تهران سوئیت

تهران سوئیت

کلیسای وانک در جلفا اصفهان کجاست؟ عکس معماری بی نظیرش+ ساعت بازدید

کلیسای وانک در جلفا اصفهان کجاست؟ عکس معماری بی نظیرش+ ساعت بازدید
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۳ مرداد ۱۳۹۷

کلیسای وانک از جمله جاذبه‌های گردشگری مشهور و مذهبی در اصفهان می‌باشد . این کلیسا علاوه بر اینکه نیایشگاه ارامنه است، محلی برای نگهداری آثار با ارزش تاریخی و نسخه‌های خطی قدیمی نیز می‌باشد . جالب است بدانید که آمنه پرکیچ مقدس، نام کلیسایی کهن و متعلق به ارامنه‌ی شهر اصفهان است که به نام‌های دیگری همچون کلیسای وانک مشهور می‌باشد. وانک در زبان ارمنی به معنای صومعه است. این  بنای تاریخی  در دوران حکومت شاه عباس دوم در منطقه ی جلفای اصفهان احداث گردید. منطقه جلفای، منطقه ای قدیمی و وسیع در اصفهان است که ساکنان آن را ارامنه تشکیل می‌دهند. امروزه کلیسای وانک به یک جاذبه گردشگری مبدل گشته و می‌توان این مکان را در زمره‌ی جاذبه های توریسم مذهبی قرار داد.

کلیسای وانک آدرس: اصفهان٬ چهارراه حکیم نظامی٬ خیابان نظرشرقی٬ کوچه کلیسای وانک

کلیسای وانک ساعات بازدید: از شنبه تا پنجشنبه ۸:۳۰ تا ۱۸:۳۰ روز جمعه از۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰

کلیسای وانک

کلیسای وانک

تاریخچه

در زمانی که شاه عباس به ایران بازگشت، ارامنه هایی که در شهرها و روستاهای سر راهش قرار داشتند را به ایران آورد و همه‌ی منازل، مزارع، دام‌ها و سایر متعلقات آن‌ها را از بین برد و آنها را به آتش کشید به این دلیل که سرعت تعقیب کردن سپاهیان عثمانی کم گردد. شاه عباس به همراه سپاهیانش، ارمنی‌ها را تا منطقه جلفا در اصفهان همراهی کرد.

کلیسای وانک+عکس

کلیسای وانک+عکس

جالب است بدانید که کلیسای وانک ، نخستین مکانی مذهبی می‌باشد که توسط ارمنی ها در جلفای اصفهان ساخته شده. ارمنی ها بعد از اینکه در جلفای اصفهان اسکان یافتند شروع به انجام کارهای فرهنگی ، اجتماعی، اقتصادی و مذهبی کردند. این اقدامات برای ایجاد یک جامعه ی انسانی لازم و ضروری محسوب می‌شد. یکی از این اقدامات ایجاد اماکن مذهبی بود. آنها حدود سیزده کلیسا تأسیس نمودند که کلیسای وانک، نخستین بنای مذهبی ساخته شده در آن زمان به شمار می‌رفت.

کلیسای وانک+عکس

کلیسای وانک+عکس

همزمان با ساخت کلیسای وانک ، کلیسای دیگری هم در قسمت جنوب غربی آن احداث شد. این کلیسا تا پنجاه سال پس از ساخت در اختیار روحانیون قرار داشت و آن‌ها از این کلیسا استفاده می‌کردند. این مکان سرانجام در سال ۱۶۵۵ میلادی به دلیل فضای اولیه‌ی کم، به دست ارامنه تخریب شد و سپس ساخت بنای جدید کلیسا در همان مکان آغاز گردید. ساخت این مکان مذهبی نزدیک به یک دهه به  طول انجامید و در نهایت در سال ۱۶۶۴ میلادی به پایان رسید.

کلیسای وانک اصفهان عکس

کلیسای وانک اصفهان عکس

سپس کتیبه ای مزین به کاشی‌های لاجوردی که با خط طلایی نیز روی آن حکاکی شده بود، بر روی سردر ورودی غربی کلیسا ،نصب گردید. این کتیبه بیان‌کننده ی تاریخ شروع و اتمام ساخت کلیسا می‌باشد. بر روی کتیبه چنین نوشته شده است:

«کلیسای وانک آمنا پرگیچ در سال ۱۶۵۵ میلادی در زمان پادشاهی شاه عباس دوم و جاثلیقی «فیلیپوس» و پیشوائی خلیفه «داوید» و به یاری مردم خیر جلفا شروع شد و در سال ۱۶۶۴ میلادی به پایان رسید. ثواب عباداتی که در این کلیسا انجام می‌شود نصیب آنهایی که در قید حیاتند و یا در گذشته‌اند شود»

کلیسای وانک اصفهان عکس

کلیسای وانک اصفهان عکس

معماری

امروزه کلیسای وانک دارای بخش های مختلفی شده است که از آن‌ها می‌توان به موزه، کتابخانه، چاپخانه و ساختمان های اداری اشاره کرد. در ساخت بیشتر کلیساهای قدیمی ارامنه از سنگ استفاده شده و در ساخت کلیسای وانک، مصالح خشت خام به کار رفته است. فضای این مکان زیبا و تاریخی حدوداً چهار هزار متر مربع می‌باشد. اگر فضای سبز و باغ ونک را هم در نظر بگیریم، همه‌ی این مجموعه دارای مساحتی نزدیک به ۹۹ هزار مربع است.

کلیسای وانک جلفا

کلیسای وانک جلفا

یک برج ناقوس بلند که از سه طبقه تشکیل شده است، بر بالای در ورودی کلیسا قرار دارد. این برج در زمان شاه سلطان حسین ساخته شده است. درطبقه ی دوم این برج، ساعت بزرگی قرار دارد که وزن آن بالغ بر ۳۰۰۰ کیلوگرم است. جالب است بدانید که در سال ۱۹۳۱ میلادی (ماردیوس هوردانانیان) برج ناقوس و ساعت را به کلیسای وانک هدیه داده که در چهار طرف برج ، صفحات ساعت قابل مشاهده است .

همچنین بر روی درب ورودی این کلیسا ، کتیبه‌ای از جنس مرمر نصب گردیده که روی آن متنی به شرح زیر حکاکی شده است.

کلیسای وانک جلفا

کلیسای وانک جلفا

«این برج و ساعت آن را ماردیروس گوورگ هوردانانیان در سال ۱۹۳۱ میلادی به یادبود برادر مرحومش که در سال ۱۹۲۴ میلادی فوت کرده ساخته و هدیه کرده است»

سازندگان این کلیسای زیبا دو گنبد در ساختمان این بنا احداث کرده اند که یکی گنبد کوچک و دیگری گنبد بزرگ می باشد. گنبد های این کلیسا برخلاف سایر کلیساهای ارامنه که به شکل هندسی مخروط ساخته می شود، ساخته شده است. شکل این گنبدها همانند گنبد مساجد ایرانی در دوران حکومتی صفویان می‌باشد.

کلیسای وانک ساعت بازدید

کلیسای وانک ساعت بازدید

دومین برج ناقوس کلیسا در بخش فوقانی درب ورودی، در مسیر بین دیوار غربی و حاشیه ی گنبد کوچک کلیسا قرار دارد. این برج در محوطه ای به شکل مربع واقع گردیده است.

در گوشه ديگری از اين حياط و روبروی برج ناقوس، ستون بلندی از سنگ يادبود یک ونیم ميليون نفر ارمنی ساخته شده که در سال ۱۹۱۵ ميلادی قتل عام شده‌اند.

در صحن حياط کليسا مقبره‌ی چند نفر از ارامنه مشهور از جمله چند اسقف اعظم و نمايندگان سياسی کشورهای اروپايی که در اصفهان درگذشته اند، قرار دارد. جالب است بدانید که نقاش‌ هایی که در بخش‌های مختلف کلیسا انجام شده  برگرفته از کتاب انجیل ، کتاب مقدس مسیحیان می‌باشد .تزیینات زیبا و هنرمندانه‌ای را در بخش های مختلف کلیسا می توانید ببینید که یکی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین آن‌ها، نقاشی‌هایی است که بر روی طوق گنبد، داخل گنبد، کل زاویه های کلیسا، تمامی دیوارها و طاق نماها کشیده شده است. جالب‌تر آنکه در بیشتر این نقاشی ها می‌توان مضامین کتاب مقدس مسیحیان انجیل را مشاهده نمود.

کلیسای وانک ایران اصفهان

کلیسای وانک ایران اصفهان

تصاویری که هنرمندان ارامنه بر روی بخش های مختلف این مکان کشیده‌اند، به این موارد اشاره دارد: ابتدای تولد حضرت مسیح، روز رستاخیز  داوری روز رستاخیز ، بهشت و دوزخ

اینطور به نظر می رسد که تمامی هزینه‌های نقاشی، تذهیب‌ها و تزئینات کلیسا را فردی به نام خواجه آودیکاستپانوس بر عهده گرفته است. از دیگر نکات قابل توجهی که در مورد تزئینات انجام شده می توان به آن اشاره کرد، طلاکاری و تذهیب کلیسای وانک می‌باشد که این ویژگی در بین دیگر کلیساهای ارامنه منحصر به فرد و خاص است. در بخش دیوار شمالی درون کلیسا کتیبه‌ی دیگری قرار دارد که متن زیر بر روی آن حک گردیده است.

«در تاریخ پنجم فوریه ۱۶۶۹ میلادی خواجه اودیک که نقاشی‌های این کلیسا را به یادبود خود و در گذشتگان خانواده‌اش به یادگار گذاشته رحلت کرد و به مسیح پیوست»

کليساي وانک

کليساي وانک

ساختمان نمازخانه ی کلیسا

نمازخانه اصلی این کلیسا به شکل متوازی الاضلاع می‌باشد که شامل دو قسمت چهار گوش است. قسمت اول شبستان بنا و قسمت دوم زیر گنبدخانه می‌باشد. در قسمت دوم مراسم و سرودهای مذهبی اجرا می‌شود. ازاره‌های دیوارهای نمازخانه از جنس کاشی های خشتی است که چند رنگ می‌باشد. تصاویر بسیار زیبایی در بالای ازاره نقش بسته شده که برگرفته  از کتاب مقدس بوده و تمامی سطح گنبد را مزین نموده است.

نکته‌ی بسیار جالب این می‌باشد که داستان خلقت حضرت آدم و حوا در دور تا دور گنبد توسط نقاشان ارامنه ترسیم شده است. همچنین تصویر نقاشی شده‌ی حضرت عیسی (ع) هم بر محراب زیبای کلیسا قرار دارد. نمای خارجی گنبد کلیسا نیز بدون تزئینات، کاشی‌کاری شده و با آجر ساده پوشیده شده است.

کلیسای وانک جلفای اصفهان

کلیسای وانک جلفای اصفهان

موزه‌ی کلیسا، یکی دیگر از بخش‌های کلیسا می‌باشد که قدمتی بالغ بر ۱۰۰ سال دارد و در سال ۱۹۰۵ میلادی به همت شخصی به نام طاطاوی هونانیان احداث شده است. طاطاوی هونانیان نویسنده ی کتاب تاریخ جلفای اصفهان می‌باش . او اتاقک هایی را در ضلع شمالی حیاط کلیسا تعبیه نمود تا محلی برای نگهداری و نمایش کتاب ها، نسخه‌های خطی و اشیای تاریخی باشد. این مکان تا سال ۱۹۳۰ میلادی، هم به عنوان موزه و هم به عنوان کتابخانه مورد استفاده قرار می‌گرفت .

اشیاء معروفی در این موزه نگه داری می‌شوند که از میان آن‌ها می‌توان به تار موی دختری ۱۸ ساله اشاره کرد. بر روی این تار مو در سال ۱۹۷۴ میلادی فرازی از کتاب تورات به زبان ارمنی و به وسیله ی قلمی از جنس الماس، توسط واهرام هاکوپیان نوشته شده است.

کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک اصفهان

از جمله مجموعه های نفيس اين موزه، فرامينی است که در طول تاريخ صفويه به بعد سلاطين و حکام ايران درباره ارامنه صادر کرده‌اند. اين فرامين از نظر بررسی تاريخ ارامنه بسيار مهم و قابل ملاحظه بوده و در زمره‌ی منابع قابل اعتماد به شمار می‌روند. وسایل زیادی در این موزه نگه داری می‎شوند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کتاب‌ها و نسخه‌های خطی، تابلوهای نقاشی از آثار هنرمندان اروپایی و ارمنی، تابلوهای گچبری از کاخ‌های صفوی، آثار فلزی همچون طلا، نقره، انواع جعبه‌های صلیب و … انواع صنایع‌دستی مانند رودوزی‌های سنتی، ظروف چینی و سفالی، آثار چوبی مانند انواع مبلمان، ساعت، شمعدان، تابلوهای منبت‌کاری و …

با دیدن این تصاویر درخواهید یافت که کلیسای وانک کجاست

با دیدن این تصاویر درخواهید یافت که کلیسای وانک کجاست

یکی از تأسيسات مهم کليسا، چاپخانه است. اين چاپخانه که به سعی و کوشش و ابتکار پيشوای ارامنه آن روزگار به نام خاچاطور کساراتسی GZARATSSY در جلفا تأسيس شده بود، در سال ۱۶۳۶ ميلادی به عنوان اولين چاپخانه شروع به کار کرد و نخستين کتابی که به وسيله آن به چاپ رسيد، زبور  حضرت داوود (ع) بود که از اين کتاب فقط يک نسخه در دنيا موجود است و آن هم در شهر آکسفورد انگلستان نگهداری می شود.

کلیسا وانک اصفهان isfahan province isfahan

کلیسا وانک اصفهان isfahan province isfahan

تصوير اين کتاب در موزه کليسا در معرض بازديد عموم است. کتابخانه کليسای وانک نيز با بیست و پنج هزار جلد کتاب به عنوان يکی از بهترين منابع، مورد استفاده محققين و پژوهشگران ارمنی و ساير اديان قرار می‌گيرد.

تهران سوئیت » مرجع اجاره آپارتمان مبله در تهراناجاره ویلا در شمالاجاره سوئیت در کیش

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

3 پاسخ به “کلیسای وانک در جلفا اصفهان کجاست؟ عکس معماری بی نظیرش+ ساعت بازدید”

 1. امیررضا گفت:

  واو عجب جایی بوده توی جلفا ما خبر نداشتیم
  خیلی نقش هاش قشنگ هست واقعا عکاسی در چنین جایی خیلی لذت بخشه

 2. سبحان گفت:

  خیلی کلیسای قشنگی هست و برای معماری داخلیش کلی کار شده
  قطعا این همه تلاش برای نقش و طرح ها نشان از عشق به خداوند داره
  خیلی زیبا بود واقعا

 3. امیرحسین گفت:

  چقدر طرح های ریز و زیبایی داره این کلیسای وانک واقعا لذت بخش هست دیدنش و یه حس عظمت خاصی داره
  خیلی ممنون از این مطلب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *