیدر علی‌ اُف و وزارت فرهنگ و گردشگری آذربایجان حمایت می شود. در این فسیتوال، موسیقیدان هایی از اروپا، آمریکا حضور می یابند.

 فستیوال موسیقی جاز باکو: این فستیوال از سال ۲۰۰۵ میلادی تا کنون، همه ساله اجرا شده ومهمترین بخش های موسیقی آن Ashiq music، Meykhana و Mugham می باشد. «حفظ موسیقی های اصیل آذربایجانی» هدف اصلی برگزاری فستیوال موسیقی جاز عنوان شده است.

فستیوال بین المللی موسیقی موغام باکو: این فستیوال از سال ۲۰۰۹ میلادی به صورت سالانه و در ماه مارس برگزار می شود و در طول آن مسابقات موسیقی بین المللی برای خوانندگان، سمپوزیوم های علمی بین المللی موسیقی، اپراهای متعدد با موسیقی موقام (mugham)، و کنسرت های کلاسیک موقام برگزار می گردد.

جشنواره بین المللی موسیقی اوزیر (عزیر) حاجی بیگوف: این جشنواره بین المللی از سپتامبر ۲۰۰۹ در آذربایجان شروع شده و در آن، موسیقیدان های مختلفی از سایر کشورها برای اجرای موسیقی به این کشور می آیند. شایان ذکر است تمام اجراها، باید بر اساس موسیقی های خلق شده توسط اوزیر حجیب انجام شود و همین امر خلاقیت در ساخت موسیقی های جدید را بیشتر نموده است.

 فستیوال رنگ در باکو: این فستیوال با الهام از فستیوال رنگ هولی هند برگزار می شود. تاریخ برگزاری آن در مرداد ماه و در کنار سواحل دریای خزر می باشد.

 

فستیوال های مربوط به غذا در کشور باکو

 • فستیوال بین المللی پیلاف (فستیوال غذاهای آذربایجان)
 • فستیوال سیب در شهر گوبا (Guba):
 • فستیوال انار در شهر گویچای

 • فستیوال بین المللی خرمالو در بالکان
 • فستیوال فندق در گازاتالا
 • فستیوال چای، برنج قهوه ای و میوه های مرکبات در لانکاران

 

فرهنگ آشپزی در آذربایجان:

غذاهای آذربایجانی بیشترین میزان کیفیت و مزه را داشته و از نظر مزه و مواد تشکیل دهنده به غذاهای شرقی نزدیک تر می باشند. غذاهای این منطقه دارای انواع ادویه جات تند و طعم دهنده بوده و جز خوشمزه ترین غذاهای دنیا محسوب می گردند. از ویژگی های جالب غذا های آذربایجانی این است که معمولا آنها در ظروف مسی پخت شده و در جام ها و بشقاب های مسی سرو می گردند. غذاهای آذربایجانی شامل انواع گوناگونی از سبزیجات همچون بادمجان، پیاز، تره، چغندر، گوجه، فلفل دلمه، اسفناج، کلم، تربچه، خیار و لوبیا سبز، نعناع، جعفری، گشنیز، ریحان، ترخون، پیازچه، آویشن، مرزه و شاهی می باشد. اغلب غذاهای محلی آذربایجان با گوشت گوساله، گوشت گوسفند و گوشت مرغ و انواع غذاهای دریایی با ماهیان دریای خزر و رودخانه ای همچون ماهیان خاویاری، ساردین ها، ماهی سالمون، شاه ماهی ها و خاویار سیاه دریای خزرتهیه می گردند.

ماهیان خاویاری، معمولا به صورت کبابی و بریانی همراه با انار ترش (نارشراب) سرو می شوند. در بسیاری از غذاها از میوه های خشک شده و گردونیز استفاده می شود.

چاشنی های سنتی غذاهای آذربایجانی معمولا نمک، فلفل سیاه، سماق و زعفران است. گفتنی است زعفران به صورت بومی در جزیره آبشرون (Absheron Peninsula) کشت می شود.

غذاهای معروف باکو:

اسنک های سبک:

معمولا کنار غذاهای اصلی آذربایجانی تعدادی اسنک های سبک سرو می گردد از جمله: بشقابی از برگه های سبز خوشبو به نام «گوی»، تکه های نان که «چوروک» نامیده می شود، چوبان که به سالاد خیار و گوجه گفته شده و گاهی با پنیر سفید و یا ماست ترش خورده می شود.

پلوی آذربایجانی (Plov):

«پلوی آذربایجانی» از غذاهای سنتی باکو می باشد با برنج و گوشت مارینه شده توسط گیاهان معطر، ادویه، فلفل و زعفران تهیه می گردد. بر روی برنج از گوشت سرخ‌شده‌ گوسفندی، مرغ، بره یا گاو و نیز مخلوطی از سبزیجات و میوه‌های تازه و گاهی میوه‌های خشک و آجیل استفاده می شود.

 

کباب و شیشلیک:

در باکو، چندین نوع «کباب و شیشلیک» وجود دارد که با گوشت چرخ کرده یا خرد شده‌ گاو، مرغ، ماهی و سبزیجاتی مثل فلفل، پیاز، قارچ و گوجه ‌فرنگی آماده می‌ گردد. این کباب ها با نان نازک فطیر صرف می گردد.

 

قوتاب (ختاب):

«قوتاب» (ختاب) نوعی خمیر پهن می باشد که درون آن با مواد مختلفی همچون گوشت، اسفناج، پنیر و کدو تنبل پر می گردد. این خمیربا آرد گندم، آب، تخم مرغ و نمک آماده و به شکل هلالی تا می شود و در روغن سرخ می گردد. معمولا این غذا با ماست محلی، سبزی و سماق سرو می گردد.

دلمه:

«دلمه» از غذاهای سنتی آذربایجان نیز هست که دارای انواع و اقسام گوناگونی است از جمله دلمه برگ مو، فلفل دلمه‌ای، گوجه‌ فرنگی و بادمجان. برای تهیه آن، داخل این سبزیجات را با ترکیبی از گوشت چرخ شده، نعنا، رازیانه و دیگر گیاهان محلی پر نموده و در ظروف سفالی طبخ می کنند.

 

آش دوغ یا دوگا (Dovga):

در تهیه «آش دوغ یا دوگا» (Dovga) از انواع سبزی‌ها (همچون گشنیز و شوید)، برنج، نخود و ماست استفاده می ‌شود. بسته به فصل و آب‌ وهوا، این آش هم به صورت گرم و هم به صورت سرد سرو می‌ گردد.

 

کوفته‌ بزباش:

«کوفته‌ بزباش» غذای ملی آذربایجان لقب گرفته است. این غذا با گوشت چرخ‌ کرده و برنج و آلوی خشک طبخ می گردد. در کنار کوفته، گوجه ‌فرنگی و سبزی، سیب زمینی و نخودی سرو می شود که در مایع و سس مخصوصی با زعفران و زرد چوبه پخته شده است.

لاوانگی:

«لاوانگی» از غذاهای محلی جنوب آذربایجان است. این غذا که همان مرغ یا ماهی شکم ‌پری است که درون آن با گردو و سبزی‌های محلی پر شده است.

 

دوشبارا:

«دوشبارا» غذایی است که با خمیرهایی پر شده از گوشت چرخ ‌کرده و ادویه‌ تهیه و در آب گوشت پخته می ‌شود.

 

آبگوشت:

در «آبگوشت» از گوشت گوسفند، نخود و سیب ‌زمینی استفاده شده و در ظروف طبخ می گردد.

 

بادام بورا:

«بادام بورا» از شیرینی‌های مخصوص آذربایجان و شهر باکو می باشد که دارای شکل های مختلفی بوده و با شکر، دارچین و آجیل ریز خرد شده پخته می‌ شود.

شکر بورا:

«شکر بورا» از دسرهای آذربایجان و باکو می باشد که داخل آن‌ها با فندق، بادام، گردو و مخلوطی از شکر و عسل پر می گردد.

 

باقلوا:

«باقلوا» شیرینی لوزی شکل است که از لایه ‌های بسیار نازک خمیر و آجیل خرد شده و عسل تهیه می ‌شود. این شیرینی بیشتر در ایام عید نوروز در آذربایجان تهیه می‌ شود.

 

حلوای آذربایجان:

«حلوای آذربایجان» حلوای بسیار لذیذی است که با خمیر سرخ ‌شده‌ ویفر نازک، آجیل خرد شده و عسل تهیه می گردد.

 

رستوران های پیشنهادی در شهر باکو

رستوران ایتالیایی اسکالینی (Scalini Italian Restaurant):

در رستوران اسکالینی، بهترین غذاهای ایتالیایی طبخ می گردند.

 رستوران Anadolu:

رستوران Anadolu از رستوران ارزان قیمت شهر باکو می باشد، که در آن می توان انواع غذاهای اروپایی و ترکی را میل نمود.

 

رستوران پالز گاردن (Paul’s Garden):

«رستوران پالز گاردن» فضای باز و عالی برای نشستن نیز دارد.

کافه سیتی (Cafe City):

«کافه سیتی» مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت و ملاقات های دوستان است و در آن انواع کافی ها و دمنوش های خوشمزه عرضه می گردد.

سوغات باکو

 فرش دستباف:

«فرش دستبافت» از جمله سوغات معروف باکو محسوب می ‌شود. در صورت خرید فرش به عنوان سوغاتی، می‌توان از «ایچری شهر» باکو فرش مورد نظر خود را خریداری نمود. در موزه فرش باکو نیزانواع فرش‌های دستبافت آذری در معرض دید عموم قرار گرفته است.

استکان‌های رنگی (Armudy):

«استکان‌های رنگی» یا «استکان های آرمودی» طرح‌هایی رنگی و زیبایی بر روی خود داشته و به یکی از سوغاتی های شهر باکو تبدیل شده اند. این استکان‌ها به شکل گلابی بوده و این نام را به دلیل شباهت به میوه گلابی گرفته ‌اند (در زبان آذری آرمود به معنای گلابی می‌ باشد). ساختار این استکان‌ها به گونه‌ای است که در آن چای تا مدت زمان بیشتری گرم باقی می ماند.

مربای گیلاس:

معمولا در آذربایجان چای با انواع مربا نظیر مربای به، مربای گیلاس، مربای توت، مربای توت فرنگی و حتی مربای آناناس سرو می گردد. معروف ‌ترین و پرطرفدار ترین نوع مربا در بین توریست‌های باکو، مربای گیلاس می باشد.

 

پارچه ‌هایی با نماد بوتا (Buta):

«بوتا» نماد و الگوی ملی آذربایجان محسوب شده و در بسیاری از وسایل آذربایجانی از جمله رومیزی، شنل، لباس‌ های زنانه، روسری، سفره و … منقوش گشته است. آذربایجان به معنی «سرزمین آتش» (Land of Fire) بوده و سمبل «بوتا» (Buta) (بته جقه ایرانی) نمادی از از آتش می باشد. گفتنی است این نماد بر روی بسیاری از پارچه‌ها نیز استفاده شده است که این پارچه ‌ها را می‌توان به عنوان سوغات باکو و نمادی از کشور آذربایجان خریداری نمود.

کلاه و روسری:

«کلاه و روسری»، ساده ‌ترین سوغاتی باکو می باشد؛ این روسری‌ها از جنس ابریشم بوده و دارای تنوع رنگ نقوش جالبی هستند، یکی از معروف ‌ترین این نقوش، نقش بوته (بوتا) می باشد که نمادی از آتش است؛ در آذربایجان به این روسری‌ها «kelagayi» می گویند.

 

 ظروف مسی:

تعداد زیادی مغازه عتیقه فروشی در «ایچری شهر» باکو وجود دارد که می ‌توان از آن‌ ها ظروف مسی از جمله کوزه، گلدان، قابلمه و حتی سماور خریداری نمود گفتنی است در اکثر کافه‌ های سنتی شهر باکو چای با استفاده از سماورهای مسی آماده می ‌شود.

نقاشی رنگ روغن:

«نقاشی رنگ روغن» نقاشی‌ هایی هنری می باشد که با استفاده از نفت خام و ترکیبی از انواع رنگ ‌های روغنی ترسیم می ‌شود. معمولا این نقاشی‌ها مناظری از مناطق باستانی و دیدنی آذربایجان بوده و به صورت سفارشی نیز آماده می گردند. این نقاشی‌های هنری را می‌توان به عنوان یکی از سوغاتی‌های باکو خریداری نمود.

 

مگنت:

«مگنت» از جمله یادگاری های ارزانی است که در سفر به باکو می توان خریداری نمود. در فروشگاه های این شهر مگنت های یخچال در طرح ها و شکل های مثل تصاویری از جاذبه های گردشگری و آثار باستانی آذربایجان گوناگونی به فروش می رسند.

 

مراکز خرید باکو:

 • مرکز خرید مترو پارک: در مرکز خرید «مترو پارک» هزاران هزار برند پوشاک همچون بنتون (BENETTON)، منگو (MANGO)، جک ‌جونز (JACK JONES)، سواری (SÜVARİ) و ال‌سی ‌واکیکی (LC WAIKIKI) به چشم می خورد. برای کودکان نیز دارای برندهایی همچون چیکو (CHİCCO)، کوتون (KOTON)، پنجو (PANÇO) و زیلند (ZEYLAND) است. برای خرید کفش می توان به فروشگاه‌ های باتا (BATA)، بیت (BYT SHOES) و اِله (ELLE) و برای خرید عینک و ساعت به فروشگاه عینک بهار (BAHAR OPTIC) در طبقه دوم و فروشگاه ساعت وی ‌ام ‌اف (VMF) در طبقه سوم مرکز خرید مراجعه نمود. در طبقه پنجم و ششم این مرکز مخصوص زمین ‌بازی هپی ‌لند، بولینگ و گیم ‌نت و طبقه آخر مخصوص خرید آبمیوه طبیعی و غذاهای مختلف. گفتنی است در مترو پارک خیابانی به نام «خیابان تبریز» وجود دارد.

 • مرکز خرید ۲۸ مال: «مرکز خرید ۲۸» درست در قلب شهر قرار گرفته و دارای ۵ طبقه و بیش از ۷۰ برند می باشد. در این مرکز خرید، انواع برندهای پوشاک وجود دارد. برند منگو (Mango)، زارا (Zara) و برشکا (Bershka)، ایتم (Etam)، لاسنزا (La Senza) و اویشو (Oysho) از برترین های آنهاست. برای خرید کفش، فروشگاه کیف و کفش آلدو (Aldo) بهترین کفش چرم را عرضه می‌ کند؛ در کتاب فروشی علی و نینو (Ali & Nino) هزاران کتاب به زبان ترکی، انگلیسی، روسی و آذری وجود دارد. در طبقه چهارم این مرکز؛ معروف ‌ترین فروشگاه اسباب ‌بازی و برند معروف «ارلی لرنینگ سنتر» (Early Learning Centre) قرار گرفته است.

 • پورت باکو: مرکز خرید ۳ طبقه ای «پورت باکو» در سال ۲۰۱۴ میلادی افتتاح شده و دارای فروشگاه های گوناگونی با انواع برند های لباس، عطر و لوازم آرایش از جمله الکساندر مک ‌کوئین (ALEXANDER McQUEEN)، بربری (BURBERRY) و استلا مک ‌کارنی (STELLA MC CARTNEY) می باشد. در طبقه دوم این مرکز، می توان لوکس‌ ترین برندهای انگلیسی برای کیف، کفش و جواهرات به نام کی ‌بنت (K. BENNETT) و کارن میلن (Karen Millen) را یافت. در طبقه سوم نیز، بهترین فروشگاه برای خرید لباس کودکان برومز (BRUMS) و چیکو (CHICCO) می باشند. گفتنی است در پورت باکو حراج‌های خوبی برگزار می شود مخصوصا در فروشگاه‌های عطری همچون برند ولنتینو (VALENTINO).

 • مرکز خرید بلوار: این مرکز خرید دارای ۶ طبقه بوده و برای لوازم ورزشی دارای برندهای معروفی از جمله نایک (Nike)، آدیداس (Adidas)، منگو (Mango) و کوتون (KOTON) می باشد. برای پوشاک زنانه نیز برندهای آستین رید (Austin Reed)، جک جونز (JACK JONES)، مونیکا ریکی (MONICA RICCI) و لافت (Loft) بهترین گزینه هستند.

 • خیابان نظامی: «خیابان نظامی» از جمله خیابان‌ های مدرن باکو بوده و دارای نمایندگی فروش انواع مارک‌ ها می باشد اما قیمت‌ها بسیار بالاست. گفتنی است خیابان نظامی مملو از خوردنی فروشی‌های خوشمز‌ه‌ است.

امنیت در طی سفر به آذربایجان:

نرخ جرم و جنایت در شهر باکو بسیار پایین گزارش شده و آذربایجان از لحاظ امنیت از کشورهایی همچون هند، ترکیه، اوکراین و روسیه در جایگاه بالاتری قرار گرفته است. گفتنی است در باکو نرخ جرم هایی همچون دزدی، کیف قاپی، پخش مواد مخدر و … نیز بسیار پایین بوده و امنیت پیاده روی در طی روز و شب در این شهر بالا می باشد.

با این حال با رعایت نکات ذیل ارزشمند خواهد بود:

 • در هنگام حمل پول نقد در مکان های شلوغ، مواظب جیب و وسایل خود باشید و در شب تنها بیرون نروید.
 • برای گزارش هر گونه جرم و با شماره ۱۰۲ تماس بگیرید هیچ گاه برگه ای را که نمی دانید نمی چیست را امضا نکنید.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *