تهران سوئیت

تهران سوئیت

چشمه غربالبیز مهریز یزد کجاست؟ +همه چیز درباره چشمه غربال بیز با عکس

چشمه غربالبیز مهریز یزد کجاست؟ +همه چیز درباره چشمه غربال بیز با عکس
منتشر شده توسط تهران سوئیت در ۲۵ فروردین ۱۳۹۷

استان یزد، یکی از استان‌های بسیار زیبای کشورمان بوده و جاذبه‌های فراوان تاریخی را در خود جای داده است. با این حال این استان خالی از جاذبه‌های طبیعی نیست. در این نوشتار به یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی استان یزد به نام چشمه غربالبیز خواهیم پرداخت:

جالب است بدانید که بسیاری از گردشگران هر ساله علاوه بر بازدید از نقاط دیدنی یزد، سری هم به این دریاچه می‌زنند و ازآن لذت می‌برند. غربال‌ بیز به این علت با این اسم شناخته می‌شود که حفره‌های گوناگونی در دامنه کوه وجود دارد که در فصول پاییز و زمستان که بارش در این منطقه مناسب است، آب‌ چشمه‌ی غربال ‌بیز از این حفره‌ها در دامنه کوه به جریان می افتد.

آدرس چشمه غربالبیز : یزد، مهریز، جنوب غربی شهر مهریز
ادرس چشمه غربالبیز یزد : جنوب غربی شهر مهریز یزد

ادرس چشمه غربالبیز یزد : جنوب غربی شهر مهریز یزد

یزد به اندازه‌ای آثار تاریخی و تفریحی و گردشگری و طبیعی دارد که گردشگران بایستی چند صباحی را در آن اتراق کنند تا بتوانند تمام آنها را بازدید نمایند. با این وجود یزد دارای انواع متعدد بناهای سنگی و خشتی و معماری نیز می‌باشد که این شهر را به منطقه‌ای تاریخی و باستانی و کهن در ایران زمین بدل نموده است. این شهر آب و هوایی گرم و خشک دارد. بر خلاف این آب و هوا، از چشمه غربال بیز به عنوان طبیعتی بکر یاد می‌گردد که می‌تواند یکی از بهترین چشم اندازهای دیدنی ایران محسوب شود.

حتما ببینید: اجاره سوئیت ارزان در کیش

 چشمه و دریاچه غربال بیز در منطقه‌ای قرار گرفته است که بسیار خوش آب و هوا است و چشم اندازی بی نظیر داشته و در حد فاصل میان شهر مهریز و یزد خودنمایی می‌کند. این منطقه به اندازه‌ای زیبا و شگرف است و آب و هوای آن آن قدر دلپذیر است که مردم استان یزد هر ساله برای تفریح در فصل گرما به این منطقه می‌روند و خاطره‌ای به یاد ماندنی را بر جای می‌گذارند. غربال‌ بیز به این علت با این اسم شناخته می‌شود که حفره‌های گوناگونی در دامنه کوه وجود دارد که این حفره‌ها در فصول پاییز و زمستان که بارش در این منطقه مناسب است، آب‌ چشمه‌ی غربال ‌بیز از دامنه کوه به جریان می افتد.

چشمه غربال بیز مهریز یزد

چشمه غربال بیز مهریز یزد

این دریاچه جزء چشم اندازهای کوهستانی مهریز به شمار می‌رود که در دامنه کوهی قرار گرفته است که با همین نام میان مردم شناخته می‌شود.

همچنین محوطه‌ی غربال‌ بیز در مجاورت بخشی از ارتفاعات شیرکوه واقع شده است و در استان یزد یکی از دو چشمه یا دریاچه‌ی اصلی به حساب می‌آید. شما می‌توانید پوشش گیاهی دامنه را در پیرامون چشمه یافت نمایید. آب غربال بیز به حالت سرریز از مظهر چشمه عبور می‌کند، به گونه‌ای که حفره‌های چشمه در محوطه‌ای با مساحت تقریبی ۴۰ متر مربع پراکنده شده است.

حتما ببینید: اجاره ویلا در شمال

 از دیدگاه تاریخی نیز همواره چشمه‌ی غربال بیز دارای اهمیت و ارزش بسیار بالایی بوده است. در این منطقه باستانی آثاری مانند ظروف سفالی، ادوات مفرغی، بقایای شهر باستانی و گورهای خورشیدی و… یافت شده که مربوط به تمدن‌های متعدد باستانی از جمله عصر حجر، مفرغ، آهن، مادها، اشكانیان و ساسانیان می‌باشد.

چشمه غربالبیز شهر مهریز یزد

چشمه غربالبیز شهر مهریز یزد

طیف وسیع آثار و سبک معماری این منطقه و خصوصیات قبرهای کشف شده نشان می‌دهد که اوایل دوران و عصر هخامنشیان دورانی است که اولین انسانها پای بر این سرزمین نهاده‌اند. در حقیقت به دلیل وجود آب و آبادانی در این ناحیه، به نظر می‌رسد که یکی از نخستین اقامت گاههای مردم ایران همین مکان بوده است.

چشمه غربالبیز کجاست ؟ جنوب غربی شهر مهریز یزد

چشمه غربالبیز کجاست ؟ جنوب غربی شهر مهریز یزد

دریاچه‌ی غربال بیز نزدیک به ۱۰ کیلومتر مربع مساحت دارد . این چشمه حداکثر حدود ۱۲۷۰ لیتر در ثانیه آبدهی دارد که این آبدهی هنگام بارندگی و اغلب در فصل بهار انجام می‌شود. عدم تغییر رنگ یکی از ویژگی‌هایی است که آب چشمه غربال بیز دارا می‌باشد و کیفیت آب آن هم ثابت و بدون تغییر باقی می‌ماند. همچنین این آب آگرچه از دل کوه بیرون می‌آید اما ماهی‌ها هم در آن شنا می‌کنند. هنوز هم زوایای پنهانی درباره‌ی چشمه غربال بیز وجود دارد که برای اغلب مردم پنهان باقی مانده است.

چشمه ی غربال بیز یزد

چشمه ی غربال بیز یزد

 ماهی‌هایی که با این آب از کوه خارج می‌شوند، نوعی ماهی کور می‌باشند و بومیان این منطقه بر این عقیده استوارند که این ماهی‌ها در طول سالیان متمادی در زیر زمین و درون دل کوه به تولید مثل پرداخته و پرورش آنها تکمیل می‌شود؛ به این علت که این ماهی‌ها در معرض نور آفتاب قرار نداشته‌اند، بنابراین رنگ آنها نیز روشن باقی می‌ماند. پرنده‌های ماهی‌خوار به ماهی‌های کور علاقه زیادی دارند و منبع عمده‌ی غذایی آنها به شمار می‌رود که در فصل کوچ پرندگان، از قسمت‌های شمالی به سمت جنوب مهاجرت می‌نمایند. جالب است بدانید که یکی از جاذبه‌ها و مقاصد گردشگری منطقه نیز همین موضوع می‌باشد.

مطالب پیشنهادی » دره جهنم – بزرگترین باغ وحش در جهان

منبع: تهران سوئیت

مطالب پیشنهادی

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ بخش های ضروری با * علامت گذاری شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *