تهران سوئیت

تهران سوئیت

راهنمای سفر به گرجستان (تفلیس, باتومی و…) با ماشین (زمینی), هواپیما و…

راهنمای سفر به گرجستان (تفلیس, باتومی و…) با ماشین (زمینی), هواپیما و…
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۱۲ مرداد ۱۳۹۷

کشور گرجستان به مرکزیت شهر زیبای تفلیس، در منطقه‌ی قفقاز و آسیای میانه واقع شده است. گرجستان که یکی از کشورهای اروپای شرقی محسوب می‌شود در مرز بین اروپا و آسیا و در سواحل دریای سیاه قرار گرفته است. گرچه گرجستان وسعت کمی دارد، اما دارای تنوع آب و هوایی و جاذبه‌های طبیعی فوق العاده است. هم مناطق کوهستانی زیبا دارد و هم مناطق ساحلی دریای سیاه و هم دره‌های سرسبز. گرجستان کشوری در حال توسعه است و صنعت گردشگری این کشور از اواسط دهه‌ی ۲۰۰۰ میلادی شروع به گسترش نمود و زیرساخت‌های گردشگری خود را رو به بهبود نهاد. به طوری که همه ساله بر میزان گردشگران این کشور زیبا افزوده می‌گردد. از علل قرار گرفتن کشور گرجستان به عنوان مقصدی ایده‌آل برای سفرهای خارجی می‌توان به این موارد اشاره نمود: دارا بودن شهرهای تاریخی، صومعه‌ها و کلیساهای دیدنی، وجود کوه‌های سر به فلک ‌کشیده، ارائه غذاهای لذیذ و داشتن اهالی مهربان و مهمان‌نواز.

راهنما سفر به گرجستان

راهنما سفر به گرجستان

وضعیت آب‌ و‌ هوایی:

مناطق غربی کشور گرجستان تحت تأثیر آب ‌و‌ هوای نیمه ‌گرمسیری و مناطف شرقی آن تحت تأثیر آب ‌و‌ هوای قاره‌ای می‌باشد. کوهستان‌های قفقاز توانسته‌اند مانع از ورود هوای سرد شمالی و سیبری به داخل کشور شوند. در نواحی کم‌ارتفاع ساحلی آن می‌توان آب‌ و‌هوای گرم و مرطوب ناشی از مجاورت دریای سیاه را مشاهده نمود. آب ‌و‌هوای نیمه ‌گرمسیری در مناطق ساحلی دریای سیاه، یعنی از آبخاز تا مرز ترکیه و در زمین‌های پست کولخیس غالب می‌باشد. رطوبت و میزان بارندگی در مناطق فوق الذکر بسیار بالا است، به طور مثال بندر باتومی که در نوار ساحلی دریای سیاه واقع است، سالانه ۲۵۰۰ میلی متر بارندگی دارد. در این منطقه انواع گوناگونی از درختان نخل پرورش یافته‌اند. گفتنی است در فصل زمستان، میانگین دمای هوا در این مناطق ۵ درجه سانتی ‌گراد است و در فصل تابستان ۲۲ درجه سانتی ‌گراد می‌باشد.

راهنمای سفر به گرجستان با خودرو شخصی

راهنمای سفر به گرجستان با خودرو شخصی

به دلیل وجود کوه‌های بسیار مرتفع، دشت‌های شرقی گرجستان توانسته‌اند از تأثیر دریای سیاه محفوظ بمانند و آب ‌و‌هوای قاره‌ای در آنها ایجاد شود. در این دشت‌ها، در فصل تابستان میانگین دمای هوا ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتی ‌گراد و در فصل زمستان ۲ تا ۴ درجه سانتی ‌گراد گزارش شده است. میزان رطوبت در آنجا بالا نیست و بارش باران سالانه‌اش ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلی ‌متر می‌باشد.

شهر تفلیس نیز آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب دارد. البته شایان ذکر است که تحت تأثیر آب و هوای قاره‌ای هم واقع شده است. این شهر دارای تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های نسبتاً سردی می‌باشد. تفلیس هم همچون سایر مناطق گرجستان، دارای بارندگی قابل توجهی در تمامی طول سال است. از طرف شرق، هوای خشک آسیای مرکزی و سیبری و از طرف غرب، توده هوای اقیانوسی دریای آتلانتیک و دریای سیاه توانسته‌اند آب و هوای این شهر را تحت تأثیر خود قرار دهند. اقلیم ملایم‌تر تفلیس نسبت با شهرهای مشابه با همین عرض جغرافیایی به دلیل احاطه شدن آن با رشته ‌کوه‌های قفقاز، کمی فاصله با سواحل وسیع دریای سیاه و دریای خزر می‌باشد.

راهنمای سفر به گرجستان باتومی

راهنمای سفر به گرجستان باتومی

میانگین دمای هوای سالانه تفلیس ۱۳ درجه‌ سلسیوس می‌باشد. سردترین ماه سال آن ژانویه است که در آن زمان میانگین دما به ۲ درجه می‌رسد. گرم‌ترین ماه سال نیز جولای بوده و میانگین دمای هوا در این ماه به ۲۴ درجه می‌رسد.

بهترین زمان برای سفر:

در مجموع گرجستان کشوری چهار فصل محسوب می‌شود و در تمام طول سال می‌توان از این کشور دیدنی بازدید نمود. در مجموع این کشور دارای آب ‌و‌هوای نیمه گرمسیری است پس محدودیتی برای سفر به گرجستان در هیچ یک از ماه‌های سال وجود ندارد.

گفتنی است بهترین زمان برای سفر به گرجستان، فصل بهار یعنی از ماه مارس تا مه است. در این فصل، هوا نه زیاد گرم است و نه خیلی سرد. احتمال بارندگی در ماه‌های آخر فصل بهار بیشتر است. بنابراین چتر و بارانی از جمله وسایل ضروری در سفر می‌باشد.

راهنمای سفر به گرجستان تفلیس

راهنمای سفر به گرجستان تفلیس

در فصل تابستان، میانگین دمای هوای گرجستان بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است. البته شایان ذکر است که به علت زیاد بودن رطوبت هوا به خصوص در نوار ساحلی، ممکن است برای کسانی که به آب ‌وهوای گرمسیری عادت ندارند، مشکلاتی ایجاد کند.

فصل پاییز گرجستان، یعنی از ماه سپتامبر تا نوامبر، به علت وجود درختان هزار رنگ، بارش باران و زمین‌های پوشیده ‌از جنگل‌های قرمز و نارنجی بسیار زیبا و دیدنی است.

گرجستان در فصل زمستان بسیار سرد است. دمای هوای آنجا از ماه دسامبر تا ماه فوریه بین ۲ تا ۶ درجه سانتی‌ گراد می‌باشد و شب‌ها این مقدار به زیر صفر می‌رسد. گرجستان در این فصل به علت بارش برف، مقصد مناسبی برای ورزش‌های زمستانی و اسکی تبدیل می‌شود.

هزینه‌ غذا در گرجستان:

راهنمای سفر به گرجستان زمینی

راهنمای سفر به گرجستان زمینی

 گرجستان به دلیل غذاهای لذیذش مشهور است. این کشور هم رستوران‌های کوچک و هم بزرگ دارد. البته غذاخوری‌های خیابانی آنجا معمولاً غذاهای ارزان‌تری دارند. با پرداخت ۲۰ لاری می‌توان از رستوران‌های معمولی شهر ناهار تهیه کرد. فست فودهایی همچون مک دونالد را می‌توان با حدوداً ۱۲ لاری خریداری نمود.

هزینه‌ اقامت در گرجستان:

در گرجستان، استفاده از سرویس AirBnB برای کرایه‌ی آپارتمان و اتاق اشتراکی بسیار رایج است. در هاستل‌ های خوب همراه با صبحانه رایگان، هزینه اقامت شبی ۷۰ لاری می‌شود. در هتل‌های خوب هم می‌توان با پرداخت شبی ۴۰۰ لاری اقامت نمود. در هتل‌های معمولی هزینه‌ی اقامت از ۱۰۰ لاری شروع می‌شود.

حمل و نقل عمومی:

از قطار و مینی ‌بوس ‌هایی با عنوان marshrutka می‌توان برای رفت و آمد بین شهرها استفاده نمود. برای سفرهای بین شهری، هزینه‌ مینی ‌بوس‌ها بین ۱۰ تا ۲۵ لاری و برای سفرهای داخل شهری کمتر از ۸ لاری می‌شود.

مینی ‌بوس marshrutka (راهنمای مسافرت به گرجستان)

مینی ‌بوس marshrutka (راهنمای مسافرت به گرجستان)

توصیه‌هایی برای کاهش هزینه‌ها:

در هاستل اقامت کنید، تا حدی خودتان آشپزی کنید، از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید، در فصل‌هایی با آب و هوای مناسب‌تر به گرجستان سفر کنید، وسایل مورد نیاز خود را همراه بیاورید.

جاذبه‌های گردشگری:

یکی از دلایل محبوبیت گرجستان برای گردشگران مهمان ‌نوازی اهالی این کشور، غذاهای لذیذ آنجا و وجود تنوع در جاذبه‌های طبیعی این کشور است. از فعالیت‌های محبوب در گرجستان پیاده‌ روی در دل طبیعت، کوه‌ نوردی، اسنوبرد و اسکی می‌باشد. همچنین داشتن آب ‌و‌هوای ملایم، آثار معماری زیبا، سایت‌های باستان ‌شناسی و پایتخت مدرن از دیگر علل جذب گردشگران به این کشور می‌باشد. در قرون‌ متمادی گرجستان تحت تسلط امپراتوری‌های گوناگون بوده است. این تاریخچه پرفراز و نشیب را می‌توان در آثار باستانی و معماری گرجستان مشاهده نمود. قدمت برخی از آثار به قرن پنجم پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد.

قلعه‌ی ناریکالا (Narikala):

قلعه‌ی ناریکالا (Narikala) (راهنماي سفر زميني به گرجستان)

قلعه‌ی ناریکالا (Narikala) (راهنماي سفر زميني به گرجستان)

قلعه‌ی ناریکالا در شهر تفلیس واقع شده است و قدمت آن به قرن چهارم میلادی باز می‌گردد. این قلعه بر روی تپه‌ای واقع شده است و از آنجا می‌توان چشم‌ اندازهایی زیبا از شهر قدیم تفلیس و رود کر را مشاهده کرد. این قلعه در بین حمام‌های گوگردی و باغ گیاه‌ شناسی تفلیس قرار گرفته است. گرچه این قلعه در قرن چهارم ساخته شده است اما بعدها و در نهایت در زمان سلطه مغول‌ها به نام «نارین قلعه» شهرت یافته است. زلزله بخش‌هایی از این قلعه را تخریب نموده است. کلیسایی به نام کلیسای «سنت نیکلاس» در محوطه‌ی پایینی قلعه قرار دارد که به تازگی مرمت و بازسازی شده است. نقاشی‌های دیواری زیبایی فضای داخلی این کلیسا را مزین نموده است. آن‌ها صحنه‌هایی از کتاب مقدس و تاریخ گرجستان را به تصویر کشیده‌اند.

کوه قازبگی (Kazbek):

کوه قازبگی (Kazbek) [سفر به گرجستان از ارمنستان]

کوه قازبگی (Kazbek) [سفر به گرجستان از ارمنستان]

«کوه قازبگی»، یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری در گرجستان است. برای ورزش در طبیعت و پیاده ‌روی می‌توان به این منطقه رفت. دامنه‌های زیبای این کوه علاوه بر آنکه مکان مناسبی برای گردش در طبیعت و پیاده‌ روی است، توانسته است کوه ‌نوردان را برای صعود به قله خود جذب نماید. این کوه بخشی از کوه‌های قفقاز بوده و یکی از مرتفع‌ترین کوه‌های موجود در منطقه محسوب می‌گردد و دارای چشم‌ اندازهای فوق ‌العاده‌ای در پیرامون خود است. از نظر جغرافیایی، کوه قازبگی در شمال شرق گرجستان و در نزدیکی مرز روسیه واقع شده است و دارای ارتفاع ۵۰۴۷ متر می‌باشد. به علت داشتن درجه‌ی سختی مشابهی با درجه‌ی سختی قله‌های رشته‌ کوه هیمالیا، به آن لقب نام «اورست کوچک» داده‌اند.

اوپلیستسیخه (Uplistsikhe):

اوپلیستسیخه (Uplistsikhe) [سفر به گرجستان با اتوبوس]

اوپلیستسیخه (Uplistsikhe) [سفر به گرجستان با اتوبوس]

شهر «اوپلیستسیخه»، یکی از منحصربه ‌فردترین و جالب‌ترین دیدنی‌های گرجستان است. این شهر یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای سنگی دنیا است که در دل کوه‌ها و صخره‌ها تراشیده شده است. این شهر باستانی دارای سرداب‌ها، تونل‌ها و مکان‌های اهداء قربانی در مراسم مذهبی است که بسیار دیدنی هستند. شهر «اوپلیستسیخه» بر روی تپه صخره‌ای بلند و در نوار ساحل غربی رودخانه‌ی کر بنا شده است و از سال ۲۰۰۷ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

کلیسای Gergeti Trinity:

کلیسای Gergeti Trinity [سفر به گرجستان با خودروی شخصی]

کلیسای Gergeti Trinity [سفر به گرجستان با خودروی شخصی]

«کلیسای Gergeti Trinity» نیز یکی دیگر از دیدنی‌های گرجستان است که دارای چشم ‌اندازهای زیبا و فوق ‌العاده‌ای می‌باشد. این کلیسا بسیار متفاوت از سایر کلیساهاست و قدمت آن به قرن چهاردهم میلادی باز می‌گردد. این مکان مقدس، بر روی تپه‌ای در منطقه کوه قازبگی و در ارتفاعی در حدود ۲۱۶۰ متر از سطح دریا بنا شده است. در پشت این کلیسا می‌توان منظره‌ای از کوهستان قفقاز را مشاهده نمود که همین امر این کلیسا را به یکی از جذاب‌ترین مناطق گرجستان تبدیل نموده است. برج ناقوس این کلیسا هم متعلق به قرن چهاردهم میلادی است. وجود طبیعت بکر و چشم‌ اندازهای زیبا در پیرامون آن، این کلیسا را به یکی از نمادهای گرجستان تبدیل کرده است. با طی پیاده روی و تپه نوردی در حدود سه ساعت می‌توان خود را به محل این کلیسا ‌رسانید. البته با استفاده از ماشین جیپ، مدت زمان رسیدن به این مکان، به ۳۰ دقیقه تقلیل پیدا می‌کند.

متسختا (Mtskheta):

متسختا (Mtskheta) [سفر به گرجستان با قطار]

متسختا (Mtskheta) [سفر به گرجستان با قطار]

گرجستان واقعی را می‌توان با دیدن شهر قدیمی «متسختا» تصور نمود. این شهر که با عنوان «قلب معنوی گرجستان» نیز شناخته می‌شود، در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این شهر دارای قلعه‌های تاریخی، کلیساها و صومعه‌های فراوانی است که حاکی از تاریخ پر فراز و نشیب این کشور می‌باشند. بنا بر اسناد و شواهد تاریخی، در نیمه‌ی دوم هزاره‌ی اول پیش از میلاد مسیح (ع) بنای متسختا پایه ریزی شده است. این شهر در نوار ساحلی رود کر و آراگوی واقع شده و تقریباً توسط کوه‌ها احاطه گردیده است و علاوه بر آثار معماری و جاذبه‌های تاریخی، دارای جاذبه‌های طبیعی قابل توجهی هم هست.

تفلیس (Tbilisi):

تفلیس (Tbilisi) [سفر به گرجستان با هواپیما]

تفلیس (Tbilisi) [سفر به گرجستان با هواپیما]

پایتخت و بزرگترین شهر در گرجستان «تفلیس» نام دارد. این دارای کوچه‌هایی باریک و سنگ ‌فرش شده، خانه‌هایی قدیمی، معماری زیبا، فرهنگی اصیل، بازارچه‌های دیدنی، قلعه‌های قدیمی، کلیساهای باشکوه و امکاناتی مدرن است. در واقع می‌توان گفت در شهر تفلیس، سنت و مدرنیته با هم تلفیق شده‌اند. می‌توان گفت معماری شهر ترکیبی از معماری قرون وسطی، معماری نئوکلاسیک و معماری استالینیست است. گرچه تفلیس در طی تاریخ، محل سکونت مردمانی با نژادها، فرهنگ‌ها و مذاهب گوناگون بوده است اما امروزه در زمره شهرهای مسیحی ارتدکس شرقی محسوب می‌گردد.

باتومی (Batumi):

باتومی (Batumi) [سفر به گرجستان بدون تور]

باتومی (Batumi) [سفر به گرجستان بدون تور]

در شهر «باتومی» گردشگاه‌های ساحلی و جاذبه‌های متعددی وجود دارد. این شهر به علت آنکه در کنار دریا واقع شده است یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری گرجستان است. این شهر دارای رستوران‌ها، کافه‌های مشرف به دریا، پارک دلفین‌ها، باغ گیاه ‌شناسی، تله‌ کابین آرگو، پارک آبی، آکواریوم، کلیساها و پل‌های تاریخی زیبایی است. با تاریخ، فرهنگ و هنر گرجستان می‌توان از طریق موزه‌ی باستان‌ شناسی و موزه‌ی هنرهای زیبا آشنا شد.

واردزیا (Vardzia):

واردزیا (Vardzia) [سفر به گرجستان در پاییز]

واردزیا (Vardzia) [سفر به گرجستان در پاییز]

«واردزیا» نام شهرب سنگی در جنوب کشور گرجستان است. این مجموعه‌ی تاریخی که متعلق به قرن دوازدهم میلادی می‌باشد از خانه‌هایی به شکل غار تشکیل شده است و دارای یک صومعه است. بعد از یک کوه ‌پیمایی ۳۰ دقیقه‌ای می‌توان به این شهر سنگی رسید.

زوگدیدی (Zugdidi):

زوگدیدی (Zugdidi) [سفر به گرجستان در زمستان]

زوگدیدی (Zugdidi) [سفر به گرجستان در زمستان]

یکی دیگر از شهرهای گرجستان که در شمال غربی این کشور واقع شده است «زوگدیدی» نام دارد. این شهر شلوغ دارای آثار معماری جالبی همچون کاخ ملکه، کاخ نیکو و کلیساهای Mantskhvar-kari و Blachernae St. Virgin می‌باشد که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

برجومی (Borjomi):

برجومی (Borjomi) [سفر به گرجستان در نوروز]

برجومی (Borjomi) [سفر به گرجستان در نوروز]

«برجومی» نام شهری کوچک در غرب تفلیس است. این شهربه خاطر چشمه‌های آب معدنی‌اش معروف شده است. گردشگاه‌هایی اطراف این چشمه‌ها ساخته شده است، که افراد با اقامت در آن‌ها می‌توانند به چشمه آب دسترسی مستقیم داشته باشند. در پارک ملی برجومی نیز می‌توان از تماشای مناظر زیبای تپه‌های اطراف لذت برد.

رژیم غذایی:

گرجستان علاوه بر داشتن منظره‌های زیبای کوهستانی، معماری شگفت انگیز، مردمانی مهمان‌ نواز و آثار تاریخی منحصر به ‌فرد، دارای رستوران‌های فوق‌العاده و غذاهای لذیذ است. گرچه غذاهای گرجستانی در دنیا خیلی شناخته شده نیستند اما نمی‌توان ساده از کنار این غذاهای خوشمزه و رنگارنگ گذشت. به وضوح آشپزی کشورهای اروپایی و خاورمیانه بر روی غذاهای گرجستان تأثیر گذاشته‌اند، البته گرجستان دارای غذاهایی هم هست که کاملاً با ذائقه‌ی ما تطابق دارند.

مشهورترین غذاهای گرجستان:

در اینجا فهرستی از مشهورترین غذاهای گرجستان ارائه می‌شود تا با شناختی کلی از آنها بتوان در سفر به گرجستان مورد امتحان قرار گیرد.

کاچاپوری (Khachapuri):

کاچاپوری (Khachapuri) غذایی که با مسافرت به کشور گرجستان نوش جان کنید.

کاچاپوری (Khachapuri) غذایی که با مسافرت به کشور گرجستان نوش جان کنید.

یکی از محبوب‌ترین و سنتی‌ترین غذاهای این کشور «کاچاپوری» است. این غذا از نان پر شده با پنیر تهیه می‌شود. انواع مختلفی از نان در گرجستان تهیه می‌شود که دارای اسم‌ها، طعم‌ها و شکل‌های متفاوتی می‌باشند. در بعضی از آنها موادی همچون تخم ‌مرغ آب ‌پزشده و پنیر نیز اضافه می‌شود. طی یک نظرسنجی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد مشخص گردید که، ۸۸ درصد گرجستانی‌ها که کاچاپوری را به پیتزا ترجیح می‌دهند. این غذا در کشورهای دیگر شوروی سابق هم محبوبیت دارد. به عنوان مثل در کشور روسیه هم تهیه می‌شود و یکی از غذای خیابانی در ارمنستان محسوب می‌گردد که می‌توان از رستوران‌ها و کافه‌ تریاها آن را خریداری نمود.

خینکالی (Khinkali)، دامپلینگ گرجستانی:

خینکالی (Khinkali) غذای علاقه مندان به مسافرت به گرجستان با اتوبوس

خینکالی (Khinkali) غذای علاقه مندان به مسافرت به گرجستان با اتوبوس

«خینکالی» یکی از غذاهای لذیذ در گرجستاناست که از هر رستورانی می‌توان آن تهیه نمود. در واقع می‌توان گفت این غذا نوعی «دامپلینگ» است که مشابه با «دیم سام» است. دامپلینگ به خمیری گفته می‌شود که آن را با مواد مختلفی پر می‌کنند. در خینکالی، خمیر با گوشت و انواع ادویه ‌جات پر می‌گردد. برای افراد گیاه‌خوار انواع گیاهی آن هم وجود دارد و خمیر با سبزیجات، قارچ، پنیر، سیب‌زمینی و ادویه‌جات مختلف پر می‌گردد. خالی از لطف نیست در سفر به گرجستان این غذا امتحان شود.

چورچخلا (Churchkhela):

چورچخلا (Churchkhela) غذای دوستداران مسافرت به گرجستان با ماشین شخصی

چورچخلا (Churchkhela) غذای دوستداران مسافرت به گرجستان با ماشین شخصی

«چورچخلا» نام یکی از شیرینی‌های لذیذ و سنتی در گرجستان است. این شیرینی ظاهری شبیه به شمع دارد و از آرد، شیره یا پوراب انگور و انواع مغزها تهیه می‌گردد. گفتنی است به منظور تهیه‌ی این شیرینی، ابتدا باید انواع مغزها و به خصوص مغز گردو را نخ نمود و بعد در مخلوطی از آرد و عصاره‌ی انگور ‌غلطانید و در نهایت خشک نمود.

لوبیو (Lobio):

لوبیو (Lobio) غذایی برای علاقه مندان مسافرت در گرجستان

لوبیو (Lobio) غذایی برای علاقه مندان مسافرت در گرجستان

«لوبیو» از جمله غذاهای گیاهی و محلی گرجستان است که دارای طعمی لذیذ و فوق‌العاده است. درترکیبات آن لوبیا، پیاز، گردو، گشنیز و جعفری و سیر وجود دارد. این خوراک که مورد همه توجه گیاه‌ خواران است دارای انواع مختلفی است که هم به صورت سرد سرو می‌شود و هم به صورت گرم. گرچه این غذا هم چون سایر غذاهای گرجستانی دارای ادویه‌ جات فراوان است ولی تند نیست.

چاکاپولی (Chakapuli):

چاکاپولی (Chakapuli) غذای علاقه‌مندان به مسافرت زمینی به گرجستان

چاکاپولی (Chakapuli) غذای علاقه‌مندان به مسافرت زمینی به گرجستان

«چاکاپولی» هم از جمله خوراک‌های لذیذ گرجستانی است که از گوشت گوسفند یا گوساله، پیاز و فلفل، آلوچه و ترخون تهیه می‌شود. شایان ذکر است برای طعم ‌دار نمودن گوشت این غذا، علاوه بر ادویه از سبزیجات معطری همچون نعناع و ریحان و سیر استفاده می‌شود.

متسوادی (Mtsvadi)، شیشلیک گرجستانی:

متسوادی (Mtsvadi) غذای عاشقان مسافرت زميني به گرجستان

متسوادی (Mtsvadi) غذای عاشقان مسافرت زميني به گرجستان

«متسوادی» از دسته‌ی کباب‌ها است. و درآن با توجه به ذائقه فرد می‌توان از گوشت‌های مختلفی استفاده نمود. ابتدا گوشت را در موادی همچون سرکه و میوه‌های ترش می‌خوابانند و بعد از طعم دار شدن، آن‌ها را به سیخ می‌کشند و بر روی آتش کباب می‌کنند. البته می‌توان در میان تکه‌های گوشت از سبزیجاتی مثل فلفل و گوجه هم استفاده نمود. افرادی که به غذاهای گوشتی واز نوع کبابی علاقه دارند، توصیه می‌شود این غذا را از دست ندهند.

ساتسیوی (Satsivi)، مرغ با سس گردو:

ساتسیوی (Satsivi) غذایی که در مسافرت گرجستان می توانید نوش جان کنید.

ساتسیوی (Satsivi) غذایی که در مسافرت گرجستان می توانید نوش جان کنید.

«ساتسیوی» یک غذای زمستانی در گرجستان است. این غذای لذیذ از گوشت مرغ یا بوقلمون تهیه شده و با یک سس لذیذ سرو می‌گردد. این سس از گردو، سبزیجات معطر و سیر تهیه می‌شود. این سس گردو در بعضی از دیگر غذاها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کل این غذا مخصوص ایام کریسمس و سال نوی میلادی می‌باشد. البته در رستوران‌های کشورهای دیگر هم می‌توان این غذا را پیدا نمود.

سفر بدون ویزا به گرجستان:

بسیاری از ما پرسیده اند که آیا سفر به گرجستان ویزا میخواهد ؟ گفتنی است که شهروندان ایرانی از بهمن سال ۱۳۹۴  توانسته‌اند بدون دریافت روادید در مبدأ، به گرجستان سفر کنند. پس از عبور از مرز، مهر ورود به این کشور در گذرنامه افراد ثبت می‌گردد. با دریافت این مهر در گذرنامه، گردشگران قادر خواهند بود تا ۴۵ روز در این کشور اقامت نمایند.

جریمه‌ها در گرجستان:

در گرجستان همچون سنگاپور و برخی از کشورهای آسیایی و اروپایی، رها کردن هر نوع زباله در معابر عمومی، دارای جریمه‌ای سنگین است. در ذیل میزان جریمه زباله‌ها عنوان خواهد شد:

رها کردن فیلتر یا ته مانده سیگار ۸۰ لاری

رها کردن زباله‌های بیش از ۲ کیلوگرم ۱۵۰ لاری

 رها کردن ضایعات سگ یا حیوانات خانگی در خیابان ۵۰ لاری

 عبور نکردن افراد از محل‌های خط کشی شده، پرت کردن زباله از داخل اتومبیل به بیرون نیز مشمول جریمه خواهد بود. شایان ذکر است اگر افراد برای بار دوم جریمه شوند، رقم جریمه‌ها دو برابر خواهد شد.

تفلیس - راهنمای سفر به گرجستان

تفلیس – راهنمای سفر به گرجستان

نکات مهم درباره گرجستان:

 • قطار: کلیه شهرهای بزرگ گرجستان، متصل به راه آهن سراسری می‌باشند و برای سفرهای بین شهری با قطار و کسب اطلاعات بیشتر باید به شرکت قطارهای گرجستان مراجعه نمود.
 • قطار سریع السیر: راه آهن قطار سریع السیر از تفلیس به باتومی (سواحل گردگشری)، از تفلیس به اوزورگتی و از تفلیس به زوگدیدی وجود دارد که می‌توان از آن استفاده نمود. گفتنی است این قطار سریع السیر در ایستگاه شهرهایی همچون گوری، زستافونی، کوتایسی، و کوبولای نیز توقف دارد.
 • پروازهای داخلی: فقط دو پرواز داخلی در بین شهرهای گرجستان وجود دارد که توسط خطوط هوائی گرجستان (ایرزنا) مدیریت می‌شود.
 • فاصله دو شهر مهم:  از تفلیس تا باتومی ۴۰ دقیقه و از تفلیس تا کوتایسی ۳۰ دقیقه فاصله زمانی است. در تمامی شهرهای گرجستان، می‌توان از اتوبوس، قطار، خودرو شخصی و اجاره‌ای برای رفتن به این دو شهر بهره گرفت.
 • خودرو بدون راننده: در همه شهرهای گرجستان، خودرو کرایه‌ای، دربستی (Car rental) و بدون راننده وجود دارد. از جمله مدارک لازم برای کرایه اتومبیل، داشتن گواهینامه معتبر بین المللی و وجه نقد به عنوان ودیعه است.
 • ولتاژ برق: در گرجستان همچون ایران، ولتاژ برق ۲۲۰ ولت است و نوع سوکت برق‌ها نیز مشابه سوکت ها در ایران است و مشکلی برای اتصالات الکترونیکی نیست.
 • پول مجاز: مقدار پول مجاز برای هر مسافر، ۳۰ هزار لاری گرجستان است یعنی در حدود ۱۰ هزار دلار یا معادل آن به ارزهای رایج بین المللی. وارد نمودن بیش از این مقدار، نیاز به ارائه مجوزهای لازم یا معرفی منشاء پول از مبدأ به مقصد دارد.
 • تلفن همراه در گرجستان: تمام خطوط ایرانی در گرجستان قابلیت رومینگ دارند. سیمکارت موبایل در گرجستان رایگان به کلیه مسافران ارائه می‌شود. فقط نیاز است که توسط مسافر شارژ شود. از طریق دستگاه‌های (Pay Box) در خیابانها و مراکز خرید تفلیس و سایر شهرها، می‌توان به راحتی سیمکارت های گرجستان را شارژ نمود. شایان در تمام خیابان‌های اصلی تفلیس و مراکز خرید و هتل‌های گرجستان، اینترنت و وای فای رایگان و پرسرعت وجود دارد. در نتیجه با اپلیکیشن های ارتباطی می‌توان بصورت رایگان با دیگر افراد ارتباط برقرار نمود.
 • تابلوها: گرچه مردم گرجستان از سطح زبان انگلیسی بالایی بر خوردار نیستند اما اکثر تابلوهای نصب شده در گرجستان هم به زبان گرجی است و هم به زبان انگلیسی. گفتنی است برای ورود به اماکن مذهبی و مقدس، از جمله تمامی کلیساها و اماکن مذهبی، زنان از لباس پوشیده و روسری استفاده کنند.
راهنمای سفر به گرجستان

راهنمای سفر به گرجستان

سفر زمینی به گرجستان: ایرانیان از سه کشور آذربایجان، ترکیه و ارمنستان می‌توانند زمینی به گرجستان سفر نمایند.

 • از طریق جمهوری آذربایجان: گردشگران می‌توانند از طریق مرز زمینی بیله سوار و یا آستارا وارد جمهوری آذربایجان شوند و از طریق مرز زمینی «تسیتل خیدی – پل قرمز» وارد گرجستان می‌شوند.
 • از طریق ارمنستان: مسافران می‌توانند از طریق مرز جلفا یا نودوز وارد ارمنستان شده و از طریق مرز ساداخلو وارد گرجستان شوند.
 • از طریق ترکیه: ایرانیان با خروج از مرز بازرگان می‌توانند به سمت گرجستان حرکت کنند. ترکیه با گرجستان سه مرز مشترک دارد، مرز واله به تفلیس؛ سارپی به باتومی و پوسوف به آخلسیخه.
 • مدت مجاز اقامت توریستی بدون روادید در کشور گرجستان: طبق موافقت نامه لغو روادید بین جمهوری اسلامی ایران و گرجستان، ایرانیان می‌توانند به مدت چهل و پنج روز در گرجستان اقامت کنند و تخطی و اقامت بیش از ۴۵ روز، جریمه‌های سنگینی در پی خواهد داشت.
 • رانندگی با گواهینامه بین المللی در کشور گرجستان: به مدت ۶ ماه می‌توان با اخذ با گواهی نامه بین المللی صادره از سوی سازمان اتومبیلرانی و جهانگردی جمهوری اسلامی ایران در کشور گرجستان رانندگی نمود.

مدارك لازم برای درخواست گواهینامه رانندگي بين‌المللی: مدارک ذیل باید ارائه گردد:

 • برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی یک ساله ، دارا بودن گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل ۳۱ روز
 • برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه ساله ، دارا بودن گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل سه سال
 • یک قطعه عکس تمام رخ (۳×۴)، حجاب اسلامی برای بانوان اجباری است
 • ارائه نمودن گواهینامه رانندگی بین‌المللی قبلی
 • ارائه نمودن اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه
 • تکمیل فرم درخواست
 • پرداخت مبلغ مبالغ مورد نیاز برای صدور هر گواهینامه

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

2 پاسخ به “راهنمای سفر به گرجستان (تفلیس, باتومی و…) با ماشین (زمینی), هواپیما و…”

 1. رها گفت:

  من وقتی سوار تله کابین تفلیس شدم متوجه شدم که واقعا چقدر قشنگ هست چقدر زیبا هست این تفلیس… جالب تر از همه این که اونجا تله کابین وسیله ای برای حمل و نقل هست نه یه چیز دیدنی خیلی باحال بود … یعنی برای تله کابین باید کارت مترو رو شارژ کنی

 2. سینا گفت:

  گرجستان یکی از دیدنی ترین جاهایی هست که میتونیم سفر کنیم به خصوص این که تله کابین و جاهای دیدنی فراوانی هم داره
  در مجموع می تونم بگم که واقعا حرف نداره در معنای واقعی کلمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *